Фан Клуб: Шкендија

Член од
18 јули 2012
Мислења
1.011
Поени од реакции
613
Vardar odamna trebase da bide najmalku 2 liga , ovoj pat posleden moment se spasija so pomos na vlasta, sega boli koga nemat pomos od FFM , e toa e ke trpite sega .
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Istiot liniski, 2 bodovi razlika, mec koj osven titulata resavase i koj ke bide domakin sledniot meguseben natprevar.

Кај гледаш бе офсајд, си има судија тука! А ако бевте подобри ќе дадевте два гола.

Епаа РЕ-ПЕ-ТЕ...ете вии :LOL:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.030
Istiot liniski, 2 bodovi razlika, mec koj osven titulata resavase i koj ke bide domakin sledniot meguseben natprevar.

Не е точно. Мечот кој решаваше кој ќе биде домаќин на последниот дуел, се играше недела-две претходно. Дуелот што заврши 1-1, во кој имаше инциденти по израмнувачкиот гол кој го дадовте.
Голов на Асани е од решавачкиот дуел и истиот требаше да биде поништен.

Се скапавте плачејќи за тој гол и демек ете власта му поклонила титула на Вардар тогаш. Вардар беше далеку подобар во тој дуел, дури и да завршеше 0-0, пак ќе бевме шампиони. Истовремено, негиравте дека во куп дуелот добивте помош на првиот натпревар во Чаир, па и на реваншот кога не добивте чист црвен картон при 0-0.

Минатиот натпревар, не можам да кажам дека судијата тенденциозно го призна голот. Снимките на крај покажаа дека топката не ја мина линијата со цел обем и реално не му се лутам на помошникот што досуди гол. Што и да досудеше немаше да згреши.
Ама, ова денес беше класична кражба. Од авион се виде каде заврши топката, што е потрагично немаше ни консултации меѓу судиите, онака ни грам сомнеж не се фрли дали било гол или не. Вардар беше во налет и израмнувачки погодок можеше да однесе мечот во друга насока.

Реалноста е дека Шкендија во моментов е посилна и пред се', многу поорганизирана од Вардар. Се забележува кај нас немањето тренинзи на дел од играчите и последиците од кризата во клубот. Разликата сега ја прави немањето напаѓач од наша страна. Пет дена да играме, освен од прекин или со шут од далеку, не можеме да дадеме гол, затоа што нема кој да даде гол. Сепак, ќе остане забележано дека денес победивте со ОЧИГЛЕДНА судиска кражба. И секоја споредба со минатото е смешна, затоа што слично како вас, така и ние имаме право да тврдиме дека сега вие сте тие што власта со сила ги прави шампиони. Па некои горе викаат не сме биле навикнати да немаме помош од судии. Од кога признавање на ЧИСТ ГОЛ е помош од судија?
Победивте и нормално е да се радувате, особено што ова значи дека од сега може да се прогласите за шампиони. Вардар нема шанси да се носи во борбата за титула, туку треба насочување кон борбата со Работнички и Пандевци за останатите места кои водат во Европа.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.971
Поени од реакции
1.864
Три важни бода кон одбрана на титулата. Слаба Шкендија, а уште послаб Вардар. Освен непризнатиот гол (кој рака на срце беше еврогол), Вардар тотално безопасен. Неколку добри шанси на Шкендија за да ја увери победата, ама некако незаинтересирано делуваа. Составот не беше стандардниот , се гледаше улогата на левиот бек Мици во офанзива, иако и детето Мерџани не дека беше лош, ама некако ептен уплашен. Агим , сенка од некогашниот Агим. Тука мислам дека Нафиу доста поопасен , или па Жуниор од лева, а Омар Имери од десна (овој пак многу лошо се снајде од лева страна, со младиот Мерџани). Изаир Емини, бајаги е истрошен, би требало да игра 20тина минути на крај, а Фазли беше доста подвижен денес. Бејтулаи мора да го пофалам, иако сум еден од најголемите негови критичари, Муслиу стандарден, а денес малце потфрли Мрати, никако да се синкронизира со Агим од десна страна.Тотре и Алими беа добри (Алими се измори последните 20 минути).
Дефинитивно како Бесарт сме немале нападач (не знам у каква форма ќе се врати). Радевски ме чуди што воопшто не играше ниту во подготвителните натпревари, а бајаги време помина.

 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
На тој Зија Мерџани што му е природна позиција, не беше он стопер? Денес само принудно играше лев бек (како замена за Мици) или тоа му е природна позиција?
 
Член од
8 август 2013
Мислења
982
Поени од реакции
1.246
На тој Зија Мерџани што му е природна позиција, не беше он стопер? Денес само принудно играше лев бек (како замена за Мици) или тоа му е природна позиција?
Ne, nikogash ne igral shtoper. Lev bek mu e prirodna, i sredina isto taka nekoi pozicii moze da igra.

On e dete na Shkendija, generacija ne Totre. No 2, 3 godini igra po selski ligi i sea reshia da go vratat. Pricinite za vrakanjeto se "nejasni" no sepak e dobar igrac, vcera odigra soliden mec.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Знам дека е ваше дете и 2-3 сезони го шетавте по позајмици во Втора Лига и искрено и јас се изненадив што сеа го вративте оти цело време си мислев дека на крај целосно се ослободивте од него, ама од икс причини цело време имав инфо дека е стопер па ме збуни сеа дека игра лев бек, па не знаев дали принудно денес игра така или јас грешна информација сум имал. Фала за одговорот :)

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Ne, nikogash ne igral shtoper. Lev bek mu e prirodna, i sredina isto taka nekoi pozicii moze da igra.

On e dete na Shkendija, generacija ne Totre. No 2, 3 godini igra po selski ligi i sea reshia da go vratat. Pricinite za vrakanjeto se "nejasni" no sepak e dobar igrac, vcera odigra soliden mec.
Како бе причините за враќање се нејасни?
Па немаме резервен лев бек. Освен тоа дечкото и на подготовките а и вчера одигра сосема солидно и покажа дека исправна е одлуката да му се даде шанса.
 
Член од
8 август 2013
Мислења
982
Поени од реакции
1.246
Знам дека е ваше дете и 2-3 сезони го шетавте по позајмици во Втора Лига и искрено и јас се изненадив што сеа го вративте оти цело време си мислев дека на крај целосно се ослободивте од него, ама од икс причини цело време имав инфо дека е стопер па ме збуни сеа дека игра лев бек, па не знаев дали принудно денес игра така или јас грешна информација сум имал. Фала за одговорот :)

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Ne bil ni na pozajmici od nas, ne bil uopshto igrac na Shkendija veke so godini, jas mislev deka go ostavil futballot.
Како бе причините за враќање се нејасни?
Па немаме резервен лев бек. Освен тоа дечкото и на подготовките а и вчера одигра сосема солидно и покажа дека исправна е одлуката да му се даде шанса.
Toj e dobar igrac jas go znam podobro od tebe, no ovde ima dva konflikti. Kako prvo kako moze vakov igrac da go izbrkash bez da mu daesh niedna shansa. Vtoro kako go vratish bash nego, koga znaesh deka Murati ja imash kako rezerva na leva pozicija, bidejki vo desna imash i Todorovski i Bejtullahi moze da igra. I plus imash mladinci koj treba da konkurirat se prv tim.

Pricinata za mene e jasna i znam tocno zas e vraten iako ne bil nikogash na plan da se vrati, ni ne bil sleden od Shkendija nekogash. Deckovo e super i kako licnost i kako igrac.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Ne bil ni na pozajmici od nas, ne bil uopshto igrac na Shkendija veke so godini, jas mislev deka go ostavil futballot.


Toj e dobar igrac jas go znam podobro od tebe, no ovde ima dva konflikti. Kako prvo kako moze vakov igrac da go izbrkash bez da mu daesh niedna shansa. Vtoro kako go vratish bash nego, koga znaesh deka Murati ja imash kako rezerva na leva pozicija, bidejki vo desna imash i Todorovski i Bejtullahi moze da igra. I plus imash mladinci koj treba da konkurirat se prv tim.

Pricinata za mene e jasna i znam tocno zas e vraten iako ne bil nikogash na plan da se vrati, ni ne bil sleden od Shkendija nekogash. Deckovo e super i kako licnost i kako igrac.
Хаха велиш дека го знаеш добро а си мислел дека го оставил фудбалот. :ROFLMAO:

Не секој младинец добива шанса одма во матичниот клуб, а тогаш сеуште не бевме стабилизирани со тренери и играчкиот кадар. Сега тимот веќе има костур.
Мурати може да одигра и лево, играл голем дел од кариерата на таа страна, но тој е десњак. Тодоровски е резервна опција за десен бек. Бејтулаи е штопер и не е логично да крпиш со него на десен бек кога имаш само два квалитетни штопери и резерви како Чешмеџиев и Садриу.
Сосема исправен потег е враќањето на Мерџани, а и да не беше тој секако ќе ни требаше играч за таа позиција.

Ајде кажи ни зошто го вратиле, пошто нема нешто нелогично во неговото враќање ?
 
Член од
8 август 2013
Мислења
982
Поени од реакции
1.246
" Toj e dobar igrac jas go znam podobro od tebe " znaci go znam kako igrac i toa pred da go zemat sega vo Shkendija. Od koga ne e vo Shkendija slushnav kade pocnal da igra 3 liga i veke 2 godini nemam cueno za nego i mislev deka do ostavil futballot. I nema veke da ti repliciram na vakvi komentari kade sakash da ispadnam glup i kade mislish deka ne znam shto zboruvam.

Prvo, toj e izbrkan od Shkendija 2014-2015, kade sponzorot veke imashe 2 godini u Shkendija i ne znam sto stabilizacija treba da se drzi dobar futbaler. Zborish za Bejtullai dega e shtoper i ne e logicno da igra desen bek a znaesh deka mnogu poveke utakmici vo svojata kariera gi ima kako desen bek od kolku shtoper ( ne velam deka kade podobro igra).

I posledna za da ti bide "jasno" i tebe. Segashniot pretcedatell vo Shkendija ( Bexheti ) ima napraeno nova kuqa, Tatko mu na Zija Merxhani ima firma za construction i go ima napraeno kuqata na Bexheti, i ti kako covek shto e roden vo Tetovo i ja imash sledeno poveke godini futballot, znaesh deka vo Shkendija sekogash e rabotano so kompenzacija. I kako tocka ova ne e ni 1% odluka na strucniot shtab na Shkendija, isto kako i Beqiri. A za Bexheti ne znam dali si slushnal deka ne zboruvat dobri zborovi kako licnost.

Jas nemam nishto protiv vrakanjeto od kolku protiv izbrkanjeto vo toa vreme, pamtim kako se mucivme za lev bek a gledate kaj sme imalle. Trebashe da cekame nekoj da naprae kuqa pa on da se vrati vo Shkendija !!
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
" Toj e dobar igrac jas go znam podobro od tebe " znaci go znam kako igrac i toa pred da go zemat sega vo Shkendija. Od koga ne e vo Shkendija slushnav kade pocnal da igra 3 liga i veke 2 godini nemam cueno za nego i mislev deka do ostavil futballot. I nema veke da ti repliciram na vakvi komentari kade sakash da ispadnam glup i kade mislish deka ne znam shto zboruvam.

Prvo, toj e izbrkan od Shkendija 2014-2015, kade sponzorot veke imashe 2 godini u Shkendija i ne znam sto stabilizacija treba da se drzi dobar futbaler. Zborish za Bejtullai dega e shtoper i ne e logicno da igra desen bek a znaesh deka mnogu poveke utakmici vo svojata kariera gi ima kako desen bek od kolku shtoper ( ne velam deka kade podobro igra).

I posledna za da ti bide "jasno" i tebe. Segashniot pretcedatell vo Shkendija ( Bexheti ) ima napraeno nova kuqa, Tatko mu na Zija Merxhani ima firma za construction i go ima napraeno kuqata na Bexheti, i ti kako covek shto e roden vo Tetovo i ja imash sledeno poveke godini futballot, znaesh deka vo Shkendija sekogash e rabotano so kompenzacija. I kako tocka ova ne e ni 1% odluka na strucniot shtab na Shkendija, isto kako i Beqiri. A za Bexheti ne znam dali si slushnal deka ne zboruvat dobri zborovi kako licnost.

Jas nemam nishto protiv vrakanjeto od kolku protiv izbrkanjeto vo toa vreme, pamtim kako se mucivme za lev bek a gledate kaj sme imalle. Trebashe da cekame nekoj da naprae kuqa pa on da se vrati vo Shkendija !!
Не си ставај на срце бе, не сакам да идпаднеш глуп туку да ми кажеш како го знаеш кога не си знаел дека сеуште игра фудбал?

На Беџети му се ниша фотелјата и мислам дека на крајот на сезоната ќе си лета.
Без разлика на тоа како дошол, тоа е исправен потег.

Бејтулаи почнал како десен бек, но секогаш збориме за тоа каква е ситуацијата моментално, а тоа е дека Бејтулаи игра многу подобро како штопер а и доби место во репрезентацијата како штопер.
Освен тоа кога сме тенки со штопери не може да покриеш друга позиција со еден од штоперите, што би значело дека стартер ќе биде Чешмеџиев или Садриу па сега ти види како е подобро во оваа ситуација.
 
Член од
8 август 2013
Мислења
982
Поени од реакции
1.246
Vo red.

Za Bejtullai nemam nisto protov toa sto si pisal, jas mislam vo vonredna situacia ja imash i Bejtullai so moze desen bek ama poentata mi bese da kazam deka vo normallna situacija ne bi baralle alternativi za lev bek.

I mislam deka e vreme da stavat nekoj dobar na mesto na Bexheti, vakvi greshki koshtat. Glupav covek. posle 5 godini investicii napraesh super ekipa sto moze da vleze u grupi on prodava kapiten na timot vo momentont koga mozes site pari sto gi ullozill da gi vraqa, a on napravi "cost saving".

Isto taka kazav i pred nekolku nedeli deka ne mi se dopaga mnogu timot, ona se gleashe i vcera kade sto so malku povoigran Vardar ke imavme pogolemi problemi. A.Ibraimi site ocevukat mnogu, no jas mislam deka ova e maximum od nego, nekoj dobar kros, nekoj shut i ne veruem deka ke odluci natprevari. Alimi i Emini sto pomalku da gi stavi na igra tolku podobro za igracite, osobeno Emini. Ima mnoogu mladi sto mozhat podobro od niv na tie pozicii ( Zejnullai, Nafiu, Bojku, B.Rexhepi, pa i Beqiri ).

Golem problem e isto i B.Ibraimi koj spored nekoi informaci od sega 3 meseci ke bide nadvor i dodeka se vrati u forma ke pomine isto ushte vreme.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom