Фан Клуб: Манчестер Јунајтед

Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Си имате дежурни кривци и за се винсе криви, дури и кога времево надвор не чини. Некој погоре пишал, Линделоф е крив, стоел далеку од Мегваер. Па што треба бе, на два метра еден од друг да се? На мал фудбал е поголемо рајстојанието меѓу играчите. Поставувањето на Мегваер беше криминално. Онакво поставување не смее да си дозволи штопер платен во милиони. Најголемиот виновник е он. Де Геа исто можда можеше подобро да реагира, али Бергвајн ја закачи со шпиц. Доста силен шут. Да, беше во близина на Де Геа, негде у висина на колено, али таквите шутеви, со голема силина, кои идат дирекно во голман се најтешки за бранење. Топката за неполна секунда стигнува до голманот и се зависи од рефлексот на голманот и среќата. Често стигаат голманите да постават раце или нозе во такви случаи, али често и по нивните одбивања топката завршува во гол. Дури и голманите во ракомет кои имаат подобри рефлекси од овие фудбалскиве, имаат проблеми со шутевите од 9-10 метри, а идат со гочема брзина во нив.
Друг дежурен кривец е Марсијал. Не трчал доволно у прво полувреме. Па у прво полувреме реално сите слабо играа. Не знам зошто е тешко да се разбере дека ако напаѓачот ти е отсечен од средина и крила нема што да се очекува од него. Тотајнхем играше повлечено доста, со што ја ускрати секоја шанса за евентуално некое убацување позади дефанзивците. Средина буквално ништо не створи. Рашфорд и Џејмс еден продор, дриблинг немаа. Лук Шо имаше повеќе продори и усшешни центаршути од нив двајца заедно. Марсијал 4-5 пати искочи на 30 метри да прими топка, сите тие пати Даер му дишеше у врат и повеќето Марсијал ги доби или беше фаулиран. Али што е користа од тоа кога и да добие топка нема со кого да искомбинира за да се искористи тоа што Даер не е на позиција. Секоја топка му беше враќање назад или на страна. Џејмс нема потреба да се коментира. Најслаб на терен. Он мене ми е тип на играч ко Валенсија. Брз, али со еден потег само идење у десно и кога ќе го научат противнички играчи е лесен за затварање. Тоа што вчера ме нервираше највеќе кај него е што секогаш кога Ван Бисака беше во близина на шеснаесетник со топка, овој се криеше позади играч на Тотајнхем, ни еднаш не се отвори да пробаат нешто да искомбинираат.
Оле си тера по старо со форсирањето на два играчи во средина дефанзивно ориентирани. Разбирам против Сити и Ливерпул, али да искочиш така против тим на Мурињо кој секоја утакмива против посериозен тим ја игра дефанзивно е грешка. Послабине тимови кога ќе ни се постават дефанзивно тешко ги пробиваме, а не па тим на Мурињо, со играчи какви што има, кои ќе чекаат контра. Друга грешка по мене му беше што Фред го остави последен играч, а Скот играше нешто понапред. Фред сезонава сите утакмици што ги изигра супер му беа баш на таа позиција нешто понапред, со играч позади него. Ни еден ни друг некако не ми се природни на таа позиција, ДМФ, поише ми се ко бокс ту бокс играчи.
Иначе за фудбалот што го изиграа, тоа беше и очекувано, после толкава пауза. Ќе им треба 1-2 утакмици да се вратат у ритам. Доста теомаво некако ми делуваа сите на терен вчера.
Ја пишав за Линделоф, логички гледано ако топката ти е на десна страна шо мајка бараш лево или толкав простор да оставаш, плус ако беше поблизу Бергвајн немаше да ја пушти толку долго и да претрча 3ца туку ако пробаше ќе беше избиена топката ете за тоа е крив Линделов
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Еј нема смисла Шо и Линделоф да се критикуваат, 2цата беа одлични вчера, Шо поготово.3 опасни топки исчисти, имаше неколку добри топки и во напад.

Фред издиша вчера многу брзо, а Скот многу добро се снајде вчера бо комбинација со Бруно и Погба.
Не ги критикувам, напротив реков дека имаа солидни партии вчера, него си праам бајрам на умот дека нашиве ќе прават шампионски тим, па така разбираш Блажо....
Автоматски споено мислење:

Од титула сме далеку и тоа многу далеку али може полека да стигнеме за едно 2 до 3 години ако правиме паметни трансфери.
А да и Менаџерот треба да го смениме за да би дошле до титула.
Пиши име и презиме, да ургираме! Троен ќар: Ем твоето знаење ќе дојде до израз, ем Јунајтед ќе освојува титули, ем ќе бидеш првиот маќедонец менаџер во ПЛ и тоа директ во Јунајтед!
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.527
Поени од реакции
7.119
Не ги критикувам, напротив реков дека имаа солидни партии вчера, него си праам бајрам на умот дека нашиве ќе прават шампионски тим, па така разбираш Блажо....
Автоматски споено мислење:


Пиши име и презиме, да ургираме! Троен ќар: Ем твоето знаење ќе дојде до израз, ем Јунајтед ќе освојува титули, ем ќе бидеш првиот маќедонец менаџер во ПЛ и тоа директ во Јунајтед!
Ако не ти се допаѓаат моите постиви имаш таму блок не ми се прави паметен.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ја пишав за Линделоф, логички гледано ако топката ти е на десна страна шо мајка бараш лево или толкав простор да оставаш, плус ако беше поблизу Бергвајн немаше да ја пушти толку долго и да претрча 3ца туку ако пробаше ќе беше избиена топката ете за тоа е крив Линделов
Ајсмен има милион недостатоци, ама во ситуацијата кај голот тешко можеше да помогне! Тоа се уигрува на тренинг и или го имаш сенсот или не, не се учи. Може да се поднаучи ама тоа е тоа, ограничен играч може да го смали ограничувањето, ама да го анулира тееешко!
Инаку Фред ја изгуби таа топка, Шо стоеше у прв ред на трибини на крај можда Мегваер требаше да иде на жолт, ама после битката сите сме генерали ;)
Автоматски споено мислење:

Ако не ти се допаѓаат моите постиви имаш таму блок не ми се прави паметен.
Таман работа да се правам паметен, таков сум роден изгледа:D
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.527
Поени од реакции
7.119
Таман работа да се правам паметен, таков сум роден изгледа:D
Абе во Куманово имаме изрека ""Фалба е р'ѓа" ама за тебе не би рекол дека може да ја користам .
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
Рој Кин очигледно не може да се опорави од клоцата што ја доби од Ферги па затоа и дава вакви изјави за Де Хеа.
Шупак.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.010
Рој Кин очигледно не може да се опорави од клоцата што ја доби од Ферги па затоа и дава вакви изјави за Де Хеа.
Шупак.
Па Де Геа сезонава не е на ниво кон кое се стремиме да бидеме. Сакале ние да признаеме или не.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.527
Поени од реакции
7.119
Управо си е Рој Кин неможе врвен играч да си дозволи да прави такви грешки со секоја негова изјава се согласувам освен со оние во кои го брани Оле.
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
Абе ок Де Геа кикса последно време, ама уште колку топки фати после то? Едно 2-3 тешки топки одбрани. Исто како и со Евертон. Мегваер ја оплеска за голот, а Линделоф не е Баји да истрча да покрие (како во ситуацијата против Челзи кога повторно испадна Мегваер) и то е то.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.750
Поени од реакции
13.969
Од крајот на 2018/19 сезона Де Геа повеќе не е тоа што беше. Кога му е денот пак е најдобар голман ама грешките му се сѐ почести и почести.
Баш крајот на минатата сезона неговите грешки можеби и најголем удел имаа во тоа што не фати Јунајтед ЛШ.

Али мислам дека сѐ уште му е рано за замена и следна сезона може комотно да ја тера како прв голман. Ама ако и наредна сезона не се врати на старото ниво, тогаш сериозно би почнал да размислувам за замена.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.443
Линделоф е премногу мек за ЦД, изгуби два дуела пред гол што беа доста опасни, за ротација ок за првотимец јок
Марсијал ако играше 70мин јас него го приметив у последните 5, очај е и добро е да се шитне додека држи цена зашо братов никад нема да стане класа
Џејмс е за после 70мин да влага у игра и ништо повеќе


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.527
Поени од реакции
7.119
Абе ок Де Геа кикса последно време, ама уште колку топки фати после то? Едно 2-3 тешки топки одбрани. Исто како и со Евертон. Мегваер ја оплеска за голот, а Линделоф не е Баји да истрча да покрие (како во ситуацијата против Челзи кога повторно испадна Мегваер) и то е то.
Има 3 или 4 кикса што не чинат по 2 поена само оваа сезона.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.750
Поени од реакции
13.969
Марсијал ако играше 70мин јас него го приметив у последните 5, очај е и добро е да се шитне додека држи цена зашо братов никад нема да стане класа
Се сложувам со цел пост, посебно со овој дел.
Јас од Марсијал па дури и Рашфорд уште лани дигнав раце, среќа овој вториов се разигра сезонава. Ама Марсијал никогаш нема да биде играчот што сите очекувавме да стане, за жал.
Не дека нема талент и дека не е огин играч кога му се игра. Проблемот е тоа кога му се игра го гледаме еднаш месечно, во најголем дел од натпреварите се влече ко црево по терен и утиња зицери.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.010
Абе ок Де Геа кикса последно време, ама уште колку топки фати после то? Едно 2-3 тешки топки одбрани. Исто како и со Евертон. Мегваер ја оплеска за голот, а Линделоф не е Баји да истрча да покрие (како во ситуацијата против Челзи кога повторно испадна Мегваер) и то е то.
Се прашувам дали и на пример за Тер Штеген викаат вика. Ај, примил глуп гол, ке се извади после со 2-3 одбрани. Секако дека не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom