Фан клуб - РК Вардар

Член од
19 август 2010
Мислења
1.449
Поени од реакции
1.828
Игор пак е во Скопје,мора човеков да го вратиме се гледа колку и сам сака да игра за Вардар,штета што потпиша за Киелце и избрза во тешката ситуацијата во која беше клубот,да не се случеше тоа најверојатно тука ќе ја завршеше кариерата,имаше неколку пати изјавено дека тоа го посакува.

Па и тие Киелце што глупи луѓе,што ќе ти е играч ако не сака да игра за твојот клуб,исто како со Циндрич ќе им испадне
ситуацијата,дефинитивно таму одат ракометарите за да заработат и ништо повише.
Се надевам ќе го вратиме Кара идното лето.
Па доволно беше да ја погледаш промоцијата на Карачиќ во Киелце па да видиш каков главоња е газдата. Труп таков без никаков флуид, еднаш се насмевна нешо као, се сликаа, па коа заврши сликањето Кара му даде рака овој 10 минути го остаи да стои со раката у ваздух. Едвај примети па му дае рака у стилу ок мали тоа беше. Се глеа дека во тој тим нема никаква хемија, Кара за една максимув 2 сезони ќе се врати, тоа гарантирам.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
701
Поени од реакции
768
Интересно, на сајтот на руската федерација, пишува за трансферот на Атман и пишува дека е шестиот русин во Вардар. Го пишува и Каралаш како дел од Вардар, ама не и Кисељев. Дали ова е случајна грешка или овие знаат нешто повеќе од нас?

https://rushandball.ru/publications/25050/pavel-atman-prodolzhit-kareru-v-vardare
 
Член од
5 април 2013
Мислења
2.749
Поени од реакции
4.204
Со години главно обвинување кон Вардар е дека нема македонци.

Ајде изговор беше дека е сериозна екипа која се бори за титула во ЛШ (и тој изговор не држеше вода целосно ама ајде нека биде). Ама сега со помал буџет, во ситуација кога и онака ќе бидат помали амбициите, стварно е срамота ова што го пишувате.

Било какви странци млади од комшилукот да се донеселе, само нашиот талент да не бил. А притоа се радувате што се спаси клубот кој беше пред пропаст, во голема мера спасен со разно разни награди и донации платени од нас македонците - даночни обврзници. Па зошто да финансираме клуб кој активно би работел против интересите на македонскиот ракомет. А да не се лажеме бирање да се развиваат странски таленти наспроти македонски таленти е работење против интересите на македонскиот ракомет. Или тука треба да коментираме како македонскиот пасош на Дибиров се злоупотребува (како и главната причина зошто Шишкарев бара пасош) за цели кои не му одат во интерес на нашиот ракомет. Или заборавивте дека максимум 8 странци може да се имаат во екипата кои не се македонци во домашно првенство (ништо чудно таа бројка да биде и помала во иднина). Вардар и годинава имаше проблеми со Еурофарм, мислите полесно ќе биде во иднина? Ако не ви чини еден од 5-6 најјаки играчи во репрезентацијата во моментот (кој патем е релативно млад, има талент и може да напредува), тогаш стварно не знам како планирате да се вклопите во македонскиот ракомет на долг рок. А патем 2 титули во ЛШ освоивте со концепт пред се на развој на потценети талентирани играчи до својот максимум (Циндриќ, Душебаев, Мораеш, Борозан, Криштопанс, Стоилов, Марсениќ, Милосављев...)

И зошто се ова? Само затоа што играчот играл за Металург во времиња кога Металург бил конкурент на Вардар, како и заради нереалните очекувања во однос на придонесот кој го има и може да го има во репрезентацијата.

Еве јас мислам дека Талески е добар трансфер за Вардар. На иста возраст е на која беше и Борозан кога го донесовте, а Борозан во тој момент не беше подобар од Талески што е сега (само не беше толку исфорсиран). Друга тип на приказна ти е Мачковшек. Тргна како талент, па се шеташе по Франција и Германија. 3 пати се враќаше во Целје додека конечно му тргна. Баш ме интересира како може да се развие во Вардар.

Што е уште потрагично на лев бек ги имате Дисингер, кој е повреден по неколку месеци секоја сезона и Горбок кој моментално не е ни за македонска прва лига.

Тие таленти кои ги спомнувате, Милиќ и Воркапиќ од Металопластика, Јовановиќ од Тулуз, јас би ги додал и Николиќ од Војводина, евентуално Стевановиќ од Железничар (како и Милосавњев се разбира) - не се ништо поразлични како таленти од Талески. Од Црна Гора нема ништо посериозно на повидок (последни беа генерацијата на Борозан/Липовина/Божовиќ/Чавор), евентуално Вујовиќ кој всушност почна да игра за Полска (макар што јас ич немам високо мислење за него). Од Босна исто. Тоа не значи дека сите исти играчи ќе бидат како Талески за 5 години. Некои ќе бидат подобри некои полоши претпоставувам. Ама како таленти се тука негде. Од Хрватска и Словенија има некои интересни играчи, ама прво и тие не се никаква гаранција, а второ во ваков Вардар прашање е и дали би дошле. Сепак Загреб има приоритет за хрватските таленти кои после за откупни клаузули ги продава (главно во бундеслига) и Целје за словенечките (слична стратегија како Загреб).

Еве Домен Макуц е најдобар талент на балканот во моментот. Можите да го доведите? Косоротов претпоставувам дека евентуално ќе стигне до Вардар ако продолжи руското лоби да владее со Вардар, ама очигледно уште сметаат дека му е рано и си го развиваат во Русија. Вакви играчи да ставите пред Талески и да сфати човек. Ама барање на било какви дечишта по соседите, само за да не се земе наш е неприфатливо.

Од таква омраза кон самите себе ни пати државата... Се е поарно од нашето.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
701
Поени од реакции
768
Јас мислам дека реакцијата тука беше повеќе за кој играч се работи (Талески) и какво мислење имаат луѓето тука за него, како играч и за неговиот потенцијал. Чисто за споредба, кога Кузмановски потпиша за Еурофарм, тука имаше реакции, зошто повеќето тука го сакаа во Вардар.

Може и влијае тоа што игра за РНЛ, или поточно, не игра за РНЛ. Екипа која горе-доле редовно е преслушувана од Вардар. Па ако не е доволно добар за нив, зошто би бил за Вардар. Може и тоа влијае. Или фактот што Самсоненко кажа дека го одбил Вардар пред да иде во РНЛ.

Пример, Пешевски да беше слободен, се сомневам дека тука некој ќе се бунеше да потпише он со Вардар. Така што, неверувам дека тука некој е против македонци во Вардар.

Јас лично, не сум против Талески во Вардар. Ама се сомневам дека би се реализирало тоа.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.449
Поени од реакции
1.828
Со години главно обвинување кон Вардар е дека нема македонци.

Ајде изговор беше дека е сериозна екипа која се бори за титула во ЛШ (и тој изговор не држеше вода целосно ама ајде нека биде). Ама сега со помал буџет, во ситуација кога и онака ќе бидат помали амбициите, стварно е срамота ова што го пишувате.

Било какви странци млади од комшилукот да се донеселе, само нашиот талент да не бил. А притоа се радувате што се спаси клубот кој беше пред пропаст, во голема мера спасен со разно разни награди и донации платени од нас македонците - даночни обврзници. Па зошто да финансираме клуб кој активно би работел против интересите на македонскиот ракомет. А да не се лажеме бирање да се развиваат странски таленти наспроти македонски таленти е работење против интересите на македонскиот ракомет. Или тука треба да коментираме како македонскиот пасош на Дибиров се злоупотребува (како и главната причина зошто Шишкарев бара пасош) за цели кои не му одат во интерес на нашиот ракомет. Или заборавивте дека максимум 8 странци може да се имаат во екипата кои не се македонци во домашно првенство (ништо чудно таа бројка да биде и помала во иднина). Вардар и годинава имаше проблеми со Еурофарм, мислите полесно ќе биде во иднина? Ако не ви чини еден од 5-6 најјаки играчи во репрезентацијата во моментот (кој патем е релативно млад, има талент и може да напредува), тогаш стварно не знам како планирате да се вклопите во македонскиот ракомет на долг рок. А патем 2 титули во ЛШ освоивте со концепт пред се на развој на потценети талентирани играчи до својот максимум (Циндриќ, Душебаев, Мораеш, Борозан, Криштопанс, Стоилов, Марсениќ, Милосављев...)

И зошто се ова? Само затоа што играчот играл за Металург во времиња кога Металург бил конкурент на Вардар, како и заради нереалните очекувања во однос на придонесот кој го има и може да го има во репрезентацијата.

Еве јас мислам дека Талески е добар трансфер за Вардар. На иста возраст е на која беше и Борозан кога го донесовте, а Борозан во тој момент не беше подобар од Талески што е сега (само не беше толку исфорсиран). Друга тип на приказна ти е Мачковшек. Тргна како талент, па се шеташе по Франција и Германија. 3 пати се враќаше во Целје додека конечно му тргна. Баш ме интересира како може да се развие во Вардар.

Што е уште потрагично на лев бек ги имате Дисингер, кој е повреден по неколку месеци секоја сезона и Горбок кој моментално не е ни за македонска прва лига.

Тие таленти кои ги спомнувате, Милиќ и Воркапиќ од Металопластика, Јовановиќ од Тулуз, јас би ги додал и Николиќ од Војводина, евентуално Стевановиќ од Железничар (како и Милосавњев се разбира) - не се ништо поразлични како таленти од Талески. Од Црна Гора нема ништо посериозно на повидок (последни беа генерацијата на Борозан/Липовина/Божовиќ/Чавор), евентуално Вујовиќ кој всушност почна да игра за Полска (макар што јас ич немам високо мислење за него). Од Босна исто. Тоа не значи дека сите исти играчи ќе бидат како Талески за 5 години. Некои ќе бидат подобри некои полоши претпоставувам. Ама како таленти се тука негде. Од Хрватска и Словенија има некои интересни играчи, ама прво и тие не се никаква гаранција, а второ во ваков Вардар прашање е и дали би дошле. Сепак Загреб има приоритет за хрватските таленти кои после за откупни клаузули ги продава (главно во бундеслига) и Целје за словенечките (слична стратегија како Загреб).

Еве Домен Макуц е најдобар талент на балканот во моментот. Можите да го доведите? Косоротов претпоставувам дека евентуално ќе стигне до Вардар ако продолжи руското лоби да владее со Вардар, ама очигледно уште сметаат дека му е рано и си го развиваат во Русија. Вакви играчи да ставите пред Талески и да сфати човек. Ама барање на било какви дечишта по соседите, само за да не се земе наш е неприфатливо.

Од таква омраза кон самите себе ни пати државата... Се е поарно од нашето.
Грешиш, не е никаква омраза кон македонските ракометари, тука само лично убедување на одредени членови на форумов ( меѓу кои се ставам и јас) дека Талевски не е ракометар кој ќе биде од некоја корист за Вардар. И не знам кај виде дека ние се воодушевуваме и бараме некои нискоразредни играчи а хејтаме македонски. Баш спроивно, мислам дека најголем дел го поздравивме доаѓањето на Димитриоски. Баш погоре и негде коментирав доколку веќе дојдат повеќе македонски ракометари, треба да им се дава процентуално најголема минутажа во Македонска лига и во СЕха па и по цена да не се пласираме на Ф4 во Сеха.
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
2.210
Поени од реакции
1.792
Писонеро нов тренер, досега нови играчи Атман, Горпишин и Кугис!

Некои нови шпекулации за нови играчи дали има во Вардар?
Освен за Серафимов, Димитриоски, Арсеновски, Хендави, па и сега Филип Талески? o_O
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
3.877
Поени од реакции
5.279
Со години главно обвинување кон Вардар е дека нема македонци.

Ајде изговор беше дека е сериозна екипа која се бори за титула во ЛШ (и тој изговор не држеше вода целосно ама ајде нека биде). Ама сега со помал буџет, во ситуација кога и онака ќе бидат помали амбициите, стварно е срамота ова што го пишувате.

Било какви странци млади од комшилукот да се донеселе, само нашиот талент да не бил. А притоа се радувате што се спаси клубот кој беше пред пропаст, во голема мера спасен со разно разни награди и донации платени од нас македонците - даночни обврзници. Па зошто да финансираме клуб кој активно би работел против интересите на македонскиот ракомет. А да не се лажеме бирање да се развиваат странски таленти наспроти македонски таленти е работење против интересите на македонскиот ракомет. Или тука треба да коментираме како македонскиот пасош на Дибиров се злоупотребува (како и главната причина зошто Шишкарев бара пасош) за цели кои не му одат во интерес на нашиот ракомет. Или заборавивте дека максимум 8 странци може да се имаат во екипата кои не се македонци во домашно првенство (ништо чудно таа бројка да биде и помала во иднина). Вардар и годинава имаше проблеми со Еурофарм, мислите полесно ќе биде во иднина? Ако не ви чини еден од 5-6 најјаки играчи во репрезентацијата во моментот (кој патем е релативно млад, има талент и може да напредува), тогаш стварно не знам како планирате да се вклопите во македонскиот ракомет на долг рок. А патем 2 титули во ЛШ освоивте со концепт пред се на развој на потценети талентирани играчи до својот максимум (Циндриќ, Душебаев, Мораеш, Борозан, Криштопанс, Стоилов, Марсениќ, Милосављев...)

И зошто се ова? Само затоа што играчот играл за Металург во времиња кога Металург бил конкурент на Вардар, како и заради нереалните очекувања во однос на придонесот кој го има и може да го има во репрезентацијата.

Еве јас мислам дека Талески е добар трансфер за Вардар. На иста возраст е на која беше и Борозан кога го донесовте, а Борозан во тој момент не беше подобар од Талески што е сега (само не беше толку исфорсиран). Друга тип на приказна ти е Мачковшек. Тргна како талент, па се шеташе по Франција и Германија. 3 пати се враќаше во Целје додека конечно му тргна. Баш ме интересира како може да се развие во Вардар.

Што е уште потрагично на лев бек ги имате Дисингер, кој е повреден по неколку месеци секоја сезона и Горбок кој моментално не е ни за македонска прва лига.

Тие таленти кои ги спомнувате, Милиќ и Воркапиќ од Металопластика, Јовановиќ од Тулуз, јас би ги додал и Николиќ од Војводина, евентуално Стевановиќ од Железничар (како и Милосавњев се разбира) - не се ништо поразлични како таленти од Талески. Од Црна Гора нема ништо посериозно на повидок (последни беа генерацијата на Борозан/Липовина/Божовиќ/Чавор), евентуално Вујовиќ кој всушност почна да игра за Полска (макар што јас ич немам високо мислење за него). Од Босна исто. Тоа не значи дека сите исти играчи ќе бидат како Талески за 5 години. Некои ќе бидат подобри некои полоши претпоставувам. Ама како таленти се тука негде. Од Хрватска и Словенија има некои интересни играчи, ама прво и тие не се никаква гаранција, а второ во ваков Вардар прашање е и дали би дошле. Сепак Загреб има приоритет за хрватските таленти кои после за откупни клаузули ги продава (главно во бундеслига) и Целје за словенечките (слична стратегија како Загреб).

Еве Домен Макуц е најдобар талент на балканот во моментот. Можите да го доведите? Косоротов претпоставувам дека евентуално ќе стигне до Вардар ако продолжи руското лоби да владее со Вардар, ама очигледно уште сметаат дека му е рано и си го развиваат во Русија. Вакви играчи да ставите пред Талески и да сфати човек. Ама барање на било какви дечишта по соседите, само за да не се земе наш е неприфатливо.

Од таква омраза кон самите себе ни пати државата... Се е поарно од нашето.
Камо да имаше јаки играчи Македонски, сите ќе баравме цела екипа да е со наши играчи. Но гледаме и по репрезентацијата, талентите за ништо не ги бива, да не е Кире послаби од грција сме. Како планираш со такви играчи да го одржиш европскиот шампион на исто ниво, ало европски шампион е, најјак клуб во светот. Брз фантастичен шпански ракомет игра Вардар и го ставаш Талески, олд скул Советски играч, барем шут да имаше добар, а не реализација 3/10. Како трета опција можат да конкурираат домашниве играчи, за домашно првенство и Сеха понекогаш, ЛШ маломорген. Сакам да не сум во право ама тоа е реалноста.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
3.259
Поени од реакции
1.991
Со години главно обвинување кон Вардар е дека нема македонци.

Ајде изговор беше дека е сериозна екипа која се бори за титула во ЛШ (и тој изговор не држеше вода целосно ама ајде нека биде). Ама сега со помал буџет, во ситуација кога и онака ќе бидат помали амбициите, стварно е срамота ова што го пишувате.

Било какви странци млади од комшилукот да се донеселе, само нашиот талент да не бил. А притоа се радувате што се спаси клубот кој беше пред пропаст, во голема мера спасен со разно разни награди и донации платени од нас македонците - даночни обврзници. Па зошто да финансираме клуб кој активно би работел против интересите на македонскиот ракомет. А да не се лажеме бирање да се развиваат странски таленти наспроти македонски таленти е работење против интересите на македонскиот ракомет. Или тука треба да коментираме како македонскиот пасош на Дибиров се злоупотребува (како и главната причина зошто Шишкарев бара пасош) за цели кои не му одат во интерес на нашиот ракомет. Или заборавивте дека максимум 8 странци може да се имаат во екипата кои не се македонци во домашно првенство (ништо чудно таа бројка да биде и помала во иднина). Вардар и годинава имаше проблеми со Еурофарм, мислите полесно ќе биде во иднина? Ако не ви чини еден од 5-6 најјаки играчи во репрезентацијата во моментот (кој патем е релативно млад, има талент и може да напредува), тогаш стварно не знам како планирате да се вклопите во македонскиот ракомет на долг рок. А патем 2 титули во ЛШ освоивте со концепт пред се на развој на потценети талентирани играчи до својот максимум (Циндриќ, Душебаев, Мораеш, Борозан, Криштопанс, Стоилов, Марсениќ, Милосављев...)

И зошто се ова? Само затоа што играчот играл за Металург во времиња кога Металург бил конкурент на Вардар, како и заради нереалните очекувања во однос на придонесот кој го има и може да го има во репрезентацијата.

Еве јас мислам дека Талески е добар трансфер за Вардар. На иста возраст е на која беше и Борозан кога го донесовте, а Борозан во тој момент не беше подобар од Талески што е сега (само не беше толку исфорсиран). Друга тип на приказна ти е Мачковшек. Тргна како талент, па се шеташе по Франција и Германија. 3 пати се враќаше во Целје додека конечно му тргна. Баш ме интересира како може да се развие во Вардар.

Што е уште потрагично на лев бек ги имате Дисингер, кој е повреден по неколку месеци секоја сезона и Горбок кој моментално не е ни за македонска прва лига.

Тие таленти кои ги спомнувате, Милиќ и Воркапиќ од Металопластика, Јовановиќ од Тулуз, јас би ги додал и Николиќ од Војводина, евентуално Стевановиќ од Железничар (како и Милосавњев се разбира) - не се ништо поразлични како таленти од Талески. Од Црна Гора нема ништо посериозно на повидок (последни беа генерацијата на Борозан/Липовина/Божовиќ/Чавор), евентуално Вујовиќ кој всушност почна да игра за Полска (макар што јас ич немам високо мислење за него). Од Босна исто. Тоа не значи дека сите исти играчи ќе бидат како Талески за 5 години. Некои ќе бидат подобри некои полоши претпоставувам. Ама како таленти се тука негде. Од Хрватска и Словенија има некои интересни играчи, ама прво и тие не се никаква гаранција, а второ во ваков Вардар прашање е и дали би дошле. Сепак Загреб има приоритет за хрватските таленти кои после за откупни клаузули ги продава (главно во бундеслига) и Целје за словенечките (слична стратегија како Загреб).

Еве Домен Макуц е најдобар талент на балканот во моментот. Можите да го доведите? Косоротов претпоставувам дека евентуално ќе стигне до Вардар ако продолжи руското лоби да владее со Вардар, ама очигледно уште сметаат дека му е рано и си го развиваат во Русија. Вакви играчи да ставите пред Талески и да сфати човек. Ама барање на било какви дечишта по соседите, само за да не се земе наш е неприфатливо.

Од таква омраза кон самите себе ни пати државата... Се е поарно од нашето.

vardar od drzavata dobi nekoj si 600-700k evra ili EDNO evro od sekoj skopjanec.

radi uspesite na vardar vo evropa ke igraat PET a ne tri ekipi. ako pak nekoj od ovoj skapan metalurg ili eurofarm bez nikakov rejting dobie vajld karta za ucestvo vo LS toa ke bide delumno zatoa sto e od drzavata na evropskiot sampion.

otvoreni se cel kup skoli niz drzavata, imaat sopstvena liga i uste eden klub mrk/junior so samo mkd igraci sto igra vo superligata. za nekoja god ke vadime dovolno dobri igraci ako nisto drugo bar za taa 3ta opcija. potrebno e uste malku vreme.

i pak vikas nisto ne sme napravile za mkd rakmetot?
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
6.610
Поени од реакции
6.962
Izgleda ova ke bide cenata sto mora Vardar da ja plati za budzetot za koj sto se zboruvase periodov.

Se nadevam deka cel tim sto upravuva so ekipata bil svesen za toa pri izbor na trenerot, pa rabota/razvoj na rakometari i psiholog se naogjale na vrvot na listata na vestini sto se potrebni.

Ne se luti lugjeto na Talevski kolku sto se luti sto ovoj Vardar sto do sega go gledavme gi pleskase Barselona, site germanski francuski i ekipi od istocna evropa, a sega najverojatno ke ni gi smalat apetitite. Kaj Talevski somnitelen e i mentalitetot. Mentalitetot koj go krasi Vardar ovie godini na igranje 60 minuti, nema spustanje gakji na pobogati klubovi, timot pred se, prevzemanje odgovornost... ova ne mozeme da go primetime kaj nego, baska sto dava doem nekakov deka e neopravdano samobendisan.

Na dolg rok mozebi ke se najde nekoe dete novo sto ke bide Stole za ovoj tim ali do togas najverojatno ke talkame dolgi godini koi moze da znacat i gubenje na interes za Vardar kaj potencijalni sponzori.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
648
Поени од реакции
654
Талевски чим неколку години у Германија не го оправија и не го доделкаа ќе си остане такво дрво недоделкано и што ќе ни е таков играч. Башка и он ко манаскоф од старт на кариера е анти вардар, па како да го сакаме сега да игра у Вардар.
 
Член од
5 април 2015
Мислења
64
Поени од реакции
109
Ако е точна гласината, не знам колку и каква корист ќе има Вардар од Талески.

2m висок играч, што се плаши да скокне и шутне (!), што нема никаква игра еден на еден, што се брза да се ослободи од топката, и што прави премногу технички грешки за играч со негово искуство (кои скапо се одразуват на целиот натпревар). Од тоа што сум видел, обично дава по два-три голови на натпревар.

Која е поентата за негово доаѓање во клубот?
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
983
Поени од реакции
589
Атмсн е ротација за Скубе ако е фит може да дигне форма.Проблемот кај Талески е што не превзема одговорност сма сетете се на Криштопанс каков беше..

Sent from my SLA-L22 using Tapatalk
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
718
Поени од реакции
896
Атмсн е ротација за Скубе ако е фит може да дигне форма.Проблемот кај Талески е што не превзема одговорност сма сетете се на Криштопанс каков беше..

Sent from my SLA-L22 using Tapatalk
не го споредувајте џинот Криштопанс,со прачката Талески! Ве молам
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
648
Поени од реакции
654
Криштопанс и во претходниот тим даваше по 12-13 гола на натпревар, па сетете се само на Вардар 100 гола му има дадено, овој па штакаров талески оваа цела сезона нема дадено 12 гола.
 
На врв Bottom