Фан клуб: ЖРК Пелистер

Дискусија во форумот 'Ракомет' започната од Tomasino, 25 ноември 2014.

 1. Tomasino

  Tomasino Млаџи референт

  Член од:
  19 март 2009
  Мислења:
  9.015
  Допаѓања:
  17.581
  [​IMG]
  Со цел да се разделат мислењата и да не доаѓа до спамирање машки-женски ракомет во темата за РК Пелистер мислам дека е добро и женската екипа да има своја посебна тема..
  Популарнните АМАЗОНКИ(како шо ги нарекува легендата на битолското спортско новинарство Славчо Стефановски):vozbud:
  Околу историјатот,успесите на екипата и слично...
  Нема што да се каже,екипата во неколку наврати згаснуваше па повторно се враќаше..
  А почетокот беше добар,и ветуваше доста,зборувам за периодот на почетокот на 90ите.....
  Силен спонзор зад себе,штедилницата ТАТ,доста се вложуваше,солидна екипа за тоа време..
  Мал куриозитет е тоа што тогашниот Пелистер Тат беше единствена екипа која во прволигашка конкуренција успеала да добие полувреме против Кометал Ѓорче Петров..(во купот ако не се лажам имаа пораз од Вардар)...
  Постарите љубители на ракометот се сеќаваат на Биљана Чурлевска(сестра на прославениот ракометар на Пелистер Боро Чурлевски),на Маринковиќ,голманката Мечкаровска,на странските ракометарки Вдовина,Соколова итн..
  Доста солидна екипа беше,за тоа време...
  Имаше и неколку настапи на Евро сцената..
  Но за жал сето тоа кратко траеше,женскиот клуб за брзо се распадна,по пропаѓањето на главниот спонзор...
  Оттогаш клубот егзистираше во стилот падни-стани,со финансии и амбиции колку да се остане на ракометната мапа...
  Повремени промоции во супер лига,екпсресно враќање во прва лига,па привремено згаснување на тимот,па обиди со помош на неколку ситни спонзорства како оние на Мултитекс,Саитис,Божур итн да се врати женскиот ракомет,но без некои моменти кои вреди да се спомнат...
  Последниот обид за враќање на женскиот клуб е за поздравување,клубот се врати во супер лига(со чија помош не знаеме.велат од општина)се врати тренерот Борче Марковски кој работи во клубот уште од пред две децении кога беше помошник на тогашниот тренер на Пелистер Тат,Мирсад Карабеговиќ...
  Се работи за млада екипа,освен голманката Шијакова и средниот бек Мурговска и на Кармата ќерката(ќе ми извини зошто не и го знам името и презимето) останатите ракометарки ми се непознати,па ако е некој запознаен подобро нека даде еден опис за позициите на кои играат...
   
  На Џони Вајсмилер, Џонтра Волта, Naked Gun и уште 14 други им се допаѓа ова.
 2. DracevoTheCity

  DracevoTheCity Чиста Македонија !

  Член од:
  7 ноември 2008
  Мислења:
  8.335
  Допаѓања:
  8.656
  Ne treba da si nekoj ekspert za da svatis deka 9kata vi e piker :icon_mrgr:

  p.s 13 i 15 (y)
   
  На dragonsky му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Пеце

  Пеце Пелистер-Битола

  Член од:
  16 септември 2009
  Мислења:
  3.383
  Допаѓања:
  2.654
  Абе пред 2 недели се решив да одам еднаш да гледам женски ракомет гледам низ град плакати Жрк Пелистер-Жрк Металург и ај си викам ќе одам ќе погледам, знам дека имаат сега добра екипа, одење гледам пижлачиња 15 години, тие кадетите да ти биле, на трибина појќето скопјани со нив шо дошле Битола, па малите скопјанчиња играње алал да му е, особено средниот бек по по по, не отворија како паштета 0:13 ни напраја и не беше појќе интересно...
  Иначе ова екипа ја барав не катедите, дечкото од Драчево одма го познај квалитетот во екипата :D
   
 4. Tim ESB

  Tim ESB

  Член од:
  23 јули 2014
  Мислења:
  575
  Допаѓања:
  111
  што направија денес???? :D
   
 5. ziko bt

  ziko bt Гостин

  Ова 17ката на Ѕвонко втората радост е,а?:icon_mrgr:
   
 6. Prime

  Prime Оптимус

  Член од:
  4 јули 2010
  Мислења:
  4.984
  Допаѓања:
  5.705
  Тако је.
   
  На ziko bt му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Oleksandr

  Oleksandr

  Член од:
  10 март 2014
  Мислења:
  731
  Допаѓања:
  620
  17ката една клоца и артритис ќе фатиш.
   
 8. Дим4е

  Дим4е NZT-48, want some?

  Член од:
  24 октомври 2007
  Мислења:
  6.482
  Допаѓања:
  6.720
  10ката бе слепец
   
  На Ne_sum_ja му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Tomasino

  Tomasino Млаџи референт

  Член од:
  19 март 2009
  Мислења:
  9.015
  Допаѓања:
  17.581
  Доста манијачите бе цаури едни...:drk:
   
  На Џони От му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Tim ESB

  Tim ESB

  Член од:
  23 јули 2014
  Мислења:
  575
  Допаѓања:
  111
 11. Prime

  Prime Оптимус

  Член од:
  4 јули 2010
  Мислења:
  4.984
  Допаѓања:
  5.705
  :vozbud:Сега ја загледав сликата, леле луѓе чим 9чето стигна да биди ракометарка тогаш не ме чуди поќе шо Битола и Македонија немат ракомет.
   
 12. ziko bt

  ziko bt Гостин

  На Џони От, WilliamTell и Tomasino им се допаѓа ова.
 13. Џони От

  Џони От

  Член од:
  30 август 2012
  Мислења:
  1.965
  Допаѓања:
  2.364
  Екипата на Пелистер доживеа хаварија на денешната средба против тимот на ЖРК Металург. Нашите девојки победија со огромни 47:18 (27:7), во меч во кој Металург ја имаше улогата на гостинска екипа.:facepalm:.
   
 14. Tomasino

  Tomasino Млаџи референт

  Член од:
  19 март 2009
  Мислења:
  9.015
  Допаѓања:
  17.581
  Ги фати мајата од машката екипа...
  Не знам оти не ги изиграја двете утакмици вчера,да не се мачат на пролет да одат и така беа дојдени жените на Сајкало:icon_mrgr:(уште еден Битолчанец од Скопје,шо збори скопски,шо се замишља као чистокрвен Скопјанец човече.Шо му е на он бе човече?):pos:
  Ах леле мајко,кој ојде Скопје Скопјанец се напрај....:pipi:
  На чело со Јани Макрадули буљашо,кој во кампањата за парламентарните избори 2011 изиграваше локал патриот,демек имал Битолски корени бла,бла,па после за само 1 година се кандидираше за градоначалник на Скопје и глумеше староградски скопски фраер...:pos:
  Ах леле шта речи кој послуку порати?:гик:
   
 15. WilliamTell

  WilliamTell Before Zee Germans get here...

  Член од:
  3 март 2013
  Мислења:
  947
  Допаѓања:
  1.560
  Еднаш на 5 години иди нивна екипа во Битола, не можи тукутака да се прекинва традицијата. :rolleyes:
  Со ова се гледа колкави амбиции имат овие нашите... во мај одново ќе го згаснат клубот. :unsure: Џабе отворавте тема.
   

Сподели преку: