Фан Клуб: Philadelphia 76ers

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Тим што најверојатно и нема многу фанови во Македонија, но мене ми сраснаа за срцето уште од порано, кога играа МекКи, Сноу, Ајверсон, Мутомбо...




Малку за името, не знам дали ќе ве интересира, се викаат 76ки затоа што на 4 јули 1776 година во Филаделфија е прогласена независноста на USA, ден што го слават како Independance day.

Еве слика од дресот на мојот all-time омилен кошаркар, иако замина во Денвер (сакал да освои шампионски прстен, со Филаделфија не можел, само не знам дали мислеше дека сериозно мојт со Денвер да освојт, ама ајде, нека му бидит).



Играчи на Филаделфија за паметење:
Charles Barkley - Секој коментар би бил премалку. Неверојатен играч, и даде многу на Филаделфија и ќе остане засекогаш запаметен.



Wilt Chamberlain - Популарната „патерица“ е единствениот играч кој постигнал 100 поени на еден натпревар во NBA (New York Knicks 147-169 Philadelphia Warriors, 36 од 63 од поле (линијата за 3 поени се уште не била воведена) и 28 од 32 од слободни фрлања. Исто така забележал и 25 скока). Почина на 12 октомври 1999. Бог да го прости и вечна му слава.



Julius Erving - Популарниот Доктор Џеј (Dr.J) е еден од најдобрите играчи во своето време, неверојатно подвижен и брз кошаркар кој со неверојатна леснотија изведувал дотогаш невидени трикови за забивање.




Малку за моменталниот тим.
Првата петторка е: Samuel Dalembert, Thaddeus Young, Andre Iguodala, Willie Green и Andre Miller. Кога кон крајот од 2007 го продадоа Кајл Корвер во Јута, се чудев на шо дрога се, па продаваат дечко со прецизен шут и мирна рака. По продажбата, јануари беше катастрофален и имавме скор од 4-11 (7 порази со ред). Од први февруари се подобрија работите, и од тогаш имаме скор 17-7, а вкупниот скор 35-35 не донесе до седмото место во источната конференција и трето во Atlantic дивизијата. Ако остане вака до крајот, ќе играме со вториот од источната конференција, то ест Детроит.
 

DarkWalker

Think globaly , Act Localy!!!
Член од
4 февруари 2006
Мислења
1.209
Поени од реакции
70
Без разлика што го нема АЛЕН ... уште сум за нив ... ма да морам да признаам дека одкога замина тој помалку се интересирам за овој клуб... ми беше идол
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Абе избега да си го спаси г’зот кога ни беше најтешко и бевме 27ми од 30 тима (мислам дека само Шарлот, Мемфис и Сиетл беа тогаш зад нас).

Сепак Игуодала и Милер се извонреден тандем, па не му берам многу гајле. :)
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Ноќеска ги тепавме Бостон 95-90, се вративме од негатива од 11 поени. Игуодала забележа 28 поени и беше најпрецизен од нашите редови, Милер постигна 20.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Имаат шанси за плеофот , заминувањето на Ајверсон се покажа и како добра одлука , вака и оние кои не добива шанса , влегоа во прв тим. морам да кажам дека имаат и зрелост во тимот , тоа вчера го покажаа со победата во гости на Бостон !!

п.с за Селтикс сум :smir:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Точно, после заминувањето на Ајверсон сме колку-толку подобри, иако имавме лош период на кој не сакам ни да се сетам. :)

Само Далемберт некако ко коњ ми е, нов центар ни треба...
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Вечер во 22:00 (мислам) играме со Чикаго дома, после победата над Бостон се префорсиравме, ама сепак се надевам на победа.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Bulls 99 - 121 Sixers

Вилијамс 23, Игуодала 21 и Јанг 20 поени, растур.
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Слабо слабо..не ве бива
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Слабо слабо..не ве бива
Абе не сме Бостон или Детроит, ама во првите 16 на крај ќе влезиме ваљда. Со малку среќа во полуфинале на исток ќе играме. :)
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Абе не сме Бостон или Детроит, ама во првите 16 на крај ќе влезиме ваљда. Со малку среќа во полуфинале на исток ќе играме. :)
Па со оглед на тоа колку е бош источна конференција, имате шанса!
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Го јадовме вчера од Феникс, 107-93, и за очекување беше после толку победи, зазбивтани бевме а и немаме играчки квалитет за толку да издржиме. :(
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Тесно изгубивме од Кливленд, 91-88, ЛеБрон со 26 поени им ја донесе победата. :(. Сега сме пак седми со скор 37-37.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Ги тепафме Њу Џерси 108-99 , Милер со 24 поени прв од кај нас. :)
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Со тешки маки ги победивме Атланта Хокс 109-104, Игуодала ѕверот 20 поени и Милер 23. Сега плеј офот ни е скоро сигурен. :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom