Фан клуб: РК Пелистер

Член од
21 јуни 2022
Мислења
14
Поени од реакции
24
Во кецот би требало млад ефтин голман шо ќе биди трета опција и нема да го оптеретва буџето.
 
Член од
20 март 2022
Мислења
30
Поени од реакции
82
Ќе успеат да довлечкат некој скандинавец, барем бек? Го нема Томасот да сподели некое инсајдерско инфо. :D
 
Член од
12 август 2018
Мислења
815
Поени од реакции
1.194
Распишан конкурс за идејно решение за новата сала која ќе се гради кај касарната... Финансиери наводно ќе биле Општината, ГП Пелистер и Агенција за Млади и Спорт.
Се надевам ќе има функционален објект за 5-7000 гледачи по сите стандарди за меѓународни натпревари.


ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ОПШТИНА БИТОЛА РАСПИШУВА КОНКУРС ЗА ИЗБОР НА ИДЕЈНО РЕШЕНИЕ ЗА ИЗГРАДБА НА СПОРТСКО-РЕКРЕАТИВЕН ЦЕНТАР

Градоначалникот на општина Битола, Тони Коњановски објави јавен конкурс за избор на идејно решение за спортско рекреативен центар, кое ќе биде во согласност со сите параметри зададени во Деталниот Урбанистички план ДУП за АРМ, Четврт 2.
Времето предвидено за изработка на Решението е од денот на објавување на конкурсот 01.07.2022 година до 01.09.2022 година.

Целта на конкурсот е изработка на идејно решение врз основа на кое ќе се изгради спортско-рекреативен центар со што ќе се зголемил квалитетот на живот во градот Битола и регионот, согласно потребите на граѓаните, ќе се зголеми вредноста на просторот и ќе се овозможи негово квалитетно и функционално унапредување, со формирање на препознатлива целина во соодветна врска со постоечкиот контекст и идните функции и содржини на јавниот простор.

Идејното решение треба да се одликува со функционалност и применливост, со естетска карактеристика на препознатливост на градот со цел да го оплемени просторот, да ги збогати содржините и да ги привлече граѓаните да го користат.

Идејата треба да биде иновативна, креативна, модерна и оригинална.

Конкурсното решение треба да биде осмислено да се интегрира во јавниот простор, со можност да се организираат различни настани.

Повеќе информации за конкурсните услови може да се прочитаат во конкурсот објавен на веб страната на општина Битола https://www.bitola.gov.mk/wordpress/wp-content/uploads/2022/07/КИИР-СК-и-РД.pdf и електронскиот систем за јавни набавки.

Комисијата за оценување на конкурсот ќе донесе одлука за најдобро решение во рок од 30 денови, по завршувањето на конкурсот, а резултатите од конкурсот ќе ги објави на веб страната и на огласна табла на Општина Битола. Авторите на наградените трудови и останатите учесници ќе бидат писмено известени.

Доделените награди ќе им бидат исплатени на авторите по завршување на комплетната постапка за избор на најдобро решение на конкурсот, најдоцна 60 дена од денот на донесување на Одлуката и тоа според средствата определени со конкурсот, каде за прва награда се предвидени 200 000,00 денари, за втора 100 000,00 денари, а за трета 50 000,00 денари.

За сите учесници на конкурсот кои ќе достават комплетна документација изработена во согласност со конкурсните услови следува надомест за учество во висина од 30 000,00 денари.

Покрај овој конкурс, општина Битола, објави и конкурс за изработка на идејно решение за регулирање на речен ток на река Драгор со каскадно смирување на токот и крајбрежни велосипедско-пешачки патеки со соодветни пропратни содржини, од месност Црн мост до западна граница на опфат на ГУП на град Битола.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
5.617
Поени од реакции
6.961
sega e pametno da ne se izbrza so gluposti nekoe mini saliche da pocnat da gradat mnogu bitni momenti se ovie chitajte ovde vemero ne skokajte odma so eftini proekti samo za da se pofalite ko stationot sho ja ebavte rabotata
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
7.776
Поени од реакции
5.173
Ќе успеат да довлечкат некој скандинавец, барем бек? Го нема Томасот да сподели некое инсајдерско инфо. :D
Оти бе Томасот нели Кире од форумот му носи играчи и тренерот беше негов шо е муабето со Јошето оти не знам @Tomasino да се јави на главна каса!

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
403
Поени од реакции
936
segasnata sala e stara tocno 50 godini, znaci prajme sala za narednite 50 godini....
prvicniot kapacitet na segasnata sala so tie mali stolcinja bez potpiranje bese 4200 sedista
posle koga gi kladoja drvenite stici kako vo shtala bese 5000 edno naedno luge....
za denes da bidi so skratena tribina i normalni stolcinja 3100 mislam...
da se napravi nova sala so tolku mastraf sto ke bidi samo malce pogolema od postoeckata t.e.5000 gledaci e glupost nevidena
ne znam kolku gledaci e jane salata ama toa treba da ni bidi uzrok... znaci 6500-7000 gledaci
minimum, max 8000
i dosta so tie prikazni ke nema gledaci, golema e... evo ovaa sezona minimum 7-8 pati ke imavme full takva sala.
da ne prajme muabet, deka ke si pustat poevtini sezonski karti kade "familiarno" ke si odime na rakomet...
ova go zborvam za da bidime "evropski" klub, inace @Simev ke bidi vo pravo ;)
 
Член од
20 март 2022
Мислења
30
Поени од реакции
82
Оти бе Томасот нели Кире од форумот му носи играчи и тренерот беше негов шо е муабето со Јошето оти не знам @Tomasino да се јави на главна каса!

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
Па Томасот имаше контакт со него бе брат, можда ќе му извлечи некое инсајдерско инфо како во старите добри времиња.Гледаш долги години не не дружи му бевме занимација пред 10 години,од ко навлезе во бизнис водите не шитна. :icon_mrgr:
Ама како велат старите нов бунар копај на стар не плукај. :ROFLMAO:
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
392
Поени од реакции
623
segasnata sala e stara tocno 50 godini, znaci prajme sala za narednite 50 godini....
prvicniot kapacitet na segasnata sala so tie mali stolcinja bez potpiranje bese 4200 sedista
posle koga gi kladoja drvenite stici kako vo shtala bese 5000 edno naedno luge....
za denes da bidi so skratena tribina i normalni stolcinja 3100 mislam...
da se napravi nova sala so tolku mastraf sto ke bidi samo malce pogolema od postoeckata t.e.5000 gledaci e glupost nevidena
ne znam kolku gledaci e jane salata ama toa treba da ni bidi uzrok... znaci 6500-7000 gledaci
minimum, max 8000
i dosta so tie prikazni ke nema gledaci, golema e... evo ovaa sezona minimum 7-8 pati ke imavme full takva sala.
da ne prajme muabet, deka ke si pustat poevtini sezonski karti kade "familiarno" ke si odime na rakomet...
ova go zborvam za da bidime "evropski" klub, inace @Simev ke bidi vo pravo ;)
Дај боже да имате нова сала, али .....
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
7.776
Поени од реакции
5.173
Па Томасот имаше контакт со него бе брат, можда ќе му извлечи некое инсајдерско инфо како во старите добри времиња.Гледаш долги години не не дружи му бевме занимација пред 10 години,од ко навлезе во бизнис водите не шитна. :icon_mrgr:
Ама како велат старите нов бунар копај на стар не плукај.
Ama i Tomasino ne e to so bese akna po rabotata mnogu, slabo ne druzi na forumot i nadvor od nego ama ke pocekame da kazi nesto da ne izradva ko bila takva rabotata aj mozi i kire ke se vrati na forumot ke kazi nesto

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.168
Поени од реакции
18.478
Без гајле, под контрола е трансфер маркетот.;)
Инаку, ко сме кај трансферите, во чест на менаџерите кои изникнаа од овој форум, да се потсетиме на едно интересно лето, во далечната 2011 година.
Деновиве, пред години.
Да се потсетиме на бомбата на трансфер маркетот од сезона 2011/12.:D


Јака сезона, ко во индиска серија се одвиваа настаните во клубот.:tvg:
Ходоре Нахасу, зошто не не испоштова?:angel:
 
Член од
20 март 2022
Мислења
30
Поени од реакции
82
Без гајле, под контрола е трансфер маркетот.;)
Инаку, ко сме кај трансферите, во чест на менаџерите кои изникнаа од овој форум, да се потсетиме на едно интересно лето, во далечната 2011 година.
Деновиве, пред години.
Да се потсетиме на бомбата на трансфер маркетот од сезона 2011/12.:D


Јака сезона, ко во индиска серија се одвиваа настаните во клубот.:tvg:
Ходоре Нахасу, зошто не не испоштова?:angel:
How did everything start... :icon_lol:
Чим велиш под контрола е, ајде да видиме. :gjavol:

Има некое инфо уште колку играчи ќе се носат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom