Фан клуб - РК Вардар

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
25.422
Поени од реакции
24.987
Абе најбоље као што предложи Вујо. Вардар со устав да биде спонзориран без разлика кој е на власт. Најголем амбасадор е на државава евер. Како во ракомет, така и во фудбал.
zal mi e sto ova ke go kazam, ama nema nacin da se sponzoriraat i rakomentiot i fudbalskiot klub, vo rakomentot mnogu pomalku pari se potrebni za vakov uspeh, za fudbal 12 pati poveke i toa da se izgura do kvalifikacii za LS sto ne e ni garancija deka ke se sluci, vo Makedonija nema uslovi niti pak mentalitet kaj narodot za da vo fudbalot se investira debelo, a pritoa i da se ima profit vo rabotenjeto, prakticno i nevozmozno e toa.
Ete bea vo LE, skapi bile kartite ... epa zatoa kur ke pusite, i ako sakate da gi gleate vardar, ke mora da platite peefce i da idete na golemite derbi utakmici so akademija pandev, belasica stip a moze i protiv Kit Go i Detonit Junior vo slucaj i ovie nekad da vlezat u prva liga.

Ali za rakometot se soglasuvam, i toa sto mene mi go imaat kazano denovive, ke vleze uslovno receno, drzavava vo klubot, sto mislam vo momentov i deka e edinstvenoto resenie za da opstane klubot odnosno da opstane na edno vakvo visoko nivo, ali ova e ne treba da e dolgorocno resenie, tuku resenie dodeka ne se najde nekoj sponzor koj bi sakal da investira vo Vardar, a istiot i ne mora da e od Makedonija.
Ova sto sega se sluci e i odlicna reklama i promocija na cela onaa pasija koja ja imaat lugjeto vo Makedonija za rakometot kako sport.
Obratni sme u mnogu raboti pa i za ovaa, i istoriski gledano Prv sport kaj nas ne e fudbal, tuku Rakomet, i ova e nesto sto e nevideno vo bilo koja druga zemja koga e vo prasanje ovoj sport, taka da valjda ova ke e nekakov veter vo grb i utre ke se najde asalen i stabilen investitor so odlicen plan za da vardar funkcionira po eden visok stadard kako na teren taka i nadvor od istiot, a ne da raboti so golemi zagubi.
Ali tuka se i navivacite, barem 10% od ona vcera na plostad da ide i na obicni utakmici bi bilo super, i da nema mrcenje za ceni na karti i slicno, zasto kontradiktorni ispagaat, sakate jak vardar, a eden od uslovite za jak vardar se i parite od vleznicite.
 

Peja989

Супер модератор
Член од
22 јули 2010
Мислења
29.769
Поени од реакции
73.048
Абе најбоље као што предложи Вујо. Вардар со устав да биде спонзориран без разлика кој е на власт. Најголем амбасадор е на државава евер. Како во ракомет, така и во фудбал.
Супер муабет, држава да спонзорира клуб кој се натпреварува во домашно првенство. Како после титула на тој клуб во домашно првенство ќе биде легитимна? Како истата освоена титула нема да биде под знак прашалник и нема да се збори дека е наместена?

Види, јас како и сите останати во темава сакаме да продолжи Вардар како здружение, без разлика дали е РК, ФК, КК ама ова е банална работа да го помислиш, не па да форсираш да се оствари.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
25.422
Поени од реакции
24.987
Супер муабет, држава да спонзорира клуб кој се натпреварува во домашно првенство. Како после титула на тој клуб во домашно првенство ќе биде легитимна? Како истата освоена титула нема да биде под знак прашалник и нема да се збори дека е наместена?

Види, јас како и сите останати во темава сакаме да продолжи Вардар како здружение, без разлика дали е РК, ФК, КК ама ова е банална работа да го помислиш, не па да форсираш да се оствари.
Истото е и со веспрем во Унгарија, преку спонзори, исто беше и кога Вардар не испадна во втора лига у фудбал, иако за ова тврдам дека историски гледано е еден од поголемите срамови што клубот некад го претрпел и е доста поразителен податок, нарочито што и навивачите на клубот преку банери се маваа у груди со тоа, не биле ривер плата па да испаѓаат.
Тогаш Град Скопје влезе у Вардар и пар спонзори блиски до тогашната власт, и сеа има некои такви најави, ама сеа за сеа само муабети, како и да е постојат шанси да се најде начин за да Вардар опстане на едно вакво високо ниво и во следните години, ќе видиме колку од ова ќе е точно.

Државата како и да е треба и мора да создаде услови за да полесно функционираат ваквите проекти, каква држава е онаа у која не може да опстане клуб што по втор пат станува европски првак а притоа има конкуренција во едни моќни финансиски ПСЖ и еден спортсско гигантско друштво како Барселона. Ова мислам дека и Дибиров го кажа у Келн после освоената титула, а да не навлагам у тоа дека на долгорочен план, ова може да поттикне и други тимови и градови да пркнат на ракометен план ако ништо друго, а и Вардар како клуб да создава нови ракоменти генерации во иднина.
 

chef_cook

milf's hunter
Член од
25 октомври 2011
Мислења
1.026
Поени од реакции
1.419
уште супер глоб ни фали да освоиме и да бидеме комплетни,пошто се останато шти можеше да се псвои освоивме!
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
609
Поени од реакции
989
Очекував спектакл ама ова вчера беше подобро од тоа што мислев.Уште во 5 бевме многу луѓе пред Јане.Таму се навиваше прејако,да не заборавам секоја чест на момците од Скопска за пивата и атмосферата што ја направи едниот од нив,се упативме на аеродром а многу луѓе не успеаа да дојдат зашто беа пратени само 2 автобуси.Е таму беше буквално лудило иако чекавме 4 саати атмосферата само стануваше се подобра и подобра.Лошо испадна што ракометарите не се задржаа ни 5 минути на плоштад па испадна дека голем број луѓе чекавме за да видиме како се качуваат у бус и заминуваат али нема врска.Цело Скопје беше излезено на плоштад а башка што од аеродромот до плоштад посебно низ Ченто имаше голем број собрани.На плоштад едино бината беше на лошо место и песните кои се повторуваа другото се беше супер.Останува да видиме што ќе биде со Вардар и се надевам другата година ќе славиме уште појако.
 

Peja989

Супер модератор
Член од
22 јули 2010
Мислења
29.769
Поени од реакции
73.048
Истото е и со веспрем во Унгарија, преку спонзори, исто беше и кога Вардар не испадна во втора лига у фудбал, иако за ова тврдам дека историски гледано е еден од поголемите срамови што клубот некад го претрпел и е доста поразителен податок, нарочито што и навивачите на клубот преку банери се маваа у груди со тоа, не биле ривер плата па да испаѓаат.
Тогаш Град Скопје влезе у Вардар и пар спонзори блиски до тогашната власт, и сеа има некои такви најави, ама сеа за сеа само муабети, како и да е постојат шанси да се најде начин за да Вардар опстане на едно вакво високо ниво и во следните години, ќе видиме колку од ова ќе е точно.

Државата како и да е треба и мора да создаде услови за да полесно функционираат ваквите проекти, каква држава е онаа у која не може да опстане клуб што по втор пат станува европски првак а притоа има конкуренција во едни моќни финансиски ПСЖ и еден спортсско гигантско друштво како Барселона. Ова мислам дека и Дибиров го кажа у Келн после освоената титула, а да не навлагам у тоа дека на долгорочен план, ова може да поттикне и други тимови и градови да пркнат на ракометен план ако ништо друго, а и Вардар како клуб да создава нови ракоменти генерации во иднина.
Сфаќам ама едно е општина/град скопје а друго е држава, свесен си и сам. Иначе, да, се слагам дека државата мора да создаде услови за полесно фунцкинирање на проектите.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
78.991
Поени од реакции
168.169
Унгарија дели огромен дел од својот буџет за спорт, не само за ракометот или само за Веспрем, туку општо. Кој и да дојде на власт мора да го држи џебот отворен. Брда и долини му нудеа на екс сопругот и тренер на Катинка Хосу да биде фитнес тренер и на унгарската фудбалска репрезентација за да начнат успеси. Какви школи и објекти имаат за пливање и ватерполо, глава боли ама па затоа на вечниот ранкинг на олимпијадите се веднаш зад стандард Америка, Австралија, Германија, Кина итн.
Зошто ние да го правиме тоа кога може да ги крмиме Хазби Лика и Мира Дизел?
 
Последно уредено:
Член од
19 август 2010
Мислења
1.631
Поени од реакции
2.210
Види, муабетот ми беше со оглед на тоа дека е најголем спортски амбасадор у државава евер (читај ДВЕ ЕВРОПСКИ ШАМПИОНСКИ ТИТУЛИ ВО ТРИ ГОДИНИ, И ЕДНО ПОЛУФИНАЛЕ) име кое е страв и трепет и е врежано во главите на сите ракометни фанатици ширум светот, не смее да биде оставено да пропадне. Од државен интерес е да се обезбедат спонзори, притоа мислев и на градско ниво, не е проблем, знаеме дека кај нас тоа е исти курац. Да не бидам погрешно сватен, сакам силни ракометни и фудбалски клубови во Македонија и се радувам на повеќе силни клубови, меѓутоа Вардар е брендот кој едноставно мора да биде помогнат на финансиски начин ( како што спомнав претходно).
 

Sky*

Не биди коцкест.
Член од
12 август 2011
Мислења
4.214
Поени од реакции
4.579
Унгарија дели огромен дел од својот буџет за спорт, не само за ракометот или само за Веспрем, туку општо. Кој и да дојде на власт мора да го држи џебот отворен. Брда и долини му нудеа на екс сопругот и тренер на Катинка Хосу да биде фитнес тренер и на унгарската фудбалска репрезентација за да начнат успеси. Какви школи и објекти имаат за пливање и ватерполо, глава боли ама па затоа на вечниот ранкинг на олимпијадите се веднаш зад стандард Америка, Австралија, Германија, Кина итн.
Зошто ние да го правиме тоа кога може да ги крмиме Хазби Лика и Мира Дизел?
Само да надополнам, Вардар коа ја освои првата титула у Лш, Жика Богдановиќ у студио во Арена спорт, кажуваше колку вложуваат во ракометот и дека немало место каде немаат тренинг центри за да привлекуваат деца за да тренираат.
Ја нема емисија, тргната да ја споделам.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
11.844
Поени од реакции
3.991
За Зорман секаде веќе пишува некој портали и дека 99 посто е тренер на Вардар.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
25.422
Поени од реакции
24.987
Сфаќам ама едно е општина/град скопје а друго е држава, свесен си и сам. Иначе, да, се слагам дека државата мора да создаде услови за полесно фунцкинирање на проектите.
kaj nas tie raboti idat u paket, sea da ne se praime naudreni : ))
 
На врв Bottom