Фан клуб: Милан

Џампаоло?


  • Вкупно гласачи
    55
  • Гласањето е завршено на .
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.831
Поени од реакции
23.051
Не сакаа да ќутат до крај на сезона пошто знаеа дека ќе бидат сменети, и сега демек Рагник, Магник ово оно да попијат одкази од Елиот, и да криват некој друг за нивните неуспеси задњиве неколку трансфер периода.

Џампаоло ја немаше да им го простим, а не људи што се познати као едни од најголемите финансиски предатори во светот.

Немам проблем со заминувањето на Бобан и Малдини, пошто иако превише ги поштуев и сакав ко фудбалери, посебно првиот, ако не ви беше јасно до сега, не сум голем љубител на ликот и делото на Бобан и Малдини директорите.

Немам ни проблем со доаѓањето на Рагник, ако стварно решиле да го дигнат Милан, и да влезат у борба за трофеи, човекот може си ја знае работата.

Проблем имам со Евреинот, и што сака да го направи тимов детска градинка, со селери кап, да изиграва Леви за сиромашни, и ќор фудбалер асален нема да сака да дојде у тимов, башка што Ибра, Ромањоли и Донарума ќе си ида на лето.

Еден мртов агент нема да сака да донесе фудбалер у Милан, и дека овој систем на работа не пали више, а посебно не у Италија, и дур увида Елиот дека преварантов ќељав не го бива за курац ( од Емирати со новиот договор за дресовите ќе земаат помалце пари годишно од сега), ќе пројда уште 3-4 године.
 

Stallion

Папион __ •°
Член од
13 септември 2010
Мислења
1.149
Поени од реакции
908
Еве еден податок за тоа што ги очекува нашите пичиња во соблекувалната ако го донесат швабава.


Почекајте да го изгасне светлото.
WW2 flashes. Hail :eek:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ако дојде и му дадат сам да одлучува за трансфери, а не Газидис да му ја сече секоја одлука, тогаш некои такви играчи нема ни да го дочекаат.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
14 октомври 2007
Мислења
2.673
Поени од реакции
2.725
Претпоставката дека вистина им се брза на Елиот за да го исторварат Милан на наредниот купец мене ми е се помалку веројатна. Не сум баш сигурен, освен ако не се јави некој екстремно богат и екстремно будала, спремен одма да истресе неразумен кеш (пример тој французот од Луи Витон) ја мислам дека ќе си почекаат додека бидне стадионот кој масивно би го збогатил портфолиото на клубот и би ја дигнал вредноста, која дотогаш би се дигала на Арсеналовиот принцип купи-продај, докопај се во ЛШ испаѓај во групи и слично.

Исто така тоа дека Милан не е Арсенал и фан базата на двата клуба има различни очекувања како нешто што би влијаело во нивното работење ама баш ништо не значи. Ливерпул со фанови навикнати на трофеј секоја година, 30 години шлајфуваа во кал па никому ништо. Времето не почнува со овој Милан. Газдата е газда, не е подложен на притисоци од мене и тебе и некој си ултрас од Милано, поготово не газда како овој, што буквално мајка од дете има делено и има запустувано цели афрички племиња . :D
Да, се согласувам, ама баш тоа предаторското кај Елиот мислам дека е тоа што ја праи разликата. Нема тие ради емоции да бидат подложни на притисокот на навивачите, нормално дека се согласувам за тоа. Верувам дека ќе бидат подложни на стравот дека хистеријата на навивачите и притисокот на јавноста можат да ја спуштат вредноста на клубот (помал appeal, помалку навивачи на стадион, лош имиџ, критика). Претпоставувам дека тие размислуваат строго од тој аспект, строго финансиски. Баш затоа и одма се зафатија за стадион, тоа драстично дига цена на клубот.

Избегнувам споредби со други тимови баш поради природата на сопствениците на клубот. Нашиве се шпекулантски инвестициски фонд, не се Берлускони кој ем е навивач на Милан, ем има личен интерес, ем има политички интерес. Милан за Елиот е строго трошок, губат пари секоја сезона и едино тоа ги занима. Што појше дозволуваат да е Милан во ваква состојба, тоа појше пари и време губат, а единствена цел им е заработка. Немаат време колку што имаат така да ги наречам 'обичните газди' во другите големи екипи кои имаат можда и друг интерес. Овие ги занимаат само пари и спремни се на све, тоа знаеме. Тоа е тоа што мене ме теши на некој начин затоа што верувам дека баш од таа причина нема да дозволат да падне вредноста и да губат дополнително пари.

Што се тиче потенцијални купци, многу поширока слика изглеа треба да се има предвид кога е таа работа во прашање. Имаше едно интервју со тој Луј Витон ликот кајшто кажа дека не е заинтересиран за Милан као тим, иако бил навивач (глупости), ама секако дека е заинтересиран за Милано. Рече: Со оглед на Брегзит, оската во светот на модата ќе мора да се помести и ако досега беше Лондон-Париз, сега може да биде Париз-Милано. Ова го кажувам во смисла дека тие си праат други математики и триста други параметри им играат улога. Луј Витон може баш заради тоа да е заинтересиран за Милан, за да му биде као карта за доминација во Милано или што ти јас знам.

Газдиве наши запустиле све и свашта, ама увек по било која цена го ваделе својот интерес. Верувам дека и сега ќе напраат све за да го извадат интересот, а тоа е продажба со дебел профит. Тоа е тоа што ме теши, барем засеа, ништо друго. А и можда се занесувам, ќе видиме.
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.831
Поени од реакции
23.051
Сеа излезе инфо дека и Пиоли ќе си поднел оставка после текмата со Јуве, пошто муабетов за Рагник прарл многу негативна атмосфера у тимот и не сакал да продужи да работа у такви услови
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.445
Поени од реакции
5.407
Колку години почнуемо од ново, од ново и пак од ново... и све у круг!? Таман малу сезонава колку толку се фати ритам од коа дојде Ибра и сеа пак играње курот... и сеа пак ќе биде тонење...

Искрено за Бобан сеедно ми е, јадеше гомна увек од далеку, се врати и си ги проба од близу, виде дека не е сјајно и прв ќе си лета, па и нека лета.. ама за Малдини криво ми е, колку време нејќеше да преземе функција у Милан баш ради вакви гомнарие што се праат, влезе и се заеба а не го заслужуе тоа, ипак име е, авторитет има и ради него се играчи ка Тео и Ибра у тимот.

Еве и Пиоли кенка, мислиш голем курац е ама не е убоо трет пут сезонава нов тренер, нова формација... играње курот.

И на лето ќе идел Ибра, нека иде, нека и иде и Донарума и Ромањоли... доста циркузи видоа у клубов, време е свињата да лапне некое париче за нив...



Sent from my MI 5 using Tapatalk
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.277
Поени од реакции
45.679
Да, се согласувам, ама баш тоа предаторското кај Елиот мислам дека е тоа што ја праи разликата. Нема тие ради емоции да бидат подложни на притисокот на навивачите, нормално дека се согласувам за тоа. Верувам дека ќе бидат подложни на стравот дека хистеријата на навивачите и притисокот на јавноста можат да ја спуштат вредноста на клубот (помал appeal, помалку навивачи на стадион, лош имиџ, критика). Претпоставувам дека тие размислуваат строго од тој аспект, строго финансиски. Баш затоа и одма се зафатија за стадион, тоа драстично дига цена на клубот.

Избегнувам споредби со други тимови баш поради природата на сопствениците на клубот. Нашиве се шпекулантски инвестициски фонд, не се Берлускони кој ем е навивач на Милан, ем има личен интерес, ем има политички интерес. Милан за Елиот е строго трошок, губат пари секоја сезона и едино тоа ги занима. Што појше дозволуваат да е Милан во ваква состојба, тоа појше пари и време губат, а единствена цел им е заработка. Немаат време колку што имаат така да ги наречам 'обичните газди' во другите големи екипи кои имаат можда и друг интерес. Овие ги занимаат само пари и спремни се на све, тоа знаеме. Тоа е тоа што мене ме теши на некој начин затоа што верувам дека баш од таа причина нема да дозволат да падне вредноста и да губат дополнително пари.

Што се тиче потенцијални купци, многу поширока слика изглеа треба да се има предвид кога е таа работа во прашање. Имаше едно интервју со тој Луј Витон ликот кајшто кажа дека не е заинтересиран за Милан као тим, иако бил навивач (глупости), ама секако дека е заинтересиран за Милано. Рече: Со оглед на Брегзит, оската во светот на модата ќе мора да се помести и ако досега беше Лондон-Париз, сега може да биде Париз-Милано. Ова го кажувам во смисла дека тие си праат други математики и триста други параметри им играат улога. Луј Витон може баш заради тоа да е заинтересиран за Милан, за да му биде као карта за доминација во Милано или што ти јас знам.

Газдиве наши запустиле све и свашта, ама увек по било која цена го ваделе својот интерес. Верувам дека и сега ќе напраат све за да го извадат интересот, а тоа е продажба со дебел профит. Тоа е тоа што ме теши, барем засеа, ништо друго. А и можда се занесувам, ќе видиме.
Нема они да градат Реал Мадрид па да продаваат Реал Мадрид, они ќе градат Арсенал и ќе продаваат Арсенал. Среден рентабилен клуб со убаво портфолио, средени сметки и дебел плус во книгите, ставен на нозе за малку, продаден за многу. Би сакал и ја да го делам твојот оптимизам , ама во моментов сите знаци упатуваат на изградба на Арсенал, не на гигант.
Инсистирањето на млади фудбалери, тренерот по шаблонот на Венгер, изградбата на стадион и слично, тоа беа одлики на Арсенал под Газидис. Ваљда нормално му е кога ќе спомне враќање на Милан на врвот да го подразбира своето дело и стаж во Арсенал што за никој жив освен ваљда за него не може да се нарече врв.
Ќе пече гз кога Донарума и Ромањоли ќе бидат продавани на Јуве и Интер по примерот на Насри и Ван Перси и безброј други ама ќе си се навикнеме :D
 
Член од
14 октомври 2007
Мислења
2.673
Поени од реакции
2.725
Нема они да градат Реал Мадрид па да продаваат Реал Мадрид, они ќе градат Арсенал и ќе продаваат Арсенал. Среден рентабилен клуб со убаво портфолио, средени сметки и дебел плус во книгите, ставен на нозе за малку, продаден за многу. Би сакал и ја да го делам твојот оптимизам , ама во моментов сите знаци упатуваат на изградба на Арсенал, не на гигант.
Инсистирањето на млади фудбалери, тренерот по шаблонот на Венгер, изградбата на стадион и слично, тоа беа одлики на Арсенал под Газидис. Ваљда нормално му е кога ќе спомне враќање на Милан на врвот да го подразбира своето дело и стаж во Арсенал што за никој жив освен ваљда за него не може да се нарече врв.
Ќе пече гз кога Донарума и Ромањоли ќе бидат продавани на Јуве и Интер по примерот на Насри и Ван Перси и безброј други ама ќе си се навикнеме :D
Не сакам да е вистина, ама да, има резон и ова гледиште. Тогаш не знам, дај исходот нека е некаде измеѓу моето и твоето и да им пружам рака. :cautious:
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.445
Поени од реакции
5.407
Tuttosport | Rangnick como Wenger – Gazidis quiere 'Modelo Arsenal' en el Milan.

Tuttosport | Rangnick like Wenger – Gazidis wants ‘Arsenal model’ at Milan.


Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Мене повеќе ми личи на Аталанта и Ред Бул модел, отколку на Арсенал.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.831
Поени од реакции
23.051
Типов свесен е дека ова нема да упали у Италија, дека Серија А не е толку моќна финансиски, и дека стана у задњиве неколку године кам маркет на фудбалскиот пазар.

Знае дека Портсмут у втора лига зема повише паре од ТВ права од Интер и Милан заедно, и дека Калабрија Сесењон, Оксфорд или некое си рандом преценето Англиско копиљче за кое Манчестер ќе се попалат и ќе дадат 60мил фунти
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Што направија со клубов :facepalm:
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.445
Поени од реакции
5.407
Може ваке најубоо ќе испадне коа смо сите песимисти, што дека се радуевмо коа дојде Бонучи, па Игуаин.. коа се нафрлаа доста паре а се остана со куро врака... Може ќе ја биде еднаш работата да му ја ебем

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom