Фан клуб - РК Вардар

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.738
Поени од реакции
4.952
Не може никој да има побарувања од физичко лице. Играчите не работеа кај Самсоненко дома, па да имаат побарувања од него. Доколку ти работиш во некоја компанија која ти должи пари од 2018 година кога директор бил Х личност, а моментално директор е Y личност, нема да го тужиш првиот како физичко лице и да бараш исплата лично од него.
Најверојатно играчите имаат доставено тужба до арбитража на ЕХФ, па оттаму сето ова. Последните неколку години повеќе се работи на ова поле во ракометот, иако сеуште има клубови кои плаќаат кога и како ќе им текне.
Бреј, не можело да имаш од физичко лице побарување. А на пример вака... Имаш договор со Вардар на минималец, а другото ти го плаќаат на рака, може така? Не сум многу запознаен со ситуацијата во Вардар, но од наслушнувања, играчите не земале плата само од екипата. И некаде погоре пишува дека играчите имаат солемнизирани договори директно со Самсоненко што дополнително го потврдува ова што го кажувам.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.784
Поени од реакции
8.226
Бреј, не можело да имаш од физичко лице побарување. А на пример вака... Имаш договор со Вардар на минималец, а другото ти го плаќаат на рака, може така? Не сум многу запознаен со ситуацијата во Вардар, но од наслушнувања, играчите не земале плата само од екипата. И некаде погоре пишува дека играчите имаат солемнизирани договори директно со Самсоненко што дополнително го потврдува ова што го кажувам.
ne go menja faktot deka parite ke treba da se uplatat a posle na arbitraza vardar da se dokazuva so tuzitelite sto i kako... u princip toa go bara ehf od nas, oni ne presudile deka treba da isplatime nisto, nego deka u slucaj da ja izgubime tuzbata mozeme da platime.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.738
Поени од реакции
4.952
ne go menja faktot deka parite ke treba da se uplatat a posle na arbitraza vardar da se dokazuva so tuzitelite sto i kako... u princip toa go bara ehf od nas, oni ne presudile deka treba da isplatime nisto, nego deka u slucaj da ja izgubime tuzbata mozeme da platime.
Во вакви случаи се прифаќаат и банкарски гаранции, а колку што знам, две банки се спонзори на РК Вардар. И тие банкарски гаранции нема да може никогаш да се активираат ако побарувањата на играчите се од Самсоненко, па и од претходниот Вардар. Јас сум согласен дека играчите мора некако да бидат заштитени, но ова е демонстрирање на сила од страна на ЕХФ. На крајот, можеби е подобро и да не играат ЛШ, затоа што со оној тренер и ростер, ЛШ ќе биде измачување и за играчите и за публиката.
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.402
Поени од реакции
3.974
Бреј, не можело да имаш од физичко лице побарување. А на пример вака... Имаш договор со Вардар на минималец, а другото ти го плаќаат на рака, може така? Не сум многу запознаен со ситуацијата во Вардар, но од наслушнувања, играчите не земале плата само од екипата. И некаде погоре пишува дека играчите имаат солемнизирани договори директно со Самсоненко што дополнително го потврдува ова што го кажувам.
Епа за тоа ,,на рака" нема кој да тужиш. Тужиш за тоа што го имаш во договорот со клубот. Значи ти го тужиш клубот/компанијата во која си запослен. Играчите тужбите ги адресираа на РК Вардар со седиште на адреса ..... и тн. Биди сигурен во ова што ти го кажувам, не постои никаква шанса играчите да го тужат Сергеј и да имаат некакви директни побарувања од него.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.784
Поени од реакции
8.226
Во вакви случаи се прифаќаат и банкарски гаранции, а колку што знам, две банки се спонзори на РК Вардар. И тие банкарски гаранции нема да може никогаш да се активираат ако побарувањата на играчите се од Самсоненко, па и од претходниот Вардар. Јас сум согласен дека играчите мора некако да бидат заштитени, но ова е демонстрирање на сила од страна на ЕХФ. На крајот, можеби е подобро и да не играат ЛШ, затоа што со оној тренер и ростер, ЛШ ќе биде измачување и за играчите и за публиката.

Pa jas kako sto sfativ tokmu toa i baraat, BANKARSKA GARANCIJA bi bila i poveeke od soodvetna. Za da se izdade istata sepak si ima pravila i potrebno e pokritie, a za drugoto si vo pravo, dzabe arbitraza i sekakvi gluposti toa e cista demonstracija na mok, na kraj sekako treba sudski nalog a ako sams bil pameten vo dogovorite so igracite ke stavel deka arbitraza za sporot ke se resava u skopskite sudovi i togas neka im e so sreka na tuzielite. EHF kolku i da saka da izigrava posrednik vo sporot ako ima legalen dokument sto nalozuva kade treba da se resi problemot togas toa e prva stanica pa sve drugo... Jas licno mislam deka ova se spancite, so balkancite i rusite sams si znae, oni prifakaat raskin i % sega nego "i owe you"... Se nadevam deka ne se trenerite u prasanje mada ne bi me iznenadilo da se site 4-5 spanci, treneri i igraci sto prodefiliraa i na koj veruvam im se ostana dolzen.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
858
Поени од реакции
601
Pa jas kako sto sfativ tokmu toa i baraat, BANKARSKA GARANCIJA bi bila i poveeke od soodvetna. Za da se izdade istata sepak si ima pravila i potrebno e pokritie, a za drugoto si vo pravo, dzabe arbitraza i sekakvi gluposti toa e cista demonstracija na mok, na kraj sekako treba sudski nalog a ako sams bil pameten vo dogovorite so igracite ke stavel deka arbitraza za sporot ke se resava u skopskite sudovi i togas neka im e so sreka na tuzielite. EHF kolku i da saka da izigrava posrednik vo sporot ako ima legalen dokument sto nalozuva kade treba da se resi problemot togas toa e prva stanica pa sve drugo... Jas licno mislam deka ova se spancite, so balkancite i rusite sams si znae, oni prifakaat raskin i % sega nego "i owe you"... Se nadevam deka ne se trenerite u prasanje mada ne bi me iznenadilo da se site 4-5 spanci, treneri i igraci sto prodefiliraa i na koj veruvam im se ostana dolzen.
So store be ti Samsonenko ke stavi osnoven sud Skopje anivnite menadzeri i pravnici ke potpisat. Ne znam sto tolku polimizirate ednostavno e RK VARDAR dolzi na igracite, Samsonenko kako negov sopstvenik se dogovori so igracite deka nivnite pobaruvanja ke gi isplati najdocna do 28.02.2021 god. i so to potpisaa dogovori na notar posto toa ne go ispocituva Samsonenko igracite si gi baraat parite od RK Vardar ama EHF go zadolzuva pravniot naslednik RK vardar 1961 da go prezemi golgot niv ne gi interesiraat dogovorite na igracite so Samsonenko.

Sent from my M2004J19C using Tapatalk
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.784
Поени од реакции
8.226
So store be ti Samsonenko ke stavi osnoven sud Skopje anivnite menadzeri i pravnici ke potpisat. Ne znam sto tolku polimizirate ednostavno e RK VARDAR dolzi na igracite, Samsonenko kako negov sopstvenik se dogovori so igracite deka nivnite pobaruvanja ke gi isplati najdocna do 28.02.2021 god. i so to potpisaa dogovori na notar posto toa ne go ispocituva Samsonenko igracite si gi baraat parite od RK Vardar ama EHF go zadolzuva pravniot naslednik RK vardar 1961 da go prezemi golgot niv ne gi interesiraat dogovorite na igracite so Samsonenko.

Sent from my M2004J19C using Tapatalk
u sekoja drzava kade sto se pravi dogovor obicno se stava nadlezniot sud vo taa drzava nema tuka nisto cudno

dali ehf gi interesira dogovorot na igacite so sams ili ne e toa e nebitno. ehf nemoze da se postavi nad sudovite, na kraj krajeva si ima sportski sud u lozana.

sudot sekako ke go interesira toa pogotovo ako imalo delumna isplata/kompenzacija
 
Член од
4 септември 2019
Мислења
809
Поени од реакции
1.285
Хаха добро е фала богу ги објавија, се знае и зашто, инаку ќе чекавме дури до прв тренинг ))))
 
Член од
2 август 2011
Мислења
858
Поени од реакции
601
u sekoja drzava kade sto se pravi dogovor obicno se stava nadlezniot sud vo taa drzava nema tuka nisto cudno

dali ehf gi interesira dogovorot na igacite so sams ili ne e toa e nebitno. ehf nemoze da se postavi nad sudovite, na kraj krajeva si ima sportski sud u lozana.

sudot sekako ke go interesira toa pogotovo ako imalo delumna isplata/kompenzacija
Abe ne bidi od mars padnat, EHF ne ja interesira voopsto dogovori megu igraci i sopstvenik na klub. Menicite koi gi potpisa Samsonenko na notar bea megu igracot i Samsonenko za da gi ubedi igracite da ne gi baraat parite pod arbitraza na EHF. Koga igracite vidoja deka Samsonenko nema namera da gi plaka dolgojte pobaraja od EHF naplata i sega se vrsi arbitraza za naplata a EHF bara od vardar 1961 1M za da ima garancija deka mozi da plati. Dogovorot na igracite so Samaonenko za EHF nema nikakva vrska.

Sent from my M2004J19C using Tapatalk
 
Член од
6 мај 2021
Мислења
441
Поени од реакции
791
Јас колку што знам (мислам тука имам прочитано порано) се било на име на жена му на Самсоненко и затоа не можеле да тужат кај нив, појма немам зошто. Иначе логично е да го тужат клубот затоа што тоа е фирмата каде што работеле, клубот им давал плата од спонзори и др, а не им давал Самс лично.
Автоматски споено мислење:

Кога веќе има нови засилувања мислам дека ќе плати Михо.
Иначе, левиов бек игра и како среден ?
 
Член од
19 август 2010
Мислења
2.618
Поени од реакции
4.921
Де бе и вие, ако не играме една сезона во ЛШ јака муда..
 
Член од
6 мај 2021
Мислења
441
Поени од реакции
791
 

Kajgana Shop

На врв Bottom