Фан клуб - РК Вардар

Член од
13 септември 2015
Мислења
1.000
Поени од реакции
2.249
Очекував спектакл ама ова вчера беше подобро од тоа што мислев.Уште во 5 бевме многу луѓе пред Јане.Таму се навиваше прејако,да не заборавам секоја чест на момците од Скопска за пивата и атмосферата што ја направи едниот од нив,се упативме на аеродром а многу луѓе не успеаа да дојдат зашто беа пратени само 2 автобуси.Е таму беше буквално лудило иако чекавме 4 саати атмосферата само стануваше се подобра и подобра.Лошо испадна што ракометарите не се задржаа ни 5 минути на плоштад па испадна дека голем број луѓе чекавме за да видиме како се качуваат у бус и заминуваат али нема врска.Цело Скопје беше излезено на плоштад а башка што од аеродромот до плоштад посебно низ Ченто имаше голем број собрани.На плоштад едино бината беше на лошо место и песните кои се повторуваа другото се беше супер.Останува да видиме што ќе биде со Вардар и се надевам другата година ќе славиме уште појако.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Истото е и со веспрем во Унгарија, преку спонзори, исто беше и кога Вардар не испадна во втора лига у фудбал, иако за ова тврдам дека историски гледано е еден од поголемите срамови што клубот некад го претрпел и е доста поразителен податок, нарочито што и навивачите на клубот преку банери се маваа у груди со тоа, не биле ривер плата па да испаѓаат.
Тогаш Град Скопје влезе у Вардар и пар спонзори блиски до тогашната власт, и сеа има некои такви најави, ама сеа за сеа само муабети, како и да е постојат шанси да се најде начин за да Вардар опстане на едно вакво високо ниво и во следните години, ќе видиме колку од ова ќе е точно.

Државата како и да е треба и мора да создаде услови за да полесно функционираат ваквите проекти, каква држава е онаа у која не може да опстане клуб што по втор пат станува европски првак а притоа има конкуренција во едни моќни финансиски ПСЖ и еден спортсско гигантско друштво како Барселона. Ова мислам дека и Дибиров го кажа у Келн после освоената титула, а да не навлагам у тоа дека на долгорочен план, ова може да поттикне и други тимови и градови да пркнат на ракометен план ако ништо друго, а и Вардар како клуб да создава нови ракоменти генерации во иднина.
Сфаќам ама едно е општина/град скопје а друго е држава, свесен си и сам. Иначе, да, се слагам дека државата мора да создаде услови за полесно фунцкинирање на проектите.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Унгарија дели огромен дел од својот буџет за спорт, не само за ракометот или само за Веспрем, туку општо. Кој и да дојде на власт мора да го држи џебот отворен. Брда и долини му нудеа на екс сопругот и тренер на Катинка Хосу да биде фитнес тренер и на унгарската фудбалска репрезентација за да начнат успеси. Какви школи и објекти имаат за пливање и ватерполо, глава боли ама па затоа на вечниот ранкинг на олимпијадите се веднаш зад стандард Америка, Австралија, Германија, Кина итн.
Зошто ние да го правиме тоа кога може да ги крмиме Хазби Лика и Мира Дизел?
 
Последно уредено:
Член од
19 август 2010
Мислења
3.529
Поени од реакции
8.000
Види, муабетот ми беше со оглед на тоа дека е најголем спортски амбасадор у државава евер (читај ДВЕ ЕВРОПСКИ ШАМПИОНСКИ ТИТУЛИ ВО ТРИ ГОДИНИ, И ЕДНО ПОЛУФИНАЛЕ) име кое е страв и трепет и е врежано во главите на сите ракометни фанатици ширум светот, не смее да биде оставено да пропадне. Од државен интерес е да се обезбедат спонзори, притоа мислев и на градско ниво, не е проблем, знаеме дека кај нас тоа е исти курац. Да не бидам погрешно сватен, сакам силни ракометни и фудбалски клубови во Македонија и се радувам на повеќе силни клубови, меѓутоа Вардар е брендот кој едноставно мора да биде помогнат на финансиски начин ( како што спомнав претходно).
 

Sky*

Не биди коцкест.
Член од
12 август 2011
Мислења
5.594
Поени од реакции
7.168
Унгарија дели огромен дел од својот буџет за спорт, не само за ракометот или само за Веспрем, туку општо. Кој и да дојде на власт мора да го држи џебот отворен. Брда и долини му нудеа на екс сопругот и тренер на Катинка Хосу да биде фитнес тренер и на унгарската фудбалска репрезентација за да начнат успеси. Какви школи и објекти имаат за пливање и ватерполо, глава боли ама па затоа на вечниот ранкинг на олимпијадите се веднаш зад стандард Америка, Австралија, Германија, Кина итн.
Зошто ние да го правиме тоа кога може да ги крмиме Хазби Лика и Мира Дизел?
Само да надополнам, Вардар коа ја освои првата титула у Лш, Жика Богдановиќ у студио во Арена спорт, кажуваше колку вложуваат во ракометот и дека немало место каде немаат тренинг центри за да привлекуваат деца за да тренираат.
Ја нема емисија, тргната да ја споделам.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
За Зорман секаде веќе пишува некој портали и дека 99 посто е тренер на Вардар.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.866
Сфаќам ама едно е општина/град скопје а друго е држава, свесен си и сам. Иначе, да, се слагам дека државата мора да создаде услови за полесно фунцкинирање на проектите.
kaj nas tie raboti idat u paket, sea da ne se praime naudreni : ))
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.988
Иначе ептен ме радува што без Раул ја освоивме титулава.

Можда и сум го пишал ова негде поназама ама ако

Мислев дека Раул е лепилото во тимот и тој го вади максимумот од играчиве ама..

Испадна Вардар бил магијата.

Што е неверојатна причина за радост.

Тимов е шампионски и доаѓаат тука играчи за да станат шампиони. Самодовербата и енергијата е заразна.

И ептен е интересно што голем дел од луѓето што доаѓаат како "Никој и ништо' и заедно сите растат во шампиони.

Секоја чест за сите овие години, неверојатно е што направи РК Вардар. Слободно може филм да се прави.

Па да го ебам и бетер е од филм...

Да видам во филм екипа што не добила плата со месеци..и газдата им вика "Еј ја ќе си одам, иднината ви е нејасна" и да успеат да тепаат во 1/4 финале со 7 разлика....па на полувреме во реваншот да губат..и пак да се вратат..

ќе си речам "Ех..не е реално ова.."

Па уште во продолжение на филмот да видам 7 разлика негатива на полувреме против апсолутен фаворит и после тоа да се вратат и 2 разлика да победат???

Па одма ќе угасам нанервирано и ќе опцујам Холивуд дека не е креативен со овие "hehe believe in yourself and you'll win" приказни, ептен предвидлив хепи енд.

Секоја чест за успехов.

:cuc: :cuc: :cuc: :cuc: :cuc: :cuc: :cuc: :cuc: :cuc:
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Мислам дека со вакви многу сериозни директни државни интервенции (а не преку создавање услови за приватни инвестиции) создаваме сериозен проблем во регуларноста на првенството. Како овие "донации" кои се поголеми од комплетните буџети на останатите македонски ракометни екипи треба да бидат прифатени во Охрид, во Битола, да не зборувам за Велес и Прилел чии екипи отпаднаа од лигата заради беспарица.

Законски решенија, даночни ослободувања, логистичка помош за решавање на проблемот да, директни интервенции не!
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
zal mi e sto ova ke go kazam, ama nema nacin da se sponzoriraat i rakomentiot i fudbalskiot klub, vo rakomentot mnogu pomalku pari se potrebni za vakov uspeh, za fudbal 12 pati poveke i toa da se izgura do kvalifikacii za LS sto ne e ni garancija deka ke se sluci, vo Makedonija nema uslovi niti pak mentalitet kaj narodot za da vo fudbalot se investira debelo, a pritoa i da se ima profit vo rabotenjeto, prakticno i nevozmozno e toa.
Ete bea vo LE, skapi bile kartite ... epa zatoa kur ke pusite, i ako sakate da gi gleate vardar, ke mora da platite peefce i da idete na golemite derbi utakmici so akademija pandev, belasica stip a moze i protiv Kit Go i Detonit Junior vo slucaj i ovie nekad da vlezat u prva liga.

Ali za rakometot se soglasuvam, i toa sto mene mi go imaat kazano denovive, ke vleze uslovno receno, drzavava vo klubot, sto mislam vo momentov i deka e edinstvenoto resenie za da opstane klubot odnosno da opstane na edno vakvo visoko nivo, ali ova e ne treba da e dolgorocno resenie, tuku resenie dodeka ne se najde nekoj sponzor koj bi sakal da investira vo Vardar, a istiot i ne mora da e od Makedonija.
Ova sto sega se sluci e i odlicna reklama i promocija na cela onaa pasija koja ja imaat lugjeto vo Makedonija za rakometot kako sport.
Obratni sme u mnogu raboti pa i za ovaa, i istoriski gledano Prv sport kaj nas ne e fudbal, tuku Rakomet, i ova e nesto sto e nevideno vo bilo koja druga zemja koga e vo prasanje ovoj sport, taka da valjda ova ke e nekakov veter vo grb i utre ke se najde asalen i stabilen investitor so odlicen plan za da vardar funkcionira po eden visok stadard kako na teren taka i nadvor od istiot, a ne da raboti so golemi zagubi.
Ali tuka se i navivacite, barem 10% od ona vcera na plostad da ide i na obicni utakmici bi bilo super, i da nema mrcenje za ceni na karti i slicno, zasto kontradiktorni ispagaat, sakate jak vardar, a eden od uslovite za jak vardar se i parite od vleznicite.
Прв спорт кај нас е таму кај што има успех.
Кометал, кошаркарска репрезентација, ФК Вардар, па сега РК Вардар... Ние сме нација што се пали на се што е ин и кул, на се што има успех. Едно време беше за малкумина хит и ватерполо репрезентацијата без Македонец.

Комити се откажаа од навивање за РК и тоа им стои, за некој дамка, за мене нивна одлука, ама за малкумина познат факт. Како за нив, така и јас сум за фудбал > ракомет, ама сум идел и на ракомет кога прв пат заигра Карачиќ и кога Рајковиќ :pos: (така ли се викаше) беше главен бек.

Ние како држава немаме стратегија за спорт, во школите немаш правилна работа со деца. Во некои основни се игра само кошарка (пример од кај мене излегоа браќата Стојановски) ама ниеден фудбалер, и Столе како ракометар по грешка :) Некаде само фудбал, некаде ракомет, без можност за развивање на децата во повеќе насоки и да се откријат таленти. Дополнително нема услови во школите.

Оверал, не сме ракометна нација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom