Фан клуб: Милан

Џампаоло?


  • Вкупно гласачи
    55
  • Гласањето е завршено на .

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.339
Поени од реакции
619
Некое време овде се збореше (веројатно инспирирани од "непобедливоста") дека Ромањоли треба да се продаде дур држи солена сума, не заслужува да е капитен и тн и тн. Ромањоли е сосема солиден играч, ги има сите компоненти, чита игра, предвидува и е сигурен кога топката е во негови нозе. Далеку дека е идеален и дека е на ниво на претходни капитени до 2012, ама едноставно влева сигурност повеќе од останатите, колку год и да има индивидуални грешки човекот. Не се тресеме секој напад и секојпат кога ќе прими топка.

Мислам дека денес и тоа имаше удел во поразот (пред се, висината). Калулу е добар играч, супер откритие сезонава. Ама јас уште некако препознавам несигурност, нестабилност во него, а тек па противниците како гледаат на него. Едноставно camping ко у кантер на времето. Младичов уште некогаш препанично реагира и пасовите му се такви некако, климави, млаки и често знае да ја успори играта на микро ниво и да открие некои слабости.

Неискусен е едноставно и ќе треба да зрее уште некои 1-2 сезони додека да стекне самодоверба и тн. Нели природна позиција му е десен бек, искрено многу ретко го гледавме таму сезонава (дали 1 или 2 утакмици), а се гледа дека има агилност и стамина за таа позиција.

Кастиљехо е дрво и се надевам дека многу ретко ќе стартува во втората половина од сезоната. Ептен мизерен и бескорисен играч.

Голема грешка беше што стартуваше Меите, можеше ко претходно да си играат со Диаз и во второ да се направи измена, пошто очигледно овие што се вратија од повреди/ковиди не се фул спремни. Кога сме веќе кај Меите, не дека беше нешто ептен лош за вака битна утакмица у нова средина, против вака напален и опасен противник како Аталанта.

Поразов беше почетничка грешка на страна на Пиоли и аларм дека не треба многу да се опушта и да експериментира, сепак не сме богови па да си дозволиме такви луксузи ко денес.
Au druze dali si realen za ova so Kalulu? Da ne gi pomesa so Hauge mozebi? Kalulu e ona cokoladnono cigance a Hauge e onaa tipicno skandinavska faca so taljanska frizira.
Ne stvarno,sala na strana po opisov ja go prepoznavam Hauge. Prvo i osnovno ako ja razbiras fudbalskata igra deneska stoperite (Kjaer,Kalulu)odigraa solidno so ogled na toa deka nemaa nikakva podrska od bekovite a i kesi koj dosta pomaga vo defanziva ne bese na nivo. Koja visina odluci,golot bese eden metar od zemja. Kalulu vo ovie natprevari pokaza karakter i beskonpromisnost,igra smireno kao da ima 30 god,ima bolje pas od Tonali,ima dobra vertikalizacija prema napred,cvrst na duel i na brz na prv cekor. Problem mu e pozicioniranjeto narocito na prekini nesto sto se uci i sovladuva so tek na vreme.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.248
Поени од реакции
4.264
Pa ne e bash Barbikata kriva ne ubi Atalanta na presing..a nashive sd kriea za topka..stoperite isto bea izdominirani. Protiv Atalanta nemozes vaka da igras iako imashe greski od Kalulu..glaven krivec e Pioli.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.389
Поени од реакции
39.056
Au druze dali si realen za ova so Kalulu? Da ne gi pomesa so Hauge mozebi? Kalulu e ona cokoladnono cigance a Hauge e onaa tipicno skandinavska faca so taljanska frizira.
Ne stvarno,sala na strana po opisov ja go prepoznavam Hauge. Prvo i osnovno ako ja razbiras fudbalskata igra deneska stoperite (Kjaer,Kalulu)odigraa solidno so ogled na toa deka nemaa nikakva podrska od bekovite a i kesi koj dosta pomaga vo defanziva ne bese na nivo. Koja visina odluci,golot bese eden metar od zemja. Kalulu vo ovie natprevari pokaza karakter i beskonpromisnost,igra smireno kao da ima 30 god,ima bolje pas od Tonali,ima dobra vertikalizacija prema napred,cvrst na duel i na brz na prv cekor. Problem mu e pozicioniranjeto narocito na prekini nesto sto se uci i sovladuva so tek na vreme.
Тој што Калулу е виновен за првиот гол е.

Може импресионираше како за анонимен играч, ама не го бива за таму поради висината. Има проблем со позиционирање и воздушни дуели. Добро го читаше Иличич, додека Кесие не дојде да му помогне и се изглупира.

Ако се подобрат во воздушните дуели нема да се примаат голови со глава, а претходно беа Парма и Џенова.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
426
Поени од реакции
550
Јас не разбирам што можеше да направи Калулу за првиот гол!? Човекот успеа да го загради колку што му дозволи времето а мувлава што ја погоди тоа е друг муабет.
Главниот проблем беше Иличич кој што ја зимаше на 25 метра и знаат дека има потег за 1на1 и секогаш беше сам. Да беше Бенасер тука мислам дека немаше да му даде да мрдне и ќе успееа со повисок ритам да ги скротат малце од малце. Аталанта игра атомски фудбал на сила и многу е тешко да се игра против нив кога се разиграни, а вчера беа. Кеси исто изигра под ниво и многу слабо трчаше и покриваше, некако не доволно добро како он што играше во 2020.
Калабрија немаше никаква помош од Кастиљехо и цело време не дробеа по страните. Леао исто така слабо помага на Тео и против вакви екипи мора да се игра напред назад. Со Ребич лево и Алекс десно кој многу трча, многу полесно ќе играме против вакви екипи.
Кастиљехо неможе човекот да прими топка, паѓа како со камион да го удриле од позади, ај ќе паднеш еднаш да видиш дали судијата ќе дува такви ситни ама човече кога гледаш дека не ти свири такви фаули па стегни се играј мушки фудбал, секој ден тренираш ваљда имаш малце инат во тебе све ти ебам.
Едно е сигурно дека кога противникот има индивидуален квалитет многу слабо се носиме со такви играчи пример се Киеза, Дибала, Иличич. Истото би ни се случувало со големи екипи во ЛШ наредна година доколку се пласираме а не смениме нешто.


Се надевам со Интер сега нема да се потепа пола екипа и наредни 3 во Серие А ќе освоиме 9 бодови, ќе кренеме самодоверба и најверојатно ќе се одвоиме од 5-6 место зошто нема шанси сите да победат во тие 3 кола.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.389
Поени од реакции
39.056
Тоа што ќе го направеа поголем број на дефанзивци, ама тоа кога е лимитиран во воздушни дуели ништо не направи, затоа и не треба да игра на таа позиција.

Габиа подобар и поцврст во воздушни дуели, ама тој е полош со топка и знае да ја подаде само до Ромањоли или бековите.
Калулу пак е подобар во тој дел.

Ромањоли е лош 1vs1 и бега од дуел со рацете на газот.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
426
Поени од реакции
550
Тоа што ќе го направеа поголем број на дефанзивци, ама тоа кога е лимитиран во воздушни дуели ништо не направи, затоа и не треба да игра на таа позиција.

Габиа подобар и поцврст во воздушни дуели, ама тој е полош со топка и знае да ја подаде само до Ромањоли или бековите.
Калулу пак е подобар во тој дел.

Ромањоли е лош 1vs1 и бега од дуел со рацете на газот.
Ромањоли секогаш касни кога напаѓачот ја прима по земја топката и реагира многу касно затоа и добива толку картони на толку малце стартови. Кјаер прави фаул скоро секоја топка ама на 30 метри и кога напаѓачот е свртен со грб кон голот, а тоа не е за картон. Вакви работи се допустливи за Калулу кој игра од вчера прволигашки фудбал ама ти 5 години во Серие А да не научиш дека тајмингот е најбитна ствар за добар стопер е греота. Да не заборавиме дека Ромањоли требаше да биде столб на одбраната а не он да се шлепа на грб на Кјаер. Не сакам ни да мислам што ќе се случеше ако не го земевме Кјаер, ќе бевме торба за пунење најверојатно.
Калулу треба да почне една на десен бек од почеток па да видиме како ќе се носи таму. Според мене дечкото си изигра на секоја коректно поготово кога беше ставен во оган без пред тоа да биде пуштен од почеток барем на куп утакмица.
И да Габиа е мала беба за детево Калулу.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
3.790
Поени од реакции
4.423
Работата е во тоа што кога тимот игра добро, а особено кога има добри резултати, не се забележуваат толку индивидуалните слабостите, а и лесно поминуваме покрај нив.

Тогаш не е страшно толку... И да е лош, викаме добро барем е борбан, не знае едно, а знае друго. Кога како вчера ќе изиграат лошо како тим, а на тие квалитетни индивидуалци што треба да покажат повеќе, нема да им тргне, сите и се изгледа многу полошо.

Јас пак ќе напишам, големи се шансите сега да запнат против Интер да докажуваат дека вредат, а моментално не се во позиција да си дозволат да изгорат на тој натпревар, кој ако се заврши нешто како овој, само ќе им ја раздрма самодовербата.

Затоа подобро што повеќе резерви и така Интер сега е фаворит, а во ваква сезона не ни требаат плус два натпревара со Јуве.

И спремај се за Болоња како да е финале, затоа што тој натпревар, како што веќе научивме, ќе биде екстремно важен. :D
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
4.687
Поени од реакции
3.392
Probable Milan XI to face Inter (4-2-3-1): Tatarusanu; Dalot, Musacchio, Romagnoli, Hernandez; Krunic, Kessie; Saelemaekers, Diaz, Rebic; Mandzukic

Со Калулу не било ништо сериозно а Бенасер се очекува многу брзо да се врати можеби на мечот со Болоња.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
3.790
Поени од реакции
4.423
Probable Milan XI to face Inter (4-2-3-1): Tatarusanu; Dalot, Musacchio, Romagnoli, Hernandez; Krunic, Kessie; Saelemaekers, Diaz, Rebic; Mandzukic
Добро, не е лошо, без залетување многу. Иако па и нема некој преголем избор уште. Таман Ребиќ, Манџукиќ и Салемакерс да осетат терен.

Само треба и Томори да игра. Тео ќе мора затоа што Калулу се повреди, али нека му е малку и за казна. :)

И за Кеси исто, нека се мачи со Раде. :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.389
Поени од реакции
39.056
Нека ги одмори сите за со Болоња освен Саламакерс и Ребич на кои им фали минутажа, каков куп пушти ги комшиите нека имаат плус два натпревари со ѓубрињата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom