Фан Клуб: ФК Борец 1919

StarScr3am

Ѓавол
Член од
22 септември 2009
Мислења
798
Поени од реакции
219
Вие сите што сте реални никогаш тука нема да коментирате дека Борец не бил оштетен. Не знам која утакмциа сте ја гледале. Сега и ќе ви кажам кај Борец се е оштетен со потенцијални пенали за кои се директни виновници судиите.

1. Со Шкупи двата пенала се крајно сомнителни
2. Со Шкендија на домашен терен кога Борец загуби 0:2 Павиќ играше со рака судијата не дувна пенал, а вториот гол беше крајно спорен поради можен офсајд бидејќи никогаш не видовме повторена снимка од камерата на 16 метри поставена
3. Пеналот со Академија Пандев во Струмица е бедно досуден.

Поентата на Кочо е дека ако Силекс некаде е покраден за спорен пенал Добре Иванов ќе ја преврти федерација наопачки, Ѓорче Копчар и Блашко исто, Шкупи исто! Кочо само бара заштита да не биде оштетен и едноставно да добива 50-50 судење. А за тоа дека не вложува повеќе се согласувам, дека нема младинска школа исто така е голем проблем негов, со тоа ќе го направи Борец инстант клуб.

ПС. Вчера имаше состанок и Кочо најави дека останува за инат на сите и ќе ја истера работата и ќе го засили Борец уште повеќе
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.532
Поени од реакции
1.515
абе ќе ја превртат ФФМ наопаку, ама по две утакмици пак ќе бидат оштетени оти изглеа не сфаќаат дека во бедна лига има и бедни судии. тие кутрите не дека сакаат некој да оштетат, туку толку им е капацитетот за судење. ама кусогледи луѓе тоа не го сфаќаат и мислат против нив се суди.
 

StarScr3am

Ѓавол
Член од
22 септември 2009
Мислења
798
Поени од реакции
219
абе ќе ја превртат ФФМ наопаку, ама по две утакмици пак ќе бидат оштетени оти изглеа не сфаќаат дека во бедна лига има и бедни судии. тие кутрите не дека сакаат некој да оштетат, туку толку им е капацитетот за судење. ама кусогледи луѓе тоа не го сфаќаат и мислат против нив се суди.
Види ги делегирањата ќе ти станат некои работи јасни. Јас одма сега ќе ти наведам кој судија како суди кој зошто суди кој каде помогнал
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.861
Поени од реакции
7.242
Da ne se prajme ludi site znajme ova politika i vrska nema so klubojte ofs, ffm se e borba za vlast na dvete partii nisto drugo a vo slucajot borec ke odi kurban a lesno mozi da ne snajdi i nas istoto scenario tie ke si gi vadat ocite a klubovite ke stradaat za sitni poeni, sueti i inaeti

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.567
абе ќе ја превртат ФФМ наопаку, ама по две утакмици пак ќе бидат оштетени оти изглеа не сфаќаат дека во бедна лига има и бедни судии. тие кутрите не дека сакаат некој да оштетат, туку толку им е капацитетот за судење. ама кусогледи луѓе тоа не го сфаќаат и мислат против нив се суди.
Де бе другар, многу пати сум кажал, толку години пратиш Мак фудбал и си директно инволвиран во извештаи правење, а уште не ти се јасни како функционираат некои работи :D
Да, некои претеруваат дека намерно се оштетувани нивните екипи, ама дека нема притисоци врз судии, дека нема пристрасно судење за некои екипи, тоа не можеш да го кажеш. Да, судиите секако се мизерни, ама многу често за одредени одлуки им кумуваат познанствата со луѓето од федерација и судат по нечија директива за да не летнат од листата.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.532
Поени од реакции
1.515
мене јасно ми е дека тие работи постојат, секогаш постоеле кај нас и ќе постојат и во иднина без разлика кој е во ФФМ. ама тие притисоци и тенденциозни судења се многи помалку отколку што се прават и често се мешаат со грешки на судиите поради нивниот неквалитет.

па кај нас а згреши судија одма се плука дека судел по ноти, дека имало завера оштетениот клуб да се оштети, и тоа е секое коло и сите клубови се жалат. небаре ние иаме најдобри судии на свет па а згрешат одма редено е. до сеа 12 клубови од можни 12 во Првата лига се жалеа дека биле оштетени. епа кој е тука клубот туркан од федерација? ете на злогласниот натпревар на Чаир луѓе извршиле притисок врз судиите, ама извршиле локални шерифи оти очигледно судијата судел фер. на другите кој вршел притисок?

во Битола коа играа Пелистер - Работнички негде во првите кола, можеби и прво, двата клуба се жалеа дека биле оштетени од судиите. бре мајката, да не знаеш дали да се смееш или да плачеш. одма работата беше „ете, нашиот клуб некому му смета и се прави се' само за да не просперира“. и двата оштетени на истиот натпревар. тоа само кај нас го има, само кај нас судиите судат против сите клубови во лигата.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Вие сите што сте реални никогаш тука нема да коментирате дека Борец не бил оштетен. Не знам која утакмциа сте ја гледале. Сега и ќе ви кажам кај Борец се е оштетен со потенцијални пенали за кои се директни виновници судиите.

1. Со Шкупи двата пенала се крајно сомнителни
2. Со Шкендија на домашен терен кога Борец загуби 0:2 Павиќ играше со рака судијата не дувна пенал, а вториот гол беше крајно спорен поради можен офсајд бидејќи никогаш не видовме повторена снимка од камерата на 16 метри поставена
3. Пеналот со Академија Пандев во Струмица е бедно досуден.

Поентата на Кочо е дека ако Силекс некаде е покраден за спорен пенал Добре Иванов ќе ја преврти федерација наопачки, Ѓорче Копчар и Блашко исто, Шкупи исто! Кочо само бара заштита да не биде оштетен и едноставно да добива 50-50 судење. А за тоа дека не вложува повеќе се согласувам, дека нема младинска школа исто така е голем проблем негов, со тоа ќе го направи Борец инстант клуб.

ПС. Вчера имаше состанок и Кочо најави дека останува за инат на сите и ќе ја истера работата и ќе го засили Борец уште повеќе
1. za prviot i so toa klucniot penal se soglasuvam, toa bese premalku za penal. vtoriot penal e cist penal, ja imas snimkata na sajtot na FFM i na reprizata od drug agol se gleda deka defanzivecot na borec ja zakaci nogata na adili. sepak prviot pogresno dosuden penal e klucen i so toa borec bese osteten.

2.
na 4:03 ako pauziras (najdobro prethodno zabaveno pusti go videoto) prilicno dobro se prepoznava deka asistentot zejnulai i strelecot doriev pri dodavanjeto se na odprilika ista visocona, duri pre mi izgleda deka doriev e za nuansi ponazad. momentot so pavic go nema, ama ako pamtam dobro toa bese situacijata koga topkata prvin go pogodi vo telo i posle se odbi vo raka i toa veke nekolku godini po novite pravila ne se racuna kako igra so raka. no ne sum 100% siguren dali bese taja akcija, taka sto popravime ako gresam.

3. ja imas situacijata na sajtot na FFM, toa e penal iako e bez veze situacija, ama toa e vina na golmanot. napagacot na pandevci sutira i golmanot nesmasno go udira po noga moment pokasno. igracite ne samo vo momentot na sutot nego i vo momentite neposredno posle sutot (ili dodavanje) se "zastiteni", znaci ne e bitno dali igracot posle akcijata moze opasno da vlezi vo akcija, ednostano ne smees da go fauliras/udris ni od koga zavrsila akcijata. taja akcija i VAR da imase ke ostanese penal, ednostavno bese idiotija na golmanot koj nepotrebno go zakaci napagacot.

inace gledaj samo tamu kade sto ima VAR kolku cesto sudiite gresat i se popravaat nivnite odluki. duri na najvisok level vo CL ili top 5 ligite na sekoj natprevar imas klucni greski, toa e normalen del od fudbalot i najcesto e nenamerno. druga rabota e sto mnogu ljuge ne gi poznavaat dobro fudbalskite pravila. ete situacijata pod tocka 3 ti e takva rabota, golem del od normalnite navivaci ne se svesni deka takvo nesto se racuna kako faul, toa sto topkata e veke zaminata ne znaci deka smees da go pogodis protivnikot. na 40 metri do golot ne e bitno, no koga ke se sluci pred golot i toa ke go vidi nekoj sudija togas e klucno. isto toa so igranje raka pred nekolku nedeli (dali bese toa so pavic ili druga situacija) koga cela drzava udri po sudijata, a sudijata ustvari bese vo pravo bidejki odbiena topka od telo vo raka ili sutiranje vo svoja raka ne se racuna kako penal.

jas ne sum navivac na nitu eden klub i gledam natprevari od site klubovi, nema mnogu ljuge koi poslednite godini gledale povise natprevari od 1. MFL. skoro sekogas koga posle natprevarot se bunat nekoi ljuge toa ne e opravdano. imas utakmici kade sto sudijata ke napravi 5-6 greski na steta i na dvata kluba, a posle toj sto ke izgubi ke se fati za edna greska koja na nego mu delela klucna iako prethodno sudijata napravil 2-3 greski na steta na drugiot klub (samo sto ne padnal gol). fan kako fan e krajno neobjektiven, subjektivno gleda na site akcii. za funkcionerite na klubovite da ne zboram, tie sudiite gi zemaat kako izgovor za toa sto rabotat slabo.

svesen sum deka kaj nas se mesti (poslednoto kolo pred zimskata pauza bese strasno, go komentirav toa vo temata za ligata), ima kupeni sudii ili se vrsi pritisok vrz niv, no samo mal del od klubovite imaat takvo vlijanie i glupost e koco da se buni koga toa sto vazi za nego vazi za skoro celata liga. sekako toa ne e fer, ama od sekogas bil takov nasiot fudbal ili barem od koga jas go pratam i po muabetite i prethodno, a na koco toa sega samo mu e izgovor. skrsav e i ne saka da vlozi povise i moe mislenje e deka namerno ja pumpa situacijata za da ima izgovor za rezultatite na klubot, da ne mu tekne na nekoj javno da go kritizira negoviot prilicno skromen vlog (sekako podobro od nisto da ne vlozi, ama togas neka ne se sporeduva so klubovi koi vlozuvaat duplo demek borec ke bil podobar da bi bile fer sudiite).
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
Фернандо Силва се појави на подготовките кај Борец или си заминал?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom