Фан клуб - РК Вардар

Член од
19 август 2010
Мислења
1.693
Поени од реакции
2.395
Не знам кои ракометари во ваква ситуација би дошле кај нас? А реално може да се ископа нешо солидно по хрватска, српска, црногорска лига да закрпи на лев бек, па и на десен. Ќе видиме, чим спомна Аљушов очигледно има нешто. Од она што имав прилика да видам, сите беа у ложа, освен Самс.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
1.049
Поени од реакции
1.290
Може мало објаснување зошто е Вардар во незавидна финансиска ситуација?
Како се финансира клубот со спонзори? Не може ли Скопско ТМобиле што ти ја знам да финансира и да се рекламира преку клубот?
Вардар беше Европски клупски првак за кој доби премија. Нели EHF финансира тука?
Изминативе години Јане Сандански и Борис Трајковски беа затнати од публика. Каде одат парите од влезници?

Мислам што е работава... Заев/СОРОС/УСА и компанија му дишат во врат на Самсоненко/Путин/Руско лоби и ги колат со даноци инспекции?
Да водиш клуб на ниво на Вардар, врвен европски ракометен бренд, од Македонија, ти требаат некаде 7 милиони евра. Ако освоиш Лига Шампиони, макс можеш да фатиш некаде 750-800 илјади. Пола милион е самата премијата за освојувањето на ЛШ. Ако ја распродадеш салата за сите натпревари од ЛШ, можеш некаде 350-400 илјади евра да земеш од сезона. Скопско и Т-мобиле нема да ти дадат милион евра во РМ за спонзорство.

Па види сеа ти, направи некаква математика, пробај да стигнеш до 5-6 милиони. Нема пари во ракомет, посебно во екипа од мала држава како нашава, каде што нема пазар. Од 500 дреса и 500 маички продадени во фан шопот не можеш еден играч клупата што ја греее да платиш.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
12.435
Поени од реакции
30.524
Да водиш клуб на ниво на Вардар, врвен европски ракометен бренд, од Македонија, ти требаат некаде 7 милиони евра. Ако освоиш Лига Шампиони, макс можеш да фатиш некаде 750-800 илјади. Пола милион е самата премијата за освојувањето на ЛШ. Ако ја распродадеш салата за сите натпревари од ЛШ, можеш некаде 350-400 илјади евра да земеш од сезона. Скопско и Т-мобиле нема да ти дадат милион евра во РМ за спонзорство.

Па види сеа ти, направи некаква математика, пробај да стигнеш до 5-6 милиони. Нема пари во ракомет, посебно во екипа од мала држава како нашава, каде што нема пазар. Од 500 дреса и 500 маички продадени во фан шопот не можеш еден играч клупата што ја греее да платиш.
7м евра можеби за првиот пат кога освоивме ЛШ ама за вториот пат мислам дека далеку помалце беше буџетот и далеку полесно беше да се очекува дека ќе се остане на тој левел.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
1.049
Поени од реакции
1.290
7м евра можеби за првиот пат кога освоивме ЛШ ама за вториот пат мислам дека далеку помалце беше буџетот и далеку полесно беше да се очекува дека ќе се остане на тој левел.
Мислам дека 7 милиони беше 2017 според трошоците на акционерското друштво. После тоа, Самсоненко рече дека во 2019, буџетот ќе биде 15% помал.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
12.435
Поени од реакции
30.524
Мислам дека 7 милиони беше 2017 според трошоците на акционерското друштво. После тоа, Самсоненко рече дека во 2019, буџетот ќе биде 15% помал.
Не верувам на ниедна изјава на Самсоненко околу буџети и слично, башка знам дека имаше некакви префрлања на пари од РК у ФК и слично, така да според мене буџетот беше значително намален за сезоната кога освоивме пак ЛШ.


4-5м евра по сезона според мене се доволни за стабилен и амбициозен Вардар.
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
200
Поени од реакции
198
7-8М му беше све комплет, РК, ЖРК и ФК. Кај Жаре во емисија мислам изјави, или кај Ефтов, или па не...

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
1.049
Поени од реакции
1.290
7-8М му беше све комплет, РК, ЖРК и ФК. Кај Жаре во емисија мислам изјави, или кај Ефтов, или па не...
Според тоа трошоците на акционерското друштво, за 2018та беше 7-8 мил за фудбал и 7 ипол за ракомет (мажи и жени, најверојатно).
 
Член од
14 мај 2013
Мислења
1.141
Поени од реакции
429
Не ми е јасно само едно.Секој нормален човек и газда би извадил добри пари прво на, Бобан Николов, Спировски, Фелипе, Боарето, Барсегјан, Велковски.Потоа имаше продажба на Борозан, Циндрич, Мораес, Милосављев, Абутович, Душебаев,Карачич. Сите овие играчи си заминаа безпари барем така знае јавноста. Во секој нормален клуб би наплатиле за овие играчи. Некој ќе рече криза заминаа без плати. Точно е дека некој знаминаа без плати но некој заминаа по истек на договор. Го има тоа и во фудбал како во ракомет можеш да го продадеш играчот предвреме и да ја доигра сезоната. Со правилно менаџирање и трансфери мислам дека Вардар ќе имаше доста добар биџет.
 

Saber Rider

Модератор
Член од
27 ноември 2007
Мислења
26.668
Поени од реакции
45.052
Сегед го доби ПСЖ, но има два дуели на гости кај Фленсбург и Барса. Ако тепаат барем еден дуел, ако завршиме шести, ќе играме со ПСЖ. Во спротивно ќе играме со Пик Сегед. Стварно сакам да ги избегнеме, како ни се наапани од лани, кој ќе ни ги гледа гревовите :D
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
1.049
Поени од реакции
1.290
Го тепаме Порто ќе си бидеме 5ти, па може да играме против Алборг. Они играат со Елверум дома и со Загреб. Загреб више не се замара со ЛШ, внесоа кинези во екипата.

Не е толку неверојатно да го тепаме Порто во гости или пак Монпеље дома.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.165
Поени од реакции
746
Може и двете да ги тепаме и двете д аи изгубиме ако има пристап како вчера бар едната сигурно ќе ја тепаме Порто колку и да покажа добри игри сеуште го нема квалитетот на Вардар за искуство да не зборувам.
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
200
Поени од реакции
198
Да не ги заборавиме и појачувањата што следат

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 

Saber Rider

Модератор
Член од
27 ноември 2007
Мислења
26.668
Поени од реакции
45.052
Јас немам многу надежи за наредните два дуели. Да беше Криштопанс во екипата ќе речев дека тепаме се' до крај, но вака е невозможна мисија.
Поголема шанса имаме да го добиеме Монпеље во Скопје, отколку Порто таму. А, со оглед на тоа што Порто во последно коло гостува кај отпишана екипа, тешко дека би си дозволиле да кикснат. Значи наредниов дуел ни е клучен за 5-то место. Ако тепаме, ќе завршиме петти, ако изгубиме скоро и да нема шанси да мрднеме од шесто место.
 

chef_cook

milf's hunter
Член од
25 октомври 2011
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.317
Го тепаме Порто ќе си бидеме 5ти, па може да играме против Алборг. Они играат со Елверум дома и со Загреб. Загреб више не се замара со ЛШ, внесоа кинези во екипата.

Не е толку неверојатно да го тепаме Порто во гости или пак Монпеље дома.
Да,5 миљона имаат спонзорство лапнато за тоа што го земаа кинескиот голман,кој и ме е така лош
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
12.435
Поени од реакции
30.524
Да не ги заборавиме и појачувањата што следат

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
Ептен извадена од контекст беше таа изјава на Алушевски низ нашиве медиуми, класика клик бејт наслов.
 
На врв Bottom