Фан клуб - РК Вардар

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.406
Поени од реакции
1.716
Од тоа што го знам јас, ехф имала голем притисок од ЛШ клубовите да ве исфрлат од натпреварувањето. Освен некое македонско лоби во структурите ниеден клуб не ве поддржал. Тие вашето освојување на титулите го гледаат како превара. Бидејќи на некои ваши играчи пред да потпишат за вардар, им нуделе една плата а вие поголема плата и се одлучиле за вардар. А таа плата никогаш не сте ја исплатиле. Демек сте зеле титула на вересија која никогаш не сте ја подмириле. Во Келн било тензично за вашиот случај, наводно се изгледало како да е веќе одлучено. Ќе видиме што ќе биде на крај
Од избори блиски со Горниот разбрав дека дека навивачите на Еурофарм ќе си отидат од овој свет со најголем меѓународен дострел на нивниот клуб кревање на паркетО и ништо повеќе. Да не ме разбереш погрешно немам ништо против вашиот клуб само пренесувам информации.
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
536
Поени од реакции
1.865
Од избори блиски со Горниот разбрав дека дека навивачите на Еурофарм ќе си отидат од овој свет со најголем меѓународен дострел на нивниот клуб кревање на паркетО и ништо повеќе. Да не ме разбереш погрешно немам ништо против вашиот клуб само пренесувам информации.
Фала на инфото, и да си се запознајш со изворот што побргу... куртон еден
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
10.628
Поени од реакции
24.039
Дај бе доста го тупите со паркето, битолчани, ехф... пролив сте.
За ситуацијава никој не ни е виновен освен самите ние, Самсоненко и сите оние што не мрднаа со прст да го спасат брендот. РК Вардар беше најдобар амбасадор на Македонија. Прво нешто коа ќе им кажам од каде сум одма викаат Кире Лазаров или Вардар. И од толку бизнисмени ниту еден не се најде способен да ја реши ситуацијава.
Тоа е тоа што некои тука го збореа од 2017 ама упорно се игнорираше и на форумов и по медиуми, лесно е да замачкаш долгови кога ќе донесеш пехар од Келн и ги патосираш ПСЖ, Веспрем и Барса. Ама ете, крајот дојде и мушки треба да се прифати и да се најде решение.

Само вие продолжете да барате вина кај ЕХФ, Алкалоид и Битолчани. На крајот излегува дека вие имате поголеми комплекси од нив отколку тие од нас. Од уста не го вадите паркето.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.383
Поени од реакции
2.423
Ништо тоа е тоа. Се одработи полека стратегијата да се тргне брендот Вардар на маргините на македонскиот спорт.Факт е дека Самсот еба мајката со тоа што не остави на цедило не плаќајки ги долговите, ама исто така факт е дека " Владата на нашата земја" не мрдна со прст најпрво да го гони и да му изврши притисок на Самс да ги реши долговите кон Вардар ( иако читам дека кон други бизнис страни плаќа пенали на големо), како би го одржала во живот брендот кој најмногу ја има прославено Македонија на спортски план. Реално секоја нормална влада на една земја ќе се обиде да спаси еден колектив кој бил двократен европски првак, али не и влада која се срами од тоа име. Тоа е што е, лекција која најскапо ја плативме.
Еве ја Данела од другиот табор, па не сум видел дека нешто мрднала од аспект на Град Скопје - не мора владата (тие и онака се најнеспособни и најнезаинтересирани). Иако има национални проекти, како Будуќност во женски ракомет кој генерално си држи константа уште од 90-тите наваму.
Самсоненко, фала за успесите, зацрни три клубови. И тој реши самоволно да не им плаќа на играчите и да не го интересира кој трчал на терен, кој се борел до последно, кој со повреда играл само за да игра. Мислам дека не те укапираа и те сфатија дека очекуваш народот да го плаќал клубот. Ти супер кажа, треба притисок да му се изврши или тужи го. На некој ситуацијата му одговара таква, ама на крај самиот клуб и структурата си е крива (ние не знаеме точно колку се должи, дали само на играчи и тренери, дали е и нешто друго). Било кој да не плаќа пари за струја или топлификација, а да плаќа за кафани, шетњи низ Европа, јасно е дека ќе ти исклучат и струја и парно.
Јас лично не се ситев на Металург, напротив ми беше криво затоа што знаев дека може и кај нас тоа да се случи. И еве мечката и тука тропна. Се надевам дека има барем една недела во која може да се обжали одлуката и да се издејствува Вардар да настапи во ЛШ (или најмала рака некој компромис па нека е и Лига Европа).
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
5.532
Поени од реакции
4.098
А зошто да плаќаме сите граѓани за долговите на некој русин во ПРИВАТЕН клуб? Ние го теравме да троши толку? Кој македонски играч го добивме како репрезентација од титулите на Вардар? Секогаш кога се мешале партии и политика во клубови на крајот го јадел немиен клубот иако се направи ОГРОМЕН краткорочен успех. Според соопштението и нов клуб да се основа нема да можи да се поистовети со клубот кој ги освои двете титули и ова е најголемиот пораз за македонскиот ракомет.
За жал у право си, низ годиниве за многу ствари кои се дешавале низ Скопје државата покривала трошоци односно со пари од сите граѓани додека во други градови се игра ракомет во сали без греење и вентилација. Истото беше и со топланата, трошоци милион покриј од буџет. Има право да се креира револт во останатиот дел од државата но тоа е друга тема.

Како и да е тажен крај на една приказна. Растур систем се случи а имавме надежи за интересна дешавка со оглед на играчкиот кадар кој се состави
 
Член од
4 март 2017
Мислења
1.685
Поени од реакции
4.191
Ништо чудно да не снајде истото она што го снајде Металург зимоска, забраната од ЕХФ да важи и за играње во домашното првенство. Тек тоа ќе биде катастрофа и за клубот, а и за македонскиот ракомет во глобала.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
2.997
Поени од реакции
4.280
Какви куртони бе све да ебам човече, наводно немало никаква врска ова со Алборг зошто тие и онака ќе добијале Вајлд Карта..
Времето ќе покажи дека ЕХФ и европскиот ракомет губат МНОГУ без Вардар.
Самсоненко СДШ и ДПНЕ све да ви ебам до трето колено пички едни.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
5.580
Поени од реакции
6.881
vinata e prostiot zakon na zivotot, opsto, zakonot na krug, odnosno ako ti na sila prajsh skap neodrzliv brend vo koj ubacavash prvicno para sho e nezamisliva ne samo za makedonija tuku i za rakometot opsto vo svetot ke zavrsi taka sho ti ne si sposoben nisto da doplatish, prosto e vi svrti krugot, zalno sho sea ke dojdat na mapata vestacki malski klubovi bez vistinsko rivalstvo
 
Член од
19 август 2010
Мислења
2.991
Поени од реакции
6.185
А зошто да плаќаме сите граѓани за долговите на некој русин во ПРИВАТЕН клуб? Ние го теравме да троши толку? Кој македонски играч го добивме како репрезентација од титулите на Вардар? Секогаш кога се мешале партии и политика во клубови на крајот го јадел немиен клубот иако се направи ОГРОМЕН краткорочен успех. Според соопштението и нов клуб да се основа нема да можи да се поистовети со клубот кој ги освои двете титули и ова е најголемиот пораз за македонскиот ракомет.
Друже, пред да ми одговориш бар прочитај убаво што сум напишал. Значи никој не вика вие граѓаните да плаќате за Вардар, него муабетот ми беше за незаинтересираноста на владата да прочепка и да го реши тој случај. Просто, како што може Самс да одговара и да плаќа пенали за незавршени проекти типа Хотел на плоштад итн, и проекти во некои други гранки, така требало да се исчешла и овој случај и да му се изврши притисок да си ги подмири долговите. Да беше некој клуб од другата страна во некоја слична ситуација имаше да решат се. Плус ако се знае какво мислење има сегашнава влада за Самсот,доста смрди што он е оставен тек така да распадне 2 клуба кои се најголеми брендови во Македонија. Од таа гледна точка ги посочувам и нив како делумни виновници за тоа што се случува. А кога беа освоени титулите први беа да се сликаат со ракометарите и да се лижат. И истото го мислам и за другиве, да не бидам таргетиран дека напаѓам една страна. Тоа е тоа.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
1.854
Поени од реакции
3.172
А на која основа и со кои заслуги гоВнарот и хохштаплер Сергеј стана член на Македонски олимписки комитет ???
Им ја отстапи салата. Склучиле некоја зделка.
 
Член од
2 јули 2020
Мислења
21
Поени од реакции
31
Dali nekoj znae sto ke bide so igracive? Izgleda sepak se nasetuvala cituacijava stom se taktiziralo so dogovorot za Dejvis.
Kako i da e, ogromna steta i zaguba. Uste lani EHF kazaa deka mora da se isplatat dolgovite i deka nema od toa povlekuvanje.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.854
Поени од реакции
1.671
Добро знае ли некој колку точно е долгот на клубот
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
2.087
Поени од реакции
4.104
Во прелош момент доаѓа одлукава, шок од нигде никаде, откако се пребродија некако проблемите лани кои мислевме дека се далеку поголеми од годинава, откако освоивме двојна титула и го потврдивме останувањето на Тимур, Столе, Тале, Томовски, а и засилувањата што се носеа беа далеку подобри од ланските и ветуваа интересна сезона. Веројатно толку од ракометот во периодот што следи, огромна штета со оглед на дербито со битолчани, после подолго време во било кој спорт да имаме право дерби во државава и за жал повторно многу брзо згаснува. Не верувам дека има назад после ова, ние и вака едвај гуравме сезона за сезона, после ова нема шанси да се вратиме, ако до сега не се најдоа спонзори сега ќе биде уште потешко, а Михајло очигледно нема сила да направи нешто повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom