Фан клуб - РК Вардар

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.937
Поени од реакции
35.328
Гласини или Кристопанс стварно останува и наредната сезона? Сеа свашта ќе се зборува после позитивните вести од денес.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.339
Гласини или Кристопанс стварно останува и наредната сезона? Сеа свашта ќе се зборува после позитивните вести од денес.
pa dogovoren e so psg za sezonata po ovaa uste odamna, taka da bi trebalo da ostane pa posle slednava da ide kaj niv, otkako ke mu zavrsi aktuelniot dogovor so vardar.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
... многу ме нервира кога спортот ќе го поврзат со политика, напротив политиката се меша во спортот, конкретно политиката се меша во успехот на Вардар и сака набрзина да добие бенифит од европскиот успех на вардарците!
И мене. И секогаш го потенцирам. Но тоа треба да важи за сите. Како што е одвратно сегашното "упикување" на власта, начинот на кој Самсоненко цело време игра и особено начинот на кој одработи за политичките интереси на бившата власт во последните 2 месеци е поеднакво одвратен.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.244
Поени од реакции
8.315
Прекомплицирано е за да кажете овие се во право овие не.

Еден другар најубаво го објасни ругањето на лоповите. Тоа ти е исто како да правиш свадба и наместо да се веселиш да го ругаш комшијата за некоја ограда што не ви е решена. Едноставно не знаеме да се радуваме.

Од друга страна па се што оваа власт претставува едноставно се коси со идеалите на Вардар и на групата. Па како побогу се дрзнувате да ги браните кога ракометов е на највисоко ниво на експанзија по популарност а они утакмицата против Грција ја закажуваат во Струмица.

А да не зборам како немаше никој да плукне по Вардар со 100 денари од истите овие што вчера се расфрлаа со награди (за воља на вистината заслужени премии). Тука е она сценарио на тренирање на слонови каде што истите луѓе ги заробуваат во дупка ги мачат слоновите па од после облакаат бела облека им помагаат да излезат и слоновите се приврзани за нив.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Немам време да едитирам кој може ќе ги закачам на mega нека едитира па нека ги постави
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.254
Прв спорт кај нас е таму кај што има успех.
Кометал, кошаркарска репрезентација, ФК Вардар, па сега РК Вардар... Ние сме нација што се пали на се што е ин и кул, на се што има успех. Едно време беше за малкумина хит и ватерполо репрезентацијата без Македонец.

Комити се откажаа од навивање за РК и тоа им стои, за некој дамка, за мене нивна одлука, ама за малкумина познат факт. Како за нив, така и јас сум за фудбал > ракомет, ама сум идел и на ракомет кога прв пат заигра Карачиќ и кога Рајковиќ :pos: (така ли се викаше) беше главен бек.

Ние како држава немаме стратегија за спорт, во школите немаш правилна работа со деца. Во некои основни се игра само кошарка (пример од кај мене излегоа браќата Стојановски) ама ниеден фудбалер, и Столе како ракометар по грешка :) Некаде само фудбал, некаде ракомет, без можност за развивање на децата во повеќе насоки и да се откријат таленти. Дополнително нема услови во школите.

Оверал, не сме ракометна нација.
Е не се сложуваме тука.

Најголемите репрезентативни успеси сме ги имале во ракомет.

Тргни ги Вардар и Кометал на страна, репрезентацијата во ракомет редовно ни игра на големи натпреварувања и стигнува до втора рунда.

Фудбал со години сме четврти или уште под тоа.

Скоро сите репрезентативни мечеви се гледаат во преполни сали.

Да излезеш на улица да прашаш луѓе да ти кажат тројца македонци ракометари и тројца фудбалери ти гарантирам поголем број од луѓето ќе знаат ракометари а не фудбалери.
 
Член од
1 август 2015
Мислења
411
Поени од реакции
701
И цела оваа политика на темава почна од неколку гниди на шитер, опуштете се :icon_mrgr:


Ви читам постови на сите што бевте во Келн и ми се плаче. Очи ќе си извадам ама не пропуштам уште еден фајнл фор :place:
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
2.713
Поени од реакции
2.599
Не сакам да звучам грубо, но ако Скубе рекол за медиумите во Словенија дека се е исплатено, зошто се ќутело досега? Зошто од РК Вардар не излегоа со соопштение да нема загриженост? Да, факт е дека Самсоненко не добивал поддршка околу финансирање на клубот...ама ако се користеле некакви други начини дека еве играчите не добивале 7-8 месеци плата...тогаш значи т.н рекламирање се правело да се врти и пишува околу Вардар, не знам, може и грешам...
https://www.slobodenpecat.mk/samsonenko-ostanuva-vo-vardar/
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.339
Линк од пречекот (Арена), утакмицата одма ми ја блокираа по copyright claim од ЕХФ. Ќе ја закачам на vimeo и dailymotion

https://youtu.be/riqCJBf1dI4?t=3914

gi obozavam deckive, lele kako komentiraa, glas izgubi edniov so barsa, mislam i solzi u oci imaa dodeka komentiraa, edno bea so timot, eve kolku e mokjen sportot i kakva prikazna moze da ni pruzi, vidi go ovoj od studio kjuti kjuti ne sfaka i na kraj gleda deka kolegive mu gi najavuvaat i vika, pa ovo je neverovatno, svaka cast ...

cccc, ova ni holivud ne moze da go rezira, ne mozes denes da sretnes vakvo nesto, kakov lester kakvi bakraci, tamu 2 nedeli plata da ne dobivaa u taa sezona koga zemaa titula, sve ke im otidese u kurac nemase ni da treniraat ni nisto, ova e eden od najunikatnite trofei sto gi osvoila nekoja ekipa od koga ja pratam sport, amerikancite za vakvite deshavki imaa dobar izraz, ova bese klasicna Cinderella story. Steta rakometov ne e eksponiran kako sport vo svetski ramki, cel svet ke im simnuvase kapa na deckive, pogolem primer od ova kako se branat boite na klubot, kako se saka eden klub i navivaci, kako se ostava srce na teren Nema.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
https://youtu.be/riqCJBf1dI4?t=3914

gi obozavam deckive, lele kako komentiraa, glas izgubi edniov so barsa, mislam i solzi u oci imaa dodeka komentiraa, edno bea so timot, eve kolku e mokjen sportot i kakva prikazna moze da ni pruzi, vidi go ovoj od studio kjuti kjuti ne sfaka i na kraj gleda deka kolegive mu gi najavuvaat i vika, pa ovo je neverovatno, svaka cast ...

cccc, ova ni holivud ne moze da go rezira, ne mozes denes da sretnes vakvo nesto, kakov lester kakvi bakraci, tamu 2 nedeli plata da ne dobivaa u taa sezona koga zemaa titula, sve ke im otidese u kurac nemase ni da treniraat ni nisto, ova e eden od najunikatnite trofei sto gi osvoila nekoja ekipa od koga ja pratam sport, amerikancite za vakvite deshavki imaa dobar izraz, ova bese klasicna Cinderella story. Steta rakometov ne e eksponiran kako sport vo svetski ramki, cel svet ke im simnuvase kapa na deckive, pogolem primer od ova kako se branat boite na klubot, kako se saka eden klub i navivaci, kako se ostava srce na teren Nema.
Затоа викам не сме свесни шо се деси никој, а дечкиве од Арена треба незнам, шо ќе посакаат тоа да добијат кај нас ваков респект и страст од странец, посебно србин никогаш не сум помислувал дека може да добиеме. Се заљубија вре во Вардар и во народов им се слуша во гласот им се гледа на лице дека искрено чувствуваат!
Секоја им чест на сите што беа вклучени во реализација
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.895
Поени од реакции
17.520
Нека му пише бе ајде некој на @Colt Willcox да напише се како шо си знае он рече во вторник ќе се врател не е до толку пијан ваљда :icon_mrgr:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
@mkgunner да си жив и здрав за снимкава од Арена, ја пуштам пак, крш е озвучувањето или пак заднинскиот звук е намален. На почетокот Вардар кога се дереа присутните, имаше страшно ехо, прозорите се тресеа на градбите околу. И водителон кога спомна град Скопје сите фатија УУУУ добри 15 секунди ништо не чув што кажа потоа.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.054
Поени од реакции
5.549
Да се обидеме да се вратиме малку назад на ракометот.

Прво и основно, навистина не верував дека ова може да се случи. Елиминацијата на Сегед во четвртфиналето ми беше до некаде очекувана, можеби не дека ќе успееме дома да ги победиме со толкава разлика, но бев уверен дека ќе паднат во двомечот. Сегед играше во икслучително добра форма во регуларниот дел од сезоната, но некако сите забораваа на фактот дека групата Б оваа година беше барем две нивоа послаба од групата А. Едно е да завршиш втор во група со: Целје, Нант, Загреб и Скјерн, а сосема друго да бидеш втор во група со: Барселона, Веспрем, Киелце, РНЛ, Мешков и Монпелје!

Ми беше криво што го изгубивме купот, плус некако многу млитаво влеговме во плејофот од домашното првенство. Писмото на Сергеј мислам дека нема ни потреба да го дискутираме, па очекувањата за Ф4 ми беа мање-више непостоечки. Интересното беше што имам еден пријател со кого често дискутираме ракомет, па така кога пред две години изгубивме во плејофот од Металург (а, јас тоа го толкував како знак дека треба да бидам загрижен за формата во која Вардар оди на Ф4), ме убедуваше дека Вардар покрај титулата, купот и СЕХА ќе освои и ЛШ, што и се оствари. Оваа година после губењето на купот ме убедуваше дека Вардар повторно ќе стане европски шампион и пак излезе во право. :)

Навистина не сакав да ни се падне Барса во полуфиналето, затоа што сметав дека воопшто не ни лежат како екипа. Ужасно подвижна и полетна екипа, која сака многу да трча, да игра брз центар, скандинавски run and gun ракомет. Она што сметам дека беше олеснителна околност за нас на тој меч беше отсуството на Н'Гесан. Практично им фалеше убедливо најдобриот деснорак бек-шутер во составот. Дуарте не добиваше минутажа каква што добиваше во Висла, а Андерсон повеќе време пројде надвор од терен од кога дојде во Барса него на терен. Исто така, одлуката на Парондо во второ за промена на одбраната од 6-0 во 5-1 која се менуваше во 4-2 па на моменти дури би рекол и 3-3 и тоа како донесе резултат. Да не споменувам за индивидуалниот придонес на Милосављев и Џинот. :cuc:
Како успеавме да ја свртиме утакмицата навистина не знам, знам само дека од што урлав и од што бев возбуден буквално ми се лошеше по завршувањето, а еднава дланка утредента ми беше модра од мавање по маса.

Во неделата, пред финалето бев спокоен. Веспрем е екипа која ни "лежи", физиономијата на екипата е многу сличен, па автоматски и стилот на игра кој го негуваат е сличен. Високи се, тешки, помалку трчаат, сакаат да играат позициона игра. Не очекував дека мечот ќе пројде толку лесно, но ете се случи. Се надевам дека ќе дочекаат во брзо време и они да слават на финале во Келн (само доколку не е против Вардар, нормално) бидејќи според вложувањата, традицијата и посветеноста на нивните навивачи кон тимот и кон ракометот навистина го заслужуваат тоа.

Пречекот вчера ми пројде горе-доле во граници на очекувањата, со тоа што успеав да отидам само на плоштад, а не пред аеродром заради работни обврски. Добро е што оставија играчите да си го водат најголемиот дел од шоуто, а тој волот што се качи прв на бина кој што требаше да претставува водител нека разбере дека не е поентата само да се дереш, Showmanship е наука, ако нешто правиш барем прави го како што треба.

Исклучително многу ќе ми фали Карачиќ, го обожавам како играч. Да видиш во модерниов спорт играч кој прошол седум години во еден ист клуб и не е така често без разлика за кој колективен спорт зборуваме. Се надевам ќе го видиме повторно во црвен-црно наскоро. Исто така, криво ми е што ќе си оди Парондо. Со сета должна почит кон Раул ама условите во кои работеше он со условите во кои работеше Парондо немаат споредба. И тогаш се зборуваше за проблеми со финансии, за каснење со плати ама не во оваа мера. Да не зборувам за поголемиот и поквалитетниот ростер кој го имаше Раул, додека Парондо освои ЛШ со два централни бека од кои едниот нема ни метро осумдесет у висина! Плус, имаше малку повеќе храброст од Раул и не се плашеше да направи некоја промена кога гледаше дека некои ствари не одат. Би сакал да останеше на чело на тимот.

За крај, се надевам дека целата оваа работа ќе направи уште повеќе луѓе да го засакаат РК Вардар, Комитите да доаѓаат во уште поголеми бројки на трибина и генерално ние како народ малце повеќе да го цениме она што го имаме во овој момент, бидејќи еден ден ќе го нема. РК Вардар и ракометот не се само ЛШ мечеви против Барса, ПСЖ, РНЛ, Кил итн. тука се и СЕХА лигата и домашното првенство и купот. Тажно е во меч кога се решава титулата (па макар и да знаеме дека ќе ги збришеме со 20 разлика) да има 500 луѓе у сала. Поддржувајте си ги локалните клубови без разлика на ситуацијата!
 
Последно уредено:
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
Нека му пише бе ајде некој на @Colt Willcox да напише се како шо си знае он рече во вторник ќе се врател не е до толку пијан ваљда :icon_mrgr:
Пијан не е, ама извештај после петок, 3 дена не е спиен :icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:

Иначе, денес у влада беа па и кај претседателот, прашањето ми е доби ли Шишкарев пасош? :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom