Фан клуб: Лос Анџелес Лејкерс!

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.238
Поени од реакции
29.708
...нека ги отпишат наредниве две сезони, и нека градат млад конкутерен тим.
Mислам дека ова и беше планот, кога му дадоа 2х24мил. на Коби. Две сезони ќе се танка и ќе се гради ростерот, а потоа кога тимот ќе личи на нешто, Коби последните години од кариерата ќе ги игра за мали пари. Пошто сега дефинитивно е преплатен, но сега ги зима парите и за после... :)
Тогаш ќе има место во капот и Коби ветеран за мали пари, и (да се надеваме) солиден ростер од role player играчи. Со самото тоа би требало да се убедат еден-два добри играчи да дојдат во Лејкерси.

Плус дупли ќар е што сегашниот двогодишен договор на Коби е како знак СТОП ПЕДЕРИ кој не остава многу можност за штетни макс. договори со момци како Кармело, во време кога дефинитивно планот е да се танка.
Понудата до Кармело е за да се задржи лице пред навивачите и купувачите на сезонски карти. ;)


И се ова би било супер, да не беше огромниот зајеб со трејдот на Стив Неш... за него се дадоа 2 први пика (и 2 втори). Како и да е... следнава година ќе мора многу поозбилно да се танка, пикот е топ5 заштитен. Што значи, ако добиеме пик од 1 до 5 ќе остане наш, ако е 6 или поназад... ништо од пикот.
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
919
Поени од реакции
907
Mислам дека ова и беше планот, кога му дадоа 2х24мил. на Коби. Две сезони ќе се танка и ќе се гради ростерот, а потоа кога тимот ќе личи на нешто, Коби последните години од кариерата ќе ги игра за мали пари. Пошто сега дефинитивно е преплатен, но сега ги зима парите и за после... :)
Тешко замисливо ми е Коби после овие 2 години да се помири со мала плата и некоја поминорна улога. Во Америка статусот на ѕвезда, и реномето кое го имаш има многу врска со парите кои ги земаш. Да му дадат на Пол Џорџ, Кајри или не знам кој 25М по сезона, цело медиумско внимание ќе биде свртено кај него.

Кога веќе планот им е да танкаат требаше до сеа да почнат да носат бенч плеерс, кои сезонава (па и наредната) би играле и прва петорка, а после би оформиле одлична клупа.
Ние чекаме да видиме што ќе се случи со големиве имиња, а имаме само 4 играчи потпишано, после ќе ни избегаат тие што ни требаат.

Се надевам дека понудава што му ја дадоа на дебелково е така како што викаш ти, да се дига галама и ништо повеќе.
Но не би ме чудело и макс договор да видиме летово, после толку глупости направени изминативе сезони, се е за очекување.

Со пиковиве е сам себе убијал, како што реков таа ол ин сезона многу ќе не кошта сега.
Не знам како ќе истанкаме толку, сезонава со толку многу повреди и бркот на клупа не успеавме.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.238
Поени од реакции
29.708
Kaко да истанкаме до 5ти (или повисок пик)?

За почеток, Рамбис да се промовира за главен тренер. И Бајрон Скот не може многу да заебе работа, ама само со договор на две години. Исто Марк Мадсен интригира, како играч беше тежок психо (ќе го видиме сега како тренер во летнава лига).
Тоа за тренерите, од аспект на танкањето. Но пошто секако ќе се танка најдобро е да се одбере тренер кој добро работи со рукија и развива играчи. Затоа го сакав Оли (кога се разјасни дека ќе се танка), Бостон на пример со слична намера супер работа завршија со нивниот тренер.

За играчи, како што кажа треба да се развијат бенч (рол) плеери. Никако заглавување со преплатување на играчи како Монро, Хејвард, Парсонс... но ако може да се зграбат за нормална пониска плата, тоа да.

Конечно сезона во која кристално е јасно дека треба да се развиваат млади играчи (и да се танка). Затоа треба да се потпишат што повеќе од рукијата во летната лига. Beaubois на пример ме интересира како ќе се покаже, на времето во Далас не беше лош.
Пиковите од драфтот. Julius Randle и Jordan Clarkson е малтене сигурно дека ќе ги потпишат на руки договори.
Деандре Кејн е интересен проспект, слаб е во одбрната на пик&рол ама тоа можеби може да се исправи со добар тренер и добар систем (скаутинг видео), јас би го потпишал и него и со Кендал и Кларксон да делат минути на плеј (со Неш како ментор).
LaQuinton Ross има одреден потенцијал, заедно со Kevin Murphy се единствените ниски крила во летната лига. Инаку ниските крила, позцијата 3, се голема дупка во тимот на Лејкерси уште од кога си отиде Ариза (голема грешка на времето).
Треба да се вратат некои од проспектите, Бејзмор на пример требаше да го направат рестриктиран агент со понуда. Хенри е интересен и би можел да се развие. Кендал може да биде резерва плеј, ама апсолутно мора да поработи на шутот. Рајан Кели обавезно МОРА да се задржи, и тоа со фул договор (3 години и една/две тимска опција).

Тоа би било тоа, отприлика.[DOUBLEPOST=1404561662][/DOUBLEPOST]Во меѓувреме:
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.238
Поени од реакции
29.708
Report: Lakers in 'serious contention' for Knicks' Carmelo Anthony

Изворот е ни мање ни више туку Adrian Wojnarowski... не, неее, НЕЕЕЕ, НЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ :facepalm:
http://www.si.com/nba/2014/07/05/lakers-serious-contention-carmelo-anthony-knicks-free-agent-nba
Posted: Sat Jul. 5, 2014
The Lakers have emerged as a franchise in "serious contention" for free agent Carmelo Anthony and have made a "major impact" on the Knicks star, according to Adrian Wojnarowski of Yahoo! Sports and Bill Simmons of ESPN.

A New York Post report from Friday night had the Knicks appearing in position to keep the All-Star in New York. Knicks president of basketball operations Phil Jackson had told Anthony during a meeting on Thursday that he could have the max deal of five years, $129 million if he wanted but the Post reported Anthony was thinking about taking less to give Jackson the flexibility to surround him with a formidable roster, much like the restructuring currently going on with Heat president Pat Riley and his core players.

SI WIRE: Sixers express interest in Rockets G Jeremy Lin

Anthony had reportedly sought the contact information of free agent center Pau Gasol, who turns 34 on Sunday, to gauge his interest in coming to New York. Gasol, who made $19 million last season in his final year with the Lakers, is reportedly seeking upwards of $12 million per year. The Knicks would likely be able to offer the four-time All-Star and two-time NBA champion only $4 million per season.

The Lakers, meanwhile, only have four players under contract next season -- including the $23.5 million owed to Kobe Bryant -- and can offer Anthony a max four-year, $97 million deal. As Wojnarowski previously reported, Anthony is expected to take the weekend in Los Angeles to make his decision.

The earliest free agents can sign is July 10.

--Marc Weinreich






 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
И се ова би било супер, да не беше огромниот зајеб со трејдот на Стив Неш... за него се дадоа 2 први пика (и 2 втори). Како и да е... следнава година ќе мора многу поозбилно да се танка, пикот е топ5 заштитен. Што значи, ако добиеме пик од 1 до 5 ќе остане наш, ако е 6 или поназад... ништо од пикот.

Зајеб е од сегашна гледан точка, тогаш никој не го сметаше како тоа затоа што за пикови го добивме најдобриот асистент во лигата, кој беше доведен да го дооформи дрим-тимот. Заеб беше ангажирањето на чкарт тренери и отрфлањето на Зенот. За танкање, според мене минимални се шансите, како шо кажа ти едноставно тешко е за угледот на ЛАЛ во последниве децении да танка, ќе изгуби многу глорихантер фанови од кои се добива јак кеш.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.238
Поени од реакции
29.708
Тогаш на Неш му беше истечен договорот со Феникс, арно ама Лејкерси беа преку капот (како што секогаш и се, освен во ретките прилики како сега) и за да зема поголема плата мораа Неш да го донесат преку sign and trade. Арно ама 2 први пика во следните 3 години (и два втори, плус кеш и друго) беа идиотски висока цена за (пра)стариот Неш. Ако навистина сакаш титула ќе дојдеше за ММЕ екслузијата од 3-4 милиони годишно.

Се залетаа Лејкерси и не изиграа хардбол со Неш (за тие пари имаше и други опции). Знам дека отпосле сите можат да се прават паметни, ама како и да е таквото носење на Неш беше многу лош дил.
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
Сега јасно е дека Неш е лоша опција, моментот кога го земаа сите се надевавме на барем пола од тоа што го може, да не се правдаме.

Како и да е, има многу теории дека најдобра опција на Мело е Лејкерс и ќе дознаеме деновиве дали ќе ни дојде. Ако дојде, се надевам ќе се потсреди затоа што ќе има над него човек како Коби. Не сакам да избрзувам дека лошо ќе ни биде со него, иако после се што видовме од него се гледа дека не е човек со кој се гради тим. Не ги знаеме работите како Мич и штом беа фокусирани на него деновиве, не е за џабе. Капчек е единственото нешто на кое се надеваме сега, ај да го почекаме финалниот ростер во Ноември и да ја видиме конечната слика.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.238
Поени од реакции
29.708
Aбе луѓе, далеку дека Мело е лош играч... ама вистината е дека со него сега во оваа фаза од развојот на новата генерација од ростерот, само ќе се заглавиме во осредност. Ќе идеме во плејоф и ќе не решаваат во прво или во второ коло, и толку.

Со новиот колективен договор ги заебаа клубовите како Лејкерси, нема веќе shortcut до врвен тим преку преплаќање на играчи. Мора да се гради ростерот полека, со руки играчи развивани внатре во клубот.

Да се молиме на бескеболџискиот бог да не ни се случи доаѓање на Кармело Антони. Како што велат америте, we're gonna dodge serious bullet there.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Лин беше и остана за мене еден од најпреценетите играчи во НБА моментално...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.238
Поени од реакции
29.708
Дап, него мене ме загрижува што ова може да влијае на развојот на Кларксон.
Лин би стартувал, Неш и Кендал исто ќе добиваат минути...
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
Језда ни фалеше плеј, али не знам колку е добра одлука. Читам дека е за 8М земен, па коа ќе видиш и не е така лошо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom