Фан Клуб: Челзи

O

onefifty

Гостин
Јас одамна зборам дека тимов е перфектен за 4-3-3 и дека треба да се отарасиме од таа 3-5-2 колку и да е сигурица, едноставно мора да идеме на повеќе ризик и да играме на наш квалитет, имаме потенцијално опасен напад, мора да има човек плус во напад, не во одбрана.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Јас одамна зборам дека тимов е перфектен за 4-3-3 и дека треба да се отарасиме од таа 3-5-2 колку и да е сигурица, едноставно мора да идеме на повеќе ризик и да играме на наш квалитет, имаме потенцијално опасен напад, мора да има човек плус во напад, не во одбрана.

Тухел смета дека немаме доволен квалитет во одбрана, а и доволна заштита пред одбраната. Што е донекаде во право и затоа продолжува со 3-4-3.
Под претпоставка да ги земеме Рајс и Кунде, верувам дека инстантно ќе ја промени.

Денес во 90 минути игравме три формации. Најново - 4-1-4-1.
 
Последно уредено:
O

onefifty

Гостин
Тухел смета дека немаме доволен квалитет во одбрана, а и доволна заштита пред одбраната. Што е донекаде во право и затоа продолжува со 3-4-3.
Под претпоставка да ги земеме Рајс и Кунде, верувам дека инстантно ќе ја промени.

Денес во 90 минути игравме три формации. Најново - 4-1-4-1.
Знам ама сметам дека на веќе завршена сезона во ПЛ каде испаднавме од борба за титула, не е лошо да смени и проба со нов пристап, следна сезона со евентуални Кунде, Рајс и Галагер ќе изгледаме сосема различно и ќе има играчи за 4ка позади.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.551
Поени од реакции
52.343


Нема да ме чуди.




Пулишич и Зијех скоро сигурно, а ништо чудно и Вернер и Хаверц.
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2008
Мислења
703
Поени од реакции
503
Нема да ме чуди.
Братанац е микс меѓу Вернер и Лукаку. Ќе биде интересно да остане и од наредната сезона да биде барем замена.
Lakaka може да си оди, око нема да ми трепне. Серко невиден, мислев дека се смени од времето во Јунајтед, ама се покака јако.
Идемо Халанд на место на Лакака на лето :D :D Не можам да се напинам цело време со вакви плачковци.

Напаѓачите со Morata vibes. Од TheAtletic, кој што е мислам блиску до Челзи и има некои инсајдерски информации:
 
Член од
4 јуни 2016
Мислења
438
Поени од реакции
365
Кој е незадовољан може одма да си иде, Тухел ни под разно не смее да биде жртва на незадовољство на играчи. Веќином од овија плачковци што се губив по терен и немав никакв придонес у игру кд су у стартну поставу немаше да видив Лигу на Шампиони да не беше Тухел.

Само ме стра дека ќе биде обратно, много од њима су скупо платени и знаејќи гу управу на Челзи попрво Тухел ќе биде измаван него тија неколко играчи.

Што се однаса до Лукаку, друже бш ми беше кеф кд потпиша летоска, ама бате бе сс ништо не ги оправда тија паре потрошени на тебе.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.551
Поени од реакции
52.343
Нема никакви шанси да се продадат повеќето, а најмалце шанси има за Лукаку. Се надевам ќе видиме некое подобрување во нападот и дека ќе успее Тухел да ги воигра затоа што дефинитивно е нешто на што може да се работи, не е дека до толку не ги бива сите.
Од Зијех најлесно би се откажале. Не знам за кој ќе добијат толку колку што би сакале. Вернер ваљда би го дале ако некој им ги врати 50те милиони. За Пулишич може да има пазар, ама дали ќе сакаат да го дадат. Хаверц мислам нема шанси.

Изгледа ќе пробаат сериозно да го потпишат Дембеле на лето... Знам дека Тухел го сака затоа што баш под него играше добро, ама уште еден играч кој често ќе биде повреден.

Веќе се знае дека ќе одат на играч од среден ред и дефанзивец, а веројатно ќе мора и бар еден бек затоа што не завршија работа сега. Добри шанси има Азпи и Алонсо да не се тука следна сезона, па затоа не верувам повеќе од 2-3 продажби да има, ќе им се отворат премногу проблеми за средување.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Овој напад играл и под палка на Лампард. И му донел бркање од Челзи. Гомнено, неуверливо, неконстантно. Во нивната омилена формација.

Не ги судам јас Пулишиќ и Одои врз основа на игрите на вингбек, туку кога играат на своето. Повторно немаат врска.
Германците не напредуваат, особено Хаверц, а исто така играле под два тренери на ист начин. Под Лев и Флик, топло-ладно, неуверливо.
Може Тухел да промени работи во фаза на напад, но многу малку.
Единствено во однос на Лукаку одредени ситници. Ама не може Тухел да го научи Пулишиќ да се задржи на нозе или Одои да тргне на дефанзивец штом добие топка во последна третина, а не да се заврти околу својата оска и да ја врати назад топката.

Искрено, доколку пристигнат понуди на лето за било кој од навална линија, тотално сум индиферентен. Вклучувајќи го и Лукаку, исклучувајќи го Маунт.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.551
Поени од реакции
52.343
Овој напад играл и под палка на Лампард. И му донел бркање од Челзи. Гомнено, неуверливо, неконстантно. Во нивната омилена формација.

Не ги судам јас Пулишиќ и Одои врз основа на игрите на вингбек, туку кога играат на своето. Повторно немаат врска.
Германците не напредуваат, особено Хаверц, а исто така играле под два тренери на ист начин. Под Лев и Флик, топло-ладно, неуверливо.
Може Тухел да промени работи во фаза на напад, но многу малку.
Единствено во однос на Лукаку одредени ситници. Ама не може Тухел да го научи Пулишиќ да се задржи на нозе или Одои да тргне на дефанзивец штом добие топка во последна третина, а не да се заврти околу својата оска и да ја врати назад топката.

Искрено, доколку пристигнат понуди на лето за било кој од навална линија, тотално сум индиферентен. Вклучувајќи го и Лукаку, исклучувајќи го Маунт.
21-23 годишни фудбалери се уште далеку од изградени играчи и можеш да ги научиш се, доколку има обострана желба и од играчот и од тренерот, нормално. Истово го зборевме и за 22-23 годишен Салах кој најчесто делуваше како аматер, па испадна можело да научи со време. Не викам дека и овие ќе станат играчишта како него, ама прерано е за отпишување.

Мене не ми се верува да има понуди кои би и одговарале на Марина. Можеби за Зијех и можеби за Вернер ако се заинтересираат Баерн/Дортмунд. Дури и да има за повеќе, нема шанси да се продава толку затоа што секој ќе мора да се замени, а веќе има други 2-3 позиции за кои ќе треба да се купува. Нема шанси толку трансфери да се направат.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Никој не ги отпишува. Здравјето го загубив бранејќи ги токму од отпишувања.
Само не може Салах да го споредуваш со Хадсон-Одои или Пулишиќ, затоа што Салах заигра за Челзи деветнаесет пати. Одои е четири сезони со клубов и не делува дека воопшто е напреднат во било која фаза од играта.

Салах да беше четири сезони во Челзи, сега ќе го славевме како легенда. Пулишиќ не сакам да го коментирам. Нула импакт откако е дојден.
Хаверц е втора сезона, ајде првата му треба време, нова лига, средина, имаше и добри изданија, го реши финалето. Сега очекуваш дека ќе биде подобар и подобар. Засега, ништо. Анемично, бледо, без желба.
Извинете.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
703
Поени од реакции
503
Клубот гледал да се засили првично на стопер и ДМ, па може да идеме на Кунде и Рајс, плус гледам дека за Де Лихт има шпекулации, така да добро ќе е да добиеме барем еден од Кунде/Де Лихт + Рајс. За 4-1-4-1 ќе бидат екстра играчи.
Само пак ќе немаме крила што дриблаат и поминуваат играчи 1в1. Тоа ни е најголем проблем. Цело време се буткаме низ средина, а така во ПЛ многу тешко.

Паднавме од играчи како Чех-Тери-Лампард-Балак-Дрогба на играчи како Рудигер-Алонсо-Жоржињо-Лукаку. Ни требаат повеќе играчи со Челзи ДНК, а не лигуши.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
703
Поени од реакции
503
1643283666254.png
Ни требаат само 2/3 засилувања за да можеме да се носиме со Сити. За поголем исчекор, мора да имаме продорни крила како нивните, не може со Зиех/Пулишич и повисок Шон Рајт Филипс да одиме напред.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.551
Поени од реакции
52.343
Друга ситуација која ќе треба да се разреши на лето е што Канте и Жоржињо ќе имаат по една година од договорот и ќе треба да се реши дали ќе остануваат или ќе си одат, а не и со нив сред сезона да не знаеме што ќе се случува. Мислам дека еден сигурно си оди на лето. Се надевам нема да е Канте, а и поверојатно е Жоржињо да се врати во Италија, не потсетува неговиот агент секоја недела дека би сакал секако. Јувентус биле заинтересирани за трансфер на лето, па би можело да се договори нешто. А и ако веќе се носи еден од Чуамени/Рајс, се враќа Галагер и има намера да се смени формацијата за да се искористат максимално тие играчи, вистинско време ќе биде да се продаде Жоржињо. Канте се надевам ќе остане и ќе треба паметно да се користи затоа што очигледно не може веќе да го издржи темпото неговото тело, поради начинот на кој игра. Нека го користат само за дербиња во ПЛ и завршница на куп натпреварувањата.

Иначе Вернер, Пулишич и Зијех се играчите кои би си оделе на лето доколку имаат прилика според Мет Лоу, очекувано. Како што пишав, се отвара доста работа која сигурно сакаа да ја избегнат и поради различни околности наместо мирно лето во кое ќе се донесе еден или двајца играчи, ќе треба многу работи да се средат. Затоа ќе биде премногу битно да имаат добра стратегија и успешно лето. Доколку направат се како што треба, може релативно лесно следна сезона да имаме многу подобро избалансиран тим кој ќе има подобри шанси за доближување до Сити во лигата. Ама ако заебат...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom