Фан клуб: РК Пелистер

Член од
21 февруари 2007
Мислења
995
Поени од реакции
1.506
Дејвис почна да мрда алелуја само да влези во подобра натпреварувачка форма ите како корисен на 2ка во одбрана, Соси ќе биде најголемо засилување заедно со Велковски се зголемува ротацијата која ни беше неопходна.
Мора да се користи Петар на 2ка во одбрана кога се на спротивна страна за измена да има побрза транзиција. Со тоа се одмора Танкоски повеќе и ќе се намалат овие технички грешки кои ги прави.
Има надеж не плукајте.
Денес најголемо разочарување не е Хосни него Хененберг но јебига барем во одбрана се подобруваат.

Прва постава мора да извлечи со Хененберг-Танкоски-Василев-Хосни без замени со побрза транзиција одбрана/напад, за веќе втората постава на 15 мин да се стани малку побрза постава со една измена на пикер Соси-Дејвијс-Пешевски(Кисум или Кукоски)-Велковски.
Не сме биле покомплетни до овај момент има длабока клупа треба да се искористи тоа ќе биде ите како за единствената цел оваа година.
 
Член од
24 јуни 2022
Мислења
249
Поени од реакции
515
Zabelezitelen e napredokot na Dejvis. Denes se izigra odlicno vo odbrana + golmanite bea odlicni.
Vasilev isto izigra dobra odbrana, zalepi 2-3 banani potreben ni e stariot Vasilev od avgust i septemvri, uste da ja kreni formata vo napad.....
Velkovski prijatno me iznenadi, odlicno gi iskoristi minutite so gi dobi+istrca kontra na krajot.
Pesevski odlicen so edno promasuvane vo napad. Premnogu mala minutaza dobiva.
Kostevski igra vo strasna forma, se da mu ebam na sudijata za crveniot karton.
So da se reci za Ojlevski, BUKVALNO CELA SEZONA E ODLICEN, SAMO TOJ JA DRZI ODLICNATA FORMA CELA SEZONA SO PREKU 85% REALIZACIJA
Heneberg odlicen asistent, ama mora da go podobri sutot.
Sega enigma e neigraneto na Kuzmanovski, da ne vlezis vo roste od 16 igeaci....
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
995
Поени од реакции
1.506
Pesevski odlicen so edno promasuvane vo napad. Premnogu mala minutaza dobiva.
Пребавен е за измена и уште побавен влегува во одбрана за него (Кукоски)

Sega enigma e neigraneto na Kuzmanovski, da ne vlezis vo roste od 16 igeaci....
Преголем пад на форма и реално не требаат 3 леви крила.

Ова ротација отвара простор за 5-1 одбрана со Дејвис напред или Петар.
 
Член од
1 февруари 2021
Мислења
21
Поени од реакции
48
Не ми јасно зошто се форсира Кукоски кога Дејвис е една класа подобар дефанзивен играч. Дејвис да игра халф, а Хененберг централен халф (посекако е преспор за халф). Со ова имаме брза транзиција Хененберг-Дејвис-Хосни. Ако нема брз гол се прави замената Дејвис-Танковски и се оди на позиционен напад. И поцврста одбрана, и побрза транзиција.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.861
Поени од реакции
7.243
Не ми јасно зошто се форсира Кукоски кога Дејвис е една класа подобар дефанзивен играч. Дејвис да игра халф, а Хененберг централен халф (посекако е преспор за халф). Со ова имаме брза транзиција Хененберг-Дејвис-Хосни. Ако нема брз гол се прави замената Дејвис-Танковски и се оди на позиционен напад. И поцврста одбрана, и побрза транзиција.
Дејвис ти му го донесе или некој друг беше ?
Инаку денес имаше борба ,штета шо имаме толку повредени другите не се форма и пак иди дека само голманите и пикери имаме но има надеж ко ги смена Валтер тие шо грешеа се кренавме и рачунајте овие се втори во групата а чорба се ние да сме здрави и прави ќе газиме плус уште некој играч ќе немаме проблем во лигата а судењето денес криминал како и претходно во сеха лигата

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
 

Deksi

Локал патриот
Член од
16 март 2010
Мислења
728
Поени од реакции
820
Sega enigma e neigraneto na Kuzmanovski, da ne vlezis vo roste od 16 igeaci....
Кузманоски е нешто ситно повреден и не отпатува со екипата во Данска, наскоро се очекува да се врати заедно со Емилијан.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.741
Поени од реакции
2.665
Да беше Периќ сеуште на среден, овој тим ќе беше за класа подобар. :)
Кузманоски е печен за во двојката, тешко дека би добил шанса пред Петар Атанасијевиќ, кој добро си ја користи шансата.
Позицијата лево крило делува солидно покриена со Ојлески и Петар Атанасијевиќ.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.861
Поени од реакции
7.243
Да беше Периќ сеуште на среден, овој тим ќе беше за класа подобар. :)
Кузманоски е печен за во двојката, тешко дека би добил шанса пред Петар Атанасијевиќ, кој добро си ја користи шансата.
Позицијата лево крило делува солидно покриена со Ојлески и Петар Атанасијевиќ.
На крило не е важно кој ќе игра туку на 5ка во одбрана кој ќе покрие како шо треба или индијанец да игра за во напад малку важно и на контра
А за Периќ држи муабето ќе ги отепавме со пикер ама ќе требаше и Кушан да го вратиме но вистина дека треба нашите да бараат засилувања само од Балканот оти тие ценат колку толку и се борат за клубот има хемија со навивачите па плачеше корнеше ко бегаше Периќ ама мораше за парите за разлика од сега ѓупците шо за кило ориз ќе те продадат како Хосни и компанија претходно

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Сите експерти на интернет.
Со кулминација на експертизмот на ФБ, по, по.
Шо ќе беше она бе?
Како можи од толку мал град, толку експерти да излезат?

А јас гла сечам, дека најголем дел од тие шо сега плукат по Хосни, Васиљев, Дејвис итн, до пред некој година одеа во Скопје.
Металург, Вардаре Македонски, да видат европски ракомет, да сменат нешто.
И неколку години подоцна, глумат хард-кор навивачи на Пелистер.
А салата ја имаа забораено до лани.

Пред да плукаш, треба да видиш и други факти, дека не е ова Супер Лига.
Не играме со РК Јуниор Кисела Вода.
Игравме без подготовки, без пријателски натпревари, директно СЕХА ЛИГА, на гости, , со шампионот на Србија ( знајме шо играчки кадар вадат Србите), игравме и со полуфиналистот на Лига Европа, на гости.
Ова не се мајтап екипи, па да се срамиме од пораз, не е срамота да се изгуби од вакви екипи.
Со таа мала ротација шо ја имавме на тие мечеви, толку беше силата.
Вчера игравме со екипата шо одвај изгуби 1 разлика, на домашен терен од Фуксе Берлин.
Арно ама, НЕ БИ БИЛЕ НИЕ БИТОЛЧАНИ, АКО НЕ НАЈДИМЕ МАНА,
Пак било слабо, овај слаб, тој врска немал, овај да се сменел, тој да се донесел.
На терен е сосема подруго.
Се плука по Хосни, се плука по Василев.
Без да се земи во предвид дека двајцата играат 2 правци, по 40 и кусур минути.
Не е исто да играш и да се трошиш 40 и кусур минути, во 2 правци,
Да те мават, тегнат, блокират, тепат, да ти излегват агресивно на рака, по лице да те мават.
Губиш сила, енергија, концентрација.
Нормално е дека се можни грешки.
Играчи ко Харалд Рајнкинд, Лагерген и компанија се случва да имат по 6,7 технички грешки, да промашват чисти шутој.
То никој не го гледа.
Или пак не знат да ги гледат овие детали, овие тн ОНЛАЈН ЕКСПЕРТИ .
Ќе да е ова второто.

Најголемиот товар на десна страна е на Хосни.
Хененберг пикнат во аут, без движење без топка, Танкосен врти околу зона ко мува без гла, фрла топки на велико до пикер.
Паѓа товарот на десната страна, ко Хосни, како единствен играч од бекојте кој напаѓа кон зоната.
Нормално е противничката одбрана да се насочи кон него, ќе оди агресивно, ќе го удвојват.
Ќе го местат на пробивање, ќе му излегват на рака, не е ни чудо шо во недостиг на сила. концентрација ќе се фрлат топки в раце.
Ко немаш ротација да го смениш. да го одмориш. ќе падни играчи.
Зато ракометот е конструириан за 16 играчи, за сите да имат некоја улога.
Не можи ти во Европа да играш со 9,10 играчи.
Ќе помини со Агуаст Сантас, Мотор, со појаките екипи тешко.
П.С.
Сите заборават дека Хосни пред повредата даваше по 5,6 гола, тогаш чинеше.
Сега од ко се повреди, незалечен, веза немал., не продал, појма немал.
Не оди така.
Точно е дека е паднат во форма, ама си знат во клубот, почеток на полусезона е, ќе се подобри.
Ако не е Хосни кој ќе игра на десен бек? Мирко?
Василев не чинел? Да се избркал.
Дечкото кини во два правци, промашва зицери да, на секој му се случва.

Ама никој не гледа дека цела средна одбрана сам ја држи, вчера залепи неколку чисти блока во одбрана.
Никој не ги гледа тие детали, колку блока напрај во напад за да овозможи да влези некој од бекојте на средина.

За Дејвис се отепа рајата од плукање.
Никој не гледа дека на дечкото никој не му даде шанса.
Го играја во одбрана цело време, за да игра Танкосен.
И го осудивме чоеко без да му дајме шанса.
Нека му дај минутажа Ларс, па да видиме дали го бива во напад или не,.
Во одбрана видовме досега дека кини батето.
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
1.040
Поени од реакции
683
Kolku samo zelba ima kaj deckite so nemat dovolno minutaza..zaprimetete vtoroto poluvreme dur igraja hosni hanenberg i tanko do 45-50min samo dva gola imaja daeno (18-13) od ko vlegoja mladite plus Kizic odma stignavme 24-22 zznaci treba coek slep da e za da vidi koj igra so zelba a koj tashak
 
П

Пљампач

Гостин
@Tomasino прав си за се другар, освен во делот за Хосни... Типот се конфронтирал со управата и очигледно е дека си го лади на терен и чека да заврши сезоната. Хосни од првиот дел на сезоната и овај Хосни се два различни поими.
Ќе видиме овие дена шо ќе објават и дали ќе има уште еден играч, пошо се збора дека ќе има нов играч до почеток на плејоф.
Ако нема чаре, ќе мора Хосни да крка суспензија и да го гледа плејофот од трибини.
 
Член од
28 ноември 2021
Мислења
57
Поени од реакции
132
Премногу изгубени топки има екипата и премногу промашени удари од 6м. За изгубените топки во поќето случаи му паѓа топката од раце во додавање. Хосни на последните 3 утакмици има реализација помала од 40%, Хенеберг истото, а Танковски од 17 шута има само 6 гола. Ете кај треба да се бара корекција во екипата тука е проблемот. Не сум експерт само ја гледам статистиката шо можи секој да ја види, освен ако не сака да ја види. И се надевам новиот играч ќе го погодат од управата и ќе размислуваат поќе на следните трансфери... другото овде можиме ние лајна да си јадиме до другата година.
 
Последно уредено:
Член од
20 март 2022
Мислења
1.385
Поени од реакции
3.513
@Tomasino прав си за се другар, освен во делот за Хосни... Типот се конфронтирал со управата и очигледно е дека си го лади на терен и чека да заврши сезоната. Хосни од првиот дел на сезоната и овај Хосни се два различни поими.
Ќе видиме овие дена шо ќе објават и дали ќе има уште еден играч, пошо се збора дека ќе има нов играч до почеток на плејоф.
Ако нема чаре, ќе мора Хосни да крка суспензија и да го гледа плејофот од трибини.
До 2024 има договор, така да можи лесно да си преседи година и пол на трибина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom