Фан Клуб: Челзи

Член од
4 јуни 2016
Мислења
438
Поени од реакции
365
Фабрицио има објавено дека Челзи има започнато преговори со Лестер за Чилвел.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.549
Поени од реакции
52.342
Petr Cech and Frank Lampard took a pre-lockdown trip to Germany to speak directly with Timo Werner, his family, and his reps, according to The Telegraph.

Both played a massive part in convincing him, and also Hakim Ziyech to join Chelsea.

 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
И јас мислам дека сега треба да ја средуваат одбраната. Мислам дека ќе го купат и Чилвел, ама мораат да продадат и одредени играчи, како Дринквотер, Алонсо, Бакајоко и Мозес. Потребен е и голман. Онана не е лош избор, околу 30-35 мил. ќе чини. Статистиката на Кепа е очајна. Таа вина ја дели целата одбрана, но сепак јас очекував повеќе од него. Можеби причината лежи во тоа што реално и во Челси нема негова вистинска замена. Вили не е лош, ама е далеку од тоа дека има квалитети да го носи Челси до титули. Мора клубот да има поквалитетна опција која ќе добива минути, барем во куповите.

Добро е тоа што клубот да има одредена програма и тоа што Челси има тренер кој има одредена визија. Ќе биде тешко наредна сезона Челси да се бори за титула. Пул има среден тим, а Сити (ако горе-доле остане овој тим), кој ако не игра ЛШ ќе може да атакува на ПЛ. Ама ова е голем напредок, стабилна тренерска позиција, кој на долг план може да го средува тимот и нови играчи кои имаат голем потенцијал. Конечно шанса за Лампард да ја покаже својата визија со вистинските играчи кои тој ги сака, а чим со академијата и она што го затекна се трка за ЛШ, за некоја сезона несомнено Челси ќе биде во трка за нова титула во ПЛ, а можеби и во ЛШ.
 
Последно уредено:

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.549
Поени од реакции
52.342
Потребен е и голман. Онана не е лош избор, околу 30-35 мил. ќе чини. Статистиката на Кепа е очајна. Таа вина ја дели целата одбрана, но сепак јас очекував повеќе од него. Можеби причината лежи во тоа што реално и во Челси нема негова вистинска замена. Вили не е лош, ама е далеку од тоа дека има квалитети да го носи Челси до титули. Мора клубот да има поквалитетна опција која ќе добива минути, барем во куповите.
Нема да се случи ова. Единствен начин според мене да има нешто за голманската позиција е ако Кепа по рестартов е уште полош него што беше пред да биде седнат на клупа, па тогаш да решат дека е доволно. Против Ливерпул и Евертон си беше добар, и ако продолжи така дефинитивно нема никаква причина за размислување за продажба. Јас уште стојам на тоа дека најголемиот дел од примените голови не беа негова кривица и не можеше ништо да направи. Со тоа не викам дека нема он никаква кривица, ама сепак.
И за втор голман исто, веќе му го продолжија договорот на Вили и мислам дека цел фокус ќе им биде на другите позиции. Доколку наредна сезона повторно е проблематична голманската позиција, тогаш ќе размислуваат за замени.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
И јас претпоставувам дека нема да купат нов голман, ама реално Кепа е слаба точка во тимот.

Башка премногу се 80 мил. за Чилвел. Се шпекулираше 60, што ако остане сумата таму, можеби ќе се пресели во Челси. Одбраната е канта. Мислам дека играч како Умтити ќе помогне многу. Кулибали ќе биде околу 100 мил., што е исто премногу. Аке, 40 мил., е исто солидна опција, ама и тука мора да се зајакне тимот, со оглед на тоа дека Зума и/или Кристенсен се или беа на излезна врата. Но во секој случај добро е што веќе речиси имаат 2-3 нови играчи, уште 1-2 и ова ќе биде одличен преоден рок.
 
B

Beginner

Гостин
Немам гледано фудбал од Март затоа овие 7 минути ми се видоа како предобри :D
Туку каква дистанца ова што го планираат од лигата е многу тешко да го изведат 1 заразен да има отиде цел тим. Е сега незнам како е не пратам многу ама нели се договорија фудбалерите да се изолирани да не се гледат со семејствата и да немат со никој друг контакт помеѓу утакмиците може па и ќе успее. Ама пак доволно е 1 играч од било која екипа што ќе ја прекрши изолацијата и се зарази и отиде цел тим.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260

Еве ви го Санчо. :icon_mrgr:

Роки од ланец пуштен, гризе.

20200607_235544.jpg
 
Последно уредено:

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.549
Поени од реакции
52.342
Јас уште сум за не мора. Ако тие пари може да се искористат за класа дефанзивец. Ама ако нема летово класа дефанзивец кој би го купиле, супер. Како и да е, знаеме само дека има сериозен интерес, ама има и доста други заинтересирани клубови. Ќе видиме што ќе испадне.
Интересно е што во напад се оди по версатилни играчи кои ќе можат да играат на повеќе позиции и во повеќе системи. Интересот за Санчо како целосно да го снема, иако со месеци се збореше како главна цел.


Во другите вести, изиграа пријателска со Рединг пред некој ден. Викендов и против КПР. Канте се врати на тренинзи и играл и во пријателската, што е одлична вест. Џејмс и Одои ко што разбрав имаат некои тренинг повреди. Очекувано, ама се надевам дека не е ништо сериозно. Уште девет денови...
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Јас уште сум за не мора. Ако тие пари може да се искористат за класа дефанзивец. Ама ако нема летово класа дефанзивец кој би го купиле, супер. Како и да е, знаеме само дека има сериозен интерес, ама има и доста други заинтересирани клубови. Ќе видиме што ќе испадне.
Интересно е што во напад се оди по версатилни играчи кои ќе можат да играат на повеќе позиции и во повеќе системи. Интересот за Санчо како целосно да го снема, иако со месеци се збореше како главна цел.


Во другите вести, изиграа пријателска со Рединг пред некој ден. Викендов и против КПР. Канте се врати на тренинзи и играл и во пријателската, што е одлична вест. Џејмс и Одои ко што разбрав имаат некои тренинг повреди. Очекувано, ама се надевам дека не е ништо сериозно. Уште девет денови...
Нам ни требаат уште играчи од нападот и играчи од овој профил што знаат да ја поврзат средината и нападот. Доста е веќе од импровизации низ годиниве, ако ги изземеме Коста и Хазард.
Е сега, талентиран играч од Бундес, особено за таа цена, знаеш. Океј, муабетот дека имаме приоритети може би паднал во вода, со оглед на најавите дека Роман има пари за летово и ќе троши, но резервата останува.

Класа стопер, нема. Нема готов. Треба да го направиш. Ван Дајк не дојде во Ливерпул како класа стопер. Ван Дајк беше исто што и Аке во Борнмут. Стабилен, добар дефанзивец во мид-тејбл екипа. Тоа што Клоп направи од него, тоа е друга приказна.

Без разлика дали ќе фрламе пари или не за дефанзивец (покрај лев бек), сериозно треба да се размисли за ваков трансфер.
Момакот е талентиран, добар за негови години, нема збор, само...
 
Член од
4 јуни 2016
Мислења
438
Поени од реакции
365
Ако има шанса да се доведе Хаверц овој трансфер период не треба да се размислува воопшто. Има договор до 2022 и следната сезона влегува во последната година од договорот, ќе му падне цената и Бајерн ќе си го собере, како и сите квалитетни играчи од бундесот.
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
2.944
Поени од реакции
1.919
Изгледа конечно почна да се работи плански и навремено.
Покажавме на Дортмунд дека не е само Санчо играч кој не интересира и дека нема да се натегаме цело лето.
Дадовме понуда сакаат повеќе одиме понатаму.

Моментално во Челзи од цела офанзивна линија гол можат да дадат Абрахам и Моунт. Другиве тапа. Нема играч кој ќе гарантира 10+ голови во сезона. Вернер и Хавертц се токму тој профил на играчи, знаат да се најдат во гол шанса, да направат завршен пас.
Токму тоа му фали на Челзи неколку сезони наназад. Поради импотенција во нападот и си ги држиме екипите со активен резултат си патиме резултатски. Можеби одбраната не е Малдини и Неста ама ако ние успееме до 60 да дадеме 2 гола, полесно ќе можеме да се браниме.

Од мене зелено светло за Хавертц (рачунам дека Вернер е веќе договорен) далеку подобра опција од Кутињо.
Абрахам, Вернер, Хавертс, Зијах. :pijani:
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
За Санчо никогаш немало понуда. Интерес да, некои иницијални разговори, да. Цената што ја барал и бара Дортмунд е превисока и драго ми е што Марина се впуштила во потрага по други опции.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Ако по некоју случајност успеемо стварно да ги донесемо Вернера, Зијех и Хаверза у едн рок, ќе се напију две чаше воду.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom