Фан Клуб: Реал Мадрид

tufekciev

Барсa <3
Член од
6 февруари 2009
Мислења
2.242
Поени од реакции
802
Извинете вака шо ви се мешам, али сакам да се надоврзам на муабетов.
Неможете да ги споредувате Реал и Барса во тој поглед, едноставно немаат иста политика клубовите. Реал сакаат да ги имаат најдобрите играчи на своите позиции и затоа трошат милиони додека Барселона сакаат од своите играчи да направат најдобри на своите позиции (Меси, Чави, Иниеста, Бускетс, Пиќе...)
Е сега, ова шо се деси со оваа генерација не треба да биде мерило пошо верувам дека веќе нема да се повтори со 80% од фудбалерите од академијата да освојуваат Ла Лига и ЛШ и да има најдобри фудбалери, ама дека може во Реал младинците да добиваат повеќе шанса, може.
Кога еден Серџи Роберто од 19 год. добива шанса покрај Чави, Иниеста, Фабрегас, Бускетс, Сонг па и Тиаго зашо да не може еден Мората пред Бензема и Игуаин? Или кога веќе сме кај десните бекови, како може еден Монтоја да добива шанса и и да игра прилично доста пред да не кажам еден од најдобрите десни бекови у свет Алвеш, а вашиот да не игра пред Арбелоа? Све е до политиката на клубот...
Ако се сеќавате на почеток сите се смеевте на Бускетс и ради него Туре си отиде и ради него Маскерано игра стопер, ама дечкото прерасна во еден од најдобрите на своите позиции. Неможе да се каже тука дека имало недостаток на играчи или повреди, исто и со Педро никој не веруваше у него, може и уште не веруваат ама дечкото е многу битна алка у тимот.
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.932
18 годишен Марсело - лев бек во првиот тим има 30милионска замена.

19 годишен Игуаин - неколку сезони беше незаменлив напаѓач сега во ротација со Бензема 35 милионскиот звер.

18 годишен Варан (скоро стана 19годишен) - игра во првиот тим на најтешката позиција во Реал Мадрид.

Можеле да даваат шанса на млади играчи ама не од нашата школа. Еден Мората не е ништо послаб или Хоселу од времето Игуаин кога дојде во тимот. Кога го постигна првиот гол после незнам колку утакмици спикерот на стадионт фаќаше сеир велеше фала богу и Пипита постигна гол.

Марсело беше дупе кога дојде. Не го ни играа. Од клупа се радуваше неколку сезони на постигнати погодици и освоени титули. Ретко кога играше пред брилијатните Дренте и Хајнце.

Може млад играч да успее во Реал. Треба да си ја искористи шансата кога ќе му се укаже таква. Сите сакаме да видиме дете од младинска школа како успева да се пробие во првиот тим. Но треба да почекаме да искочи вистински талент кој ќе успее да си ја искористи шансата од младинците а не некој просечко кој ќе биде замена колку да потпунува место на домашни играчи.

Плус Мур е глори хантер така да со него не очекувам да извади некој. Ретко вади играчи од младинските погони... Балотели му е исклучок штета што има само еден неврон во лејката црна :icon_lol: а Сантон си е просечко кој имаше неверојатна среќа на Меаца да ја изигра партијата на животот и да го неутрализира Роналдо.

 

Зрното

Еден е Зизу.
Член од
17 септември 2007
Мислења
1.526
Поени од реакции
634
Марсело беше дупе кога дојде. Не го ни играа. Од клупа се радуваше неколку сезони на постигнати погодици и освоени титули. Ретко кога играше пред брилијатните Дренте и Хајнце.

:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.434
Поени од реакции
29.711
Вие знаете кои играчи беа во Реал кога овие споменуваните беа младинци ??? :icon_lol:
 
A

apidrone

Гостин
Вие што се расправате, дали сфаќате дека Кастиља досега у 3та (трета) лига играше, дека сега игра во појако првенство, дека не може веднаш играчите да се уфрлаат у прв тим на Реал.. Не е ова македонска лига па ај некој од Новаци пример директно у Вардар да влезе и најдобар да им е. Нека покажат сезонава што како и колку можат, па верувам дека Мурињо и компанија ќе го имаат тоа во предвид.
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
5.970
Поени од реакции
3.574
Вие што се расправате, дали сфаќате дека Кастиља досега у 3та (трета) лига играше, дека сега игра во појако првенство, дека не може веднаш играчите да се уфрлаат у прв тим на Реал.. Не е ова македонска лига па ај некој од Новаци пример директно у Вардар да влезе и најдобар да им е. Нека покажат сезонава што како и колку можат, па верувам дека Мурињо и компанија ќе го имаат тоа во предвид.
Ај бе доста чоек, или земи одбери еден тим и навивај само за него, а не од сите лиги имаш "омилен" и на сите фан клубој се прајш некој експерт и раскажуваш како НИЕ и НАШИОТ сакан тим сме вакви, такви онакви.

Или имаш од сите лиги за да не те заебава на училиште ако изгуби некој :facepalm:
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
^ Убаво кажа чуекот, незнам што терате со глава низ ѕид.
Барса Б веќе неколку години игра во втора лига, за разлика од Кастиља која до вчера не мрдна од трета лига. Зар мислите дека некој играч може одма да се адаптира од трета на ПРИМЕРА?
Не заебавајте, гледајте малку реално. И јас сакам да има повеќе играчи од наша школа у прв тим, ама реалноста е друго. Не ги оправдуем Перез и компанија за годиниве наназад што не им се дава шанса на младите. Ама и играчите мора да разберат дека неможе туку така да влезат у прв тим. Треба и они да бидат малку трпеливи. Ете што спомна Дретика, и Игуаин и Марсело беа донесени на 18 години и не играа многу, т.е Игуаин играше од време на време, а Марсело се до пред некоја година беше константно на клупа. И што требаше, да биде незадоволен и да замине? Баш напротив, Марсело упорно си работеше и еве дојдоа и неговите пет минути и моментално е незаменлив во Реал.

Све што сакам да кажем е дека децава од Кастиља треба да имаат трпение, да се упорни, да им докажат на тие у клубот дека вредат и еден ден (ако вредат) ќе добијат шанса и ќе си фатат место у прв тим.
 
A

apidrone

Гостин
Ај бе доста чоек, или земи одбери еден тим и навивај само за него, а не од сите лиги имаш "омилен" и на сите фан клубој се прајш некој експерт и раскажуваш како НИЕ и НАШИОТ сакан тим сме вакви, такви онакви.

Или имаш од сите лиги за да не те заебава на училиште ако изгуби некој :facepalm:
Наместо да пишеш дали се сложуваш или не со мене (и зошто), ти се расправаш за безвезе работи. Тебе ли ќе те прашувам за кого да навивам ебате? Ај олабави ме.
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
5.970
Поени од реакции
3.574
Наместо да пишеш дали се сложуваш или не со мене (и зошто), ти се расправаш за безвезе работи. Тебе ли ќе те прашувам за кого да навивам ебате? Ај олабави ме.
Ок е то се се сложувам, само не ми си јасен од каде толкава љубов кон сите клубој, од сите лиги :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom