Фан клуб - РК Вардар

Член од
19 август 2010
Мислења
3.524
Поени од реакции
7.986
Скубе моментално брка голема работа во Вардар. Злато е да се има среден бек као Скубе во денешниот ракомет. Е сеа дека стварно е индивидуалец и неговата игра се темели во најголем број случаи на индивидуални потези и влезови, и дека покрај неговиот калибар на среден бек ни фали и некој од типот на Кара, кој влага, шутира и што е најважно е многу паметен средњак со перфектна прегледност на играта и магично дели асистенции на пикер и крила, и тоа е факт. Да резимираме, Скубе моментално е еден од главните во Вардар кој брка огромна работа, и доколку има партнер на својата позиција со кој ке дели минутажа би бил и уште попродуктивен, а и Вардар како тим исто така. Иначе лудило е групава. Кил го сркнал од Порто во Германија. Незгоден е овој Порто ако му влезеш у неговата игра. Добро се одбранивме во Скопје, ама ќе биде многу гадно во Португалија. Да се надеваме дека голманиве ќе влезат во серија на успешни настапи, и со враќањето на Крис и Толедо, како и постепеното комплетирање на ростерот ќе влеземе во една добра серија која би ни овозможила пласман на едно од првите три места што според мене би било топ. Со комплетиран состав можеме да играме против секој под услов пред се голманите да го имаат придонесот кој е потребен за настап во ЛШ. Има уште многу да се игра во групава, ја се надевам дека нашите најлоши изданија поминаа, и дека во најбрзо време ќе се комплетираме. Лично многу ми е жал за Горбок, знаејќи каков бомбардер беше. Не можам да го гледам у такви мизерни изданија коа шутон му е као да не јадел месец дена. Движењето исто му е очајно. Штета, како само би легнал моментално, ама тоа е тоа.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.170
Поени од реакции
4.087
многу ми е жал за Горбок, знаејќи каков бомбардер беше. Не можам да го гледам у такви мизерни изданија коа шутон му е као да не јадел месец дена.
Ме насмеа. Баш е на место описот, таков млитав е цел. Ко да штрајкувал со глад пред влада, па тркнал до сала да шутне нешто, ама нема сила.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Цело време се обидуваш да ја протуркаш личната антипатија лон Скубе,и никако не ти поминува.Веќе 3-4 пати пишуваш дека ти иде на нерви и никој не ти реагира.Да тврдоглав играч е...али дај опрај се,што пишуваш,какво бркање...
Ме нервира на моме ти, затоа реагирам. А нигде не сум рекол дека е лош играч, само тие поаледни постапки ме вадат од такт.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.487
Најдобар стрелец на Вардар (84 гола) во сезоната кога се освои првата титула.
На Ф4, 7 гола со Барса, пасот до Чупиќ за титула беше негов.
90% од тие што свират, не ни знаат зошто свират.
Исто и овие што плукаат по фб.
Oк се ова, фала му за се ама нема оставено белег на екипата како Карачиќ и нема потреба од драмење и трескање од земја за него. Ќе си добива третман како и секој гостински играч. Во ниту еден случај не може да се рамни Алекс кој кидна кога беше се идеално, со момците кои немаа земено плата година дена и играа како на батерии.
Башка да не зборам дека после утакмицата кога се скасаа, зеде ги отследи на Инстаграм играчите па после ги заследуваше еден по еден како пичка некоја. И Кара некни имаше можности да се скаса со Столе и со Чупиќ па не го направи тоа, само ги потчукна по рамо.

Да сумирам, не велам да се свири по секоја цена ко да е Миркуловски или Мојсо ама и нема потреба од Cries in Spanish лелеци кон него.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Како се вкрстуваат групите и кој би можел да биде противник на Вардар после групите?
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.170
Поени од реакции
4.087
Вуко го избуши Брест со 6 гола, торпеда. За 3 недели доаѓа во Скопје. Него дрес ќе му даваат? Да беше ова НБА и него ќе му следуваше медал за ЛШ.

Што прием ќе го чека? Реално и лани имаше допринос за титулата, тие првите кола, он не држеше.

Ја викам ќе го свиркаат.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.524
Поени од реакции
7.986
Вуко го избуши Брест со 6 гола, торпеда. За 3 недели доаѓа во Скопје. Него дрес ќе му даваат? Да беше ова НБА и него ќе му следуваше медал за ЛШ.

Што прием ќе го чека? Реално и лани имаше допринос за титулата, тие првите кола, он не држеше.

Ја викам ќе го свиркаат.
Ќе биде половично со оглед на начинот на кој го напушти клубот (тука пред се мислам на тоа што си отиде на сред сезона, и пред најважните настапи за титулата). Не навлегувам у тоа дали и клубот имал кривица, (сигурно и клубот бил за некои ситуации крив), ама така беше и за другите ракометари па останаа до крај бар минатата година и испишаа историја. Мое мислење е дека ќе доминираат свирежи. И самиот не сум целосно одлучен во таа ситуација. Го сакав Борозан као ракометар,( камо сеа да го имавме у ростер) немаше да има зима за нас. НО, исто така по мене потегот му беше педерски. Требаше да стисне зуби, ако нишо друго за соиграчите и пред се за навивачите на Вардар. А дека и нас ќе ни зашиба пар торпеда у тоа можеме да бидеме сигурни:). Реално не се бранат тие удари.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Треба да пораснеме како навивачи на клуб кој е актуелен европски шампиони и репутација на сала/публика која станува култна би рекол во светски рамки.
Две важни пораки.
1. Актуелните играчи се сакаат и поддржуваат до крај без исклучок. Пример - да, Гедбан не е Штербик, меѓутоа брани за нас моментално и треба почит. Колку е добар не треба да биде мерило како ние се осеќаме за него.
2. Бивши играчи на Вардар од типот на Алекс и Вуко секогаш треба да бидат пречекани со добар аплауз. Сите тие оставиле голема трага за време најславните денови на с.д Вардар. Во многу ретки случаеви некој ептен ќе ја оплеска меѓутоа реално тоа не се десило со никој битен сеуште. Пр Манасков

Тоа треба да ни биде кодекс.

Игор е друга прича. Буквално израсна со клубот. Од Кале, со Металург, болните елиминации и на крај на врвот. Легенда. Икона треба да ни биде и он.

Ќе бидеме уште поголеми и уште поценети ако сме коректни и го цениме секој што дал придонес за Вардар.

Вуко, Штербик и Мораес треба да добијат ништо друго освен овации
 

razbirashh

No puedo,tengo nobio.
Член од
11 мај 2014
Мислења
983
Поени од реакции
2.202
Со оглед на тоа каква малограѓанштина све стапнува у сала, нема да биде изненадување ако го свиркаат и Борозан. Педерски - не педерски избегал, тоа е за дебата, ама ако првин ја знаеме и другата страна од причата. А со оглед на тоа какви идиоти има во управа, се е можно. Јас никако не би свиркал на човекот кој што беше еден од главните "виновници" за првата ѕвездичка на нашиот амблем, (заедно со Алекс). Што е до мене, мислам дека најголемата казна за "бегањето" од бродот што тонеше, сам си ја направи и остана без медал. Тоа е единствената казна што ја заслужи и си ја доби. Се друго е малограѓанштина и сељачизам од страна на секој што обожава да се смета себеси за разно разни експерти и судии.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Со оглед на тоа каква малограѓанштина све стапнува у сала, нема да биде изненадување ако го свиркаат и Борозан. Педерски - не педерски избегал, тоа е за дебата, ама ако првин ја знаеме и другата страна од причата. А со оглед на тоа какви идиоти има во управа, се е можно. Јас никоко не би свиркал на човекот кој што беше еден од главните "виновници" за првата ѕвездичка шиот амблем, (заедно со Алекс). Што е до мене, мислам дека најголемата казна за "бегањето" од бродот што тонеше, сам си ја направи и остана без медал. Тоа е единствената казна што ја заслужи и си ја доби. Се друго е малограѓанштина и сељачизам од страна на секој што обожава да се смета себеси за разно разни експерти и судии.
Дале за клубот,па за тоа плати зимале.За разлика од прошлата година.Е тие се хероите
 

razbirashh

No puedo,tengo nobio.
Член од
11 мај 2014
Мислења
983
Поени од реакции
2.202
апсолутно!
Али Алекс се исељачи.Исто ко и Македа
Знам, дали беше во жар на борбата дали некои лични сукоби, малце претераа. Ама толку многу направија за клубот и толку ги засакав што можам да им прогледам низ прсти.
Автоматски споено мислење:

За разлика од говна ко Деки, Жути, Ушлето, Ванчо.... што им посакувам се најлошо во животот
Автоматски споено мислење:

Дале за клубот,па за тоа плати зимале.За разлика од прошлата година.Е тие се хероите
Колку што знам, и ракометарите на ПСЖ и на Барса земале плата, и тоа десет пати поголема од нашиве, па останаа со прстот во уста...
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.170
Поени од реакции
4.087
Реално, Вуко беше дел од трите најуспешни сезони на клубот. Но и клубот го направи него во играч. Ама и лани, придонесе. Првите неколку победи кога бевме 4-0, он ја носеше екипата. Против Монпеље и Веспрем во гости ги избуши.

Јас сум против свиракање. Иако за него кружат гласини дека не е научник, ама ок, играл, не знаеме под точно какви услови си има отидено, така што од еден аплауз и знак на култура нема да умреме.
Автоматски споено мислење:

Треба да пораснеме како навивачи на клуб кој е актуелен европски шампиони и репутација на сала/публика која станува култна би рекол во светски рамки.
Две важни пораки.
1. Актуелните играчи се сакаат и поддржуваат до крај без исклучок. Пример - да, Гедбан не е Штербик, меѓутоа брани за нас моментално и треба почит. Колку е добар не треба да биде мерило како ние се осеќаме за него.
2. Бивши играчи на Вардар од типот на Алекс и Вуко секогаш треба да бидат пречекани со добар аплауз. Сите тие оставиле голема трага за време најславните денови на с.д Вардар. Во многу ретки случаеви некој ептен ќе ја оплеска меѓутоа реално тоа не се десило со никој битен сеуште. Пр Манасков

Тоа треба да ни биде кодекс.

Игор е друга прича. Буквално израсна со клубот. Од Кале, со Металург, болните елиминации и на крај на врвот. Легенда. Икона треба да ни биде и он.

Ќе бидеме уште поголеми и уште поценети ако сме коректни и го цениме секој што дал придонес за Вардар.

Вуко, Штербик и Мораес треба да добијат ништо друго освен овации
Во целост се согласувам со ова.
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2013
Мислења
2.143
Поени од реакции
4.528
Колку само на моменти ме изнервира скандирањето Кизиќ на моменти претходниве утакмици.. Ставете се малку во кожата на Кугис и Гедбан, огромен притисок осеќаат и они а имаат нула искуство, а во фаца им се гледа дека им е премногу тешко и дека се трудат максимално. За мене, сите што го даваат максимумот и се трудат највеќе што можат, заслужуваат респект и ништо друго, а ако немаат доволно квалитет за да бидат дел од тимот, тогаш не е тоа нивна кривица туку на тој што ги донел, и прерано е да се става дополнителен притисок, не само на голманите туку и на останатите.
Инаку, се сложувам и за Душебаев, и мене некако претерани ми се свирежите, сепак остави голем белег во Вардар, а таков си беше и кај нас, секогаш пргав, темпераментен, уосталом шпанец е, такви си се они. Во никој случај не смее да се спореди со величина како Кара, ама еден скромен аплауз мислам дека заслужи. Ама факт е и дека многу не-едуцирана (од спортски аспект) популација оди во сала, па чудно им беше свирењето на фаци како Мојсо, Манасков и слични.. Па дури и Диви каков само респект доби последните години, а сите заборавија и на неговото минато :)
 
Член од
4 ноември 2019
Мислења
9
Поени од реакции
13
Mislam deka Alex ne go zasluzhuva ovoj tretman shto go dobiva vo Skopje. Klubot vo nitu eden moment ne go navredi, naprotiv sekogash vo site izjavi kazhuva dobri zborovi za Vardar, za Skopje i so intervjua na makedonski. Vo zharot na igrata se sluchi glupost i nishto povekje od toa. Ne znam dali go gledavte Kara na natprevarot so Veszprem koga vo lice mu frlil peshkir na Moraes koj odel da mu se izvini za faulot. A godini minaa zaedno. Vo zharot na igrata se mozhe da se sluchi. Za 2 min tie zaboravaat i kavga i nervoza... Za Borozan kje beshe po ok koga go prashaa da kazhe shto se sluchilo za da se vidi i negovata strana da si kazhe ko chovek... Odgovorot od tipot , prashajte ja upravata ne mu beshe na mesto i vo korist negova. Bev vo Veszprem na natprevarot i kolku shto mozhev da vidam e vo super odnosi so site igrachi. Mislam deka ne zasluzhuva da e navreduvan i isvirkuvan. Kaznata si ja dobi shto go nemashe vo Keln. Dovolno e.
Se soglasuvam deka nitu eden igrach koj nastapuva momentalno za klubot ne treba da bide isvirkuvan ili da se bara zamena. Kalifa dokazha deka mozhe. Samo da in se trgne pritisokot. Primetete go Koksharev kolku im vika na golmanite... Toa ne e ok..
A vo sala deka pochna da ide se i seshto......of.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.170
Поени од реакции
4.087
А интересно ќе биде, на Мораеш ќе му дадат дрес? Ќе се деси да им дадат на двајцата, Мораеш и Борозан, на никој или на едниот?

За потсетување, дресови добија Абутовиќ, Циндриќ, Душебаев, Игор. Не ми текнува дали Штербик доби. Знам на трибина кај комитите имаше транспарент, Штербик фала ти за се.

Македа и Кањелас добија корпи, нив ништо не им се даде.

Сеа доаѓаат Мораеш и Борозан, двајца играчи од 2 шампионски тима. Што ќе се деси? Ќе ги испоштуваме двајцата, еден или пак шпанска комбинација?

Не дека е нешто битно ова, ама интересно. Лани интересно ми беше како Македа доби многу млаки реакции од публиката, ко гајле да им беше за него.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom