Фан клуб: РК Пелистер

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
3.672
Поени од реакции
3.444
Толку бе му помина короната на Бабиќ ? Денес на клупа, кузнај кој глупости се прават во клубот колку да се смири ситуацијата после поразите и ајде асимптоматски случај тренеро, играше и Кушан.
Лесна победа, судиите прилепчаните ги мана и нив короната или шо беше денес ? Ептен катастрофално судење, ајде мечот не беше во ниту еден момент да биди под знак прашалник победникот, ама и на толку разлика резил, кузнај шо ќе беше ако се играше гол за гол, на крај и недоразбирања малку со клупата на Пролет претпоставувам за црвениот картон.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
6.976
Поени од реакции
3.812
I na hendavi viza mu dadoja
За шо за вгодина или плата само да зема, од европа отпаднавме во лигата исто по арно парите шо ги дадоја за манекените барем во инфраструктура за салата да ги дадеја ќе видевме некој ќар нека помини сезоната и една чистка со чупиња не се игра машки ракомет!
P. S. Ај можи со 9 ќе ги тепаме во Битола тие 1961 ако не изгубиме претходно од охрид или минчолург
P. P. S. Судењето е катастрофа некни не сечат на вториот тим во накважните напади на крајот денес на добиен меч црвени сини картони за карање

За крај нека му е лесна земјата на Бени беше голем подджувач и љубител на спортот во градот посебно на Рк Пелистер

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
11 август 2017
Мислења
97
Поени од реакции
61
На жешкиот терен во салата ,,Нико Нестор" во Струга, Еурофарм Пелистер 2 ремизираше со тимот на Струга, со резултат 24:24. Победничкиот гол го постигна Јован Талевски.
Ракомет – Суперлига (плеј-оф) – Четврто коло
Струга – Еурофарм Пелистер 2 24-24 (12-13)
Спортска сала „Нико Нестор“ - Струга
Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски (Скопје)
Струга:
Јовановски 2, Затарокоски, Маркоски 1, Крстаноски, Савески, Рајатовски 1, Ракичевиќ, Јанкуловски 4, Димитријески, Николиќ 6 , Илиевски, Костоски 1, Ракочија 6, Симоноски, Пајкоски 3, Цветаноски
Седмерци: 3.3
Исклучувања: 8 минути
Еурофарм Пелистер 2:
Ивановски, Бардакоски, Ј. Талевски 1, Петковски, Пав. Атанасијевиќ 2, В. Димитровски, Митревски, Мирчевски, Петровиќ 9, И. Димитровски 2, С. Талевски 1, Стоилевски 4, Пет. Атанасијевиќ, Дрогришки 2, Блажевски, Арсеновски 3
Седмерци: 4/3
Исклучувања: 6 минути
 
Член од
11 август 2017
Мислења
97
Поени од реакции
61
Еурофарм Пелистер 2 ремизираше со тимот на Охрид, со резултат 26:26.
Ракомет – Суперлига (плеј-оф) – Петто коло
Еурофарм Пелистер 2 – Охрид 26-26 (11-14)
Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола
Судии: Исмаил Маталари и Ненад Николовски (Скопје)
Еурофарм Пелистер 2:
Ивановски, Бардакоски, Петковски, Пав. Атанасијевиќ 5, В. Димитровски 1, Митревски, Петровиќ 1, И. Димитровски 2, С. Талевски 6, Стоилевски 5, Пет. Атанасијевиќ 1, Дрогришки 4, Блажевски, Арсеновски 1
Седмерци: 7/3
Исклучувања: 6 минути
Охрид:
Брауновиќ, Даниловски, Андоноски 1, Ивановски, Кривокапиќ 5, Блажески 4, Костов, Чагаљ 4, Николов 1, Соколов, Младеновиќ 2, Манасков 5, Ристески, Димитриески, Тот 4
Седмерци: 3/2
Исклучувања: 6 минути
 
Член од
23 април 2012
Мислења
335
Поени од реакции
325
dobra utakmica denes protiv ohrid steta propustija pobeda na kraj .
Viliam5 dobar ovaj tvojot atanasievik ima potencijal vo nego ama ima mnooogu za rabota.
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
150
Поени од реакции
297
Штета чефо физички шо не беше поголем, а и веќе годините врват. Срце, дрскост, шут... Без јован денес супер резултат, али можевме и до победа. Сепак реален резултат денес. Малиот манасков шо години е?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
17.484
Децава играат многу дрзок и брз ракомет. Исто Јовиќ не се плаши да ротира за разлика од другиве екипи кои играат со истите та истите играчи од почеток докрај. Затоа и впрочем како брз воз ги поминаа во крајните минути на Охриѓаниве. Штета голема, ја имаа утакмицава. Им фали само малку повеќе искуство, на моменти заради тоа примаат некои смешни голови. Заклучок од утакмициве во лигава досега е што поширок ростер користиш тоа подобро за екипата, со оглед на тоа дека речиси никој играч не е спремен константно да игра по 60 минути, а многу тренери ги цедат своите најдобри играчи. Браво, мене ми се омилени за следење, играат побрз ракомет од било кој суперлигаш. Само нека продолжи Јовиќ да игра со широк состав, тој е рецептот.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
6.976
Поени од реакции
3.812
Na vtoriot tim mu falat da mu gi vratat tie so mu gi zedoja vo prviot tim i uste eden dvajca top ke bidat nema kalsicen bek suter site se deca mali ama igraat so srce plus raznovidno ovde krilata kolku so davaat od poziciona igra prviot tim na tri ne dava tolku goloj i mnogu e pradnat drogata malku da e pobrz ke bidime uste pojaki interesen rakomet igraat samo nemaat visina ama nadopolnuvaat so srce bravo za denes zasluzija decata a da se igra so publika ke bidi ludila
P.S Manaskov mu ja resi na kraj ima 26 godini nisto posebno site topki na isto mesto gi mana provlemot so kaj nas se niski vo blokot inaku so prviot tim dva gola nema da daj
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
17.484
И кондициски е доста слаб Дрогиршки. Едвај 40 минути може да изигра. Денес од 50-та натака да дише не можеше. Требаше можда и побрзо да го вади.
Инаку промашија ако не се лажам 5 пенала, што е веројатно рекорд засега во плеј-офов од кои првите 4 по ред и последниот при +1 разлика за да одат на +2, на 2-3 минути до крајот. Тој пенал ако го дадеа готови беа Охрид.
 
Член од
11 август 2017
Мислења
97
Поени од реакции
61
И кондициски е доста слаб Дрогиршки. Едвај 40 минути може да изигра. Денес од 50-та натака да дише не можеше. Требаше можда и побрзо да го вади.
Инаку промашија ако не се лажам 5 пенала, што е веројатно рекорд засега во плеј-офов од кои првите 4 по ред и последниот при +1 разлика за да одат на +2, на 2-3 минути до крајот. Тој пенал ако го дадеа готови беа Охрид.
Треба да се префрли Стефан во првиот тим бидејќи заслужи. Јовиќ треба и другите да ги внесува во игра со помала минутажа, крилото Блажевски е доста солиден кога му се дава прилика, фалат во екипата многу Петровски и Кузмановски. Денес 3 - 4 различни играчи промашија пенал.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
3.672
Поени од реакции
3.444
Не е константен овој тим, ама има дрскост, борба во нив и не се предаваат, тоа ги направи да играат во плеј оф, шо на овој тим целта му е целосно исполнета, се шо е победа/нерешено за овој тим сега е плус !
Денес не ја гледав, ама да скиниш бод на Охрид кој реално има тим за Европа, не е мала работа, ја гледав со Струга пред некој ден, тогаш ептен лабаво игравме, многу лесни голој примавме имаме +3, па +4 па ни ја свртија, топло ладно играме, после Струга скоро цело време водеше па при крајот израмнивме, на тој меч освен Павле сите други беа просек, тогаш играше и Јован, дели асистенции како на тацна, еве денес гледам не играл....
Голема грешка се напрај шо многу рано го тргнаја Цветан Кузмановски од овој тим, а сеа гледате во првата екипа воопшто не е земен, само го упропастија детето, ако веќе го сакаја Цветан таму, бркај го Ојлески и пуштај го по 5-10 минути овој, алфа и омега беше во вториот тим, вака тука со Иван сме ептен слаби на таа позиција, преслаб е Иван, нема ни 2% од тоа шо играше татко му, сега му го тргнаја и Дарио и останаа со бек помалце, добро е шо Атанасијевиќ игра во одлична форма, па можи да не се осеќа толку отсуството на Дарио, ама е класичен шутер, добар удар и знаеше да годи....
Не требаше да брзаат со префрлувања толку рано, точно дека ако требаше некој да биди префрлен во првиот тим то прв со заслуга би бил Кузманоски, ама сеа е тоа залудно кога не го играат, вака само губиме одличен играч....

П.С. Друга работа која морам да ја напоменам, ги следам скоро цело време овој тим игра со гарнитурата зелено/бели дресови скоро на 98% од утакмиците до сега, без разлика дали е дома или гости. Секоја чест, а првиот тим уште црвени шо не облече, упорно тераат со плавите, некој овде машки не дупи мислам, прво со дресојте, а после со короната на Бабиќ, случајот Хендави.
 

Tomasino

Semper etiam ubique superiores
Член од
19 март 2009
Мислења
9.146
Поени од реакции
18.203
prva pobeda po 9 godini ( za tolku godini komentatorot imal podatoci )... sigurno e i pojke...
:)
Ако ме држи сеќавањето ова е прва победа над Металург во официјална утакмица од сезоната 2004/2005. ко тепавме во мајсторката во плејофот, 37-29 мислам дека беше краен резултат.
Единствено матна ми е сезоната 2010/11, ко ни го пуштија Лазаров на позајмица.
Никако не ми иди сеќавањето, како заврши утакмицата во Битола, пролетта 2011 со Металург.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom