Фан клуб: РК Пелистер

Член од
27 февруари 2017
Мислења
782
Поени од реакции
366
abe neka go dojsat onaj gruzijeco so bese pred nekoja godina kaj nas kako se vikase so ojde frerencvaros posle nas ... toj razbivac opasen e
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
583
Поени од реакции
2.261
@Xsago За тебе верувам дека беа познати, за повеќето од нас беа непознаница. Сигурен сум дека за Периќ никој немаше слушнато пред да дојде во комбинација за Пелистер. Секели трет голман во весперм, истото важи и за него. Обрадовиќ го знаевме, ама за него многу против се збораше ко го потпишавме....
Небитно, се сложвам дека ова сезона треба да се дај шанса на младите, па дс видиме дали вредат или не.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
115
Поени од реакции
219
Оди бе лечи се ропак еден
Дали си ти нормален? Со кој чин те испровоцирав за да добијам ваква реплика. Дали во Битола фали такво училиште, фали. Дали имавме играчи шо си заминаа поради тоа што немаше услови да дојдат со фамилија, имавме?
Дали имаше готовани шо неќеа да заминат, имаше. Па не знам стварно шо напишав толку нелогично за да ме наречиш ропак, па уште и да се лечам. Какви се не имбецили нема, еј, пишам на наш форум, сами се јавуват кретени....
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
674
Поени од реакции
743
Оди бе лечи се ропак еден
Ево уше еден кираџијата шо менва 4 автобуси дневно да се чуствува посебно, а врв му е посебна да мези со горско.
Некој го спомна Тручановичиус погоре, ако е здрав тој можеби е интересна опција.

Ако случајно е слободен некој од Паниќ или Тсковребадзе, добри опции се овие двајца.
Паниќ им е единствен висок бек таму него не го даваат ни под разно на позајмица. Тсковребадзе го врајќаат од позајмица имаше невероватна сезона лани во Швајцарија, малио ќе експолодира само да му се даде појќе шанса. За Бос веќе е капарен наредна сезона за во појкак клуб.
Ако фали кај нас играч тогаш би типувал на на некој разбивач лев бек ако го земи Монпеље Кулеш тогаш бекот од алборг Jенсен кој е пуштен на проба би бил вишак таму а кај нас идеален. Јенсен е над 2м и е претежно дефанзивец кој може да даде партии и во напад по потреба оти има добар скок шут.
Да Тручановичиус беше повреден долго време скоро 2 год но има ракомет во него.
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
11
Поени од реакции
11
Ако фали кај нас играч тогаш би типувал на на некој разбивач лев бек ако го земи Монпеље Кулеш тогаш бекот од алборг Jенсен кој е пуштен на проба би бил вишак таму а кај нас идеален. Јенсен е над 2м и е претежно дефанзивец кој може да даде партии и во напад по потреба оти има добар скок шут.
Баш ова сакав да го напишам ко се спомна дека Кулеш ќе оди во Монпеље. Мислам дека имаме добра шанса за овај да го земиме сега. И така Валтер рече дека можи да има уште засилувања и на страната пишаа дека ова е досегашниот ростер, не финалниот.
 

bitolcanec_1

ветеран од златното време
Член од
6 јуни 2011
Мислења
412
Поени од реакции
505
Дали си ти нормален? Со кој чин те испровоцирав за да добијам ваква реплика. Дали во Битола фали такво училиште, фали. Дали имавме играчи шо си заминаа поради тоа што немаше услови да дојдат со фамилија, имавме?
Дали имаше готовани шо неќеа да заминат, имаше. Па не знам стварно шо напишав толку нелогично за да ме наречиш ропак, па уште и да се лечам. Какви се не имбецили нема, еј, пишам на наш форум, сами се јавуват кретени....
Не вреди да му се правдаш ни нему ни на уште неколку тешко искомплексирани и исфрустрирани лица шо ги лечат тука комплексите. Има модератор ќе среди. Колку не им влегувате кај нив и не ги чепкате подобро за нас, самите ќе провоцираат оти им е мака, то го знаат али неќат да признаат.
И покрај се шо поминавме 15 години сме тука и одиме нагоре, колку и да шминкаат кај нив не е се розево и тие то го знаат и се тешат, али годинава,ако немавме среќа 2 сезони, осеќам ќе не биди...И то го знаат иако никад нема да признаат и за тоа, то ги дразни овде вака да се понашаат,со чест на исклучоци.
Само еден тим, само еден град, само Пелистер, само Битола!
САМО ХРАБРО МОМЦИ ПРАВДАТА Е НА НАША СТРАНА! ОДИМЕ НА ТИТУЛА!
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.363
Поени од реакции
5.167
Со оглед дека има многу ракометни парови низ Европа, ова всушност е и добра идеја за соработка меѓу РК и ЖРК.
Да да, еве преговараме со Руне Дамке и Стине Офтендал
 
Член од
12 август 2018
Мислења
815
Поени од реакции
1.194
Баш ова сакав да го напишам ко се спомна дека Кулеш ќе оди во Монпеље. Мислам дека имаме добра шанса за овај да го земиме сега. И така Валтер рече дека можи да има уште засилувања и на страната пишаа дека ова е досегашниот ростер, не финалниот.
Да го доведиш овај, треба да му лупниш 15-20к месечна плата а тие суми за овој Пелистер се малце нереални. И со таква понуда, прашање е дали можиш да го доведиш тука.
Нека донесат некој во рамките на буџетот, само да имаме играчи во ротација. Сите сакаме да донесат позвучни имиња ама за жал ова управа можи да донеси играчи максимум во рангот на Пешевски, играч кој не би земал повеќе од 5-6К месечно.
Да бидиме реални, треба да спласнат очекувањата од оваа сезона.
Јас бев првиот шо беше убеден дека ова лето ќе имаме силен трансфер пазар, меѓутоа реалноста покажува сосема поинаква слика на терен.
Не сум неблагодарен, само очекував/очекувавме многу повеќе од овие тотално непознати играчи од пониските француски лиги.
Полагам надеж во квалитетот и стручниот пристап нс Ларс. Се надевам дека ќе успеј да го извади максимумот од овие аматерите.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
7.776
Поени од реакции
5.173
Да го доведиш овај, треба да му лупниш 15-20к месечна плата а тие суми за овој Пелистер се малце нереални. И со таква понуда, прашање е дали можиш да го доведиш тука.
Нека донесат некој во рамките на буџетот, само да имаме играчи во ротација. Сите сакаме да донесат позвучни имиња ама за жал ова управа можи да донеси играчи максимум во рангот на Пешевски, играч кој не би земал повеќе од 5-6К месечно.
Да бидиме реални, треба да спласнат очекувањата од оваа сезона.
Јас бев првиот шо беше убеден дека ова лето ќе имаме силен трансфер пазар, меѓутоа реалноста покажува сосема поинаква слика на терен.
Не сум неблагодарен, само очекував/очекувавме многу повеќе од овие тотално непознати играчи од пониските француски лиги.
Полагам надеж во квалитетот и стручниот пристап нс Ларс. Се надевам дека ќе успеј да го извади максимумот од овие аматерите.
Jas polagam nadez samo na golmanite i pikerite ama koj ke mu ja daj niv za da dat gol ke vidime uste vo Struga kolku vredime i kakvi ni se sansite a od trenerot nema so da se ocekuva samo da gi spremi fizicki i namesti vo odbrana za napad se znaj na piker

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
674
Поени од реакции
743
Да го доведиш овај, треба да му лупниш 15-20к месечна плата а тие суми за овој Пелистер се малце нереални.
Оти нереални? Стипе годишно лапаше 150к (10 плати годишно), реално данецот не е повеќе од 10к. Целиот ростер шо го имаме никој не зема повеќе од 7к месечно сите странци се околу 5-7.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.168
Поени од реакции
18.478
Не би се сложил дека екипата е послаба од лани.
Како и дека ова е лош трансфер периодот досега.
И ние бараме преку леб погача.
До пред две години дркавме на Мараш, кој дојде како тотален анонимус од Академија Метличич-Балиќ Сплит:smirce:, сеа не ни чинат Сери, Хосни и Дејвис.
:shook:
Носиме 2 играчи од Француска лига ( втора најјака лига во светот).
Нешто шо беше незамисливо до ова сезона за Пелистер.
Самиот факт шо си член на тим од Стар Лигата во Франција значи дека си постигнал нешто во светот на ракометот и дека вредиш.
Дејвис е играч шо долги години е по француските лиги, играл во Порто итн, шо значи нешто, самото то кажва нешто за играчот и за неговиот квалитет.
Го носиш голманот на Словенска репка, ко беа 3ти во свет.
Голман шо долги сезони бранеше во Бундеслига и беше прв голман на Хановер.
Го носиш првиот пикер на македонската репка, чоек шо се докажа во Бундес Лига дека не е за фрлање. ( јас му замервам на дечкото шо не игра одбрана, ама сепак тој е мој вкус, инаку за напаѓачките квалитети неам замерка).
Носиш Руски репрезентативец, Мотор Запорожје не беше шогоде тим, а дечкото се докажал таму низ годините, значи има квалитет.
И ПАК НИЕ НЕ СМЕ ЗАДОВОЛНИ?:popce:
Е, не можи 20 играчи да земат странци, по 5 играчи да имаме на секоја позиција, ко Киелце, за да се задоволат страстите овде/
Треба постепено да се гради екипата.
Ако ги анализираме реално играчите, споредба ланската бековска линија со оваа сега, на бековска позиција добиваме 4 играчи од калибар шо ни фалеше лани.
Нешто шо ќе го напрај нашиот напад далеку поопасен, за разлика од минатите сезони.
Руди Сери е играч во 2 правци, со богато искуство зад себе.
Не знам дали се сеќава некој на него, пред 3 години играше во Бидасоа Ирун ( Шпанија ), кои беа во иста група со Работник.
Страшни партии даде дечкото, топ во раката, шутој страшни, од 10 метри, мислам дека ќе се увери за брзо рајата овде за шо зборам.
Овај е поснажен од Стипе, потежок за чување за противниците.
Шо е многу поважно Сери игра салам одбрана, за разлика од Стипе манекенот, Периќ кои беа бескорисни во одбрана.
Многу е важно ова, да добиеме играчи во екипа шо нема да има потреба по секој напад да трчаат назад за да се сменат.
Се прај хаос во концепцијата, а и на останатите играчи од одбрана им се отежнува дефанзивата, дури да се намести одбраната и да се позиционират играчите и да се постави зоната веќе сме примиле гол од брз центар.
Да не прајме муабет за грешките при измена шо ги праевме лани, дури чекавме да се сменат Граџан, Периќ, Стипе.
Ехеее, дури да се сменат овие веќе ни кренал судијата рака за пасивен напад.
Па се чудевме после зошто не можевме со екипи како Нексе, Вардар дома ни до 25 гола да стигниме. ( ова беше заради слаба тактика, лош избор на играчи на Бабиќ и немање храброст да се нападни противникот машки).
Помина времето на еднонасочни играчи, за брзо ќе ги снема од елитниот ракомет.
Друга работа, сите го забораваат Павле Атанасијевиќ.
Не знам зошто се тресат луѓето дали ќе се погодел Дејвис, кога веќе го имаме Павле.
Дечкото е машина, можи да игра на сите бековски позиции, плус многу важно знај одбрана да игра детето, со него во екипа можиме да имаме квалитетна 5-1 одбрана, а зошто да не е 3-2-1,. ете кога веќе ги имаме и Радовиќ и Маџоски на 2 и 5, нешто шо немавме лани, кога со оние играчи единтвено шо можевме да си дозволиме беше да се игра статична 6-0 зона.
Долги раце има, брзина, координација, кондиција, можи да игра во два правци без замена најмалку 10-15 минути по полувреме.
Плус, има страшен удар детето, не е ни чудо, широк распон на раце, добар скок, брзина, координација, преглед на игра.
Лани то ни фалеше на среден,, некој да растерети во напад и да извај некој скок шут, да ја рашири одбраната на противниците.
Периќ безопасен од надвор, прочитана книга, единствено некоја под зона топка ако поминеше.
Тоа го знаеа и противниците и ја затвораа средината.
Не треба да фрлаат пари за нов среден бек, греота е ваков играч да имаш, а да не му дајш шанса.
Мислам дека детето ќе експлодира сезонава,ако му се дај шанса.
Дејвис, интересен играч.
Сигурно не стигнал до кај шо е ако немал квалитет.
Португалците отсекогаш имале одлични бековски решенија, а со она искуство шо го има сигурно треба да се смета на него.
По она шо ги видов од клипојте, дечкото или веќе дедото го има то шо ни треба.
Добра моторика, брзи нозе, добра техника, а и солидна висина за среден, за разлика од хендикепот на Периќ во висина, шо го оневозможуваше на скок шут игра.
Многу негативни коментари, демек стар бил, ваков бил, таков бил, во Иври не играл стандардно.
Чекајте бе, нека изигра некоја утакмица, овде уште недојден му залепија ЕКСПЕРТСКО МИСЛЕЊЕ ДЕКА НЕ ГО БИВА.
Мислам дека ќе се покажи стариот, за да ги демантира скептиците.
Посебно со неговата 1 на 1 игра, за да ги разигра пикерите, за кои ќе треба доста напор од бекојте за да добијат топки.
Плус и Павле има добра соработка со пикерите, тука добиваме доста.
И Жарета и Васиљев се тешкаши, со не толку сјајни и елегантни движења околу линијата, ќе треба добро да им се сервираат топки за да бидат опасни кон голот.
Ама, ако е опасна бековската линија со шутеви од надвор, то ќе значи дека противнците ќе мора да излегуваат на бековите, па ќе се отвори простор за пикерите.
За среден бек е добро затворена позицијата.
Плус тука е Танкосен :shook: , сеа опоравен од рскавицата, јачи него икад, можи ќе му тргни.:)
Самиот рече дека е ова неговото време, па да видиме. :D

Муабетите од типот на Данци, Скандинавци, на позајмица, или не знам кој се крајно лош и непотребен потег.
Нема потреба од позајмица на играчи.

Ниту пак да се трупат некој краткорочни решенија, или пак некој повредени играчи, па да го чекаме да се врати ко во најдобрите деној, за 1 сезона.
Таман дошол, да замини.

Хосни.
Доста интересен играч, далеку побрз од Мараш, шо е нормално, Мараш беше 203 см, тежок на нозе, на прв чекор, слаб на техника и склон на технички грешки.
Овај е различен тип на играч, шо појќе би ни бркало работа, за разлика од лани кога цела сала урлаше Мараш да се одважи и да шутни.
Лесно е со Татабања и со АЕК, кога водиш со 10 разлика на 10 минути до крај да шутираш.
Важно беше во утакмиците кои висеа, со Вардар,, Нексе, да имаме бекап од десната страна.
А, Мараш беше премлад да го износи товарот, плус не беше калибар на играч за прва постава.
Чоек шо се плаши да се крени на шут, таман се кренал, ја изгубил цела сила во скокот и на крај вади шут шо е лесен плен за просечен голман.
Требаше да се задржи, како втора опција, ама веќе ко се решил за таму кај шо замина нека му е среќен патот.
Мислам дека Хосни ќе биди еден од новите лидери на екипата.
Никогаш Пелистер немал ваков десен бек, отсекогаш десниот бек беше најдефицитарна позиција.
Ехеее, од времето на Лазаров се мачиме за десен бек шо ќе има важна улога во екипата.
Кој се не помина овде, па и во времето од 2004/5, со Пепи, Мојсо, Бранче, Кире Поповски и пола репка во екипа немавме десен бек салам.
Чекавме Олег Маљцев да се опорави:D, се изначекавме цело сезона, ја поминавме со Пинки, кој на 20 години го изнесе цел товар во сезоната.

Е,сега за замена за Хосни и Сери, тука е маката и евентуални несакани повреди на овие двајца би можеле да ни донесат проблеми.
Велковски покажа дека има сенс за асистенција до пикер, крило.
Ама, маката со дечкото е шо се враќа од тешка повреда, а да се вратиш од таква повреда не е едноставно и ова е коцкање со ваков играч да тераш сезона..
Плус, хендикеп е шо не игра одбрана, единствено би нашол место со Радовиќ на 5ка, овај да оди на последен.
Ризик е со Велковски,ама ќе видиме да не брзаме.
Овде можи има простор за едно засилување, некој различен калибар од Велковски, пред се во висина и шут.
Кукуловски е интересен играч и заслужва да му се дај шанса, борец е, има предиспозиции.


Добро е шо ги вклучија Петровиќ и Ѓорѓовски, требаше и на Арсеновски да му дат шанса.
За да биди сликата комплетна.
Е, сеа ќе видиме, дали Петровиќ и Ѓорѓовски се земени само да тренират со првата екипа или ќе ги задржат,
Штом не ги објавија како Цветан и Павле, најверојатно калкулират засега со децата, чекат уште некое засилување, шо не е добро за децата.
Подобро ќе биди ко веќе се земени со првата екипа да му дат шанса, да се докажат, макар до полусезона, пред да ги вратат во втора екипа.
Ако веќе не сметат на нив и планират да носат нови играчи, треба да се уиграват со втората екипа.
Веќе следат мечевите со Алпла Хард.

Ќе видиме, јас сум оптимист и мислам дека ова екипа ќе напрај многу работи ова сезона.
Само треба да му се дај подршка.
Не смејме уште непочнати да ги критикуваме и да му прајме притисоци.
Бабиќ доби 100 шанси, шо не ги заслужи, никој не му праеше притисок до ланска сезона.
Треба да се остај Валтер, да му се дај некој грејс период од некој месец,
Сигурно не е чоеко за фрлање и знај шо прај и шо играчи има на располагање.

Многу важно ќе биди за натамошниот тек на сезоната шо група ќе добиеме во ЕХФ Лига.
Па ќе знајме шо да очекуваме.

Како и да е, на добар пат сме да напрајме нешто солидно, шо ќе трај подолг период.
Само треба трпение, ништо не можи преку ноќ.
Пелистер до 2019 година беше на рангот на Пролет, Охрид, Бутел, сеа бараме преку леб погача, не сме задоволни од ништо
А, дотогаш треба од Општина да го реализират то идејно решение за салата, нема веќе шо да се чека.
На Битола очајно и е потребна модерна сала од најмалку 5000 гледачи, не само за спорт, еве концерти ќе се прат, ќе се рента за митинзи:icon_mrgr:, деловни простории, теретани, кафани и слично.
Исплатлив проект е, лесно можи и треба да се напрај, само треба бекап од луѓето во костуми.
Изговори не смеј и не треба да има.
 
Член од
2 септември 2016
Мислења
409
Поени од реакции
493
Не би се сложил дека екипата е послаба од лани.
Како и дека ова е лош трансфер периодот досега.
И ние бараме преку леб погача.
До пред две години дркавме на Мараш, кој дојде како тотален анонимус од Академија Метличич-Балиќ Сплит:smirce:, сеа не ни чинат Сери, Хосни и Дејвис.
:shook:
Носиме 2 играчи од Француска лига ( втора најјака лига во светот).
Нешто шо беше незамисливо до ова сезона за Пелистер.
Самиот факт шо си член на тим од Стар Лигата во Франција значи дека си постигнал нешто во светот на ракометот и дека вредиш.
Дејвис е играч шо долги години е по француските лиги, играл во Порто итн, шо значи нешто, самото то кажва нешто за играчот и за неговиот квалитет.
Го носиш голманот на Словенска репка, ко беа 3ти во свет.
Голман шо долги сезони бранеше во Бундеслига и беше прв голман на Хановер.
Го носиш првиот пикер на македонската репка, чоек шо се докажа во Бундес Лига дека не е за фрлање. ( јас му замервам на дечкото шо не игра одбрана, ама сепак тој е мој вкус, инаку за напаѓачките квалитети неам замерка).
Носиш Руски репрезентативец, Мотор Запорожје не беше шогоде тим, а дечкото се докажал таму низ годините, значи има квалитет.
И ПАК НИЕ НЕ СМЕ ЗАДОВОЛНИ?:popce:
Е, не можи 20 играчи да земат странци, по 5 играчи да имаме на секоја позиција, ко Киелце, за да се задоволат страстите овде/
Треба постепено да се гради екипата.
Ако ги анализираме реално играчите, споредба ланската бековска линија со оваа сега, на бековска позиција добиваме 4 играчи од калибар шо ни фалеше лани.
Нешто шо ќе го напрај нашиот напад далеку поопасен, за рзлика од минатите сезони.
Руди Сери е играч во 2 правци, со богато искуство зад себе.
Не знам дали се сеќава некој на него, пред 3 години играше во Бидасоа Ирун ( Шпанија ), кои беа во иста група со Работник.
Страшни партии даде дечкото, топ во раката, шутој страшни, од 10 метри, мислам дека ќе се увери за брзо рајата овде за шо зборам.
Овај е поснажен од Стипе, потежок за чување за противниците.
Шо е многу поважно Сери игра салам одбрана, за разлика од Стипе манекенот, Периќ кои беа бескорисни во одбрана.
Многу е важно ова, да добиеме играчи во екипа шо нема да има потреба по секој напад да трчаат назад за да се сменат.
Се прај хаос во концепцијата, а и на останатите играчи од одбрана им се отежнува дефанзивата, дури да се намести одбраната и да се позиционират играчите и да се постави зоната веќе сме примиле гол од брз центар.
Да не прајме муабет за грешките при измена шо ги праевме лани, дури чекавме да се сменат Граџан, Периќ, Стипе.
Ехеее, дури да се сменат овие веќе ни кренал судијата рака за пасивен напад.
Па се чудевме после зошто не можевме со екипи како Нексе, Вардар дома ни до 25 гола да стигниме. ( ова беше заради слаба тактика, лош избор на играчи на Бабиќ и немање храброст да се нападни противникот машки).
Помина времето на еднонасочни играчи, за брзо ќе ги снема од елитниот ракомет.
Друга работа, сите го забораваат Павле Аанасијевиќ.
Не знам зошто се тресат луѓето дали ќе се погодел Дејвис, кога веќе го имаме Павле.
Дечкото е машина, можи да игра на сите бековски позиции, плус многу важно знај одбрана да игра детето, со него во екипа можиме да имаме квалитетна 5-1 одбрана, а зошто да не е 3-2-1,. ете кога веќе ги имаме и Радовиќ и Маџоски на 2 и 5, нешто шо немавме лани, кога со оние играчи единтвено шо можевме да си дозволиме беше да се игра статична 6-0 зона.
Долги раце има, брзина, координација, кондиција, можи да игра во два правци без замена најмалку 10-15 минути по полувреме.
Плус, има страшен удар детето, не е ни чудо, широк распон на раце, добар скок, брзина, координација, преглед на игра.
Лани то ни фалеше на среден,, некој да растерети во напад и да извај некој скок шут, да ја рашири одбраната на противниците.
Периќ безопасен од надвор, прочитана книга, единствено некоја под зона топка ако поминеше.
Тоа го знаеа и противниците и ја затвораа средината.
Не треба да фрлаат пари за нов среден бек, греота е ваков играч да имаш, а да не му дајш шанса.
Мислам дека детето ќе експлодира сезонава,ако му се дај шанса.
Дејвис, интересен играч.
Сигурно не стигнал до кај шо е ако немал квалитет.
Португалците отсекогаш имале одлични бековски решенија, а со она искуство шо го има сигурно треба да се смета на него.
По она шо ги видов од клипојте, дечкото или веќе дедото има то шо ни треба.
Добра моторика, брзи нозе, добра техника, а и солидна висина за среден, за разлика од хендикепот на Периќ во висина, шо го оневозможуваше на скок шут игра.
Многу негативни коментари, демек стар бил, ваков бил, таков бил, во Иври не играл стандардно.
Чекајте бе, нека изигра некоја утакмица, овде уште недојден му залепија ЕКСПЕРТСКО МИСЛЕЊЕ ДЕКА НЕ ГО БИВА.
Мислам дека ќе се покажи стариот, за да ги демантира скептиците.
Посебно со неговата 1 на 1 игра, за да ги разигра пикерите, за кои ќе треба доста напор од бекојте за да добијат топки.
Плус и Павле има добра соработка со пикерите, тука добиваме доста.
И Жарета и Васиљев се тешкаши, со не толку сјајни и елегантни движења околу линијата, ќе треба добро да им се сервираат топки за да бидат опасни кон голот.
Ама, ако е опасна бековската линија со шутеви од надвор, то ќе значи дека противнците ќе мора да излегуваат на бековите, па ќе се отвори простор за пикерите.
За среден бек е добро затворена позицијата.
Плус тука е Танкосен :shook: , сеа опоравен од рскавицата, јачи него икад, можи ќе му тргни.:)
Самиот рече дека е ова неговото време, па да видиме. :D

Муабетите од типот на Данци, Скандинавци, на позајмица, или не знам кој се крајно лош и непотребен потег.
Нема потреба од позајмица на играчи.

Ниту пак да се трупат некој краткорочни решенија, или пак некој повредени играчи, па да го чекаме да се врати ко во најдобрите деној, за 1 сезона.
Таман дошол, да замини.

Хосни.
Доста интересен играч, далеку побрз од Мараш, шо е нормално, Мараш беше 203 см, тежок на нозе, на прв чекор, слаб на техника и склон на технички грешки.
Овај е различен тип на играч, шо појќе би ни бркало работа, за разлика од лани кога цела сала урлаше Мараш да се одважи и да шутни.
Лесно е со Татабања и со АЕК, кога водиш со 10 разлика на 10 минути до крај да шутираш.
Важно беше во утакмиците кои висеа, со Вардар,, Нексе, да имаме бекап од десната страна.
А, Мараш беше премлад да го износи товарот, плус не беше калибар на играч за прва постава.
Чоек шо се плаши да се крени на шут, таман се кренал, ја изгубил цела сила во скокот и на крај вади шут шо е лесен плен за просечен голман.
Требаше да се задржи, како втора опција, ама веќе ко се решил за таму кај шо замина нека му е среќен патот.
Мислам дека Хосни ќе биди еден од новите лидери на екипата.
Никогаш Пелистер немал ваков десен бек, отсекогаш десниот бек беше најдефицитарна позиција.
Ехеее, од времето на Лазаров се мачиме за десен бек шо ќе има важна улога во екипата.
Кој се не помина овде, па и во времето од 2004/5, со Пепи, Мојсо, Бранче, Кире Поповски и пола репка во екипа немавме десен бек салам.
Чекавме Олег Маљцев да се опорави:D, се изначекавме цело сезона, ја поминавме со Пинки, кој на 20 години го изнесе цел товар во сезоната.

Е,сега за замена за Хосни и Сери, тука е маката и евентуални несакани повреди на овие двајца би можеле да ни донесат проблеми.
Велковски покажа дека има сенс за асистенција до пикер, крило.
Ама, маката со дечкото е шо се враќа од тешка повреда, а да се вратиш од таква повреда не е едноставно и ова е коцкање со ваков играч да тераш сезона..
Плус, хендикеп е шо не игра одбрана, единствено би нашол место со Радовиќ на 5ка, овај да оди на последен.
Ризик е со Велковски,ама ќе видиме да не брзаме.
Овде можи има простор за едно засилување, некој различен калибар од Велковски, пред се во висина и шут.
Кукуловски е интересен играч и заслужва да му се дај шанса, борец е, има предиспозиции.


Добро е шо ги вклучија Петровиќ и Ѓорѓовски, требаше и на Арсеновски да му дат шанса.
За да биди сликата комплетна.
Е, сеа ќе видиме, дали Петровиќ и Ѓорѓовски се земени само да тренират со првата екипа или ќе ги задржат,
Штом не ги објавија како Цветан и Павле, најверојатно калкулират засега со децата, чекат уште некое засилување, шо не е добро за децата.
Подобро ќе биди ко веќе се земени со првата екипа да му дат шанса, да се докажат, макар до полусезона, пред да ги вратат во втора екипа.
Ако веќе не сметат на нив и планират да носат нови играчи, треба да се уиграват со втората екипа.
Веќе следат мечевите со Алпла Хард.

Ќе видиме, јас сум оптимист и мислам дека ова екипа ќе напрај многу работи ова сезона.
Само треба да му се дај подршка.
Не смејме уште непочнати да ги критикуваме и да му прајме притисоци.
Бабиќ доби 100 шанси, шо не ги заслужи, никој не му праеше притисок до ланска сезона.
Треба да се остај Валтер, да му се дај некој грејс период од некој месец,
Сигурно не е чоеко за фрлање и знај шо прај и шо играчи има на располагање.

Многу важно ќе биди за натамошниот тек на сезоната шо група ќе добиеме во ЕХФ Лига.
Па ќе знајме шо да очекуваме.

Како и да е, на добар пат сме да напрајме нешто солидно, шо ќе трај подолг период.
Само треба трпение, ништо не можи преку ноќ.
Пелистер до 2019 година беше на рангот на Пролет, Охрид, Бутел, сеа бараме преку леб погача, не сме задоволни од ништо
А, дотогаш треба од Општина да го реализират то идејно решение за салата, нема веќе шо да се чека.
На Битола очајно и е потребна модерна сала од најмалку 5000 гледачи, не само за спорт, еве концерти ќе се прат, ќе се рента за митинзи:icon_mrgr:, деловни простории, теретани, кафани и слично.
Исплатлив проект е, лесно можи и треба да се напрај, само треба бекап од луѓето во костуми.
Изговори не смеј и не треба да има.
:oleee::cuc:
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
403
Поени од реакции
936
Vo republika Makedonija, za analiticari gi priznavam Vasko Eftov, Stevce Stefanovski i Tomasino.
Samo posledniot od trite go pravi toa za bez pari.
Steta sto i Rk Vardar nema takov poznavac na rabotite...
Inaku sekoj ozbilen faktor vo bilo koja oblast si ima lobi grupi i opinion makers koi si se debelo plateni za toa...
gol.mk e isto prekrasno mesto da se doznaat rabotite no pak preovladuva entuzijazmot pred profesionalizmot...
 

bitolcanec_1

ветеран од златното време
Член од
6 јуни 2011
Мислења
412
Поени од реакции
505
Не би се сложил дека екипата е послаба од лани.
Како и дека ова е лош трансфер периодот досега.
И ние бараме преку леб погача.
До пред две години дркавме на Мараш, кој дојде како тотален анонимус од Академија Метличич-Балиќ Сплит:smirce:, сеа не ни чинат Сери, Хосни и Дејвис.
:shook:
Носиме 2 играчи од Француска лига ( втора најјака лига во светот).
Нешто шо беше незамисливо до ова сезона за Пелистер.
Самиот факт шо си член на тим од Стар Лигата во Франција значи дека си постигнал нешто во светот на ракометот и дека вредиш.
Дејвис е играч шо долги години е по француските лиги, играл во Порто итн, шо значи нешто, самото то кажва нешто за играчот и за неговиот квалитет.
Го носиш голманот на Словенска репка, ко беа 3ти во свет.
Голман шо долги сезони бранеше во Бундеслига и беше прв голман на Хановер.
Го носиш првиот пикер на македонската репка, чоек шо се докажа во Бундес Лига дека не е за фрлање. ( јас му замервам на дечкото шо не игра одбрана, ама сепак тој е мој вкус, инаку за напаѓачките квалитети неам замерка).
Носиш Руски репрезентативец, Мотор Запорожје не беше шогоде тим, а дечкото се докажал таму низ годините, значи има квалитет.
И ПАК НИЕ НЕ СМЕ ЗАДОВОЛНИ?:popce:
Е, не можи 20 играчи да земат странци, по 5 играчи да имаме на секоја позиција, ко Киелце, за да се задоволат страстите овде/
Треба постепено да се гради екипата.
Ако ги анализираме реално играчите, споредба ланската бековска линија со оваа сега, на бековска позиција добиваме 4 играчи од калибар шо ни фалеше лани.
Нешто шо ќе го напрај нашиот напад далеку поопасен, за рзлика од минатите сезони.
Руди Сери е играч во 2 правци, со богато искуство зад себе.
Не знам дали се сеќава некој на него, пред 3 години играше во Бидасоа Ирун ( Шпанија ), кои беа во иста група со Работник.
Страшни партии даде дечкото, топ во раката, шутој страшни, од 10 метри, мислам дека ќе се увери за брзо рајата овде за шо зборам.
Овај е поснажен од Стипе, потежок за чување за противниците.
Шо е многу поважно Сери игра салам одбрана, за разлика од Стипе манекенот, Периќ кои беа бескорисни во одбрана.
Многу е важно ова, да добиеме играчи во екипа шо нема да има потреба по секој напад да трчаат назад за да се сменат.
Се прај хаос во концепцијата, а и на останатите играчи од одбрана им се отежнува дефанзивата, дури да се намести одбраната и да се позиционират играчите и да се постави зоната веќе сме примиле гол од брз центар.
Да не прајме муабет за грешките при измена шо ги праевме лани, дури чекавме да се сменат Граџан, Периќ, Стипе.
Ехеее, дури да се сменат овие веќе ни кренал судијата рака за пасивен напад.
Па се чудевме после зошто не можевме со екипи како Нексе, Вардар дома ни до 25 гола да стигниме. ( ова беше заради слаба тактика, лош избор на играчи на Бабиќ и немање храброст да се нападни противникот машки).
Помина времето на еднонасочни играчи, за брзо ќе ги снема од елитниот ракомет.
Друга работа, сите го забораваат Павле Аанасијевиќ.
Не знам зошто се тресат луѓето дали ќе се погодел Дејвис, кога веќе го имаме Павле.
Дечкото е машина, можи да игра на сите бековски позиции, плус многу важно знај одбрана да игра детето, со него во екипа можиме да имаме квалитетна 5-1 одбрана, а зошто да не е 3-2-1,. ете кога веќе ги имаме и Радовиќ и Маџоски на 2 и 5, нешто шо немавме лани, кога со оние играчи единтвено шо можевме да си дозволиме беше да се игра статична 6-0 зона.
Долги раце има, брзина, координација, кондиција, можи да игра во два правци без замена најмалку 10-15 минути по полувреме.
Плус, има страшен удар детето, не е ни чудо, широк распон на раце, добар скок, брзина, координација, преглед на игра.
Лани то ни фалеше на среден,, некој да растерети во напад и да извај некој скок шут, да ја рашири одбраната на противниците.
Периќ безопасен од надвор, прочитана книга, единствено некоја под зона топка ако поминеше.
Тоа го знаеа и противниците и ја затвораа средината.
Не треба да фрлаат пари за нов среден бек, греота е ваков играч да имаш, а да не му дајш шанса.
Мислам дека детето ќе експлодира сезонава,ако му се дај шанса.
Дејвис, интересен играч.
Сигурно не стигнал до кај шо е ако немал квалитет.
Португалците отсекогаш имале одлични бековски решенија, а со она искуство шо го има сигурно треба да се смета на него.
По она шо ги видов од клипојте, дечкото или веќе дедото има то шо ни треба.
Добра моторика, брзи нозе, добра техника, а и солидна висина за среден, за разлика од хендикепот на Периќ во висина, шо го оневозможуваше на скок шут игра.
Многу негативни коментари, демек стар бил, ваков бил, таков бил, во Иври не играл стандардно.
Чекајте бе, нека изигра некоја утакмица, овде уште недојден му залепија ЕКСПЕРТСКО МИСЛЕЊЕ ДЕКА НЕ ГО БИВА.
Мислам дека ќе се покажи стариот, за да ги демантира скептиците.
Посебно со неговата 1 на 1 игра, за да ги разигра пикерите, за кои ќе треба доста напор од бекојте за да добијат топки.
Плус и Павле има добра соработка со пикерите, тука добиваме доста.
И Жарета и Васиљев се тешкаши, со не толку сјајни и елегантни движења околу линијата, ќе треба добро да им се сервираат топки за да бидат опасни кон голот.
Ама, ако е опасна бековската линија со шутеви од надвор, то ќе значи дека противнците ќе мора да излегуваат на бековите, па ќе се отвори простор за пикерите.
За среден бек е добро затворена позицијата.
Плус тука е Танкосен :shook: , сеа опоравен од рскавицата, јачи него икад, можи ќе му тргни.:)
Самиот рече дека е ова неговото време, па да видиме. :D

Муабетите од типот на Данци, Скандинавци, на позајмица, или не знам кој се крајно лош и непотребен потег.
Нема потреба од позајмица на играчи.

Ниту пак да се трупат некој краткорочни решенија, или пак некој повредени играчи, па да го чекаме да се врати ко во најдобрите деној, за 1 сезона.
Таман дошол, да замини.

Хосни.
Доста интересен играч, далеку побрз од Мараш, шо е нормално, Мараш беше 203 см, тежок на нозе, на прв чекор, слаб на техника и склон на технички грешки.
Овај е различен тип на играч, шо појќе би ни бркало работа, за разлика од лани кога цела сала урлаше Мараш да се одважи и да шутни.
Лесно е со Татабања и со АЕК, кога водиш со 10 разлика на 10 минути до крај да шутираш.
Важно беше во утакмиците кои висеа, со Вардар,, Нексе, да имаме бекап од десната страна.
А, Мараш беше премлад да го износи товарот, плус не беше калибар на играч за прва постава.
Чоек шо се плаши да се крени на шут, таман се кренал, ја изгубил цела сила во скокот и на крај вади шут шо е лесен плен за просечен голман.
Требаше да се задржи, како втора опција, ама веќе ко се решил за таму кај шо замина нека му е среќен патот.
Мислам дека Хосни ќе биди еден од новите лидери на екипата.
Никогаш Пелистер немал ваков десен бек, отсекогаш десниот бек беше најдефицитарна позиција.
Ехеее, од времето на Лазаров се мачиме за десен бек шо ќе има важна улога во екипата.
Кој се не помина овде, па и во времето од 2004/5, со Пепи, Мојсо, Бранче, Кире Поповски и пола репка во екипа немавме десен бек салам.
Чекавме Олег Маљцев да се опорави:D, се изначекавме цело сезона, ја поминавме со Пинки, кој на 20 години го изнесе цел товар во сезоната.

Е,сега за замена за Хосни и Сери, тука е маката и евентуални несакани повреди на овие двајца би можеле да ни донесат проблеми.
Велковски покажа дека има сенс за асистенција до пикер, крило.
Ама, маката со дечкото е шо се враќа од тешка повреда, а да се вратиш од таква повреда не е едноставно и ова е коцкање со ваков играч да тераш сезона..
Плус, хендикеп е шо не игра одбрана, единствено би нашол место со Радовиќ на 5ка, овај да оди на последен.
Ризик е со Велковски,ама ќе видиме да не брзаме.
Овде можи има простор за едно засилување, некој различен калибар од Велковски, пред се во висина и шут.
Кукуловски е интересен играч и заслужва да му се дај шанса, борец е, има предиспозиции.


Добро е шо ги вклучија Петровиќ и Ѓорѓовски, требаше и на Арсеновски да му дат шанса.
За да биди сликата комплетна.
Е, сеа ќе видиме, дали Петровиќ и Ѓорѓовски се земени само да тренират со првата екипа или ќе ги задржат,
Штом не ги објавија како Цветан и Павле, најверојатно калкулират засега со децата, чекат уште некое засилување, шо не е добро за децата.
Подобро ќе биди ко веќе се земени со првата екипа да му дат шанса, да се докажат, макар до полусезона, пред да ги вратат во втора екипа.
Ако веќе не сметат на нив и планират да носат нови играчи, треба да се уиграват со втората екипа.
Веќе следат мечевите со Алпла Хард.

Ќе видиме, јас сум оптимист и мислам дека ова екипа ќе напрај многу работи ова сезона.
Само треба да му се дај подршка.
Не смејме уште непочнати да ги критикуваме и да му прајме притисоци.
Бабиќ доби 100 шанси, шо не ги заслужи, никој не му праеше притисок до ланска сезона.
Треба да се остај Валтер, да му се дај некој грејс период од некој месец,
Сигурно не е чоеко за фрлање и знај шо прај и шо играчи има на располагање.

Многу важно ќе биди за натамошниот тек на сезоната шо група ќе добиеме во ЕХФ Лига.
Па ќе знајме шо да очекуваме.

Како и да е, на добар пат сме да напрајме нешто солидно, шо ќе трај подолг период.
Само треба трпение, ништо не можи преку ноќ.
Пелистер до 2019 година беше на рангот на Пролет, Охрид, Бутел, сеа бараме преку леб погача, не сме задоволни од ништо
А, дотогаш треба од Општина да го реализират то идејно решение за салата, нема веќе шо да се чека.
На Битола очајно и е потребна модерна сала од најмалку 5000 гледачи, не само за спорт, еве концерти ќе се прат, ќе се рента за митинзи:icon_mrgr:, деловни простории, теретани, кафани и слично.
Исплатлив проект е, лесно можи и треба да се напрај, само треба бекап од луѓето во костуми.
Изговори не смеј и не треба да има.
:uzi: :bravobe:(y)
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
7.776
Поени од реакции
5.173
Не би се сложил дека екипата е послаба од лани.
Како и дека ова е лош трансфер периодот досега.
И ние бараме преку леб погача.
До пред две години дркавме на Мараш, кој дојде како тотален анонимус од Академија Метличич-Балиќ Сплит:smirce:, сеа не ни чинат Сери, Хосни и Дејвис.
:shook:
Носиме 2 играчи од Француска лига ( втора најјака лига во светот).
Нешто шо беше незамисливо до ова сезона за Пелистер.
Самиот факт шо си член на тим од Стар Лигата во Франција значи дека си постигнал нешто во светот на ракометот и дека вредиш.
Дејвис е играч шо долги години е по француските лиги, играл во Порто итн, шо значи нешто, самото то кажва нешто за играчот и за неговиот квалитет.
Го носиш голманот на Словенска репка, ко беа 3ти во свет.
Голман шо долги сезони бранеше во Бундеслига и беше прв голман на Хановер.
Го носиш првиот пикер на македонската репка, чоек шо се докажа во Бундес Лига дека не е за фрлање. ( јас му замервам на дечкото шо не игра одбрана, ама сепак тој е мој вкус, инаку за напаѓачките квалитети неам замерка).
Носиш Руски репрезентативец, Мотор Запорожје не беше шогоде тим, а дечкото се докажал таму низ годините, значи има квалитет.
И ПАК НИЕ НЕ СМЕ ЗАДОВОЛНИ?:popce:
Е, не можи 20 играчи да земат странци, по 5 играчи да имаме на секоја позиција, ко Киелце, за да се задоволат страстите овде/
Треба постепено да се гради екипата.
Ако ги анализираме реално играчите, споредба ланската бековска линија со оваа сега, на бековска позиција добиваме 4 играчи од калибар шо ни фалеше лани.
Нешто шо ќе го напрај нашиот напад далеку поопасен, за рзлика од минатите сезони.
Руди Сери е играч во 2 правци, со богато искуство зад себе.
Не знам дали се сеќава некој на него, пред 3 години играше во Бидасоа Ирун ( Шпанија ), кои беа во иста група со Работник.
Страшни партии даде дечкото, топ во раката, шутој страшни, од 10 метри, мислам дека ќе се увери за брзо рајата овде за шо зборам.
Овај е поснажен од Стипе, потежок за чување за противниците.
Шо е многу поважно Сери игра салам одбрана, за разлика од Стипе манекенот, Периќ кои беа бескорисни во одбрана.
Многу е важно ова, да добиеме играчи во екипа шо нема да има потреба по секој напад да трчаат назад за да се сменат.
Се прај хаос во концепцијата, а и на останатите играчи од одбрана им се отежнува дефанзивата, дури да се намести одбраната и да се позиционират играчите и да се постави зоната веќе сме примиле гол од брз центар.
Да не прајме муабет за грешките при измена шо ги праевме лани, дури чекавме да се сменат Граџан, Периќ, Стипе.
Ехеее, дури да се сменат овие веќе ни кренал судијата рака за пасивен напад.
Па се чудевме после зошто не можевме со екипи како Нексе, Вардар дома ни до 25 гола да стигниме. ( ова беше заради слаба тактика, лош избор на играчи на Бабиќ и немање храброст да се нападни противникот машки).
Помина времето на еднонасочни играчи, за брзо ќе ги снема од елитниот ракомет.
Друга работа, сите го забораваат Павле Аанасијевиќ.
Не знам зошто се тресат луѓето дали ќе се погодел Дејвис, кога веќе го имаме Павле.
Дечкото е машина, можи да игра на сите бековски позиции, плус многу важно знај одбрана да игра детето, со него во екипа можиме да имаме квалитетна 5-1 одбрана, а зошто да не е 3-2-1,. ете кога веќе ги имаме и Радовиќ и Маџоски на 2 и 5, нешто шо немавме лани, кога со оние играчи единтвено шо можевме да си дозволиме беше да се игра статична 6-0 зона.
Долги раце има, брзина, координација, кондиција, можи да игра во два правци без замена најмалку 10-15 минути по полувреме.
Плус, има страшен удар детето, не е ни чудо, широк распон на раце, добар скок, брзина, координација, преглед на игра.
Лани то ни фалеше на среден,, некој да растерети во напад и да извај некој скок шут, да ја рашири одбраната на противниците.
Периќ безопасен од надвор, прочитана книга, единствено некоја под зона топка ако поминеше.
Тоа го знаеа и противниците и ја затвораа средината.
Не треба да фрлаат пари за нов среден бек, греота е ваков играч да имаш, а да не му дајш шанса.
Мислам дека детето ќе експлодира сезонава,ако му се дај шанса.
Дејвис, интересен играч.
Сигурно не стигнал до кај шо е ако немал квалитет.
Португалците отсекогаш имале одлични бековски решенија, а со она искуство шо го има сигурно треба да се смета на него.
По она шо ги видов од клипојте, дечкото или веќе дедото има то шо ни треба.
Добра моторика, брзи нозе, добра техника, а и солидна висина за среден, за разлика од хендикепот на Периќ во висина, шо го оневозможуваше на скок шут игра.
Многу негативни коментари, демек стар бил, ваков бил, таков бил, во Иври не играл стандардно.
Чекајте бе, нека изигра некоја утакмица, овде уште недојден му залепија ЕКСПЕРТСКО МИСЛЕЊЕ ДЕКА НЕ ГО БИВА.
Мислам дека ќе се покажи стариот, за да ги демантира скептиците.
Посебно со неговата 1 на 1 игра, за да ги разигра пикерите, за кои ќе треба доста напор од бекојте за да добијат топки.
Плус и Павле има добра соработка со пикерите, тука добиваме доста.
И Жарета и Васиљев се тешкаши, со не толку сјајни и елегантни движења околу линијата, ќе треба добро да им се сервираат топки за да бидат опасни кон голот.
Ама, ако е опасна бековската линија со шутеви од надвор, то ќе значи дека противнците ќе мора да излегуваат на бековите, па ќе се отвори простор за пикерите.
За среден бек е добро затворена позицијата.
Плус тука е Танкосен :shook: , сеа опоравен од рскавицата, јачи него икад, можи ќе му тргни.:)
Самиот рече дека е ова неговото време, па да видиме. :D

Муабетите од типот на Данци, Скандинавци, на позајмица, или не знам кој се крајно лош и непотребен потег.
Нема потреба од позајмица на играчи.

Ниту пак да се трупат некој краткорочни решенија, или пак некој повредени играчи, па да го чекаме да се врати ко во најдобрите деној, за 1 сезона.
Таман дошол, да замини.

Хосни.
Доста интересен играч, далеку побрз од Мараш, шо е нормално, Мараш беше 203 см, тежок на нозе, на прв чекор, слаб на техника и склон на технички грешки.
Овај е различен тип на играч, шо појќе би ни бркало работа, за разлика од лани кога цела сала урлаше Мараш да се одважи и да шутни.
Лесно е со Татабања и со АЕК, кога водиш со 10 разлика на 10 минути до крај да шутираш.
Важно беше во утакмиците кои висеа, со Вардар,, Нексе, да имаме бекап од десната страна.
А, Мараш беше премлад да го износи товарот, плус не беше калибар на играч за прва постава.
Чоек шо се плаши да се крени на шут, таман се кренал, ја изгубил цела сила во скокот и на крај вади шут шо е лесен плен за просечен голман.
Требаше да се задржи, како втора опција, ама веќе ко се решил за таму кај шо замина нека му е среќен патот.
Мислам дека Хосни ќе биди еден од новите лидери на екипата.
Никогаш Пелистер немал ваков десен бек, отсекогаш десниот бек беше најдефицитарна позиција.
Ехеее, од времето на Лазаров се мачиме за десен бек шо ќе има важна улога во екипата.
Кој се не помина овде, па и во времето од 2004/5, со Пепи, Мојсо, Бранче, Кире Поповски и пола репка во екипа немавме десен бек салам.
Чекавме Олег Маљцев да се опорави:D, се изначекавме цело сезона, ја поминавме со Пинки, кој на 20 години го изнесе цел товар во сезоната.

Е,сега за замена за Хосни и Сери, тука е маката и евентуални несакани повреди на овие двајца би можеле да ни донесат проблеми.
Велковски покажа дека има сенс за асистенција до пикер, крило.
Ама, маката со дечкото е шо се враќа од тешка повреда, а да се вратиш од таква повреда не е едноставно и ова е коцкање со ваков играч да тераш сезона..
Плус, хендикеп е шо не игра одбрана, единствено би нашол место со Радовиќ на 5ка, овај да оди на последен.
Ризик е со Велковски,ама ќе видиме да не брзаме.
Овде можи има простор за едно засилување, некој различен калибар од Велковски, пред се во висина и шут.
Кукуловски е интересен играч и заслужва да му се дај шанса, борец е, има предиспозиции.


Добро е шо ги вклучија Петровиќ и Ѓорѓовски, требаше и на Арсеновски да му дат шанса.
За да биди сликата комплетна.
Е, сеа ќе видиме, дали Петровиќ и Ѓорѓовски се земени само да тренират со првата екипа или ќе ги задржат,
Штом не ги објавија како Цветан и Павле, најверојатно калкулират засега со децата, чекат уште некое засилување, шо не е добро за децата.
Подобро ќе биди ко веќе се земени со првата екипа да му дат шанса, да се докажат, макар до полусезона, пред да ги вратат во втора екипа.
Ако веќе не сметат на нив и планират да носат нови играчи, треба да се уиграват со втората екипа.
Веќе следат мечевите со Алпла Хард.

Ќе видиме, јас сум оптимист и мислам дека ова екипа ќе напрај многу работи ова сезона.
Само треба да му се дај подршка.
Не смејме уште непочнати да ги критикуваме и да му прајме притисоци.
Бабиќ доби 100 шанси, шо не ги заслужи, никој не му праеше притисок до ланска сезона.
Треба да се остај Валтер, да му се дај некој грејс период од некој месец,
Сигурно не е чоеко за фрлање и знај шо прај и шо играчи има на располагање.

Многу важно ќе биди за натамошниот тек на сезоната шо група ќе добиеме во ЕХФ Лига.
Па ќе знајме шо да очекуваме.

Како и да е, на добар пат сме да напрајме нешто солидно, шо ќе трај подолг период.
Само треба трпение, ништо не можи преку ноќ.
Пелистер до 2019 година беше на рангот на Пролет, Охрид, Бутел, сеа бараме преку леб погача, не сме задоволни од ништо
А, дотогаш треба од Општина да го реализират то идејно решение за салата, нема веќе шо да се чека.
На Битола очајно и е потребна модерна сала од најмалку 5000 гледачи, не само за спорт, еве концерти ќе се прат, ќе се рента за митинзи:icon_mrgr:, деловни простории, теретани, кафани и слично.
Исплатлив проект е, лесно можи и треба да се напрај, само треба бекап од луѓето во костуми.
Изговори не смеј и не треба да има.

Море Јоше ме кандиса да не пукниш ај да му дајме шанса ко велиш, само ќе речам дека најважна ќе биди салата па после да се бара сколија и градинки на странски за еден ден и аеродром

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom