Фан клуб: Милан

Џампаоло?


  • Вкупно гласачи
    55
  • Гласањето е завршено на .
Член од
14 октомври 2007
Мислења
2.673
Поени од реакции
2.725
Може да се криви така убаво. Лупаат 200мил во едно лето притоа не обезбедија ЛШ. Да обезбедеа Лш немаше проблем со ффп да има. Гледаа Монтела е тиња спијат касно го бркаат, го назначуваат Гатузо и прерано му продолжуваат договор сеа и со него на клупа заглавени. Кој е крив за тоа? Галијани и Берлускони? Се коцкаа изгубија треба да летаат и они. Друга работа ај за секунда размисли каков и чив трансфер браниш. Кажи ми искрено мислиш дека Стринич на било каков начин ќе помогне да се крене нивото на клубот? Океј ти беа порано трансфери од тип на Констант и Закардо па сеа океј ти е потегот? Исти курац е стринич ко овие двајца. Они првиот тим не им е среден ама битно за резерви се фаќаат. Одлично. И не те сфаќам што после прошло лето е смешно? На хартија освен Калинич другите беа океј трансфери ама џабе беа океј кога Монтела усра се со 3 5 2 , а другиве двајца со негово чување на клупа. Си ја усраа цела добра работа што направија. Да фрлиш 65 и кусур милиони на шпицови и двајцата заедно да не можат 10 гола да постигнат па треба сами отказ да си дадат.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
Друже јас разбирам очекувања, разочарање и све, ама ти бладаш, претеруваш и ова твоево е класично безвеза размислување. Не знам зошто и како можеш да помислиш дека штета правена 6-7 години може да се оправи со еден трансфер маркет од 200 милиони во денешниве услови на пазарот, после радикални промени во тимот, мењање од CEO до чистачка, 12 нови играчи и страшен притисок на јавноста кон новите газди и менаџмент.

Прво една препорака имам. Инсталирај си менаџер 2018, земи го Милан со ростерот од минатото лето, напраи си буџет од 200 милиони, смени 12 играчи и терај, пробај. Да видиш дека ни таму не оди као што мислиш, а камо ли во реалноста.

Второ, една паралела ќе ти напраам, чисто за илустрација. Сезона 2010. Јувентус завршува на седмо место во Серие А. Најлоша сезона после Калчополи. Ањели станува преседник, го носи Марота од Сампдорија, овој со себе го влече и Паратичи. Во првото меркато, Марота носи 14 нови играчи, а продава 11. Меѓу тие кои ги носи се: идиотот Красиќ, Кваљарела, братот Матри и мртвиот Аквилани. Ги продава Диего, Трезеге и други. Тренер е Лујџи Дел Нери. Во следната сезона, Јувентус испаѓа од групи во УЕФА лига и пак завршува седми во Серие А. Не обезбедува пласман во Европа за следната сезона. Го отпуштаат Дел Нери и тоа не во тек на сезона, туку на крај!

Тоа лето, во своето второ меркато, Марота носи 8 нови играчи меѓу кои Пирло, Пациенца, Вучиниќ, Лихштајнер, Видал и Џакерини. Го назначува Конте за тренер и покрај огромниот скептицизам од сите околу. На зима го земаат 30 годишниот Барзаљи за 300 илјади евра. Во таа тековна сезона Јувентус игра само во Серие А и освојува Скудето. Понатаму не мора да продолжувам, верувам дека знаеш. Не се застанати.

Фала богу, ова не значи дека Милан го има или ќе го има истиот пат, ама фино е да го имаш на памет како паралела додека имаш хистерични напади од лето во лето. Да не зборам какви ликови продефилираа тогаш во екипа ко Јувентус, као рецимо братот Естигарибиа, Елеро Елиах или како и да се викаше, Мота, Молинаро, Пасквато, ехеее... Буквално Марота и Паратичи дигаа клуб од мртвите. Нешто слично на ова што го праат Фасоне и Мирабели.

Полека малце, тоа што го почнаа Фасоне и Мирабели ќе се оценува најмалку после 2 сезони, би било многу несериозно и недолично за тим како Милан, да мења менаџмент и директори секое лето, не се праи тоа така во реалноста.

Нормално е сите да имаме плафон очекувања после толку јако минато лето, нестрпливи сме, уморни више од тоа Милан да се мачи, ама барем на спортска основа, мене ми се чини дека првпат после долго време се глеа светло на крајот на тунелот, знаат што прават, знаат што сакаат и што им треба. После долго време Милан има основа над која може да надоградува, има перспектива.

Е сеа, за оние финансиски работи, онаа основа со сопствеништвото и тие ствари за кои повеќе се пишува, тоа е друг муабет, ама ни тоа не ме секира многу. Целата сумња е насочена кон Јонхонг Ли, кон неговиот капацитет, не кон Милан. Ли има долг кон Елиот, не Милан. Најлошо што може да се деси е Ли да не може да го врати долгот и Елиот да го земе тимот со цел капацитет. Во таа ситуација, на Елиот му одговара да не држи конкурентни за да може да го продае Милан за појше пари на најдобриот понудувач. Ништо страшно за Милан, страшно само за Јонхонг Ли. Ова можда лаички, ама нема поента да се занимаваме со таа работа, многу малку знаеме и разбираме околу тоа.

Во овој спортскиов сегмент за кој може да праиме муабет, бар според мене, делуваме сосема коректно и перспективно. Барем од моментална перспектива, гледано и анализирано од овој агол, на 29 мај 2018. За работите кои ќе се дешаваат понатаму, ќе размислувам, анализирам и оценувам понатаму. Нема поента ни потреба да се хистерише отсега.
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не знам зошто трошите време да му објаснувате.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
C

Castiel

Гостин
Друже јас разбирам очекувања, разочарање и све, ама ти бладаш, претеруваш и ова твоево е класично безвеза размислување. Не знам зошто и како можеш да помислиш дека штета правена 6-7 години може да се оправи со еден трансфер маркет од 200 милиони во денешниве услови на пазарот, после радикални промени во тимот, мењање од CEO до чистачка, 12 нови играчи и страшен притисок на јавноста кон новите газди и менаџмент.

Прво една препорака имам. Инсталирај си менаџер 2018, земи го Милан со ростерот од минатото лето, напраи си буџет од 200 милиони, смени 12 играчи и терај, пробај. Да видиш дека ни таму не оди као што мислиш, а камо ли во реалноста.

Второ, една паралела ќе ти напраам, чисто за илустрација. Сезона 2010. Јувентус завршува на седмо место во Серие А. Најлоша сезона после Калчополи. Ањели станува преседник, го носи Марота од Сампдорија, овој со себе го влече и Паратичи. Во првото меркато, Марота носи 14 нови играчи, а продава 11. Меѓу тие кои ги носи се: идиотот Красиќ, Кваљарела, братот Матри и мртвиот Аквилани. Ги продава Диего, Трезеге и други. Тренер е Лујџи Дел Нери. Во следната сезона, Јувентус испаѓа од групи во УЕФА лига и пак завршува седми во Серие А. Не обезбедува пласман во Европа за следната сезона. Го отпуштаат Дел Нери и тоа не во тек на сезона, туку на крај!

Тоа лето, во своето второ меркато, Марота носи 8 нови играчи меѓу кои Пирло, Пациенца, Вучиниќ, Лихштајнер, Видал и Џакерини. Го назначува Конте за тренер и покрај огромниот скептицизам од сите околу. На зима го земаат 30 годишниот Барзаљи за 300 илјади евра. Во таа тековна сезона Јувентус игра само во Серие А и освојува Скудето. Понатаму не мора да продолжувам, верувам дека знаеш. Не се застанати.

Фала богу, ова не значи дека Милан го има или ќе го има истиот пат, ама фино е да го имаш на памет како паралела додека имаш хистерични напади од лето во лето. Да не зборам какви ликови продефилираа тогаш во екипа ко Јувентус, као рецимо братот Естигарибиа, Елеро Елиах или како и да се викаше, Мота, Молинаро, Пасквато, ехеее... Буквално Марота и Паратичи дигаа клуб од мртвите. Нешто слично на ова што го праат Фасоне и Мирабели.

Полека малце, тоа што го почнаа Фасоне и Мирабели ќе се оценува најмалку после 2 сезони, би било многу несериозно и недолично за тим како Милан, да мења менаџмент и директори секое лето, не се праи тоа така во реалноста.

Нормално е сите да имаме плафон очекувања после толку јако минато лето, нестрпливи сме, уморни више од тоа Милан да се мачи, ама барем на спортска основа, мене ми се чини дека првпат после долго време се глеа светло на крајот на тунелот, знаат што прават, знаат што сакаат и што им треба. После долго време Милан има основа над која може да надоградува, има перспектива.

Е сеа, за оние финансиски работи, онаа основа со сопствеништвото и тие ствари за кои повеќе се пишува, тоа е друг муабет, ама ни тоа не ме секира многу. Целата сумња е насочена кон Јонхонг Ли, кон неговиот капацитет, не кон Милан. Ли има долг кон Елиот, не Милан. Најлошо што може да се деси е Ли да не може да го врати долгот и Елиот да го земе тимот со цел капацитет. Во таа ситуација, на Елиот му одговара да не држи конкурентни за да може да го продае Милан за појше пари на најдобриот понудувач. Ништо страшно за Милан, страшно само за Јонхонг Ли. Ова можда лаички, ама нема поента да се занимаваме со таа работа, многу малку знаеме и разбираме околу тоа.

Во овој спортскиов сегмент за кој може да праиме муабет, бар според мене, делуваме сосема коректно и перспективно. Барем од моментална перспектива, гледано и анализирано од овој агол, на 29 мај 2018. За работите кои ќе се дешаваат понатаму, ќе размислувам, анализирам и оценувам понатаму. Нема поента ни потреба да се хистерише отсега.
Никој не очекува за една сезона дека се ќе се поправи ама тоа не го менува дека сезонава е еден огормен неуспех на Милан. За тоа најголеми виновници се Монтела, Фасоне и Мирабели. Греота е во оваа мизерна лига каде што квалитетот е на едно очајно ниво да не можеш едно 4 место да осовиш.
Не е бладање ни хистеришање него реалност. И двајцата очекуваа дека ќе обезбедат ЛШ затоа и лупнаа толку пари на играчи. Не ја постигнаа целта и мора да си сносат одговорност. Еве и да чекаме уште една сезона да ги оцениме со ваква работа ко до сега не гледам како има светло на крај на тунел.
Прават или прекасни потези со чекање за отказ на Монтела или избрзани одлуки со продолжување на договор на Гатузо.

Остај ти 2010 други околности , друга ситуација , други цени на пазарот. Башка треба и среќа да имаш да ти се поклопат така коцките ко на Јувентус таа сезона. И си продолжија паметно да работат и си доминираат сега.

За финансиите и ја неам галје пошто Ли си покажа дека има пари. Ко што викаш и да нема ќе се најде некој заинтересиран да го купи Милан. Ама друго е муабетот. Преку таквото од Стринич тип на трансфери. Сфаќам да е некој искусен да играл во тимови што знаат како е да се победува па да придонесе со тоа искуство во тимот. Во никој случај не можеш таков трансфер да браниш макар и 10ти избор да е. Пошто се полни тимот со ѓубре. Ѓубре кое едвај ќе се исчисти. Е од такво ѓубре во тимот сме паднати на ова ниво. Тоа мие е мене проблемот не друго.[DOUBLEPOST=1527604053][/DOUBLEPOST]Milan are interested in Sporting CP striker Bas Dost. He also has offers from German and French clubs. The Dutch forward could terminate his contract with Sporting and therefore be available for free [Record]
 
Последно уредено од модератор:
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.421
Поени од реакции
7.763
Ај ќе ви се приклучам во дебатата за "светло на крајот од тунелот".
Неможе од сегашен аспект уште да се суди по ова прашање. Но може да се дадат некои наши мислења и предвидувања околу прашањево. Јуни месец е - да видиме што како ќе сработат па тогаш ќе коментираме

Значи како што кажав, глупо е од оваа перспектива да се предвидува, бидејќи постојат милиони шпекулации, милион празни приказни, трансфери, финансиски кризи, уефа, фифа, рестрикции, елиот ЛИ, кур се тресе у ладна вода, и не знаеме како ќе се одвиваат нештата.

НО, јас сум 50-50 по ова прашање, има и темни и светли моменти. Постои светло на крајот да, ама ние сме во пештера-лавиринт моментално, и сме доста одалечени од светлото и талкаме по излезот од таа "пештера".
Неможеш бе педер да земеш треторазреден играч од типот на стринич да ти биде резерва на второразреден играч од типот на Родригез.Неможеш а да не помислиш да купиш добар десен бек и да се надеваш дека Конти (натпросечен младич, но ништо спектакуларно) ќе биде на висина на задачата откако ќе се врати од повреда после ЦЕЛА ГОДИНА ПРЕЛЕЖАНА У БОЛНИЧКИ КРЕВЕТ.
Па колку само утакмици ни дуваше ветар по бековски позиции сезонава, колку само Родригез е стерилен на големите утакмици, колку само Калабрија беше очаен во дефанзива.
Ајде да речеме дека имавме промена на тренер годинава, после дното од монтела. Нови играчи, не се познаваат вака така. Се тоа во ред.
Ама кога ќе ги погледнеш реалните квалитети, технички,физички,тактички на истиве ликови (ВО ПОДОБРИОТ ДЕЛ ОД СЕЗОНАТА - под гатузо) кои ни играат како бекови - ќе сфатиш дека не е до промените, не е до новата средина, туку до самите играчи.
Еве, Калабрија, имаше океј блесоци сезонава, со рома и со лацио на пример и плус уште некои утакмици. Ама колку само голови ради него примивме - страшна работа. Колку пати Родригез затајуваше за офсајд замка - исто така страшна работа.

Друга работа - Сусо и Бонавентура. Толку станаа лагодни играчиве што стриктно на нив може да се должи очајниот месец април. Потфрлија кога највеќе беше потребно.
Мислам дека овие двајца се самоубиство во поглед на играта по контри, каде што сезонава сме повеќе од ОЧАЈ. Толку пати ја тупат, толку пати незнаат кај тераат, или се преспори или премногу солираат или едноставно ќе напраат глуп потег.
Скоро и да не се сеќавам оваа сезона да сме имале онака добра КОНТРА, значи не зборам за некоја полуконтра. Мислам дека такво нешто не ни постоеше. Во такви ситуации само Чалханоглу добро МОЖЕ да се снајде.
Се иде преку организиран и спор напад, преку Бонавентура или Сусо и Чалханоглу, и мноооооооооогу се тупи играта заради овие двајцава од кои е ВЕЌЕ ВРЕМЕ да се отарасиме.
Трето - нападот. Кој прво треба да искритикувам од напаѓачите ? Кутроне си беше на висина на задачата, и ги надмина нашите очекувања. Топ откритие, нема дилеми. Но за него важи она од подолу што следи на муабетов.

Сме имале многу млад тим, супер. Но колку овие млади играчи напреднаа во текот на оваа сезона? Колку они се подобри играчи во споредба со пример Ноември/Декември?
Секој месец е значаен во развојот на младите, да не зборам за неколку месеци од сезоната (70%). Да, очигледен е целокупниот напредок под Гатузо, но колку децава се подобри денес (т.е изминатиов месец) откако гатузо дојде на кормилото во јануари? СКРОЗ ЗАНЕМАРЛИВО, би рекол. Нити се побрзи, нити се технички поспремни, нити се посилни и тн и тн. Стагнација во развојот.
Еве Чалханоглу на пример, дечково од утакмица на утакмица беше/е се подобар и подобар, и кај него видлив е напредокот на неделно ниво, да не зборам за месечно ниво. Другите се една иста рамна линија, со повремен блесок.

За да имаме напредок мора едноставно поквалитетни бекови да се земат, пошо џабе ќе биде одличното партнерство Ромањоли - Бонучи кога ќе не масакрираат по бочни позиции.

Само немојте да ми кажете ако го земат Бадељ дека е добар за ротација. ви се молам.
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Бадељ ќе оди во Јувентус а ние за ротација ќе го земеме Модрич.

Онака за споредба. :coffee:
Badelj averages 1,6 chances per game. That would rank 3rd in Milan. That is better than what Bonaventura averages. And Badelj plays in front of the defense, while Bonaventura is an attacking midfielder.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Последно уредено:

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.424
Поени од реакции
3.678
Незнам дали можам да ви се мешам y муабетов, но јас со двете раце би потпишал Баделј да дојде во Интер на местото на Валеро.
Каде каде е подобар од Билја од тоа што сум ги прател, така да не е лош за Сериа А.
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.836
Поени од реакции
23.074
Незнам дали можам да ви се мешам y муабетов, но јас со двете раце би потпишал Баделј да дојде во Интер на местото на Валеро.
Каде каде е подобар од Билја од тоа што сум ги прател, така да не е лош за Сериа А.

Топ играч е Бадељ, ја сакам да дојде. За без пари, за повремен првотимец/ играч за ротација не гледам како Милан би земал подобар
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Реалноста е што тие непосакувани играчи имаа подобра сезона од овие што ги имаме.
Оној Политано подобра сезона од Сусо и Бадељ од Бонавентура. Изгледа само кај нас не вреди, а го бараат повеќе екипи во Италија. Добар играч кој вреди за парите што ги бара Сасуоло, а исто и Верди. Не се класа, ама имаат простор за напредок.

Политано и Каљехон на место на Сусо, а лево Депај. Нема шпекулации за други имиња на тие позиции.
Повеќе пари мора да се дадат за крила, најголема поддршка во нападот, а и клупата да се засили со вакви играчи за без пари. Бадељ, Фелаини, Дост, Стрнич, Реина.

Milan is one step closer to Depay, with Lyon open to the transfer. Possible contact between the 2 parties should take place in the next few weeks. Depay wants Milan, and with Lyon open to negotiations, there might be real developments soon.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
C

Castiel

Гостин
Одлични трансфери за напредок. 5то место ни е сигурно.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk[DOUBLEPOST=1527702649][/DOUBLEPOST]Andrea Conti’s rehabilitation is going well and he is expected to be fit for the start of Milan’s pre-season. [MilanNews.it]
 
Последно уредено од модератор:
C

Castiel

Гостин
According to AlfredoPedulla milan have aggrement with 3 players depay-immobile-dembele. Ова е веќе нешто.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Член од
15 октомври 2014
Мислења
2.041
Поени од реакции
802
According to AlfredoPedulla milan have aggrement with 3 players depay-immobile-dembele. Ова е веќе нешто.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
Koj Dembele ??samo nemoj da kazes za Moussa se raboti ?to bi bilo predobro ..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 октомври 2014
Мислења
2.041
Поени од реакции
802
Sredina so Biglia-Kessi i Dembele .e toa e veke nekakov upgrade .i da lici na nesto ..najgilemata zelba e Dembele .pa drugoto sto bi bilo .dodaj na toa Depay i Beloti .ostanuva samo desnata bekovska strana i problemot Suso ..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.148
Поени од реакции
7.850
Биља-Кеси-Дембеле срединава е со креативност во минус.
 
C

Castiel

Гостин
Биља-Кеси-Дембеле срединава е со креативност во минус.
Не мора да значи дека баш во тој стил ќе играат. Ако се носи Депај можно е да има промена во формација па Хакан да е креативецот во средина. Или на позиција 10ка. Како и да е подобро ќе е од сезонава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom