Фан Клуб: Рома

Член од
7 август 2010
Мислења
3.480
Поени од реакции
5.343
Ако се согласи да биде замена, јас би го оставил Верету. Сепак средината треба уште да се јакне. Кристанте не е играч што ќе гарантира стабилност. Еден натпревар игра, пет никаде го нема.
Би ги чувал на клупа со Верету двајцата, а би донел нешто поквалитетно.
Да го земат камара ќе е топ. Мислам дека можат да изменаџираат со парите, ама зависи дали има некои други побогати клубови што ае заинтересирани.
Исто биле заинтересирани и за Аце како алтернатива за камара, а се спомнуваше и мутињо :))))
Средина со Камара, Оливеира и Пелегрини, а резерви Кристанте и Верету ќе е добра.
Треба да се види и со одбраната. Многу голови се примаат.
Треба да се земи некој квалитетен централен бек од Серија А што го знае калчото. Кумбула не е за во Рома. Многу е спор.

За Абрахам големо браво! Дечкото максимум вади на секој натпревар. Со подобра средина и крила многу повеќе голови ќе има.

Полека екипата добива основа за следната сезона.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.480
Поени од реакции
5.343
Летоска имав желба да видам барем еден од Де Пол, Бога или Нандез во Рома.
За жал првиот замина во Атлетико, вториот потпиша во Аталанта, а третиот е на праг да потпише за Јувентус.
Сепак, сега читам и формација дека и Рома преговарала со Каљари и со агентот на Нандез за негов ангажман.
Опцијата е замена со Диавара и можеби некои бонуси или вклучување на фудбалери од примавера.
Ако успеат да го изменаџираат и овој трансфер ќе биде одлично.
Средината веќе ќе заличи малку од малку со Пелегрини, Оливеира, Верету, Кристанте, Дарбо и Нандез.
Можеби ќе има налето измени, ама ќе се има основа и јасна претстава за тоа што ќе треба да се пазари, а од што да се ослободиме.

Друга информација е дека наскоро се очекува Фазио да потпише за Салернитана. Урааа!
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
3.751
Поени од реакции
2.580
Вечерва во Милано, Пинто преговара со агентот на Евер Банега за негов ангажман.. Можеби само позајмица за зајакнување на средината за оваа пролет..
Како што кажа Сантино ако го упецаме Нандез ќе биде полна капа..
Нешто читав пак Џака е во тренд..
На крајот од годинава Михтаријан си оди како слободен играч.. Он зема 3мил евра и доста е со него..Во озбилни години е веќе..
Можно е и раскинување на договорот со Сантон..
Сума сумарум гледаат кај чкрипи но после средината одбраната мора на лето да ја зајакнат. Доста беше 3-4 години промаја..
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.597
Поени од реакции
8.338
Фазио официјално си отиде Screenshot_2022-01-29-11-49-05-310_com.android.chrome.jpg

За Диавара во текот на денот ќе има средба, се очекува Валенсија официјално да испрати понуда за позајмица..

ПСЖ го понудил Данило Переира, Мурињо уште го сака Џака, а Пинто пробува со некои анонимуси како Санта Мариа од француско првенство
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.480
Поени од реакции
5.343
Верувале или не, Рома го ангажираше поранешниот судија во Серија А Калабрези како стручен консултант.
Братов ќе ги анализира судиските одлуки, поведението на фудбалерите во однос на судиски одлуки и сл.
Многу чудно. :)
FB_IMG_1643552134173.jpg
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.360
Поени од реакции
1.749
Судиите оваа сезона ја масакрират Рома на сите начини, вакво судење исклучиво има само на натпреварите на Рома и секогаш против неа, но полека се склопува тим па догодина ќе видиме колку е овој проект сериозен и дали може да атакува на титула.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
3.751
Поени од реакции
2.580
Жално и трагично е ова што ни се дешава... За годинава оваа гомнарска лига не ја гледам веќе со тој жар ни па да се мењам на работа и слично..
Не смее ни под разно Рома да се умеша за топ 4..Се знае за кого е резервирано тоа место.. Ама и сами сме си криви.. Тој пораз од 3-4 стави точка на сите надежи за ЛШ.. Ваквите натпревари со Џенова мора рано да се отвараат тоа мора да им е во глава за наредна сезона на Мурџо и играчите..
Гледај те си конференција лига да стигнеме финале па да направиме инвазија во Тирана.. Единствено се надевам на таа лига и на купот сега што следи со Интер кој го чека пеколен распоред па би морал да се штеди..
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.480
Поени од реакции
5.343
Интер е подобар и со комбиниран состав. Тоа е факт! Има клупа, поголемиот дел од играчите им се во форма.
Кај нас ситуацијата е спротивна, па затоа поразот е заслужен.
Занимливо е дали при вториот гол имаше фаул над Оливеира.
И да, продолжуваат да не му свират ништо на Заниоло.
Ако има обичен фаул над него не свират ништо, ако има фаул за жолт со тешки маки свират, ако има фаул за црвен, насила даваат жолт, ако го убие некој, може да добие црвен.
Ваквото судење не е само со екипите од врвот, а со сите!
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
3.751
Поени од реакции
2.580
Направија да ти се одмили италијансково.. Оној па Ди Бело појќе има настапи на Интер-Рома него ли Манчини, Џеко или Верету..
Криминалното судење продолжува.. Не дека ќе ги елиминираш ама Рома прае контра овој Санчез ли беше го држи со две раце нашиов.. Дава предност ок после тоа ни жолт ни врага.. Ми се повраќа од оваа гној лига веќе..
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.480
Поени од реакции
5.343
Примавера е појака од кристантевци во секој аспект на фудбалската игра.

Кристантевци губат 2-0 на полувреме, влегува примавера и се враќа во живот.

Бод по бод до титула :))))
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
3.751
Поени од реакции
2.580
Уште ли Пелегрини го сметате за играч кој може да ја води оваа Рома?
Се надевам ќе се заебе некој како ПСЖ, Тотенхем и ќе искешираат за него добра пара..
Многу сме очајни многу.. Се доведуваме со Специја победа да бараме во 99 минута а тие играат цело 2 пол со играч помалце..

Во 1/8 финале на конференциската лига противник ни е Витесе.. Скоро најлесен противник од сите можни што беа.. Дали и на терен ќе биде така и ќе оправдаме зошто сме фаворити за овој пехар ќе видиме.. Прво ни следи Аталанта дома за на 10.03. да гостуваме во Холандија..
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
3.751
Поени од реакции
2.580
Денес дерби дела капитале..
Победата е потребна за психички да се присоберат и зајакнат ментално за она што следи во Европа..
Не би трошел многу зборови за во Серија А.. Не знам колку е паметно пак да фаќаме ЛЕ или ЛК.. Подобро свесно нека паднат 7-8 место па ако се освои случајно ЛК секако победникот добива карта за ЛЕ..
Е сега таму во 1/4 финале не чека двомеч со Бодо..Оној Бодо што не расшлака 6-1 во Норвешка и извади 2-2 во Рим.. После Паок, Бодо е "најлесниот" противник кој можеше да се падне.. Нека засукаат ракавите Мурџо и компанија и нека не дозволат по втор пат да бидат надмудрени од жолтиве.. Еве им шанса за реванш за она есеноска кој таму играја 7-8 играчи кои веќе не се дел од Рома или воопшто не добиваат шанса.. Имаат и они неколку трансфери и можно е малку да се ослабнати, башка и временските услови нема да бидат како тогаш ..Нив првенството им е во мирување до сега но кај и да е ќе почнат и они со првенствените натпревари..
Доколку поминеме во полуфинале би не чекал победникот од Лестер-Псв..

Читам сакаат плус 1 година да му дадат на Мики овој пак барал 2 години договор.
Оливеира повремено блеснува како она во Холандија но ништо посебно не мие мене..
Верету очај..не верував дека олку ќе падне во формата..
Кристанте стандард..
Единствено Ел Шарави мрда и најдобриот наш играч Абрахам.. Се другото е боранија..
Заниоло игра сасвим на други позиции и незнам зошто Мурџо инает тера и не го игра позади Тами..

Форца Рома.. За градот.. За навивачите.. За честа!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom