Фан клуб: РК Пелистер

Член од
22 ноември 2008
Мислења
452
Поени од реакции
1.193
Prolet do shlakna ohrid na gosti ... taka da sme neprikosnoveni sme na prvo mesto, barem do derbito...
Za novata vlast treba da svatat deka najlesni poeni se dobivaat preku sportot, barem vo bt...
Ne gi znam lugeto edino ovoj kovacev mi lici zainteresiran za sport...
Aljusot dosega korekno ja vodi ekipata, barem od rezultatski aspekt...
Neka bega od to grom i neka mu dat pari za to strancite so se na cekanje :)
Samo spekuliram, samo gospo znaj sega so se slucuva..
A za zal pelister sekogas e zaboraven na posledno mesto :-(
...
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Шо бара среде град (пред епинал) автобус на рк вардар???? Па ко за беља никој не го има чепнато :)
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
452
Поени од реакции
1.193
Who the fuck is Ковачев? :D Ако мислиш на пратеникот Ковачевски, тој С од спорт нема.
Whatever... :) toj nemal S od sportot a jas mu ja zedov i od prezimeto... :) :) ...
Kako i da e si mislam poloshi od ovie prethodnive za sportot na vekov nema...
Jas prvpat go vidov sega na ova revijalnata pa si rekov...
Ne deka imam nekoj golema nadez ... :)
Ama tesko od ova poloso da bidi, posto ova bese dno od tri sezoni dve play out igrame.
 
Член од
22 јуни 2014
Мислења
78
Поени од реакции
53
Whatever... :) toj nemal S od sportot a jas mu ja zedov i od prezimeto... :) :) ...
Kako i da e si mislam poloshi od ovie prethodnive za sportot na vekov nema...
Jas prvpat go vidov sega na ova revijalnata pa si rekov...
Ne deka imam nekoj golema nadez ... :)
Ama tesko od ova poloso da bidi, posto ova bese dno od tri sezoni dve play out igrame.
тешко полошо? не вели двапати :) само да се надеваме дека оваа гарнитура ке постави правилни луѓе за работа а не како претходните,не дека претходните не даваја пари итн,одамна сум вклучен во спортот и во професионалниот и во училишен ама да не тупам,битола како општина најмногу пари даваше пари за спортот,да не ме сватите погрешно не зборам тука за пелистер зборам општо за школи,за училишен за селски лиги итн...ама тие пари мое мислење е дека требаше да се пренаменат само за пелистер и никој друг,шо ми е гајле мене шо му текнало на шапката, белиот или незнам кој си отворил школа и сеа бара пари,то е една работа друга работа е луѓето,сите партиски послушници ни еден стручен кадар не беше поставен тргнувајки од гордана во општина па надолу. Ситуацијата во школата е алармантна зборам за фк пелистер незнам колку сте запознати ама школата е пред распад и пред испаѓање од лигата,то е срамота и некој треба да сноси одговорност за то,школата е темел на клубот другото се е пролазно,само кај нас поголем акцент се става на првиот тим од школата ама тое таков ни е менталитетот се радваме на инстат успех дека купот го освојвме а уствари можи да ни се случи колапс...иначе од новата гарнитура само валентин груевски можи да клај една рака другото тешко барем јас не вервам
 
И

Игнориран член

Гостин
Не вервам да го збркат Аљушо, а уште помалце мислам дека тој сака да си оди од Пелистер.
Преку Пелистер можи да се афирмира како тренер, а не глеам моментално некоја друга екипа шо има капацитет како Пелистер за да привлечи медиумско внимание и публика, освен Вардар и Металург моментално.
А и искрено освен Шундовски , не глеам некој друг кадарен од нашите тренери да седни на клупата на Пелистер. Нека го остат Стевче до крајот на сезоната, па од година нека напрат напори да го вратат Шундовски и да најдат сериозен спонзор/газда шо ќе можи да го однеси клубот во СЕХА лига.

Ако и овие продолжат со трендот да мешат политика во спортот, и пари и буџети се ќе биди џабе.
Еднаш засекогаш мора да се тргни политиката од Пелистер, ако сакаме клубојте да се издигнат од ова мизерија.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Ако се за вервање, локалната самоуправа не би требало да се „меша“ во работите на спортските клубој. Од друга страна, 99% од истите не би издржале ако не добиват поддршка од општината. Освен овие ако не напрат некое светско чудо и да најдат спонзори, макар за почеток ете бил РК Пелистер. Иако тука се и кошарката, одбојката, боксот итн. итн.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
СЕХА,МИХАЈЛО,минтотото муабети на други теми.:ban:

П.С.

Не е поентата дали политичарите ќе се замарат за спорт.
И да манат 1000 слики со бизнисмени,и 1000 коктели да напрат се е џабе.
И да има договор пак е џабе,случајот со СЕРМАТ.
Цела работа е договорите (пишани/потпишани,усни) е драпај си :kuracc:ако не се почитуваат.
Сличајот со Циле на пример итн.
Овие точки треба да се дневен ред(според мене)....

1.
На Пелистер му требат стабилни луѓе во управата,не некој од нафталин изваени.
Луѓе шо ќе поработат на имиџот на клубот,да се види дека клубот има луѓе кои стојат зад него-маркетинг,промоција,администрација.
Не онде клубот да нема една помочана вебстрана,да не се знај ни кој има потпишано за клубот,за колку и до кога е важноста на договорот,клубот функционира на ниво на некое аматерско здружение на граѓани,мизерија невидена.

2.Ни требат неколку солидни спонзори-и шо појќе помали пријатели на клубот а не да се зависи од милоста и немилоста на еден лопов кој има намера преку клубот да си фати некој тендер(плус).

3.Општината треба да е гарант дека клубот ќе добие логистичка подршка(во смисла на средвање на салата,наоѓање спонзори,помош од буџетот).
То е нивната задача,и не смеј ни да биди појќе,нивна работа е да си ја гледат нивната работа,а не да колат и бесат во клубот.

Ко ќе си ја знај секој работата тогаш ќе е далеку полесно.

А дотогаш дури сите глумат дека живеат под мотото "ПЕЛИСТЕР Е ИМЕ НАШЕ--ЖИВОТ НАШ- ВЕЛИЧИНА"а во пракса ништо не преземат се знај дека нема ништо да напрајме.
Потребни се решенија за проблемите.
Ене ги во Борец одма се јавија од новата локална самоуправа,со апел дека ќе се решат финансиските проблеми и дека застојот со финансиите одма ќе се сечи в корен,
И кај нас се решава ова одма,уствари уште ова недела требаше да биди решено-не да биди затворена онде Општината,клуч стегнаја онде цела недела.
И шо ќе чекаме сеа?Да се напие кафе Натето со Докторо?Па дури да поминат журките и договарањата КОЈ ВО КОЈА КАНЦЕЛАРИЈА ЌЕ СЕДНИ ќе си еби матер се.
Новата локална власт(како единствен газда на клубот) мора под итно да напрај состанок со сите можни и неможни заинтересирани фирми,да ги седни на една маса и да се реши проблемот- за сите можни спортој-професионален,аматерски,училишен-проблемот со школите за тренинг(пред се во фудбал и ракомет).итн.
Кажавме како се решава се-АКО СЕ САКА НОРМАЛНО,ако не го напрат ова во најбрз можен рок и овие се исто :гомце: како и нивните претходници.
ДЕЛА НИ ТРЕБАТ за да не биди А БИТОЛА КОЈ ЈА ЕБА?како шо беше изминатите 20 и кусур години за се во градот.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
452
Поени од реакции
1.193
Tocno e tomasino, seha nema vrska so pelister i uste dolgo nema ni da ima...
Istite muabeti gi verglas i ti ... pisi si slobodno ...
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
995
Поени од реакции
1.506
Ако мислиш на пратеникот Ковачевски, тој С од спорт нема.
Ковачевски на времето беше спортски директор на КК Пелистер ко беше спонзор СвисЛион а претседател не ми текнува кој беше Игорче или Марио Расчекор
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Ковачевски на времето беше спортски директор на КК Пелистер ко беше спонзор СвисЛион а претседател не ми текнува кој беше Игорче или Марио Расчекор
Марио
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Ако РК Пелистер во наредните години се издигни барем на ПОЛА од то шо беше КК Пелистер во то време, ќе бидам пријатно изненаден :)
 
И

Игнориран член

Гостин
Ковачевски е пратеник во Скопје, нема да има допирна точка со случувањата локално тука во Битола.
Се ми се чини дека ќе го клат Корлето или Менде во ракометот а во фудбалот Валентин.

Небитно кој ќе биди, муабетот е да напрат нешто шо ќе го врати клубот во нормала, да стани Пелистер привлечен за локалните бизнисмени.
Најубо решение е да се префрли свињата дебела од Работник со капиталот во Пелистер, плус пари од општината и уште неколку бизнисмени да влезат со неколку помали суми и да се напрај силен клуб. Ама тие приказни завршија со дебелио, сеа тој си има клуб не е будала да се расправа со партиските шалабајзери. Си инвестират во Работник и си градат клуб од нула.

Или пак ако се приватизира ЕЛЕМ како шо се збора на некоја кинеска компанија, или незнам од каде од азија мислам имаше некој такви муабети, да успеат пратениците од Битола да излобират во владата да има член во договорот при продажбата, кај шо ќе се гарантира одредена сума од РЕК да оди за спонзорирање на клубојте во Битола. Е ова ќе биди трајно решение на подолг рок за спортот во градот.
Пример некоја сума од 1М евра годишно да одат на сметка на општината и тие пари да се распределат по клубојте КК,РК,ФК и ЖРК.
За се има решение, само треба да се седни на маса и некој од Битола да ја истурка ова работа на повисоко ниво во централата.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Новата ОПШТИНСКА ВЛАДА, кои се неписмени луѓе работат и пишат по портали то чудо некое.

Инаку, според мене тешко за реализација, а и не гледам потреба за „фузија“.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom