Фан Клуб: Манчестер Јунајтед

Член од
1 јули 2012
Мислења
2.279
Поени од реакции
6.536
Не ми се свиѓаше формацијата ни мене денес со 4 играчи у средина, 3 од нив дефанзивно ориентирани, али сеа ги видов и замените и реално, не знам што друго можевме. Можда требаше да почне со Игало место Гринвуд.
Да почнам од Де Геа. Со закон треба да се забрани таа игра што ја сака Оле со додавања на штоперите и голманот. До сега се покажа како неуспешна, да не кажам проблематична. Прво, Давид не е тип на голман кој сака да и може да игра со топка. Човекот е линијаш, а исто и Хендерсон кој толку го зборите, а реално треба бар уште сезона, две да созрева за да не падне под притисокот кој би го имал во Јунајтед. Друг проблем е тоа што голманот скоро и никогаш да нема слободен играч на кој би му подал. Многу лесно ни ги покриваат играчите од средина, пошто прилично споро создаваат чиста позиција. Истите проблеми би ги имале и со него ако се форсира ваквата игра ко сега. Линделоф у одбрана ми делува ко најслаба карика. Многу несигурност ми внесува мене, дур го гледам на тв, а можам да замислам како им е на играчите околу него. Шо и Мегваер беа добри денес. Офанзивно ништо посебно, дефанзивно беа сигурни. Бисака нема што да се коментира дефанзивно, ама офанзивно ми делува дека ја нема потребната интелигенција за да биде на повисоко ниво. Многу често се заглавува у позиција од која не може ништо да направи. У воторо полувреме имаше една ситуација за контра кога со Мата требаше да изиграат еден обичен дупли пас, ама Бисака наместо по земја да ја врати топката, ја крена па Мата мораше да пробува на гради да ја смитува и нормално за тоа време му ја земаа.
Во средина некако ми делуваше дека поставеноста не им одговара на играчите. Често се бунеа со позиционирањето па протокот беше доста лош. Фред, а посебно Скот не се снаоѓаа баш со офанзивниот дел од нивните задачи. Скот посебно, а ми делуваше и ко прерано да му дојде ваква утакмица, со висок ритам и притисок од противникот. Бриж и Дерби ќе му беа подобри за стартер. Само што се врати од повреда, ќе му треба некоја утакмица да се врати у ритам. Матиќ беше добар. Бруно беше најдобар од сите во средина и напад. На моменти делуваше дека форсира со ударите, ама у секоја од тие ситуации немаше помош од средината па му преостснуваше само да шутира, пошто немаше простор за додавања на напаѓачите. Мата колку и да е технички добар, не може да се носи веќе со противниците во ПЛ. Ќе ни врши работа у куп или ЕЛ до некаде, во ПЛ тешко. Исто и Игало. Е сеа Марсијал и Гринвуд. Тотално отсечени без никаква помош од средина, пред се од Фред и Скот. Кога и да се извлечеа странично да примат топка шеснаесетникот на Евертон беше празен. Кога и да беа во шеснаесетник беа оставени сами против 4-5 играчи, а во таква ситуација немаа никакви шанси.
Не ги користиме киксовите на Челзи и Тотајнхем, па така и четвртото место ќе биде доста тешко за освојување. Да се надеваме дека и петото место ќе носи ЛШ па некако ќе успееме да дојдеме до него.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Со 4 назад и 3 ца дефанзивно ориентирани средњаци, дали сте сигурни дека немаше друга опција?
Играј го Матич едно полувреме едно Мектоминај, Мата место Гринвуд да почнеше после мењај. Лошо играат на гости цела сезона.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.740
Поени од реакции
1.166
Ако годинава ни фалат поен или два за да играме во Лига на Шампиони к8ј ќе биде крив?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не затоа што не разбира фудбал, туку затоа што пробува да им удоволи на овие воловите од бордот, да пројде што поефтино! Затоа е форсирањето на Лингур и Переира, демек може ќе ги биде, прераното стартување на Гринвуд и играње со ровити играчи. Резултатот е 6-7 место постојано, најскапата инвестиција лади муда, а тие што сакаат да играат ги правиме инвалиди.
Али пара втри где бургија неќе, па Солскјер сега балансира меѓу змија и магаре!
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.503
Поени од реакции
62.308
Не затоа што не разбира фудбал, туку затоа што пробува да им удоволи на овие воловите од бордот, да пројде што поефтино! Затоа е форсирањето на Лингур и Переира, демек може ќе ги биде, прераното стартување на Гринвуд и играње со ровити играчи. Резултатот е 6-7 место постојано, најскапата инвестиција лади муда, а тие што сакаат да играат ги правиме инвалиди.
Али пара втри где бургија неќе, па Солскјер сега балансира меѓу змија и магаре!
Не ви рекол дека ги форсира. Грешката беше што не го купија Бруно летово. Ке бевме 2 позиции погоре со него. Кога веќе немаше кого да игра на таа позиција, ги играше овие двајца. Мислам дека нема ни најмал сомнеж дека ке биде нешто од овие.

Штом му се потполни составот и се вратија дел од повредените, ги нема ни во резерви.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Лингард и Переира може не ги бива ич, ама за разлика од некои не плачеа по медиуми дека сакаат да си одат или да глумат повредени или што и да е. Кога сме кај тој сегмент овие двајцата имаат повеќе почит од мене за разлика од Погба, кој дури и кога е повреден ги активира и менаџерот и фамилијата да изјавуваат дека сака да си оди. Ако мислите на тоа кога викате не сме комплетни, да бевме ќе бевме погоре, што поскоро би ви дал совет да се опуштите во врска со Погба, односно да не посакувате потајничко да остане оти на крај краевите не ни заслужува да остане. Реално не ни се надевав дека ова ќе го пишувам за него со оглед на тоа колку ја сакав неговата игра. Ама начинот на кој што сака да си оди: очајно ко да е у трета лига, ко да е роб (А всушност клубот е негов роб), па драми па свашта го направија своето.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
Не ви рекол дека ги форсира. Грешката беше што не го купија Бруно летово. Ке бевме 2 позиции погоре со него. Кога веќе немаше кого да игра на таа позиција, ги играше овие двајца. Мислам дека нема ни најмал сомнеж дека ке биде нешто од овие.

Штом му се потполни составот и се вратија дел од повредените, ги нема ни во резерви.
не му е само Бруно грешка туку и пуштањето на Лукаку без да му најдат замена и тоа пази знаеле дека сака да си иде


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Гледајте од светлата страна, многу маски паднаа и се знае кој е кој.Марсијал не е за главна алка, Рашфорд доби пролазна, Погба ќе си иде, Лингард и Перериа ни за на клупа не ги бива, Шо се етикетираше ко просек на кој исто не можеш да се ослониш, Фред од флоп стана битен елемент, Скот испадна незаменлива алка на која можеш да се ослониш.Мата константно не потсетува дека му е пројдено времето, Матич се покажа како одличен за ротација.

Сума сумарум тоа е, се деси што се деси (има Солксер кривица) идеме даље.Многу мизерно е да се коментира Погба веќе, се знае каква е ситуацијата со него и дека ќе си оди така да боље е да се игнорира.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.279
Поени од реакции
6.536
Мене највеќе ме загрижува тактичкото не знаење на Оле. Многу фалинки има на ова поле. Скоро на секоја утакмица се приметува. Не е до толку неискусен менаџер ко што се ствара тука слика. 10+ години е веќе константно менаџер, а грешки еден тон. Со секоја наредна утакмица, се помалку имам верба дека човеков може да биде менаџер на топ 8 ПЛ клуб.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.503
Поени од реакции
62.308
Со 4 назад и 3 ца дефанзивно ориентирани средњаци, дали сте сигурни дека немаше друга опција?
Играј го Матич едно полувреме едно Мектоминај, Мата место Гринвуд да почнеше после мењај. Лошо играат на гости цела сезона.
Скот изигра 2-3 утакмици каде што се уфрлаше од друг план, ми текнува на утакмицата со Волфс, и мислев дека денеска тоа ке е планот.

Ако годинава ни фалат поен или два за да играме во Лига на Шампиони к8ј ќе биде крив?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Затоа и пишав вчера дека ке играме нерешено денес.

 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Mora da prestani da igra igrachi sho ne se spremni.
Ова. Мегваер, Скот, Марсијал, Рашфорд и кој уште не сезонава игра на штаки што се вели и после или грешат или се повредуваат на подолго. Мора летово да се пополни составот за да имаме простор за ротации ама квалитетни измени а не Лингард или Переира квалитет.
 
Член од
16 април 2008
Мислења
2.509
Поени од реакции
2.348
Секогаш кога треба да се стигне некој за борба за 4 то место Де Геа прави аматерски грешки. Џабе критиките за вчера, имаш концепција,замисла, тактика и примаш глуп гол во почетните минути па се паѓа во вода. Има подобрување од кога дојде Бруно дефинитивно а и ќе има и уште повеќе кога ќе почнат да го разбираат другиве играчи на кои им е непознато да се игра напаѓачки фудбал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom