Фан клуб: РК Пелистер

Дискусија во форумот 'Ракомет' започната од ziko bt, 29 ноември 2008.

 1. Игнориран член

  Игнориран член >>>>>( . )( . )<<<<<

  Член од:
  18 август 2014
  Мислења:
  2.407
  Допаѓања:
  2.870
  Наместо да ги дотолчиме на +3 ко беа изгубени тотално на терен, ние прајме исклучвање 2 мин безпотребно и ги враќаме во игра со 2 брзи гола.
  Шо да се кажи за овај меч, се распаднавме од 50-60 минута како на мечот со Металург.
  Ова утакмица само потврди уште еднаш, дека голем дел од играчите на Пелистер не се дораснати за дерби мечеви.
  Многу неискусно и аматерски го загубивме клучниот меч на сезоната. Ако сеа и Охрид не тепа следно коло во Битола, ќе падни во вода цела сезона.
   
 2. Tomasino

  Tomasino Тешка Будала

  Член од:
  19 март 2009
  Мислења:
  8.790
  Допаѓања:
  16.614
  Арно ни напраја,нека се замислат малце нашите звезди(чки),најпојќе ги мразам овие ама денес морам да му честитам,заслужено си тепаја,така се игра на вакви ДОСАДНИ УТАКМИЦИ..
  Еј Чаневски голман го напраја.Чаневски бе,рачињата му се секоја на нашите последните 6 минути,наместо да ги дотолчиме,имаме +3,грогиран противбик,не знат кај терат и шо прајме?
  Без веза две минути на Киро,за џабе,меѓу тројца му прима топка Адли,се врти и овај го тегни,остај бе остај го,нека шутка.
  И шо ќар?За 20 секунди два брзи гола и ги вративме во игра,сами му ја дадовме победата на тацна,не знаеја кај се,ама си играја до крај и не чукнаја.
  Ејјј со трета постава ни играја.,со факинг Јагуридовски,Јагуридовски бе:shook:,на десен,топка не фати Џамбо:icon_mrgr:,сите по средина.
  Џабе фати зицери ко тие шо мораше да ги фати низ уши му поминаја:tapp:
  Со Талевски ни играт на лев бек,и на лево крило,со Петровски,речиси цело второ,за Чурлето да не прајме муабет,ги УНИШТИ,лекција по ракомет,само една грешка имаше,нека учат Богдан,а и Борјан од него.
  Цела бековска линија ни беше дупка,освен Везенио во второ,е без бекој не се игра.
  А за Богдан шо да се кажи,две без веза искклучвања,две клучни топки еба на крај,плус пеналоза џабе,е не е само пеналите,и шо напрај на крај?Знаев дека ќе го еби пеналот на крај,така беше поставен го пратев,сам се насади на десна страна на Чаневски,го местеше,па гледаш бе дека на појаката страна ти се мести,ДЕСНИЧАР ГОЛМАН,нормално ќе ја брани та страна,ти остава простор за шут на негова лева нога,овај шо напрај мангупо?МУ ЈА ПОДАДЕ САМО ТОПКАТА,да ни кисни.
  Е ПА ЌЕ НИ КИСНИ,јадете шлапутници од Барош,Пецако и компанија,убо ќотече сркнаја,и така му треба на нашите,посебно на онај Вујачич,шо стори бе играч без ум,џабе и шут и се,ко немаш ум,сам се местеше,без позиција шутка од кај ќе стигни,ништо не напрај,плус подлегна на притисок не знаеше кај тера,требаше и неколку пати да биди исклучен,цело време го провоцираја и овај се насадваше ЦЕЛО ВРЕМЕ.
  То е,соваква игра не заслужививме ништо,иако исти курац како прошлата беше играта ОЧАЈ НЕВИДЕН,и ние и тие,ама требаше да ги тепаме,без Мајнов ни играја последни 15 минути и не тепа факинг Чаневски:pos:,и на Доне третата постава.
  Е па сркајте,исто е,шо ако ги тепаме во купо?Не ќе ни мени нешто, и така ќе бидиме статисти на Ф4,исти ташак и за лигата,дали сме биле 3,6ти исто е,ќар нема,само зијан.
  Ќе излезиме Европа(ако излезиме)и прва посериозна екипа ќе не расканта(нормално двете ќе ги играме на гости,да заштедиме):kruna:и то е то,амбиции никакви,то е то.
  Барем вака нека лечат КОМПЛЕКСИ НЕУТРАЛНИТЕ ЉУБИТЕЛИ НА РАКОМЕТОТ ВО БИТОЛА,барем Циле дава пари,не штеди.:kuracc:
   
  На Игнориран член и pesticidbt им се допаѓа ова.
 3. jzoki17

  jzoki17

  Член од:
  23 јули 2015
  Мислења:
  51
  Допаѓања:
  20
  Во клубот ви требаат драстични промени . Прво Каменица или да си оди или платата што ја добива двојно да му се намали па со тие средства ке се донесат двајца квалитетни играчи . Второ на клупата има играчи кои воопшто немаат влезено на терен а земаат плата , да се одстранат под хитно . Трето голманската позиција , Колев е завршена приказна , Даниловски повеке размислува за својот комедијантски изглед одошто на тоа што треба да го прави на голот . Четврто во еден момент на надпреварот заприметив дека на терен има само еден битолчанец и тоа во двете екипи Чурлевски . Жалосно во Битола да има две квалитетни екипи а во нив да нема квалитетни битолски играчи , мора да најдете начин да си ги вратите битолчаните назад . Со добра распределба на буџетот мислам дека ќе можите да ги вратите Дрогришки , Кузмановски , голманот Ивановски и со останатиот костур од екипата да направите навистина солидна екипа и што е најважно доста млада која ке биде многу по конкурентна во првенството . Но ова е мое мислење вие најдобро ја знаете ситуацијата во клубот . И денес му направивте голема услуга на Чаневски го направивте голманиште . Во цела сезона не успеа да се спои со топката а денес што да се каже .
   
 4. Handball Master

  Handball Master Sluga

  Член од:
  10 јуни 2016
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  100
  Nejkam nikoj da vregam ni da se oseti navreden ama poradi ovie slengoj FAKING-MAKING , Pelister e do tuka.Eve site ste strashni poznavaci na rakomet pa kazetemi denes Pelister sho igrashe ustvari so praese.Ke bidam iskren ali Rabotnik ima pokvaliteten sostav i dokolku ostanat slednata godina vaka a i Pelister da e vo toj sostav togash neznam kako ke gi pobedvat.Da ne e Papata vo Pelister togash nema koj da daj gol.Samo ja vrtat topkata kako muvi bez glaj (nisto ne igrat),kje ukrstat srednio so beko ke gi smenat mestat ke go namestat na trojka Papata za blok i ako ne pomini beko ili Papata ili kriloto ali ajde Canturija e dobar za kaj nas ali onaj brato bliznak e kako usporena snimka a krilo e.
  Curlevski go isfrlija od Pelister a deteto e najdobar sreden vo ligata,najdobar organizaor.Pa citam komentar kako trebalo da ucat Madzovski i ne znam koj.Tie brakata Madzovski jas gi gledav uste pred godini na gimnazijada mislam deka beshe vo gornata i togash se znaeshe deka mu e do tuka ali nekoj beshe tolku zaljuben vo niv so gi napraj kako brakata Karabatic.To kriloto vo gazo kako Kita bukovkata e a realizacija nikakva nema i Cervar vo prvata prilika se razresi od nego.Nemozite Curlevski da go sporedvate so Vezenio to se dva tipa na igraci a Curlevski za dvizenje e doktor na nauki za dvete ekipi gi vraka na dupla i kako krusi pakat od prvi do treti site.Neznam vo Pelister koj e bek shuter i dali ima takov? NEMA !!!
  @jzoki17 mnogu ubo kaza.Samo vo Makedonija ima igraci koi sedat na klupa a zemat plata nigde na drugo mesto.A sho prajme toj kubaneco ko ke vlezi vo natprevaruvacko tempo slednata sezona , koj nego togash ke mu skoka na blok so 1,75 - 1,85.Tuka go imat i Pecakovski koj ne e za frlanje i znaj 1 od 5 da gi izvleci i to kako od 10-11 metri.
  I jas go sakam Pelister ama ova sho go gledam ne mi se bendisva amam nikako.Igra bez nikakva koncepcija vo nejze,nepromisleni fauli,nepromisleni tehnicki greshki i posle EVROPSKI PELISTER - madinja goli.Vidovme so Vardar kolku se Evropski ako sakat 35 razlika ke ne dobijat i golo nema da go vidime ako dajme 5 gola ke treba srekni da sme.
  Nie Bitolcani od sho sme samobendisani od faking Jagurinovski ili Faking Canevski ni se deshavat ovie raboti.Klubo so nivnoto besprekorno rabotenje go izbrka sekoj sho go sakase rakometo i sega nas site ni se Faking,epa tie FAKING go resija denes Pelister.
  Nie i rakomet vo momento sme dva razlicni poimi,mora totalen remont i mora bekoj shuteri da se donesat oti so rezala sho rezat na 9 metra i so ja vrtat topkata goloj ne se klavat.
  A so eve da prasam ako Pelister izgubi i za kupo sho prajme togash ???? Sega poinakva e samodoverbata mnogu poinakov ke bidi pristapo kon utakmicata,mnogu poinakva ke e pripremata za samata utakmica.
  Nie zivejme na stara slava i demek Pelister.Nisto nema od toj Pelister site sho go bladvat ama bukvalno nishto.Vo Evropa nikoj ne go znaj ne znaj deka postoi,vremeto odi napred a nie ostanavme zakoceni vo vremeto so toj Pelister.Epa go nema potona i mora da se izgradi ako sakame idnina nekoja a ako ne tie Faking ke ne tepat na sekoe.
  Nadvor sum od Bitola od Makedonija veke 12 godini i na sekoe e bukvalno istoto.EVROPSKI a vo znaenjeto i vo mokta sme MONGOLSKI.
  Mora pod hitno da mu se pogledni na vistinata vo oci i da se pobara seriozno resenie za se.Dosta vekje mi izlegvat na televizija lugje koj od Rakomet nemat RRRR i izigravat neshto.Site sho mu go mislea tolku arnoto na Pelister mu ja ebaja majkata.
  Sekoj protivnik mora maksimalno da se respektira pa makar da e i poslednio na tabelata.So samiot respekt kon protivnikot se ucat dobrite i losite strani negovi a i se stvara edna sportska kultura.Citam komentari kako mozelo da jadat nekoj shamar niz grad ... ZOSTO ??? Pa ne zivejme vo 13 vek bre lugje,tie se site deca na pelister ... Curleto,Pecako,Igorce,Igor-Pikero,Chefo,Faruk,Bozo i ne znam uste koj ... Tie se tie izbrkanite so nemaja KAPACITET .... Mora da porasnime na sportsko nivo zosto shamari i ne znam sho se lepeja vo 13 vek a denes sme 21 i s takvi komentari treba da se sramime.
  Morame da gi pobedime na teren vo SALA SO IGRA.
   
  На za pelister и istocno им се допаѓа ова.
 5. Pelisterec

  Pelisterec

  Член од:
  24 јуни 2016
  Мислења:
  396
  Допаѓања:
  223
  Za nekoj raboti vo postot si vo pravo ama sega jas da ti kazam nekoj raboti od moja gledna tocka.
  Ete nie ne sme poznavaci na rakometot pa ako si ti strasen poznavac kazimi Rabotnik tolku sho izigra denes bese dno dna rakomet nikakva ubajna nemase nisto posebno slaba igra od dvete ekipi. Curlevski zede go napraj Ivano Balic go postovam deteto bitolcance e ama do tolku ne go krevaj v oblaci koci malce neznam dali si ja gledal prethodnata utakmica ama Curlevski bese eden od poslabite a i nekni ko igraja so vardar vo vtoro poluvreme pustiv stream da pogledam malce muva bez gla bese ne znaese kaj tera najslab na terenot za denes da izigra deckoto sekoja cest :)
  Toj kolumbiecot osven shut nema nisto drugo po moja gledna tocka kazvam.
  I ete kaza nadvor so od Bitola i milo mie sho uste go pratis Pelister ama ne se shetash sekoj den niz Bitola i ne mu gi slusas muabetite na igracite,upravata i bliskite sorabotnici i podrzuvaci od Rabotnik zato ne te nervirat i ne ti se odvratni i da ne zivejme vo 13 vek ama po onie provokacii sho gi praea pretezno stranskite igraci od Rabotnik vervaj i ti bi posakal samar da mu zalepis ama verovatno gledase na link na net i nemozese da vidis kako provocirat kon publikata a ne mislev na bitolcanite od koj vervajme 80% od nabrojanite dobija sansa vo Pelister a kolku sho gledam vo ova cela sezona osven Curlevski sho ima minutaza i Faruk vo odbrana drugite skoro da go nemat i namirisano terenot.
  I ete kako sho velis da se respektira sekoj protivnik ko taka da ne brzame mozi v nedela nema da se sretnat Pelister I Rabotnik da gi respektirame Vardar junior I Bogdanci :)
   
  Последно уредено: 20 април 2017
  На Handball Master и Terrormachine им се допаѓа ова.
 6. Пеце

  Пеце Пелистер-Битола

  Член од:
  16 септември 2009
  Мислења:
  3.208
  Допаѓања:
  2.340
  Катастрофа, од +3 на 7-8 минути до крај, ние наместо да ги догазиме до крај ! Му дозволивме да ни напрат серија од 4-0 браво :misticen:
  Бековската линија кај Работник последните 10 минути изгледаше вака: Јагуриновски-Чурлевски-Талевски
  Е овие ТРОЈЦА, сите се со висина од 1.57цм и дозволивме да не бушат со голој низ средината :bravobe:
  Ејјј засрамете се ФАКИНГ ТОМИ ЈАГУРИНОВСКИ со двете леви нозе дојде од Скопје, 16та резерва во Металург ни клава 2-3 клучни гола :sramezliv:

  И Каменица тотално луд, па гледаш прима низ уши голој Даниловски, клај го Колев, во ред е шо го форсира Никола во форма е, фати доста зицери, ама пак прими голој од 9 метри од играчи шо тројцата заедно немаат 3.20цм :pos:
  И таа игра од почеток 7 на 6 со двајца пикери Папата и Тасе, игравме без голман неколку напади на почетокот, не затворија ТОТАЛКА, Тасе не мрдна кај Адли...
  Џабе форсиравме таква игра а не ни одеше, арно шо се свести на време Камени...
  Чист пример и за Богдан !
  Дрво ДЕНЕС ! Даде можи 7 гола од кој 5 му беа од пенал, во игра беше невидлив, секој има лош ден, клај го Везени на среден, тој шо напрај ги кладе во игра и Везениот и Богдан, првиот ојде на лев бек, вториот остана на среден :notworthy:
  Чорба беше Богдан налет шо го посра и пеналот на крај, а второто Везени
  искина, мораше тој да оди организатор на играта, Николиќ да одмори, напрај 2 ислучивања, 2-3 поебани топки во напад, врати го Павловиќ назад на лев бек !
  Цело второ Павле не влезе во игра :cautious: барем добар е за ротација, висок, има скок, шут, можи незнај да игра одбрана, ама во напад последните кола е корисен играч.
  Вина во овај пораз носи и Каменица, неможи Доне Куглата да ме надмудри во секој случај со оние клинци :tapp:
  Бојан Маџовски :tapp: оди на контра еден на еден, ќе го лобова голманот, го промаши цел гол Божеее како 2 недели ракомет да играле овие. Барајте си ново крило за следната сезона.

  Вакво судење како денес не гледаме, судењето по мерка на Пелистер си беше...
  Иако имаше некој нелогични исклучивања од Начевски, ама пак кај нив 10та минута црвен Фарук, второто црвен доби и Крстевски, последните 15 минути му се повреди Мајнов и не влезе во игра, Пецаковски невидлив, то е то....
  Абе со резерви не тепаја, еххх Пелистер ,Пелистер :place::place::place:
   
 7. Leo Bonnie

  Leo Bonnie Умри у самочи

  Член од:
  20 декември 2008
  Мислења:
  3.376
  Допаѓања:
  3.211
  Каменица џабе се дери ко врска е, од него е узгубена утакмицата. Пецако два пати исклучен, левио бек шо доби црвен 3 пати исклучен, Фарук црвен, црнчето и тој исклучување, скоро 20 минути се играа со играч поќе. И шо е најтрагично 3 пати со играч поќе истата финта му ја продава Доне, Мојсовски влегва на пикер и 3 гола дава. Од Мојсовски да изгубиш бе
   
 8. Handball Master

  Handball Master Sluga

  Член од:
  10 јуни 2016
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  100
  Tocno e Pelisterec to sho go zborash rakometo nemashe nikakva ubajna.Jas ja sledam Makedonskata liga kompletno i nemam propushteno natprevar zosto me interesira to sho jadat burek deka se vrakja kvalitetot na Mak.Ligata a igracite nemozat da spojat 4-ri dodavanja i nemozat povraten cist da naprat.Pelister kje go pratam duri sum ziv kaj i da sum zosto dusata mi e vo Pelister.
  Iskreno neznam koj se tie provokacii sho gi prat niz grad ama ne treba na to da se fokusirame nego Pelister treba da se fokusira na negovata igra.I jas se slozvam deka nesmej JAGURINOVSKI da dava gol taka bezveze ali ete dava.Nemase nisto vo igrata nemase nikakva ubajna vo igrata nikakva tecnost.Forsiraja nekoja brza Transformacija koja beshe bezuspeshna zosto pola od igracite ne znaeja pravilno da povlecat.
  Santijago jas go nosev pred dve i pol godini na pregledi da ne kazvam kade i sho ama se raboteshe za eden mnogu seriozen klub vo evropa.Gi pomina site osven ne i lekarskite zosto bese dete i ne sakaa da rizikovat.Arno ama denes Santijago gi ima podobreno za 100 nasto motorickite sposobnosti i kako sho kazva sam golema precka mu e mentalitetot i sredinata ali so sigurnost narednata sezona ke gi pomini i so sigurnost ke bidi mnogu pojke nego vo momento.
  Curlevski ne go naprajv Balic nego kazav deka za nashata liga vo dvizenjeto vo razmisluvanjeto e Balic i ako ne go zagradat dvajca ko kje trgni togash eden nema shansi da go fati i nema takov sho ke go sledi vo nozete,to sakav da go kazam i kazav shteta sho Pelister go ispushti.
  Pecako go nemashe denes no ne znaci deka nema da go ima i za edna nedela,site imat losh den nekogash ama kako sho gledam Done raboti so niv i odat vo nagorna linija na takticko tehnicki plan.Faruk napraj crven i beshe isklucen ama narednata utakmica nema da e taka i vo odbrana kje e mnogu poinaku.
  Se na se sakav da kazam deka Rabotnik odi vo nagorna linija na sekoe pole vo igrata i ima mnogu posirok roster na igraci od Pelister vo momentot a so e najbitno ima igraci sho posle 2,3 ukrstvanja mozat da ja shutirat od 10 metra.
  Pelister .... mnogu pati na nekoj lugje od upravat mu naglasiv deka to sho go prat ne e to to.Nemozi nie da barame odbrana so 185,nema tuka nie sho da barame togash.Nie igrame 6-0 odbrana so prosecna visina i normalno vrvat kako tikvi.Mora da se promeni odbranata kompletno mora da se smeni da se proba so drugi formaci sho mislam deka bi bile mnogu uspeshni zoshto imame igraci sho mozi da go igrat seto to.Gi imame Papata,Kire,Madzovski koj se top odbranbeni igraci i procenvat i vlegvat vo cekor najarno od site.Sho znaci imame 3 super igraci za odbrana ni falat ushte dvajca.Ushte dvajca od site ke najdi , eden za na linija i eden trojka da igra i da ja transformira odbranata vo 3-2-1 da trcat vo odbrana da se stalno aktivni so sho kje go smeni tempoto na igrata.Izvini ama ne e isto ko kje napagash na 6-0 i na 3-2-1.Kamenica barem e od starata shkola i toj mozi da gi obuci da igrat 3-2-1 ili 5-1 so transformacija vo 3-2-1 pri opasnost na bekojte so sho ke se presekva sekoe dijagonalno opasno dvizenje na bekojte sho znaci si ja reshil ednata strana a drugata strana nemozi da igra 60 minuti vo ist ritam nemame takov kvalitet na ligata.
  Ali za seto ova mora da se raboti pekolno na odbranata i da se donesi do edna perfektna sinhronizacija.Znaci bez navremeno presekvanje na bekojte bez navremeno izlegvanje nie ne mozime da naprajme nisto,sho se vide vcera vo mnogu slucaevi ko mu se dade mest na beko da primi topka vo poln trk a posle nego mu beshe mnogu lesno da smeni pravec na dvizenje ili da finitira ili shutira i tuka padnavme.Pelister pod hitno mora da bara bek shuter ama pod hitno.Madzovski(kriloto),Vezenio,Kolev i ushte dvajca nadvor od ekipata.Toj Madzovski na Metalurg mu eba eden ton utakmici so takvi negovi shutoj vo posledna minuta ili so isklucvanja ko prefrlase na bek (NEMA KAPACITET).
  Vcera bev i sreken i tazen so pobedi Rabotnik... (ZOSTO) ... Zosto ova beshe shamar za tie sho izlegvat na Mitinzi vo imeto na Pelister i beshe shamara za kompletnoto rakovodstvo za da ne se prat mnogu golemi poznavaci na rakometo oti pojma nemat od rakomet.Tie se isto kako K-15 si igrat drzava (ovie si igrat KLUB).Onaj Mishe kuropushaco sho e ednoto so Gino zede vodi tamo toj kazva izigrava neshto a od rakomet znaj samo to sho go ima citano.Se sobraja verna druzina i napraja trenerska zaednica na celo so Gino pijanicata so go vrati zenskio MAK.rakomet vo 13 vek.
  Pelister mora pod hitno da gi pushti (KIRE,KJANI i uste dvajca ) na specijalizacija sekoj mesec na seminari kaj so ke ucat od SKANDINAVCI,SHPANCI i FRANCUZI rakomet.Kje go ucat komplet nivnoto rabotenje i kje go sprovedvat vo mladite kategorii.Od nasata trenerska komora nema nisto samo za slikanje sluzat i dadoja diplomi na koj stigna za 15,000 denari.
  Pelister mora cistka da napraj i mora da se donesat dva seriozni igraci i eden golman.Ova mladoto DANILOVSKI mislam se vikase e dobro ama mislam deka mu e do tuka a ako saka ponataka mora da raboti so seriozni treneri i da ima seriozni utakmici.
  Zamislija postavata na pelister so Kuzmanovski,Pecakovski,Curlevski,Bogdan,Pinki,Drogishki .... Dream team za nashata liga.Ama site tie zaminaja poradi negriza na maticnio klub.Dzabe se lazime za nekakvi promeni ili neshto napredno ko so igrata tapkame kompletno vo mesto.Istoto beshe i so Sporting i so site malce pokvalitetni ekipi se gubat kako nikoj.
   
 9. Tomasino

  Tomasino Тешка Будала

  Член од:
  19 март 2009
  Мислења:
  8.790
  Допаѓања:
  16.614
  @Handball Master

  Никој не ги избрка тие играчи од Пелистер,си ојдоја оти добија повисоки плати.
  Чурлето си ојде од Пелистер заради то шо Циле остај каша попара во сезоната ко беше "спонзор",после му нудеа лани да се врати нејќеше ни да слушни,можи и во право е,негова работа.
  Е па сега не беше само една страна крива шо се напрај каша попара,кај нас уште ја гледат и слушат само приказната АБЕ ЦИЛЕ САКАШЕ АМА НЕ МУ ДАВАЈА,жими миле сакаше.
  Си прифати лани понуда,си се врати во Битола и то е то,нема замерка,иако штета е шо
  Ама нема замерки за дечкото,секогаш си бил коректен,никогаш ни провоцирал на терен,едноставно никој нема шо да кажи лош збор за детето и заслужва апсолутен респект.
  Исто како шо заслужва респект Фарук,ако секогаш е борбен,мава без пардон,ама секогаш бил коректен,и со нашите играчи,и со публиката,и зато никој нема шо да му замери,таков беше и во Пелистер ко беше.
  Исто и за Фитило,коректно дете,дојде си изигра овде,се поздрави на крај со добар дел од публиката,и не беше во ред шо му караја некој,не е тој крив шо сака да напредва во кариера.
  А шо да се кажи за Дрогата?Си замина батето да биди 100та измена во Металург,исто ко Кубанецо шо е сега во Работник,овде можеше цар да биди,плата редовна,над 1000 евра,е па шо сакат не знам,95% од државата рмба за под 15К плата,овие незадоволни,па после ќе кажват прикаски ПЕЛИСТЕР ВАКА ТАКА,е па то е.
  Респект нема и нема да има,за тие шо плукат по Пелистер,а се Битолчани,без разлика дали дале или не нешто за клубот.
  На сите му беше даена шанса,или барем на сите,освен Фитило и Дрогата никој не отксокна од просекот,е па сеа то е,ти ако не се докажиш во послаба средина нема шо да прајме муабет.
  Шо респект да има некој шо секој втор муабет му е против Пелистер,а е Битолчанец како тие екс тренери на Работник,сегашни тренери и луѓе од управата на Работник,на чело со спонзорот.
  Да не прајме муабет за еден куп луѓе шо знат за кој "навиват":pos:,еднаш за Пелистер се,па после одат Работник да го гледат со Вардар,па вчера не знаеја за кој се,да ги прашаше пола сала кој игра ќе ти речеа Барса-Јуве играт.
  Истите се тие луѓе,сите ги знајме и зато се е дојдено на ова ниво до кај шо сме сега,односно до нигде.
  Дека работите во Пелистер не чинат јасно е,се фрлат пари за џабе,едно добри 10ина играчи не се ни плејоф просек,а камоли да прајме некој планој за понатаму.
  А шо е најјако сите договори во Пелистер се ОД ДЕН ЗА ДЕН,Маџоски позајмени,исто и Даниловски,Маркудов(овај за шо ни е не знам),за Вујачич да не прајме муабет.
  Позјамен,исто ко да не е тука,а и да е наш играч освен за втора измена не го бива,се гледа дека со краток фитил е,се изгуби детето тотално,и со Металург го изваја од патики и вчера,не знаеше кај тера,да го прашаја вчера за кој играш ќе се збунеше ќе речеше за МРК Вардар игра,исто ко со играч помалку да бевме,со Николиќ најслаби на терен.
  За играта си потполно во право,никаква идеја немаше.со Металург беше каде каде подобра и потечна играта,вчера беше очај,мачење,се беше индивидуално,ако помини помини.
  Ама не е толку проблемот нападот колку одбраната,цело време сите ни ја знат слабата страна,СРЕДИНАТА,Чурлето ги отепа по средина,или шуткаше пред да му текни на некој да му излези,ги сакати,или со влезој и игра еден на еден ги реметеше,ги отепа едноставно,кутри Папа во второ ко му избега,закасни со реакцијата едно добри неколку секунди,ко успорена снимка беше,од ко му избега зеде да го тегни,чисти две минути беа,дупка ни е одбраната цела сезона,не знајме да лимитираме некоја екипа ,да ги принудиме да грешат,совен со Вогошча таму цела сезона одбраната е камен.
  И на судење како она вчера пак изгубивме,стигна Начевски за Пелистер да суди:pos:,на крај и тие видоја дека не бива ништо од нас и го изедначија критериумот,
  Изгубивме од шарен тим на Работниците,ама не се и тие криви шо не тепаја,само си искористија шанса и наши грешки.
  Било која нормална екипа ќе не тепаше со она неигра на крај.
  И вервај дека не се ништо појјаки Работник од Пелистер,само имат поголем мотив да се докажат,за разлика од тн замислени звезди на Пелистер ко Богдан,Вујачич,Бојанчо Маџоски,онакви почетнички грешки да прам сам ќе си излезам од терен,нема да чекам тренерот да урла по мене.
  И шо е најјако тие земват пари за да се прат звезди.
  Срамота е крило во чиста контра непречен од никој да проба да лобова голман од 3 метри,а голманот на 1 метро излезен,и шо е најјако цел гол го префрли.
  Греој.
  Исто и за ситуации со играч појќе,100 грешки напраја,и двете екипи,посебно Пелистер.
  И нема лутење за ова,дали биле од Битола,Црна Гора или Тунгузија.
  Вакви почетнички грешки за професионални ракометари се нефозволливи.
  И нека не се чудат после шо цел живот ќе си останат чист суперлигашки просек,регуларен дел,не плејоф суперлига.
  Џабе прајме муабет,нема овде средна граница,или знајш или не знајш,само во Македонија ние ги делиме луѓето на наши,ваши,Битола посебно важат овие стереотипи,зато на ова дереџе сме дојдени.
  Ако сака сите нека се странци,само да се тргни од мртва точка.
  А со вакво темпо до нигде нема да стигниме,не се само парите проблемот,ништо не се работи плански,се е "купи ден помини"систем.
   
  za pelister, WilliamTell, vlatkobond и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Handball Master

  Handball Master Sluga

  Член од:
  10 јуни 2016
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  100
  @Tomasino ... Znaci mislam deka se razbirame.Cile site sho go krevat tolku,toj pojke loso ima napraeno otkolku arno ama ajde neka bidi taka kako sho mislat lugjeto.
  Okolu publikata nejkam da razgovaram,mozi ke osvoi simpatii Rabotnik kaj nekoj lugje ama Pelister e Pelister.Iskreno Bitola nemase potreba od dva kluba ali ete bidna sho bidna i sega se tuka.Ali ova treba da e i opomena za Pelister deka treba da se razbudi od zimskio son i deka mora da pocni so seriozna rabota.Znaci vo poslednata utakmica takticki bea procitani kako Selski-Bukvar.Jas neznam koj se tie igraci tamu sho zasluzvat 1000 evra ama jas pojke od 300 ne bi mu dal na nikoj.Parite mora da se specalat i mora da se vidi napredok kaj sekoj igrac a nie cela sezona vidovme(NISTO).Jas ne rekov deka Rabotnik se pojaki nego rekov igracki deka se pokvalitetni i imat pogolema rotacija i se zavisi od to kako ke se snajdi trenero.Ako mu legni ekipata i ako srabotat kako treba igracite togash ke se skockat.Ama da gi batalime niv neka si brkat rabota nie treba nashio dvor da go gledame a kaj nas muva do muva i to bezglaj.Ne znat kaj terat.So vakva igra ne prajme nisto i so vakvo zalaganje.Nemozi sekona utakmica da pagja tereto na dvajca igraci a golmanite ako fatat neka fatat zdravje.Jas ne gledam nikakva sorabotka pomegju golman i odbrana.Odbranata ne smej da si dozvoli shuteri da se doblizvat na 11 metra.Istio problem go imavme i so Metalurg go ostavaja Fitiljo so shase da napaga na 9 metri i toj si koristese na sekoe nasite ko spieja a to bese mnogu cesto.Znaci Kamenica ako saka da raboti toest ako znaj arno ako ne ajde gitla.Okolu parite pak ke se vratam.Nesmej ovie igraci da pomislat da zemat 1000 evra.Ovie igraci maksimum 300 a nagore sekoj so zasluzenoto a to ke go znat tehnickio tim i trenero.Se soglasvam deka trebat stranci zosto ocigledno vo momentov nema nashi.Znaci nejkam da se povtorvam ... treba totalen igracki remont i na koj mu se igra neka igra a na koj ne i ne mora.Dosta vekje koj stigna go oblece dreso na Pelister.Sega mora maksimalen Fokys na mladite i resetiranje na shkolite.Mora da se razbudat mladite.
  --- Споено дупло мислење, 20 април 2017 ---
  To se nekoj lugje sho razbirat rakomet!!!
   

  Прикачени податотеки:

  Последно уредено: 20 април 2017
  На Игнориран член, Pelisterec, Terrormachine и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. sakamestadion

  sakamestadion

  Член од:
  27 февруари 2017
  Мислења:
  196
  Допаѓања:
  56
  slednata sezona ako bega kamenica vo zagreb najverojatno shundo ke bidi trener a toj ke ja skocka ekipata podrugo e ko ke e bitolcanec samo nie ne gi vrednuvame nasite kvaliteti sekogas barame stranci.. ima deca zlato vredni a ne se koristat
   
 12. Џони От

  Џони От

  Член од:
  30 август 2012
  Мислења:
  1.933
  Допаѓања:
  2.315
  Шундo ќе oди вo Метaлург
   
 13. Tomasino

  Tomasino Тешка Будала

  Член од:
  19 март 2009
  Мислења:
  8.790
  Допаѓања:
  16.614
  Не прајте планој за другата сезона,ко шо оди работата со ПОЛИТИКАТА:icon_mrgr: можи и сезоната да не ја почниме.:noze:
  Ќе биди само реприза на она добро позната фраза и порака шо ја пуштаја Спиро,Ел Президенте а и сегашните "властодржатели":cool::masa:.
  Онај добро познат АПЕЛ :cujte:до сите познати и непознати бизнисмени,транзицски лопужи и останати каскатии во нашиот град,знајте како одеше текстот така?
  СЕКОЈ ШО ГО САКА ПЕЛИСТЕР Е ДОБРЕДОЈДЕН ДА ПОМОЖИ.:pos:
  ВидоВНЕ колку помоЖИЈА.:гик:
   
  Пеце, Игнориран член, Handball Master и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Handball Master

  Handball Master Sluga

  Член од:
  10 јуни 2016
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  100
  @Tomasino kako sho kaza da ne mu krojme kapa na neroden petko.Kaj nas kako se vrti politikata taka i sporto_Opshtinite ne se samostojni za da mozat direkno da vlijaat vrz ovaj ne taka ptofitabilen sport.Bi bil profitabilen ko bi vadele 2-3 igraci na sezona ali to beshe nekogash koga mladinskite shkoli broeja po 300 deca.Denes se gleda partiite kolku clenoj imat.Ako uspej da se vrati publikata togash treba da sme srekni ali nekoj ako kradi od tie pari togash treba da se obesi.Pod hitno site sho rabotat vo upravata dokolku imat drug izvor na pridonesi,seto ova da mu bidi volonterski za klubot zosto neli za niv PELISTER BESE VECEN mamata mu ja ebaja.A kolju sho znam site imat primarna rabota.Pelister mora da se donesi na amatersko nivo i volonterski da se raboti za da mozi da se izgradi profesionalno.Vo cel svet vo sekoj klub ima ogromen broj na volonteri osven Marketing sluzbite koj rabotata oko za oko,zab za zab i nosat sponzori.Mora da naucat mnogu lugje da rabotat za dobroto na klubot dokolku sakat da ima neshyo od to.Metalutg bash od taja politika si eba majkata zosyo mislea deka se PSG i pari zemase koj ke stignese.Koga mozat da volontirat vo mnogu ekipi od liga na shampioni togash mozi i kaj nas.Znaci ima milion i edna ideja kako da se dojdi do pari samo treba mnogu sposobni lugje i na mesto a ne koj stigna.Ima mnogu lugje koi bi pomognale na nekojsi nacin.
  A okolu Kamenica i negovoto odenje vo Zagreb mislam deka nema da se ostvari zosto Zagreb momentalno e vo pregovori so drugi dvajca treneri koj spored mene se klasa nad nego.
   
 15. barak_obama

  barak_obama

  Член од:
  22 ноември 2008
  Мислења:
  114
  Допаѓања:
  103
  Mnogu mi e keif so ne pojdov na "derbito". Bev na rabota i to mi spasi mnogu nervi :)
  So ke bidi so klubot to gospo ne znaj, prasanje e so ke bidi so site nas, a tek klubot...
  Tuku daj neka se stegnat igracite i trenerot i neka zavrsat treti... vo ovie konstalacii to e maksimum ... a ne e neuspeh... dve godini igravme play out, duri i pri poslednoto spasvanje od cile bevme cetvrti zad strumica ...
  A za to da se napraj trebat dve ubedlivi podedi doma so ohrid i eurofarm pa posle ke kalkulirame ...
   

Сподели преку: