Фан Клуб: Рома

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294

тие 50% бетон се трите згради што беа планирани високите и уште една помала мислам. Вака ќе изгледа сега
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Изгори :gjavol: ... шала на страна малку те поправив, ви значи вам ова околу стадионот па ете... со среќа нека е инаку...
Фала за поправката... Италијански ми е голема желба, а источните јазици професија :)[DOUBLEPOST=1487975801][/DOUBLEPOST]

тие 50% бетон се трите згради што беа планирани високите и уште една помала мислам. Вака ќе изгледа сега

Ќе му најдат низ Рим место и на тие зградите ич нека не се секираат. Сепак во овој проект покрај стадионот влегува и луна парк, хотел и трговски центар според мене. Тие зградулињата таму.[DOUBLEPOST=1488014891][/DOUBLEPOST]Палота утрово со зборови: „Веќе во 2020 ќе играме на нов стадион.“
Со дозволата за градење на стадионот сѐ е завршено. Стадион ќе има со пропратни елементи. Но, не е сѐ така едноставно. Сепак има некои компликации до конечна реализација на проектот. Има неколку спорни точки. Кој знае англиски нека прочита:

According to the newspaper, in fact, despite the agreement signed yesterday between the Capitol and the proponents, there would still be several unknowns to be solved: on the one hand there would be the discontent of the majority of the lombardiana pentastellata, with 8 plus the President of the House advisers Marcello De Vito, who wanted a greater cut of cubic volumes, on the other, if there was a decrease in partial public works, you will have to start the decision making process from scratch. Finally, the question would remain to be addressed relating to the placing of the Superintendent Racecourse Tor di Valle.


The newspaper Il Tempo, on newsstands today, gives some details on the agreement reached yesterday between the Capitol and proposers on the new Giallorossi sports facility: standing would remain the safety of the Fosso of Vallerano, located in the Torrino area, and the adjustment of the stretch of Via del Mare and Via Ostiense. To this we must add the new Valley for a total of 598,000 cubic meters of the station Tor. The only item for which you need a return in the Region is the discussion about the Regulation Plan.

Директорот на Лацио за односи со јавноста Артуро Диаконале со изјава: „Искрено се надевам дека стадионот на Рома ќе биде скоро готов, а воедно се надевам и за нашиот.“
Не знаев дека и Лацио прават некаде стадион. Немав никаде ништо подетално прочитано.


За утре не очекува интересен и возбудлив натпревар. Според коментариве на раководството и играчите од Интер, тие многу сериозно и голема тежина му даваат на неделниот дуел. Можеби подобро за нас што си прават сами поголем притисок и тензија. Од друга страна кај нас на порталиве скоро и да не се пишува ништо за за утре. Во фокусот е ситуацијата со стадионот.
И да изгубиме утре не е страшно. Имаме 8 бода повеќе од Интер и 2 од Наполи, со кои играме нардно коло дома. До крајот има уште многу бодови во игра. Од друга страна ако случајно ги добиеме двата следни натпревари тогаш реално ќе си ја олесниме работата за во иднина и ќе имаме право на кикс во однос на конкурентите за ЛШ местата.

Хандановиќ со изјавава си најави од кој ќе прими голчиња: „Во недела ќе биде тешко. Поголемо внимание на Наинголан и Салах.“
 
Последно уредено:

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Јас мислам дека јенките намерно го тупат со стадионот, за да имат изговор зошто да си заминат од клубoт.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Јас мислам дека јенките намерно го тупат со стадионот, за да имат изговор зошто да си заминат од клубoт.
А зошто им е изговор? Пред кого се правдаат?
Ако сакаат да си заминат од клубот и да го продадат нема потреба пред никого да се правдаат, бидејќи клубот е нивни, т.е. тие се газди.
А згора на сѐ имаат вложено доста средства последниве години.
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
А зошто им е изговор? Пред кого се правдаат?
Ако сакаат да си заминат од клубот и да го продадат нема потреба пред никого да се правдаат, бидејќи клубот е нивни, т.е. тие се газди.
А згора на сѐ имаат вложено доста средства последниве години.
Бидејќи ветуваа разни чуда, сепак треба да имаш причина што продаваш клуб, т.е. ќе мора да појасниш пред новинарите, а ова е баш топ изговор.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Убаво почнаа... што им текна на крајов малку да се опуштат. Многу интересна ситуација онаа на Перишич кога му ја враќаше топката на Ханданович. :) Исто медел со раце кога ја запре играта хахаха :) Циркузи.
Можеме уште 1-2 гола да дадеме ако им запнеме. Само пресинг му е мајката.
Де Роси мора да внимава има жолт и некако нервозно ми делува. Салах индиспонирано.
Од корнери најслаби сме! :)[DOUBLEPOST=1488146556][/DOUBLEPOST]Победа во Милано :)
Браво за Наинголан. Злато играч. Сега играме куп во среда против Лацио, а потоа дома со Наполи. Со Лацио е двомеч и може да се комбинира за да не се трошат играчите. Мора да мислат само да постигнат гол. Фигурираме како гости.
А со Наполи е мн. важен натпревар. Ако ги победиме ќе им избегаме на 8 бода и со мирни глави може да се фокусираме на др. натпреварувања. Наполи играат ЛШ на 7-ми март, па можно е да комбинираат со составот. :)
 
Последно уредено:
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.148
Поени од реакции
7.850
Наинголан вреди 100м ко ништо. Страшен е веќе неколку сезони константно, нема некоја слаба точка во играта, буквално се може да прави, а да не правам муабет за кондициона спремност. Најважен играч во Рома убедливо.
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Интер е гола вода, стално ги тепаме.Не знам како не им лапнавме една титула кога доминираа со Италија.
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.841
Поени од реакции
8.687
Што ти значи потврдата дека стадионот ќе се гради, веднаш наредниот ден оптимистички изјави: "Раџа нов договор", "Манолас во Рома уште многу години" .. ова се изјави на Рики Масара привремениот спортски директор, не дека треба здраво за готово да се земат, ама тоа е ефектот на дозволата за градење на стадионот, стабилност на клубот во иднина, доколку беа одбиени црно се пишуваше на Рома. И Палота на крај попушти за оние огромни згради, не ти дава градот да правиш огромни профити, со новиот комплекс на Рома, би пропаднале некои локални богаташи, ќе им се пореметат некои пресметки и доливи на пари, јбг .. али ајде и вака нема да биде лошо. Дизнилед, Луна Парк, Музеи, Трговски, Хотели, Ресторани, деловни објекти, ќе има скоро се што беше планирано. На комплексот ќе се одржуваат разни настани, од концерти па до митинзи :D


Сега се поставува прашањето, дали Рома после долго време нема да продаде некоја ѕвезда за да се покрие пред УЕФА ?? Можно е, и тоа во ситуација кога веќе имат дозвола за нов стадион, може слободно да потпишат огромен договор со компанија која ќе го спонзорира и клубот и стадионот, зборуваме за милионски, долгодишен договор, кој покрај се ќе го стабилизира клубот финансиски уште толку.

Јас лично не верувам дека нема да продадат некоја ѕвезда, Манолас според мене е на ивица за продажба, а можно е да стигне некоја безобразна понуда за Раџа Наинголан која не може да биде одбиена, што е до мене тој би добил доживотен договор, таков борец на терен не сум видел многу одамна, не во Рома, туку воопшто немам видено, злато вреди играчот, али што е, тука е, не сме ние во ситуација како клуб да одбиеме понуда од 60мил. а знам дека можат и повеќе да му се извлечат:toe:


Продолжуваат турбо, веќе во среда со Лацио, а сабота со Наполи, незнам што да мислам, до сега се оди како што треба, еве Наполи кикснаа и на нив им побегнавме, али доколку двете ги тепаме, ќе ни падне камена са рамена:roker: ќе бидеме на 8 бода од Наполи и според тоа како играме може да се каже дека би го обезбедиле тоа 2ро место или во најмала рака ќе бидат мирни, а со Лацио убаво би било да се тепа, бидејќи се водиме како гости и во возвратниот дуел повеќе со мислите кон Лион наместо мердашите
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Интересна анализа. За продавање на играчите и јас не сум 100% сигурен како ќе биде.
Според мене можно е да ги продадат Ел Шарави и Пероти од кои можат заедно да извадат 30-35 милиони.
Исто милсам дека ако некој од англискиве загризи за Паредес можат д им се извадат пари и да не мора да се продаваат останатите.
Средината ако останат Раџа, Стротман и Де Роси ќе биде добра, но ќе мора да се земе уште некој ако Паредес си оди. Исто треба повеќе да му се дава шанса на Жерсон. Дечкото е машина според мене. Греота е да пропаѓа, а сме го платиле 16 милиони.
Според мене следни чекори мора да бидат спонзор, останување на Спалети и наоѓање на класа СД како онај Монци. Тоа мора да се среди до почетокот на прелазниот рок за да можат да си ја фатат работата со време.
Инаку општа вредност на стадионот ќе биде повеќе од милиарда евра :)
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.841
Поени од реакции
8.687
Интересна анализа. За продавање на играчите и јас не сум 100% сигурен како ќе биде.
Според мене можно е да ги продадат Ел Шарави и Пероти од кои можат заедно да извадат 30-35 милиони.
Исто милсам дека ако некој од англискиве загризи за Паредес можат д им се извадат пари и да не мора да се продаваат останатите.
Средината ако останат Раџа, Стротман и Де Роси ќе биде добра, но ќе мора да се земе уште некој ако Паредес си оди. Исто треба повеќе да му се дава шанса на Жерсон. Дечкото е машина според мене. Греота е да пропаѓа, а сме го платиле 16 милиони.
Според мене следни чекори мора да бидат спонзор, останување на Спалети и наоѓање на класа СД како онај Монци. Тоа мора да се среди до почетокот на прелазниот рок за да можат да си ја фатат работата со време.
Инаку општа вредност на стадионот ќе биде повеќе од милиарда евра :)
Кој ти дава 30мил за Пероти и Шарави, да не се лажеме, тоа може да се случи само доколку дојдат понуди од Кина, како трансферот на Жервињо, али кој може тоа да ти гарантира .. башка, јас Пероти не би го продал и 18мил да му земеме поарен за тие пари во денешно време тешко да се најде .. а Шарави за некоја сума од 15мил би го продал, се гледа дека тоа му е максимумот, се истакнува против слабите екипи, се наога во лошо и арно, али не е тоа тоа, сепак не треба по секоја цена да го дадат ..

Паредес доколку даде уште спектакуларен гол, 30мил имаме во крпче и со тие пари би ги решиле сите проблеми, а неговото одсуство лесно може да го замени искусен играч. трансфер од типот на Кеита :)

а за другите работи како Спалети, Мончи рано е да се шпекулира, стварно неможам да претпоставам што ќе биде .. и Лучиано тактизира цело време, можеби и сака така да манипулира со новинарите, знаеме дека не ги многу мириса и никад не пропушта прилика да ги хејта и руга :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom