Фан клуб - РК Вардар

Член од
4 ноември 2017
Мислења
1.854
Поени од реакции
3.172
Единствен човек на кој треба да сме гневни е Самсоненко. Не закопа и фудбалски и ракометно, и откако ги напушти клубовите, тоа што се случи со фудбалскиот и ракометниот комплекс, и неговото однесување во врска со моменталниве ситуациии, неангажираност, е доволно индикативно дека него го заболе за клубовите. Дека он си имаше други интереси со "инвестирањето".

Без разлика кои политички ставови луѓе држат, не може да се жалиме дека други луѓе, а владата, градоначалници и слично требале да се ангажираат и да отплаќаат туѓи долгови. Едноставно работи не функционираат така. Тој што правел глупости, тој треба да си сноси последици. А овој си се тргна и заглави други како Михјало да губат живци ради негови валкани игри. Да бидеме реални, он си е дојден тука со ВМРО ујдурми да прави, со другарите Камчев и Мијалков, луѓе за кој јавно има говорено дека со нив е огромен пријател и бизнис партнер.
 
Последно уредено:
Член од
19 август 2010
Мислења
2.991
Поени од реакции
6.185
Единствен човек на кој треба да сме гневни е Самсоненко. Не закопа и фудбалски и ракометно, и откако ги напушти клубовите, тоа што се случи со фудбалскиот и ракометниот комплекс, и неговото однесување во врска со моменталниве ситуациии, неангажираност, е доволно индикативно дека него го заболе за клубовите. Дека он си имаше други интереси со "инвестирањето".

Без разлика кои политички ставови луѓе држат, не може да се жалиме дека други луѓе, а владата, градоначалници и слично требале да се ангажираат и да отплаќаат туѓи долгови. Едноставно работи не функционираат така. Тој што правел глупости, тој треба да си сноси последици. А овој си се тргна и заглави други како Михјало да губат живци ради негови валкани игри. Да бидеме реални, он си е дојден тука со ВМРО ујдурми да прави, со другарите Камчев и Мијалков, луѓе за кој јавно има говорено дека со нив е огромен пријател и бизнис партнер.
Држе пак ја вртите на тоа дека некој бара владата да ги решава долговите на Самс. Аман разберете дека од владата само баравме притисок кон Самс да си исплати тоа што направил, како што му музат пари на други полиња кај што имаат интерес. Критикувана е нивната неангажираност на тоа поле, а не затоа што директно она како влада не ги исплатила долговите на Вардар.Ете убаво си напишал, тој што правел глупости треба да сноси последици, а како да сноси последици кога никој на повисоко ниво не го притиснал за да ги сноси тие последици и да плати тамо каде што должи, тоа е целата прича.
 
Член од
11 ноември 2012
Мислења
1.198
Поени од реакции
3.141
Единствен човек на кој треба да сме гневни е Самсоненко. Не закопа и фудбалски и ракометно, и откако ги напушти клубовите, тоа што се случи со фудбалскиот и ракометниот комплекс, и неговото однесување во врска со моменталниве ситуациии, неангажираност, е доволно индикативно дека него го заболе за клубовите. Дека он си имаше други интереси со "инвестирањето".

Без разлика кои политички ставови луѓе држат, не може да се жалиме дека други луѓе, а владата, градоначалници и слично требале да се ангажираат и да отплаќаат туѓи долгови. Едноставно работи не функционираат така. Тој што правел глупости, тој треба да си сноси последици. А овој си се тргна и заглави други како Михјало да губат живци ради негови валкани игри. Да бидеме реални, он си е дојден тука со ВМРО ујдурми да прави, со другарите Камчев и Мијалков, луѓе за кој јавно има говорено дека со нив е огромен пријател и бизнис партнер.
Јас единственото нешто што сум гневен на властите во оваа наша ситуација е што не се покрена кривична постапка против Самсоненко и што не му се конфискува целиот имот. За разлика од моите очекувања, човекот уште лабаво шета низ градот, фаќа бизниси по тендери, влезе во УО на МОК и уште става клуч на академијата, бара астрономска кирија од РК Вардар.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
1.854
Поени од реакции
3.172
Држе пак ја вртите на тоа дека некој бара владата да ги решава долговите на Самс. Аман разберете дека од владата само баравме притисок кон Самс да си исплати тоа што направил, како што му музат пари на други полиња кај што имаат интерес. Критикувана е нивната неангажираност на тоа поле, а не затоа што директно она како влада не ги исплатила долговите на Вардар.Ете убаво си напишал, тој што правел глупости треба да сноси последици, а како да сноси последици кога никој на повисоко ниво не го притиснал за да ги сноси тие последици и да плати тамо каде што должи, тоа е целата прича.
Абе прашање е дали воопшто можат да го гонат тој, да го притискаат. Не дека ги бранам јас овие на власт. Ама кој знае со кој е вмешан тој, кој го команди од Русија и слично. Другарите му завршија во затвор, ама ете го он, уште си се шлае тука. Јас сум изненаден дека си нема отидено уште.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
2.991
Поени од реакции
6.185
Абе прашање е дали воопшто можат да го гонат тој, да го притискаат. Не дека ги бранам јас овие на власт. Ама кој знае со кој е вмешан тој, кој го команди од Русија и слично. Другарите му завршија во затвор, ама ете го он, уште си се шлае тука. Јас сум изненаден дека си нема отидено уште.
Епа тоа не боли највише сите. Си шета како ништо да не било, као да е заебанција исчезнувањето на ФК и РК Вардар од спортската сцена, што е најкатастрофално си склапа нови бизниси и зделки и ич не му чуе.Не би ме зачудило утре у Алкалоид да почне да спонзорира чисто за појачање на Жика! Ама па коа ќе размислам вака и ние сме чудни. Овие име сменија, држава ја снема, а ние очекуваме да се ангажираат за спас на спорт. Коа ќе видиш Самсот само си ја користи скапанава клима во македонската вукојебина каде не се знае кој пие кој плаќа, или во случајов се знае дека Самс плаќа само не каде што ние би сакале. Нема веза, многу тешка прича за сите искрени навивачи на Вардар ама тоа е, мораме да поминуваме низ овие срања. А тоа дека не можеа да го притиснат да плати бар пола од долгот ако не целиот, мислам дека се лажеш. Кога може да плаќа на други страни, можел комотно да исплати бар милион и пол евра и немаше да има веќе ништо од оваа сага. Јебига.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.858
Поени од реакции
5.313
Абе цело време Самсоненко е крив. Па како да инвестира бе, сите бизниси му ги имаат блокирано, демек арапине од ПСЖ се почисти од него, или газдине на Киелце. Темава пред Самсоненко има околу 350 страни, сега има 2.800, тоа е повеќе од доволен показател каков бил Вардар, ова е најдоброто од Вардар пред него:
Screenshot 2022-06-23 at 20.51.19.png

Ако е точно она што го кажува Михајло, бесмислица е тоа што му го прават на Вардар. Едноставно ЕХФ (и тие пет-шест земји што се вртат околу нив) не ја сакаат Македонија во ЛШ, ок, го исфрлија Вардар, во тој случај требаше да биде заменет со Еурофарм Пелистер. Го одземаат местото кое заслужено Македонија го имаме во ЕХФ - Металург и Вардар работеа на тој ранкинг во претходните 15 години. И ова не е од денес, истиот случај беше и со Кометал ЃП, па ЖРК Вардар сигурно изгуби најмалце две титули затоа што Будимпешта има монопол врз FINAL 4. Тоа е тоа, мора да бидеме задоволни на она што го постигна Вардар, таква доминација не се очекуваше од екипа од факинг Македонија. Да се надеваме дека се'уште има шанси оваа одлука да се смени, ако не се смени треба да се помириме со тоа дека ЕХФ е криминална организација. Убаво е што осетивме како е да бидеш на врвот на Европа, сега фокусот треба да биде на создавање млади македонски играчи. Не само на Вардар, тоа треба да биде приоритет на сите екипи од суперлигата.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
2.991
Поени од реакции
6.185
Ако е точно она што го кажува Михајло, бесмислица е тоа што му го прават на Вардар. Едноставно ЕХФ (и тие пет-шест земји што се вртат околу нив) не ја сакаат Македонија во ЛШ, ок, го исфрлија Вардар, во тој случај требаше да биде заменет со Еурофарм Пелистер. Го одземаат местото кое заслужено Македонија го имаме во ЕХФ - Металург и Вардар работеа на тој ранкинг во претходните 15 години.
Точно! Уште еден потег преку кој се гледа намерата на ЕХФ да му наштети директно на македонскиот ракомет, а на да го казни само Вардар заради долгови. Како што спомна ако им била целта да го казнат Вардар за сето тоа, зошто автоматски не беше убацен вицешампионот на Македонија и со тоа Македонија би си го имала пополнето своето заслужено место во годинешното издание на ЛШ. Ама не. Па не треба да бидеш и премногу паметен да сконташ колку е саат.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.854
Поени од реакции
1.671
СЕХА треба да се надгради и да биде некоја паралела на лш.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.328
Поени од реакции
1.910
Абе цело време Самсоненко е крив. Па како да инвестира бе, сите бизниси му ги имаат блокирано, демек арапине од ПСЖ се почисти од него, или газдине на Киелце. Темава пред Самсоненко има околу 350 страни, сега има 2.800, тоа е повеќе од доволен показател каков бил Вардар, ова е најдоброто од Вардар пред него:
Прегледај го приврзокот 336351

Ако е точно она што го кажува Михајло, бесмислица е тоа што му го прават на Вардар. Едноставно ЕХФ (и тие пет-шест земји што се вртат околу нив) не ја сакаат Македонија во ЛШ, ок, го исфрлија Вардар, во тој случај требаше да биде заменет со Еурофарм Пелистер. Го одземаат местото кое заслужено Македонија го имаме во ЕХФ - Металург и Вардар работеа на тој ранкинг во претходните 15 години. И ова не е од денес, истиот случај беше и со Кометал ЃП, па ЖРК Вардар сигурно изгуби најмалце две титули затоа што Будимпешта има монопол врз FINAL 4. Тоа е тоа, мора да бидеме задоволни на она што го постигна Вардар, таква доминација не се очекуваше од екипа од факинг Македонија. Да се надеваме дека се'уште има шанси оваа одлука да се смени, ако не се смени треба да се помириме со тоа дека ЕХФ е криминална организација. Убаво е што осетивме како е да бидеш на врвот на Европа, сега фокусот треба да биде на создавање млади македонски играчи. Не само на Вардар, тоа треба да биде приоритет на сите екипи од суперлигата.
Гомнариве од ЕХФ толерираат клубови од Романија кои се многу нестабилни во финансиските средства и се распаѓаат како кула од карти.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
4.129
Поени од реакции
21.142
Абе цело време Самсоненко е крив. Па како да инвестира бе, сите бизниси му ги имаат блокирано, демек арапине од ПСЖ се почисти од него, или газдине на Киелце. Темава пред Самсоненко има околу 350 страни, сега има 2.800, тоа е повеќе од доволен показател каков бил Вардар, ова е најдоброто од Вардар пред него:
Прегледај го приврзокот 336351

Ако е точно она што го кажува Михајло, бесмислица е тоа што му го прават на Вардар. Едноставно ЕХФ (и тие пет-шест земји што се вртат околу нив) не ја сакаат Македонија во ЛШ, ок, го исфрлија Вардар, во тој случај требаше да биде заменет со Еурофарм Пелистер. Го одземаат местото кое заслужено Македонија го имаме во ЕХФ - Металург и Вардар работеа на тој ранкинг во претходните 15 години. И ова не е од денес, истиот случај беше и со Кометал ЃП, па ЖРК Вардар сигурно изгуби најмалце две титули затоа што Будимпешта има монопол врз FINAL 4. Тоа е тоа, мора да бидеме задоволни на она што го постигна Вардар, таква доминација не се очекуваше од екипа од факинг Македонија. Да се надеваме дека се'уште има шанси оваа одлука да се смени, ако не се смени треба да се помириме со тоа дека ЕХФ е криминална организација. Убаво е што осетивме како е да бидеш на врвот на Европа, сега фокусот треба да биде на создавање млади македонски играчи. Не само на Вардар, тоа треба да биде приоритет на сите екипи од суперлигата.
Да, зашто го даваат местото што Македонија го има во ЛШ на друга држава? Ако го казниле Вардар, можеа на Пелистер како вице-шампион да му го дадат тоа место. Вака се паѓа у вода уназад 25 години што се вложувало во спортов, почнувајќи од Кометал, па Металург, Вардар и Пелистер.

Плус ракометната репрезентација која е редовен учесник на сите завршни турнири.

Со ова не губи само Вардар како клуб, туку и ракометната федерација и ракометот како спорт во оваа држава. Наместо сите да направат притисок да не дојдеме до ова, тука некој трие раце и се сити на падот на Вардар, а не сфаќаат дека со самото тоа паѓаат и они.

Од држава што имаше свое ракометно градско дерби во Лига на Шампиони спаднавме на рангот на држави што ракометот не е ни во топ 5 спортови.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
10.628
Поени од реакции
24.037
Мислам дека ќе биде ова едно од многуте заминувања, за жал.

Во врска со долгот, ЕХФ и Михо. Еден член погоре спомна дека во времето на Миххо странава имала 350 страни, а во ерата на Самсоненко стигнала и до 2800. Факт е дека многу навивачи никнаа кога Вардар почна да реди позначајни успеси.
Верувам дека повеќето не се ни запознаени со начинот на раководење на Михо. Плати во кеш на рака, договори со играчи што важат 6-12 месеци, па на крај на сезона се задржуваат 2-3ца и целиот ростер се менува, од сеозна во сезона. Михо не е ни приближно моќен и со пари како Самсоненко, тоа е уште еден факт. Ама со живот би гарантирал овде дека Михо е поголем Вардарец од повеќето тука.
Сигурен сум дека он не би му наштетил на Вардар во ниеден случај, оттаму и сомнежот зошто ЕХФ ни забранува учество. Ако навистина долговите се исплаќале тогаш има нешто друго матно кај нас или ЕХФ нешто не кажува.

Без да го бранам Михо, а вината да ја барам само кај Самсоненко, мене ми мириса на тоа дека има правни постапки према РК Вардар и затоа ЕХФ забранува учество. Она што повеќе ги иритира е веројатно затоа што сега сме РК Вардар 1961, нов субјект без правни постапки. Со добар адвокат ова може да се реши многу лесно. А, исто нелогично е како се исплаќале долгови ако сме нов субјект, тогаш од која причина се фрлале пари во бунар према стар субјект кој не е поврзан со нас? Многу прашања ќе останат нејасни дури и после пресот во понеделник. Имав некоја надеж пред 2-3 дена дека ова ќе се среди, ама работата воопшто не изгледа добро.

Во идеален свет би бил повеќе од задоволен со нешто помеѓу Самсоненко и Михо. Стабилен клуб со ростер што не се менува секоја сезона, ама и клубот да биде стабилен, а не да пропадне заради нечии бизнис интереси.
Самсоненко можеби е најдоброто нешто што му се случило на Вардар, ама од друга страна е и најлошото. Кое фајде од титулите кога клубот е на раб на пропаст?
Реномето е веќе уништено, џабе со години се боревме да стекнеме нешто. На крај остануваме со долговите, лоша репутација во Европа, а од тие инвестирања видовме само повремени блесоци што ќе ги памтиме долго време, исто како што ќе памтиме дека Самсоненко е одговорниот што го уништи Вардар.

Криво ми е од многу причини што гледаме ваков крај, ама тоа е што е. Највеќе ќе ме боли затоа што живеам во странство неколку години веќе, и кога и да збориме за спорт нема кој не го знае Вардар. Колеги се воодушевувале како вака мала држава и клуб им парира на ПСЖ, Барселона и Веспрем. Ама се си има крај нели.

Ако забраната за учество во Лига на Шаммпиони остане, мое мислење е дека сите странци ќе си заминат, можеби Столе би останал и евентуално Тимур да ја заврши тука кариерата. Другите треба да се будали да останат во ваков клуб. Би сакал да видиме светло за брзо и да се вратиме на старите патеки, ама и тоа делува на невозможна мисија.

До поубави времиња...
 
Член од
13 март 2010
Мислења
353
Поени од реакции
449
@kano, бате вие испаднавте уште понеспобни од нас и уништивте градско дерби во ЛШ и не само шо го уништивте дури и двата клубој ги пропаднавте.

Karma is a bitch :kuracc:
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
4.129
Поени од реакции
21.142
А од друга страна читајќи ги идиотите во нивниот фан клуб како се смеат и ситат за ситуацијата, се прашувам дали вреди да се замарам што Македонија нема мора?

Јас во животот дочекав мојот Вардар да го видам два пати на тронот на Европа, и да видам како му се додаваат две ѕвездички на амблемот. Дочекав да видам илјадници луѓе собрани на плоштад како ги пречекуваат ракометарите, гледав како Европски гиганти се тресат и паѓаат во Кале, Борис Трајковски и Јане Сандански, за сега да читам шупаци што Плетвар два пати у годината го проаѓаат, најголемото достигнување им е утакмицата со Лемго пред 30 години, и веројатно никад нема да осетат утакмица од ЛШ, а за учество во Ф4 или титула да не збориме.

Секогаш сум сметал дека националната свест треба да биде над било кое ривалство, дека секогаш се што се прави треба да се прави за доброто и интересите на Македонија и Македонскиот народ без разлика за кој град се работи.

Од секогаш сум сметал дека е неправедно градови како Битола, Прилеп, Струмица, Куманово, Охрид, Велес да имаат второлигашки клубови едвај што ќе живуркаат и никогаш не сум се сител кога некој Македонски клуб ќе падне во втора или трета лига, вечно да нема пари за Македонските клубови, а во исто време за шампион на Македонија да се борат душмани како Слога и Шкендија.

А вреди ли ова кога во моменти кога се уништува се што е Македонско, секогаш ќе се најде некој лик што ќе ти рече јас си фурам филм и не се замрам за друго. Кој филм бе дечко, клубовите ни ги упропастија, за некоја година ќе немаш ни тој филм каде да го фураш, не гледате подалку од носот, и после кога ќе плачете друг ќе ви биде крив.

Вардар нема да игра ЛШ, дали тоа е на сметка на Самс, Михалјо или ЕХФ тоа сега е небитно, кога тогаш ќе се дознае, ама нема да игра ни Пелистер, нема да игра ни наредна година кога ќе освои титула, нема да игра ни Алкалоид ни Голден Арт, ни сите тие други што сеа тријат раце и се смеат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom