Фан Клуб: Реал Мадрид

Член од
23 октомври 2007
Мислења
927
Поени од реакции
825
Не е дека сме нешто изненадени де.
Читај ги коментарите дури и по победата над Барселона.
Немаме ние план “Б”.
Не читаат обични стратези на Менхенгладбах и на Шахтјор.

За жал, на тимов да му тргне Зидан ќе треба да си отиде прво, а потоа и да се расчисти со некои играчи.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
2.074
Поени од реакции
2.079
Што ќе беше секси еден пресврт германски на крајов да им напраевме... :)
Нека мења тактика, со шинтер на контри :cool:
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
21.327
Поени од реакции
45.695
Ла Лига > ЛШ
Така да и да испаднат од ЛШ (а се надевам нема), би го оставил Зизу да се обиде да атакува на уште една титула од домашното првенство. За мене тоа би било успешна сезона.
 
Член од
23 октомври 2007
Мислења
927
Поени од реакции
825
Ла Лига > ЛШ
Така да и да испаднат од ЛШ (а се надевам нема), би го оставил Зизу да се обиде да атакува на уште една титула од домашното првенство. За мене тоа би било успешна сезона.
Со последното се согласувам. Проблемот е што со Зидан станавме многу предвидливи.
Мака мачиме со потпросечни тимови.
На Зидан му треба еден многу јак џокер во екипава, за да му тргне.
Нешто што беше Роналдо, што се надевавме дека ќе е Азар а наредното лето што би требало
да биде Мбапе.

Без таков играч, не гледам како оваа екипа би била успешна.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.520
Поени од реакции
2.564
Со последното се согласувам. Проблемот е што со Зидан станавме многу предвидливи.
Мака мачиме со потпросечни тимови.
На Зидан му треба еден многу јак џокер во екипава, за да му тргне.
Нешто што беше Роналдо, што се надевавме дека ќе е Азар а наредното лето што би требало
да биде Мбапе.

Без таков играч, не гледам како оваа екипа би била успешна.
објаснио
 

Riken

Stuck in reverse.
Член од
9 декември 2008
Мислења
8.152
Поени од реакции
12.653
Со последното се согласувам. Проблемот е што со Зидан станавме многу предвидливи.
Мака мачиме со потпросечни тимови.
На Зидан му треба еден многу јак џокер во екипава, за да му тргне.
Нешто што беше Роналдо, што се надевавме дека ќе е Азар а наредното лето што би требало
да биде Мбапе.

Без таков играч, не гледам како оваа екипа би била успешна.
Мислам дека треба повеќе да работат без топка, на неколку наврати забележав дека кога некој ја има топката во нозе никој не се труди да влезе во празен простор, да се раздвижи малку играта туку сите ко заковани на едно место. Можеби се преморени сепак доста натпревари одиграа.
Еве Азар воскресна денес конечно.
 
Член од
10 јули 2018
Мислења
473
Поени од реакции
496
1 позитивен излегол на тест денеска. Ке се направи и втор тест да не е false alarm. По се што се дешаваше мислам дека е Јовиќ пошто е тежок вол, класична србенда.
 
Член од
23 октомври 2007
Мислења
927
Поени од реакции
825
Што дочекавме, на 2:2 во Мадрид , Иван Перишич по постигнување на гол, да трча да ја земе топката. :icon_lol:
Се надевам дека Шахтјор ќе продолжат да тонат, па да се пробаме во Лига Европа. Три натпревари по ред не покажуваме ништо во ЛШ. Просто , моментално немаме квалитет за овде.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.409
Поени од реакции
54.611
Освен утакмицата минатиот викенд која не ја глеав и претпоставувам дека изиграле добро според резултатот, сите други утакмици вклучително и оваа, се под нивото.

Три работи не ми се јасни кај Зидан моментално.

1. Што му е филмов со оваа тројка во средина? Прво, ваква тројка може да ти биде корисна кога играш против тим кој доминира со посед. Второ, кога имаш јаки крила, кои знаат да бидат и пробивни накај средина. Тоа моментално го немаме ние. Ваљда се надеваше дека Хазард ќе дрибла накај средина ама дечкото е грев што едвај хода. Асенсио исти курац. Трето, Касемиро е тешка мизерија оваа сезона. Игра една просечна па една никаква утакмица.

Мора да ги ротира Валверде и Касемиро. Не вака да играат Крос и Валверде по пола утакмица на АМФ, каде што ни едниот ни другиот не се комотни. Мора во секој момент да игра некој од Модриќ или Иско, денеска во истата минута откако влезе Модриќ се виде разликата кога имаш во средниот ред некој што знае да пробие. Кога ќе се врати Одегард веројатно нема да ја гледаме веќе оваа тројка, ама не треба ни моментално.

Валведре - Крос - Модриќ треба да е „ударната“ тројка моментално, додека Касемиро се стабилизира.

2. Што е глупиов тренд со додавање на голман у свој ПЕТЕРЕЦ??? Минативе две сезони се дешава истово барем на секои 2-3 утакмци и пречесто примаме голови ради тоа. Дегажирај и чао.

3. Упорноста да го игра Родриго на крило а овој покажа потенцијал досега во секоја утакмица како егзекутор, наместо како креатор. Треба да го проба како шпиц, за разлика од другото ќумбе овој има каков таков осет за гол. Штом не му дава шанса на Дијаз, нека проба така.

Замените денеска му беа погодени.

Како и да е, сумирано, тешко срање сме.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
6.737
Поени од реакции
14.371
Освен утакмицата минатиот викенд која не ја глеав и претпоставувам дека изиграле добро според резултатот, сите други утакмици вклучително и оваа, се под нивото.

Три работи не ми се јасни кај Зидан моментално.

1. Што му е филмов со оваа тројка во средина? Прво, ваква тројка може да ти биде корисна кога играш против тим кој доминира со посед. Второ, кога имаш јаки крила, кои знаат да бидат и пробивни накај средина. Тоа моментално го немаме ние. Ваљда се надеваше дека Хазард ќе дрибла накај средина ама дечкото е грев што едвај хода. Асенсио исти курац. Трето, Касемиро е тешка мизерија оваа сезона. Игра една просечна па една никаква утакмица.

Мора да ги ротира Валверде и Касемиро. Не вака да играат Крос и Валверде по пола утакмица на АМФ, каде што ни едниот ни другиот не се комотни. Мора во секој момент да игра некој од Модриќ или Иско, денеска во истата минута откако влезе Модриќ се виде разликата кога имаш во средниот ред некој што знае да пробие. Кога ќе се врати Одегард веројатно нема да ја гледаме веќе оваа тројка, ама не треба ни моментално.

Валведре - Крос - Модриќ треба да е „ударната“ тројка моментално, додека Касемиро се стабилизира.

2. Што е глупиов тренд со додавање на голман у свој ПЕТЕРЕЦ??? Минативе две сезони се дешава истово барем на секои 2-3 утакмци и пречесто примаме голови ради тоа. Дегажирај и чао.

3. Упорноста да го игра Родриго на крило а овој покажа потенцијал досега во секоја утакмица како егзекутор, наместо како креатор. Треба да го проба како шпиц, за разлика од другото ќумбе овој има каков таков осет за гол. Штом не му дава шанса на Дијаз, нека проба така.

Замените денеска му беа погодени.

Како и да е, сумирано, тешко срање сме.
Може да пробам ја да ти ги разјаснам? :D
Еве нема трите, само првото и третото, зашто ова со додавањето во петерец и јас не го разбирам.

Баш напротив, Валверде е доста комотен на АМФ. Три утакмици игра на таа позиција, на две даде гол, на оваа денес имаше одличен шут што за жал не успеа да го реализира. Освен тоа, помага во одбрана, односно дури не е нормално како толку брзо човекот од точка А до точка Б стига.
Асенсио и Хазард играа највеќе бидејќи мораа да помагаат во дефанзива. Хазард мораше да му помага на Менди во дефанзива, бидејќи Хакими парче ќе го направеше по таа десна страна. Поготово Асенсио, со оглед на тоа што Лукас Васкез ни е десен бек, денеска имаше многу повеќе задачи во дефанзива отколку во офанзива.
Се сложувам дека Касемиро не треба да стартува, но не дека е надвор од форма туку едноставно човекот е ПРЕМОРЕН. Значи заедно со Куртоа, мислам дека се играчите што највеќе минути имаат поминато на терен за Реал. Рамос беше во ова друшто, али он за среќа се повреди па одмори некоја минута. Али, никако Касемиро не смее да биде изоставен од првите 11. Премногу ранливи сме без него на терен.

Е сеа за третата точка. Не се сложувам дека Родриго не треба да игра крило, да, одлично се снаоѓа во 16 и одличен егзекутор е, бидејќи има некоја смиреност што е ретка за 19 годишно дете. Али, Родриго на крило, сезонава ни е најдобар АСИСТЕНТ во тимот.

Срање сме, ама мислам дека има простор да заличиме на нешто. Да не заборавиме, не може тимов глава да крене од повреди.
 
Член од
10 јули 2018
Мислења
473
Поени од реакции
496
Вини јр НИКАД нема да биде играч од светска класа. Класичен неписмен жонглер. Знае да фати само на брзина и тоа е тоа. Не знае што да прави со топката, ке земе ке се залета во 3 играчи и ке се сопне. Decision making во противничката половина му е во минус. 3 сезона по ред да не знае да шутне на гол. Страшно нешто.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
25.704
Поени од реакции
41.712
Он го турна Винициус у празно за асистенцијата за третиот гол.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.409
Поени од реакции
54.611
Може да пробам ја да ти ги разјаснам? :D
Еве нема трите, само првото и третото, зашто ова со додавањето во петерец и јас не го разбирам.

Баш напротив, Валверде е доста комотен на АМФ. Три утакмици игра на таа позиција, на две даде гол, на оваа денес имаше одличен шут што за жал не успеа да го реализира. Освен тоа, помага во одбрана, односно дури не е нормално како толку брзо човекот од точка А до точка Б стига.
Асенсио и Хазард играа највеќе бидејќи мораа да помагаат во дефанзива. Хазард мораше да му помага на Менди во дефанзива, бидејќи Хакими парче ќе го направеше по таа десна страна. Поготово Асенсио, со оглед на тоа што Лукас Васкез ни е десен бек, денеска имаше многу повеќе задачи во дефанзива отколку во офанзива.
Се сложувам дека Касемиро не треба да стартува, но не дека е надвор од форма туку едноставно човекот е ПРЕМОРЕН. Значи заедно со Куртоа, мислам дека се играчите што највеќе минути имаат поминато на терен за Реал. Рамос беше во ова друшто, али он за среќа се повреди па одмори некоја минута. Али, никако Касемиро не смее да биде изоставен од првите 11. Премногу ранливи сме без него на терен.

Е сеа за третата точка. Не се сложувам дека Родриго не треба да игра крило, да, одлично се снаоѓа во 16 и одличен егзекутор е, бидејќи има некоја смиреност што е ретка за 19 годишно дете. Али, Родриго на крило, сезонава ни е најдобар АСИСТЕНТ во тимот.

Срање сме, ама мислам дека има простор да заличиме на нешто. Да не заборавиме, не може тимов глава да крене од повреди.
Нема градба, нема техника, нема „од“ Феде да игра АМФ, десетка или па кажано нашки „да игра Модриќ“ на теренот.

Он е совршен бокс у бокс играч, што знае да одигра у двата правци ама сепак неговата специјалност е играч кој го брани, а не играч кој консатнтно напаѓа. Знае да се уфрли перфектно од втор план, има опасен шут, трча ко коњ и гризе во одбрана. Сето ова освен овој дел трачњево односно „ме има на секоја страна од теренот“, ние го добивавме од Касемиро додека не умре овој. Тоа треба да се извлече од Валверде моментално, нема никаква потреба да го гушиш како полу-деснно крило полу-амф. Како бокс ту бокс момемнтално би бил најкорисен.

И јас ти реков дека Касемиро мора да одмори, затоа треба да се ротира со Валверде. Бевме ранливи без него затоа што не го ротираше со Валверде, туку играа Модриќ и Крос како последни у среден ред, затоа бевме ранливи. Да играме со ДМ место него, ќе се осети отсуството на прајм Касемиро ама барем нема да го имаш на терен моменталниот Касемиро кој не може да поккрие просечен играч и прави директни грешки во додавања и маркирања.

За повредите, пак е тоа индиректна вина на тренерите и управата. Знаевме колку хронични се Карва, Хазард и Асенсио, знаевме колку непособен е Јовиќ, знаевме дека ќе бидеме на голем ризик со нив околу тоа. И пак не донесоа други играчи и се ослонија на нив, нешто што ни беше грешка со голферот, ама не научија од тоа.

Простор за напредок секако има, па од срање екипа има простор да заличиме на просечна, за сериозна екипа малку потешко...
 
На врв Bottom