Фан Клуб: РК Пролет

Дискусија во форумот 'Ракомет' започната од Harry Potter, 30 септември 2008.

 1. Harry Potter

  Harry Potter Imperius

  Член од:
  14 септември 2005
  Мислења:
  2.101
  Допаѓања:
  817
  [​IMG]

  РК Пролет е еден од најстарите ракометни клубови во Македонија кој доаѓа од скопската населба Пролет од каде што е и името на клубот. Порано во оваа населба постоела сала во која и настапувал клубот, но веќе неколку децении таа не постои и во изминатите години клубот менуваше неколку сали, за денес да игра како домаќин во салата Расадник во Кисела Вода.

  Во сеќавање на постарите генерации остануваат дерби натпреварите Пролет - Југ, кои биле вистински празник за двете соседни населби Пролет и Мичурин. Пред неколку години и двете екипи беа дел од првата лига и тогаш за жал беше и последниот пат кога се одигра едно од најстарите дербија во ракометот кај нас, бидејќи РК Југ повеќе не постои. Тогаш Пролет испадна од лига, веќе следната сезона експресно се вртаи но поради инаетот на управата одби да игра во првата лига. Имено, имаа некои недоразбирања со претседателот на РФМ, тогаш Трифун Костовски. Две-три сезони по ред Пролет беше убедливо прв во втората лига, но инаетот не попушташе, за конечно пред две години управата конечно да попушти и денес Пролет да го гледаме онаму каде што му е местото, во најсилната мак лига.

  Главен спонзор на тимот е Тинекс. Тимот оваа сезона е главно составен од млади играчи, некои од нив и младински репрезентативци на македонија.

  http://macedoniahandball.com/modules.php?name=League&file=index&op=team&tid=44&sid=16&lid=1
   
  На Sassy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. boogeyman

  boogeyman

  Член од:
  27 август 2008
  Мислења:
  299
  Допаѓања:
  48
  yeah baby!
  Пролет во срцето!!! Forever!!! :eek:lee:
   
 3. boogeyman

  boogeyman

  Член од:
  27 август 2008
  Мислења:
  299
  Допаѓања:
  48
  само да те поправам... Во населбата Пролет никогаш немало сала, освен ако не ја рачунаш фискултурната сала во ОУ 11 Октомври, која сепак е премала за играње ракомет и во неа никогаш не се играле официјални натпревари. РК Пролет своите натпревари до пред 2 ипол децении ги играше на отвореното игралиште со трибини кое што веќе не постои, а се наоѓаше спроти денешната пајак служба, односно помеѓу денешен салон Симона и сервисот за перење на коли. До сервисот за перење има продавничка, а до продавничката е кафанчето Пролет. Оваа кафана порано беше соблекувална за тимовите кои играа на игралиштето.
   
 4. Harry Potter

  Harry Potter Imperius

  Член од:
  14 септември 2005
  Мислења:
  2.101
  Допаѓања:
  817
  за таа и зборував, само како да наречам терен за ракомет без покрив? :wink:

  а ти друже во Пролет живееш?
   
 5. Xfire

  Xfire forza juve!

  Член од:
  9 август 2008
  Мислења:
  6.824
  Допаѓања:
  1.176
  Здраво, нешто да ве прашам?
  Имате вие деца што тренираат т.е КАДЕТИ, за да играт во кадетска лига, бидејки ние(Струмица) имаме и сега незнаеме кога започнува оваа лига бидејки нешто немале екипи па да ве прашам дали имате КАДЕТИ и дали сте информирани за оваа лига?
   
 6. Harry Potter

  Harry Potter Imperius

  Член од:
  14 септември 2005
  Мислења:
  2.101
  Допаѓања:
  817
  Пролет има младински категории, барем до пред некоја година имаше. незнам сеа ама би требало да има, бидејќи на тимот добро му оди. како и да е, за такви лига неам слушнато.
   
 7. Hellsing

  Hellsing

  Член од:
  29 август 2008
  Мислења:
  2.330
  Допаѓања:
  671
  Абе се ОК ама додека не се направат некој промени во управата и овој клуб ќе падне и тоа мнооооооогуу
   
 8. Harry Potter

  Harry Potter Imperius

  Член од:
  14 септември 2005
  Мислења:
  2.101
  Допаѓања:
  817
  составот на Пролет за натпреварите од Челинџ Купот:

  http://europeancup.eurohandball.com/chc/men/2009-10/clubs/14335/H.C.+"Tineks+Prolet"+Skopje

  натпреварите ќе се играат во Црна Гора:

  9 Октомври: Беране (МНЕ) - Пролет (МКД)
  10 Октомври: Пролет (МКД) - Чику Андебул (ПОР)
  11 Октомври: Пролет (МКД) - Олимпиа (ЕНГ)
   
 9. Harry Potter

  Harry Potter Imperius

  Член од:
  14 септември 2005
  Мислења:
  2.101
  Допаѓања:
  817
  9 Октомври: Беране (МНЕ) - Пролет (МКД) 29:22
  10 Октомври: Пролет (МКД) - Чику Андебул (ПОР)
  11 Октомври: Пролет (МКД) - Олимпиа (ЕНГ)
   
 10. Colt Willcox

  Colt Willcox Љамче-Бутин Фанс

  Член од:
  27 ноември 2007
  Мислења:
  25.845
  Допаѓања:
  41.685
  Тинекс Пролет ја оствари најголемата победа во историјата на Макеонскиот машки ракомет во европските купови. Англиската Олимпија е совладана со 61:20!!! Сепак ни ова не му било доволно на Пролет да отиде понатаму:pipi:
   
 11. DracevoTheCity

  DracevoTheCity Чиста Македонија !

  Член од:
  7 ноември 2008
  Мислења:
  8.335
  Допаѓања:
  8.656
  Како бе ? :vozbud: :pop:
   
 12. Colt Willcox

  Colt Willcox Љамче-Бутин Фанс

  Член од:
  27 ноември 2007
  Мислења:
  25.845
  Допаѓања:
  41.685
  Невлегле затоа што изгубија од Беране и изигра нерешено со Чико:helou:
   
 13. visnecrew09PP

  visnecrew09PP ZZZZZ

  Член од:
  18 февруари 2009
  Мислења:
  480
  Допаѓања:
  38
  a? imate naviva 4i?:pop:
   
 14. Colt Willcox

  Colt Willcox Љамче-Бутин Фанс

  Член од:
  27 ноември 2007
  Мислења:
  25.845
  Допаѓања:
  41.685
  Немаат ми се чини, може си имаат обична публика али навивачка група не!!!
   
 15. .:makedonec:.

  .:makedonec:. Гостин

  Да бидам искрен од секогаш сум мислел дека РК Пролет-Тинекс е нов клуб (формиран пред 3-4 години) ама сеа кога го читам се во ова сватив некои работи..... браво браво секоја чест :aplauz:
   

Сподели преку: