Фан клуб - РК Вардар

Член од
4 март 2017
Мислења
1.351
Поени од реакции
3.147
 
Член од
19 август 2010
Мислења
2.566
Поени од реакции
4.719
Ај кажи кое македонско дете?
Тарабокија не ни изигра нешто многу во Металург, прв избор беше Стефан Додиќ, на кого му беше понудено македонско државјанство но тој одби.
Многу е глуп тој наратив Вардар не форсирал македонски играчи па немаме сега репрезентација, а кој таленти ги имавме во тој период па не добиле шанса во Вардар, Стефан Трпчевски? Енего кај заврше во ебана Финска Лига, толку од квалитетот негов.
Факт е дека македонските играчи додека играја во Металург и репрезентацијата играше на повисоко ниво, нешто шо сега го гледаме со репрезентацијата на Португалија.
Ама шо е крив Самсоненко со проектот Вардар?
Дури и на почеток сите македонски играчи кој беа достапни во тој момент ги имавме во Вардар, Филип Лазаров, Стоилов, Петар Ангелов, Самсоненко лично го бараше и Кирил Лазаров во Вардар, донесен беше дури и Манасков ко "македонско дете " и покрај испадите кој ги имаше.
Вината е кај Минчо Јорданов, не ни имаше мадиња директно да му кажит на играчите на Металург дека толку од проектот, него со не плакање на плати ја растуре таа атмосвера во нивниот тим во најбитната година кога имавме најголема шанса да се пласираме на олимписки игри.
Капак на се македонските медиуми веќе не имаа пласирано во Рио, па после во репрезентација носеа психолози од Словенија за да се сносат со притисокот, и на крај се постраја со Тунис, ја изиграја најможната лоша утакмица шо можеше да се изиграт.
Ете колку Минчо Јорданов мислел добро за македонскиот ракомет, егзодусот кој наеднаш се десе беше најголема причина и за падот на играта во репрезентација.
Па они нека кажат, што има ја да кажувам кои деца? Тие ја пропагираат таа теорија и Вардар им е крив. Не знам дали ме разбра, муабетот ми е баш тој дека они ја тераат таа политика дека Вардар уништил се, со тоа што не форсирал македонски деца. Вардар прво беше сосема друг тип на проект посебно оној на Самсоненко, што се и докажа на дело. И пак и покрај тоа што беше европски клуб со играчишта од секаде, колку толку се даваше шанса за играње на македонските ракометари, колку што се најдоа пошо ги немаше на мапа. Ете они се гревови тренутно, без никакви амбиции, па зошто ондак не прават таква политика со форсирање на македонски деца кои ќе имаат минутажа со цели натпревари и со тоа као ќе помогнат во квалитетот на репката? Епа тоа ти викам де, кое дете да го ставвиш? И како Вардар увек крив за тоа? Овој семкарот Брестовац ни вика да играме само со Џомба и Јагуруновски, ете со нив да сме играле Лига на шампиони. А муабетот дека Металург форсирал наши играчи и затоа репката била појака не држи вода бидејќи прво не беа само македонски играчи, беше микс од кој надобри беа двајца странци Станиќ и Вугринец, а остатокот од македонски ракометари беа најголемиот дел веќе испрофилирани ракометари и репрезентативци како Мојсовски, Жути, Димовски итн. Шанса једино му дадоа на Манасков кој ја искористи на најдобар можен начин и тоа е тоа. Тотално неуспоредливи периоди во смисла на веќе модулирани македонски репрезентативци кои најдоа свое место во Металург. Сега нема теорија да направи некој клуб такво нешто бидејќи дојдовме до сутуација репрезентативците да не ни се ни за у Тинекс Пролет. Јебига.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.154
Поени од реакции
12.532
Врска нема текстов,Русите преговараат нови договори!
Автоматски споено мислење:

Па они нека кажат, што има ја да кажувам кои деца? Тие ја пропагираат таа теорија и Вардар им е крив. Не знам дали ме разбра, муабетот ми е баш тој дека они ја тераат таа политика дека Вардар уништил се, со тоа што не форсирал македонски деца. Вардар прво беше сосема друг тип на проект посебно оној на Самсоненко, што се и докажа на дело. И пак и покрај тоа што беше европски клуб со играчишта од секаде, колку толку се даваше шанса за играње на македонските ракометари, колку што се најдоа пошо ги немаше на мапа. Ете они се гревови тренутно, без никакви амбиции, па зошто ондак не прават таква политика со форсирање на македонски деца кои ќе имаат минутажа со цели натпревари и со тоа као ќе помогнат во квалитетот на репката? Епа тоа ти викам де, кое дете да го ставвиш? И како Вардар увек крив за тоа? Овој семкарот Брестовац ни вика да играме само со Џомба и Јагуруновски, ете со нив да сме играле Лига на шампиони. А муабетот дека Металург форсирал наши играчи и затоа репката била појака не држи вода бидејќи прво не беа само македонски играчи, беше микс од кој надобри беа двајца странци Станиќ и Вугринец, а остатокот од македонски ракометари беа најголемиот дел веќе испрофилирани ракометари и репрезентативци како Мојсовски, Жути, Димовски итн. Шанса једино му дадоа на Манасков кој ја искористи на најдобар можен начин и тоа е тоа. Тотално неуспоредливи периоди во смисла на веќе модулирани македонски репрезентативци кои најдоа свое место во Металург. Сега нема теорија да направи некој клуб такво нешто бидејќи дојдовме до сутуација репрезентативците да не ни се ни за у Тинекс Пролет. Јебига.
Бро,не се вредни за муабет.
Брестовац,винклерот,со 6 странци у свое време играше у Метал... .
Еве бе ако Вардар е проблемот,другите клубови што не произведуваат играчи?
Веспрем колку Маџари има у тим?
Маџарска колку играчи на Веспрем има у репка? А газат.
Што се однесува на мене само со странци би играл у Вардар.
 
Последно уредено:
Член од
19 август 2010
Мислења
2.566
Поени од реакции
4.719
Врска нема текстов,Русите преговараат нови договори!
Автоматски споено мислење:


Бро,не се вредни за муабет.
Брестовац,винклерот,со 6 странци у свое време играше у Метал... .
Еве бе ако Вардар е проблемот,другите клубови што не произведуваат играчи?
Веспрем колку Маџари има у тим?
Маџарска колку играчи на Веспрем има у репка? А газат.
Што се однесува на мене само со странци би играл у Вардар.
Епа тоа е прашањето:)) Што не произведуваат:)? Што не го практикуваат тоа што го бараат од Вардар? Одговор? Мук.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.323
Што ќе произведат кога нема доволно таленти а и физичките предиспозиции на нас Македонците не се на нивото како Црна Гора и Србија на пример. Имаше изјава околу ова на Растворцев мислам за потенцијалот на нас како нација во ракометот.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
859
Поени од реакции
1.138
Не може после секој тренинг на екипа која игра во супер лига а е составена од 90%македонци да се пијат по 100 лименки хајнекен лабаво во просек и да има успех и да очекуваш од тие да станат "ворлд клас" играчи. толку вложиле на тоа ниво и ќе се.
п.с. од муабет од лица у репрезентација што биле: никој не сака да е во соба цимер со кире лазаров , бидејќи нема журки, си легнува човекот у 8, станува у 6 да истрча 10км пред да иде на тренинг, нема пиво-миво итн. у други соби за време на припреми се дешаваат журки ко на екскурзија од средно со по 10 пива од човек секоја вечер. и после немаме ракометари, абе после лазаров, манасков и столе ние ќе бидеме на ниво на луксембург(онака ги треснав појма немам ни дали имаа и ракомет овие) и нема ни европско ни светско да видиме.
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.573
Поени од реакции
9.647
Што ќе произведат кога нема доволно таленти а и физичките предиспозиции на нас Македонците не се на нивото како Црна Гора и Србија на пример. Имаше изјава околу ова на Растворцев мислам за потенцијалот на нас како нација во ракометот.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
Другар џабе физички предиспозиции бе, што дека Талески е онолкаво магаре кога е пичка у душа. Менталитет треба, индивидуална работа желба за напредок. Овие нашиве "таленти" после 2-3 наслови по порталиве мислат ѕвезди се и место на терен главни се по дискотеки. У Германија беше, место каде што нема простор за импровизации, не само што не напредна туку и се уназади.
3ца врвни тренери беа во Вардар низ годиниве. Зарем никој од нив не сакаше или не знаеше барем 1 асален ракометар да изделка од Македонците?! Па еден Мораеш набркан од Кил, играч што голот го промашуваше од 6 метра кога дојде во Вардар го направија врвен пикер, еден од најзаслужните за 2те титули.
Ама не, нас криви ни се странците што доаѓаат зошто нејќе никој гзот да си го испоти и да се посвети на спортот....
 
Член од
17 август 2014
Мислења
2.398
Поени од реакции
2.766
ние ќе бидеме на ниво на луксембург(онака ги треснав појма немам ни дали имаа и ракомет овие) и нема ни европско ни светско да видиме.
Имаат бе, и од нив сме губеле во јуниори. :icon_mrgr:
Ево ти податок за 86,87 генерација јуниори.
Fyro Macedonia 26:34 Luxembourg 16/04/2006.
Федерацијата ни беше дно дна во тоа време, Лазаров цело време ги пцуеше, ко играа нашите квалификации со Белгија 2007/2008 немаше ни пренос, додуша имаше, на радио :icon_mrgr:
Последна добра генерација беше 82/83 та, генерацијата на Миркуловски, Борко, Мите Стоилов, друго се до 96та е ДУПКА.
Еве како сме поминале пример со генерација 92ра.
Fyr Macedonia​
vs​
Poland
21 :
35
(12 :​
20)
Finland
vs​
Fyr Macedonia
35 :
15
(18 :​
10)
Не ни работевме со млади, само ќе собереа рандом деца и ги пуштаја да губат со 20 разлика, во меѓувреме пример Словенија само какви играчи произведе во тој период, 3 состави можи да состават и со сите да не победат.
Фактот шо бутинот во Вардар беше најдобриот македонски достапен играч кажува се.
 
Последно уредено:
Член од
4 март 2017
Мислења
1.351
Поени од реакции
3.147
Наводно Васко Шеваљевиќ ќе биде наше ново засилување за оваа полусезона. За оние кои не се запознаени, станува збор црногорски репрезентативец, лев бек, игра во два правци и има прилично сериозна кариера од Динамо Минск, па Ханофер, Тулуз, Трембле, а моментално игра за Истра.

ЕДИТ: Веќе е дел од тимот, го има на сајтот на СЕХА во составот на РК Вардар. :D
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.323
 
Член од
13 јули 2020
Мислења
148
Поени од реакции
331
........
Prv transfer ovaa god , da vidime kako kje se pokaze :)
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.573
Поени од реакции
9.647
https://www.balkan-handball.com/transferi/darko-djukic-od-leta-u-vardaru/
Овој се имаше курчено на некоја утакмица против нас, само не ми текнува дали дур беше у Металург или во Киелце.
ОК играч, млад е али кариерата во надолна линија му е. Ќе видиме како ќе се покаже.
Со заминувањето на Чупич се ми мириса дека следен е Дибиров....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom