Фан клуб: ЖРК Вардар

Дискусија во форумот 'Ракомет' започната од bobipp, 30 април 2012.

 1. bobipp

  bobipp Let's cook!

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.353
  Допаѓања:
  4.015
  Женскиот ракомет со згаснувањето на Кометал Ѓорче Петров на меѓународната сцена полека ги губи позициите. Дали е на повидок во името на Вардар, нова средина со шампионски контури?
  [​IMG]

  Се’ почна од скоро и навестува дека македонскиот женски ракомет добива клуб со амбиции за највисоки дострели. Од неодамна во тек е темелната реконструкција на Вардар, еден од најстарите женски клубови во Македонија. Главен координатор на проектот е познатиот тренер, Ристо Магдинчев: „Сакаме да направиме квалитетна екипа, квалитетен клуб, еден европски Вардар за подолг период“.
  Веќе започна фазата на составување на играчкиот кадар. Во тој поглед, патот по кој чекори Вардар е многу сличен на оној, по кој одеше Кометал Ѓорче Петров до европскиот врв: „Клубот го селектираме и засилуваме со квалитетни ракометарки од Македонија и од странство. Веќе ангажиравме седум ракометарки од Русија. Пет се од екипата на Кировчанка, две се од Динамо од Волгоград“.
  За четири години во врвот на Европа

  [​IMG]
  Ристо Магдинчев
  Стратегијата на ангажирање на квалитетни ракометарки, подразбира значителна парична инвестиција. Главниот финансиер е од странство. Магдинчев вели дека треба малку трпение околу името на спонзорот. Тој наскоро ќе и биде претставен на македонската спортска јавност: „Мислам дека добивме многу стабилен спонзор. Седнавме и поразговаравме дека треба да направиме проект, кој ќе го вивне Вардар во европски височини. За тоа е потребна добра финансиска конструкција. Засега се обезбедени средства за четири годишен циклус, во кој не би имале никакви финансиски проблеми. Тоа мислам дека е решено, останува сериозно да се посветиме на организацијата на клубот“.
  Се работи за спонзор од странство? „Да. Се работи за спонзор од Русија, кој живее во Македонија“.
  Според замисленото, капацитетот и квалитетот на Вардар, ќе го надмине сегашното рамниште на македонската лига, па амбициите ќе бидат насочени кон настапи во рамките на регионот и во Европа: „Во овој момент Металург е неприкосновен во македонскиот женски ракомет. Вардар со ракометарките, кои ги ангажира ќе му биде рамо до рамо. Наша цел е во наредната сезона да играме во Регионалната лига, која е формирана минатата година и нормално, да играме во Европските купови, каде би сакале да бидеме постојано присутни“.
  Ракометна Академија-дел од проектот

  [​IMG]
  Индира Кастратовиќ
  Магдинчев потенцира дека клупската стратегија на Вардар подразбира и формирање на силен јуниорски погон со квалитетен тренерски кадар: „Клубот го организираме со формирање на Академија за млади ракометарки, значи пионерска и јуниорска школа. Тука се и вториот тим на Вардар и нормално, сениорскиот погон. Тренескиот кадар е многу важен и треба да биде претпазливо одбран. За мене, во моментов најпогдната личност е Индира Кастратовиќ, која ќе се грижи за јуниорките. Сериозно сметам на соработката со Драган Кузмановски, многу сериозен и перспективен тренер, кој ќе го води вториот тим. Планираме да донесеме искусен тренер од Русија, кој би ја водел школата на најмладите, пионерките. Се надевам дека и тоа ќе го реализираме“.
  Според Ристо Магдинчев, плановите на Вардар се во наредните четири години да им се доближи на врвните европски екипи, а потоа да влезе во битка за најценетите трофеи во женскиот ракомет.

  :vozbud: Леле ако се оствари ова ќе биде супер. Ајде чекаме (y)
   
  На Acohipmk, United Rule, Colt Willcox и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.425
  Допаѓања:
  25.677
  Супер за инцијативата, ама желба за успех и инстант успех не е еднакво на „великан“. Нека се докажат, па ќе ги величаме.
   
  На LetMeSea, -Sluzbarski- и Овердрајв им се допаѓа ова.
 3. bakigvg

  bakigvg

  Член од:
  30 јуни 2008
  Мислења:
  1.601
  Допаѓања:
  859
  Сега останува да се формира и кошаркарски клуб Металург и да има дерби средби во секој спорт помеѓу Вардар и Металург :icon_mrgr:
   
  На Iceboy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. гринго

  гринго

  Член од:
  4 мај 2011
  Мислења:
  1.184
  Допаѓања:
  514
  се е то супер, ама ако нема Македонки што ќе се развиваат во светски играчи, не е тоа тоа ... ете со Кометал, имаше пари, се даваа државјанства, имавме успех, снема пари и не ни остана играч од светски ранк кој се појавил во Кометал ...
  --- надополнето: 30 април 2012 во 11:19 ---
  или ќе биде како кај машката екипа Вардар ... да не знаеш дека игра Вардар, ќе си мислиш дека игра екипа од Србија или таму некаде ...
   
 5. DracevoTheCity

  DracevoTheCity Чиста Македонија !

  Член од:
  7 ноември 2008
  Мислења:
  8.335
  Допаѓања:
  8.656
  Доста амбициозно, се надевам Ристо или некој друг нема со финта да му ги собере парите на спонзорот :D
   
 6. Tomasino

  Tomasino Млаџи референт

  Член од:
  19 март 2009
  Мислења:
  9.015
  Допаѓања:
  17.581
  Екипа во која е Ристо Магдинчев на врвот на Европа:pos:no way:D
  И Џорџ Атанасоски со Ристо ќе праеше екипа за врвот па видовме како заврши...:D
  А како тргнало со најавите за кратење на ракометните селекции на Металург,посебно на женската секција,било која екипа ќе можи да е шампион во Македонија...
  Со оглед на високите давачки за пререгистрација на спортските клубови,луѓето од Металург најавија дека само машката екипа ќе ја пријават по сите стандарди,не ми се верува да даваат многу пари за женската секција:unsure:
  Како шо кажаа во Дневник ќе им требаат околу 300 илјади евра само за да ги пријават четирите ракометни екипи шо ги имаат...
  Шо е многу многу ,макар и за чика Минчо....:pipi:
  Со тие пари ќе го земат Станиќ....
  А за Европа,е таму веќе е друга приказна...
  Таму не успеале многу поголеми проекти..
  Сепак да не кобам,да видиме како ќе се одвиваат работите...
   
  На Ivica^ и TheTrooper им се допаѓа ова.
 7. TheTrooper

  TheTrooper Психијатриски случај

  Член од:
  27 април 2009
  Мислења:
  5.754
  Допаѓања:
  4.483
  А Металург е многу подобар знаеш.........
  Испоземаа мање више се што вреди од Македонија и ги преплатија безобразно истите играчи за да греат клупа.После тоа Вардар морал да зема странци,епа мора.Али тоа што е македонското во Вардар бар вреди.
  На ЕП покрај Кире најдобрите во реппрезентацијата беа од Вардар.
   
  На Ilumious, Colt Willcox и bobipp им се допаѓа ова.
 8. bobipp

  bobipp Let's cook!

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.353
  Допаѓања:
  4.015
  Кастратовиќ, Радуловиќ, Велкова...

  Супер си е проектот, не го кобете, само да успее, после ќе трчате по карти :pos: Мора комбинација од странско и домашно, мала држава сме ние за да најдеме толкав фонд на играчи за еден супер-конкурентен тим. Само да не биде претерано. Али со тек на време мислам дека и од кај нас ќе изникнат најдобрите таленти и ќе се усовршуваат. Нека биде пола од Кометал, само нека стигнува до групи ЛШ доволно ќе е :vozbud:
   
 9. olaf

  olaf

  Член од:
  9 април 2009
  Мислења:
  3.183
  Допаѓања:
  3.830
  можи, можи, како де не можело, АМА СО ФИНТА!!! :D
   
 10. Supervisor

  Supervisor .

  Член од:
  28 јули 2008
  Мислења:
  10.785
  Допаѓања:
  3.520
  Со Ристо Магдинчев до врвот на Европа? Само на зборови може. Јас не знам како се осудуваат воопшто да го споредуваат Кометал Ѓорче Петров кој има играно три финалиња во Лига на Шампиони и безброј пати го освојуваше нашево првенство... Тој бренд што го направи Кометал нема да се повтори во далечна иднина во женскиот ракомет. Овие од Вардар се светлосни години далеку од тоа и ЖРК Металург со толку вложувања не успеја да направи некоја посериозна екипа, иако и тие беа далеку од тоа што се случуваше во Кометал и на економски план.
   
 11. TheTrooper

  TheTrooper Психијатриски случај

  Член од:
  27 април 2009
  Мислења:
  5.754
  Допаѓања:
  4.483
  Иначе баш ме занима од кај им парите за се ова ?
   
 12. wgt

  wgt

  Член од:
  30 август 2011
  Мислења:
  280
  Допаѓања:
  92
  Бравос за Вардар.Мислам дека наредната сезона ќе се води битка меѓу ЖРК Вардар и ЖРК Металург
   
  На Saber Rider му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Colt Willcox

  Colt Willcox Љамче-Бутин Фанс

  Член од:
  27 ноември 2007
  Мислења:
  25.845
  Допаѓања:
  41.685
  Смејте се вие, да видите какви русинки има донесено Магдинчев ќе потпишете со две раце :icon_mrgr::drk:
   
  На Invader, Архивист, RedBlack и уште 5 други им се допаѓа ова.
 14. bakigvg

  bakigvg

  Член од:
  30 јуни 2008
  Мислења:
  1.601
  Допаѓања:
  859
  Тие за с_кс ги носат не за играње :pos: или за женење :icon_mrgr:
   
 15. ElNinho

  ElNinho Мадридиста!

  Член од:
  17 јули 2009
  Мислења:
  19.853
  Допаѓања:
  51.393
  намести му на Собол некоја... :D
   

Сподели преку: