Фан клуб - РК Вардар

Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.379
tvoj i moj sigurno ne se... stom drzavata ti zela racunaj toa veke ne e tvoe

neznam zosto e tolku tesko da se kaze kako sto si e. da, mu se davale zdelki koj gi rabotel kako sto gi rabotel a del od tie pari zavrsuval u vardar kako sponzorstvo ili negovo vlozuvanje, seedno. dali mu bilo nametnato ili ne toa ne pravi razlika, fakt e deka daval i deka imalo uspeh.

sega mu se stavaat prepreki primer moretoriumot za gradba koj prakticno mu go unisti biznisot so gradeznata firma, mu gi zedoa teniskite igalista, ne mu odobrija da gradi stadion itn, plus imase cel kup zakani kon nego. se na se fakt e deka mu e oteznato da funkcionira.

deka i posle sams ke zivee klubot ne se somnevam ama deka pak ke imame vakvi uspesi malku potesko. daj boze ama tesko, ovaa bagra sega ni zapocnatite proekti nemoze da gi zavrsi, za biznis dobija 0 od germanskata komora u mkd, rusite gi brkaat e edino so turcive cat pat nesto se raboti a oni tesko deka ke vlozat vo vardar... na ovie parite pobitno im e da gi podelat za "inovacii" a za sport se vide, seedno dali e fudbal, rakomet ili kosarka.
Naprotiv ne mislam deka mu praat sopki, tuku deka ne dobiva povolnosti kako do sea i zatoa kje si ide. Taka da investicijata vo vardar ne e nikakva investicija tuku na nekoj nacin si kruzi nasata para. Da ne bese taka nemase da si sprema pat za doma vednas stom padnaa vmro od vlast. Mislam sto se objasnuvame, izgleajte edno intervju so samsonenko, sekoj so bar prosecno iq kje progleda niz bulshitot.Ne znam sto i kako prai ama ostanatoto e lesno da se skonta.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.071
Поени од реакции
22.111
Фали само да испадне и дека Бет Сити не е негово :LOL:
100% не е негово, тоест има удел во него (најверојатно најголем) ама бетсити сигурно има други акционери исто. Побарај лиценца да функионираш како кладилница во било која држава (зборам во класичен стил), прво што ти бараат е доказ дека имаш икс сума пари а после одма добиваш партнери.[DOUBLEPOST=1556855025][/DOUBLEPOST]
Naprotiv ne mislam deka mu praat sopki, tuku deka ne dobiva povolnosti kako do sea i zatoa kje si ide. Taka da investicijata vo vardar ne e nikakva investicija tuku na nekoj nacin si kruzi nasata para. Da ne bese taka nemase da si sprema pat za doma vednas stom padnaa vmro od vlast. Mislam sto se objasnuvame, izgleajte edno intervju so samsonenko, sekoj so bar prosecno iq kje progleda niz bulshitot.Ne znam sto i kako prai ama ostanatoto e lesno da se skonta.

Да не се лажеме му се замерачија уште пред да дојдат на власт со ред изијави. Не викам дека не си го бараше ама дека му се прави опструкции тоа е очигледно.

Тениските терени во аеродром му ги зедоа (демек взаемен раскин, лол) тоа е смешно... Се вадат дека договорот бил едностран што знам јас ама факт е дека и за рамстор беше некој глуп договор на времето па немаше ревизии. Секаде во светот законите се јасни штом има понуда и прфаќање, штом се потпише договор ако немало некаква присила тогаш тој договор треба да си стои. Остај што ова е договор за спортски објекти и речиси секаде во светот такви кога се градат во партнерство со јавноста се 50/50 од трошоците или евентуално во развиените земји каде земјиштето е скапо може да биде државата да даде само земјиште а инвеститорот да го реализира прокетот (ова е во Гер и во АУС) во 90% одржавите е првата формула зашто земјиштето за спортски терени е скоро секаде ефтино. Еве и во МКД тие парцели каде не може да градиш станови би иделе неколку евра од квадарат, скапиот дел е да се стави асална подлога и да се одржува тоа.

Прогласување мореториум за градба е уште еден директен удар кон него и остатокот на „урбаната“ мафија. Јас за такво нешто не сум чул никаде во светот, а еве баш и сега прогугав да видам дали е ова уште една уникатна одлука и да, нема такво нешто... Ова е типичен рекет да се прешалкаат градежните фирми кон власта, ваљда не мислиш дека го прават за доброто на народот и за екологија. Папата ни иде во посета они дрва од плоштад вадат каква екологија какви бакрачи. Сега ти размисли ако имаш неколку објекти во градба (2 само на плоштад) и ако на тоа треба да плаќаш камати, имаш работници (градежна фирма) кој ако не ги плаќаш ќе си заминат а тешко е да ги замениш, имаш договори со рокови кој треба да ги испочитуваш, имаш машинерија земено на лизинг на кој треба да платиш рата...

Глупаво е да збориме за поволности кога основни права да функционираш како бизнис ти се ускратени.

Инвестиција подразбира дека ќе вложиш во нешто а подоцна од тоа ќе имаш поврат на средствата и профит. Кажи како можеш да оствариш поврат од ракомет во земја каде неможеш да наплатиш карта повеќе од 300-400 денари. Проба со правење ВИП соби, нема култура за такво нешто. Никој во МКД не сака да биде спонзор да закупи нешто такво. Факт е дека во МКД од спонзорство/ТВ права/карти нема никогаш да има доволно пари за еден клуб да живурка а не пак нешто повеќе.

Да произведуваш играчи во ФК и да ги продаваш пак треба кадар, поасална лига, инфраструктура не само твоја него и на сите каде што ќе игра Вардар и посебно младите. Ние до вчера немавме основни услови Вардар да функционира а не пак другите. Реално далеку сме од ова и би рекол дека е вон наша (како клуб) контрола така да чорба.

Пари во спорт во МКД нема ако не се инволвира државата. Неможеш ти да имаш функционални клубови - фирми (пази според МКД закон дури и акционерски друштва ни наложија :facepalm:) без помош од државата. Државата со овие на власт се виде колку е спремна да помогне кога ни дигнаа цените до облаци за употреба на градски. Другиве беа идиоти и имаа глупи проекти од типот тениско игралиште, сала, фудбалско игралиште во секое село место да ги помогнат клубовите и да им дадат инфраструтура, заедничка служба за одржување итн ама овие до сега а и историски ништо не вложуваат дури гледаат ако може да приграбат. Тоа ти е разликата а за тоа дека „наши“ пари кружат јас пак ќе кажам како се тоа „наши“ пари кога јас и ти нема никогаш да ги видиме секако, ако не во Вардар ќе завршат во џебот на некој шарен револуционер или новинар „иноватор“. Пиши крст на тие пари.
 
Последно уредено:
Член од
11 мај 2008
Мислења
3.355
Поени од реакции
7.307
Нема гајле, еве сега во нагорна линија ќе тргне кај и да е...

Заев ќе најде некој бугари, шваби или амери да преземат, кај и да е пивара, алкалоид и мамас ајвар ќе не спонзорираат а од АМС ќе средат ТВ правата да ги купи МТВ за милјонска сума. Ах, да ќе може на Тоше Проевски Арена пак да играме ама под услов да не пееме против брачата, нема смисла да им квариме коалицијата.


Никој не ти вика да се замараш за Самсоненко или било кој лик, сеедно дали газда, вработен или играч, сите тие се пролазни, само Вардар е вечен. Али паметно е да не плукаш во бунарот дур копаш нов. Јас не гледам нов на повидок а се сеќавам како беше пред град Скопје да ургира пред некоја година. Тогаш времињата беа различни па имаше и луге на кој Вардар им значеше во градските структури, денес не сум баш сигурен дека има такво нешто. Се виде колку се заинтересирани кога си ја префрлаа топката на почетокот на сезоната. Предходно кога Вардар го презеде градот не се сеќавам да поставуваа услови на тогашните него го зедоа и се средија па и шампиони станавме наредната сезона ама ОК, тогаш беа други луге...
Значи ме заболе за било која сегашна, бивша или идна власт. Нити очекувам, нити се надевам дека Заев ќе најде некој што ќе го финансира Вардар. Не е Вардарец, ни Скопјанец на крај крајева. Има доволно други влијателни луѓе во државава што се засегнати за Вардар и кои може да му помогнат.
Еве викаш да не плукам во стариот бунар, а според тебе треба фала да му кажеме што Вардар е еден од најголемите должници на УЈП, што мал милион фирми потегнаа судски постапки против клубот за да си ги наплатат парите, што лиценцата за Европа виси ради документи кои не може да ги обезбедат?! Ова се кажувања на вработени во Вардар, а не зборење на памет и рекла-казала муабети. Клубот секој нов ден тоне се повеќе и повеќе, и треба да останеме рамнодушни на тоа?!?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.071
Поени од реакции
22.111
Значи ме заболе за било која сегашна, бивша или идна власт. Нити очекувам, нити се надевам дека Заев ќе најде некој што ќе го финансира Вардар. Не е Вардарец, ни Скопјанец на крај крајева. Има доволно други влијателни луѓе во државава што се засегнати за Вардар и кои може да му помогнат.
Еве викаш да не плукам во стариот бунар, а според тебе треба фала да му кажеме што Вардар е еден од најголемите должници на УЈП, што мал милион фирми потегнаа судски постапки против клубот за да си ги наплатат парите, што лиценцата за Европа виси ради документи кои не може да ги обезбедат?! Ова се кажувања на вработени во Вардар, а не зборење на памет и рекла-казала муабети. Клубот секој нов ден тоне се повеќе и повеќе, и треба да останеме рамнодушни на тоа?!?

Супер, кажи кај беа ове 30 години пошто освен Брацо и Трифун на кусо други некако не видовме многу, многу. Фино е вака да си нагаѓаш ама реално тешко дека има некој а и ако има, ене му го Самсоненко нека збори со него, нека го земе клубот никој не му брани.

Сите клубови треба да бидат ослободени од данок во државата, за УЈП ич не ми чуе. Другово ваљда ќе се среди, ако не тоа е тоа, не знам што очекуваш, градот има златна акција нека ја активира и нека стави ред ко што направија тие пред Самс.

Незнам што има ти како фан/навијач да се замараш со работи кој се секако вон твоја контрола. Ако сакаш да помогнеш еве дај најди спонзор, најди некој влијателен и засегнат што ќе вложи и дорпка од ова ајде да идеме напред. Лесно е вака на нет да паламудиш ама прашај ги оние што собираа за прашок и продаваа карти (Мики, Турчин, итн..) кога Сетинов го водеше клубот на колку врати торпнале и кој излегол во пресрет.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Чекај во целава ситуација, изборот е да продолжиме да тонеме со Самсоненко наместо да се тргне од клубот па да почнеме од ново? Па и да паднеме една сезона барем знаеме на што сме. Вака клубот е во неизвесност веќе 2 години. Сите во клубот се жалат, за неисплатени плати и рокови за плаќање во последен момент. Тоа не е водење клуб. Ракометните клубови направија успех, а во ФК и не гледам нешто фамозно. Тимот што го елиминираше Фенер и не беа некој wow звучни имиња, ете имавме среќа и не потценија. Убеден сум дека и друг спонзор да даде истите пари дека ќе го повториме истото. Академијата е изградена и не е на клубот. Раководењето на академијата не придонесе ништо кон фудбалскиот или ракометниот клуб. Цела држава си доби хумел опрема, еден играч не извадивме, а во тие клубчиња кај што тренираат дечиња на Вардар се фаќаат врски чиво синче да игра прва постава. Тренери катастрофа на тоа поле. И кое фајде имаме ние од таа академија? Од градски не тргнаа исто како да сме без стадион. Освојување на ПМФЛ сме имале и пред Самсоненко ќе имаме и после него. ЖРК ич не ме интересира, во РК имаме одлични успеси.

Тоа што направил Самс сите сме благодарни, ама тоа е минато време и нема што повеќе да бараме од него. За сите ќе биде подобро да си отиде, а пошто алудираш на трчкарење по врати за прашок во тој случај не беа само 2ца туку стоеше цела група. Групата знае како беше тогаш, ама сега и сите вработени знаат како е кога не зимаш плата. По заминување на Самсоненко и прашање е што ќе се случи со салата Јане на чиво име ќе остане. Лиценца за Европа може да заборавиме исто така.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.071
Поени од реакции
22.111
se e toa fino ama pak ne odgovori koj ke prezeme. neka se najde nekoj prvo ili eve neka bide grad skopje pa ke zborime do togas dzabe kukanje. premnogu se nadevas deka nesto ke se sluci a ustvari nisto nema na povidok.
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
3.355
Поени од реакции
7.307
Супер, кажи кај беа ове 30 години пошто освен Брацо и Трифун на кусо други некако не видовме многу, многу. Фино е вака да си нагаѓаш ама реално тешко дека има некој а и ако има, ене му го Самсоненко нека збори со него, нека го земе клубот никој не му брани.

Сите клубови треба да бидат ослободени од данок во државата, за УЈП ич не ми чуе. Другово ваљда ќе се среди, ако не тоа е тоа, не знам што очекуваш, градот има златна акција нека ја активира и нека стави ред ко што направија тие пред Самс.

Незнам што има ти како фан/навијач да се замараш со работи кој се секако вон твоја контрола. Ако сакаш да помогнеш еве дај најди спонзор, најди некој влијателен и засегнат што ќе вложи и дорпка од ова ајде да идеме напред. Лесно е вака на нет да паламудиш ама прашај ги оние што собираа за прашок и продаваа карти (Мики, Турчин, итн..) кога Сетинов го водеше клубот на колку врати торпнале и кој излегол во пресрет.
Збориш на памет или за инат само не знам. Како постар треба да знаеш дека покрај Брацо и Трифун, на Вардар му се нашле и му помогнале во одредени моменти, пред се еден великан како Филип Ѓурчиновски (ПУИГ), Дамев и Дичев (ГП Пелагонија), Јосифовски (Макпетрол), Пивара, Реплек, Хари (Комерцијална), Алкалоид и ред други.
П.С. Те поздрави Михо by the way...
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Ne se tešete, ova e posledna sezona za Vardar.
Ogromen Respekt za Samsonenko
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.708
Поени од реакции
12.482
Ако добро се сеќавам на форумов имаше замарања од темната страна дека Вардар ќе се распаднел после михајло итн итн. Вардар стана европски шампион. Чим пак замараат вакви суштества, ондак не треба да се сеќираме. Ќе се најде спас. Вардар се изгради во европски бренд, па мислам дека михо без проблем може да собере буџет кој ќе не одржи на ниво на елиминациона фаза лш.
За мене најбитно е задржување на костурот во спортскиот дел на управата. Кокшаров се покажа како одличен спортски директор, па ако остане он, немам сеќирации дека и со преполовен буџет ќе останеме најквалитетна екипа на балканот.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.071
Поени од реакции
22.111
Збориш на памет или за инат само не знам. Како постар треба да знаеш дека покрај Брацо и Трифун, на Вардар му се нашле и му помогнале во одредени моменти, пред се еден великан како Филип Ѓурчиновски (ПУИГ), Дамев и Дичев (ГП Пелагонија), Јосифовски (Макпетрол), Пивара, Реплек, Хари (Комерцијална), Алкалоид и ред други.
П.С. Те поздрави Михо by the way...

mihajlo sekako ke pomogne, toa se ocekuvase ali mene me plasi sto e on vo godini. inace da, super vest.

tie gore sto gi navede bile kuso vreme naokulu i prasanje e kolku i sega se mokni i na funkacija da napravat nesto. istorijata e tokmu toa, istorija, sega osven mihajlo ne gledam nekoj da se zamara pogorovo za fk.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
На Самсоненко треба цел живот да му бидеме благодарни. Да не беше тој, Вардар до сега ќе беше уште на пониско ниво од што беше тогаш.
Се надрваме дека Михајло ќе го спаси Вардар.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.529
Поени од реакции
8.000
Денес пристап само како да сме ја изгубиле првата. Од почеток напад кон победа во Сегедин. Само со таков пристап патот до Келн ќе биде многу полесен, а и реваншот за гледање. Напред Вардаре гордост Македонска!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom