Фан Клуб: Манчестер Јунајтед

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ако реализацијата на идејата ти е нула, исто е како да немаш идеја. Идеја вака на хартија и јас може да имам, ама реалната ситуација на терен вели дека Јунајтед освен полушансата на Дало на крај, не дојде до чиста ситуација за гол.
Сега влегуваме во дискусија, дали чашата е полупразна или на половина полна!
Факт е дека идејата беше брзо движење на топката, за да може да се дојде до чиста позиција. Затоа игравме со двајца централни и 8 средњаци или крила!
Пошто си ја гледал утакмицата, знаеш зошто не дојде до реализација на таа идеа!
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.657
Поени од реакции
7.236
Ја незнам зошто тупи со тие крилни нафрлувања кога немаме играч у тимот што игра со глава
Спомна некој погпре дека бруно го играше задњи везни со фред катастрофа переира треба да се седне на клупа човекот се труди ама толку му е можноста
 
Член од
15 март 2008
Мислења
43
Поени од реакции
35
Првите 3 натпревари на Џејмс ни дадоа некоја лажна надеж но тешко дека и него ке го биде. 70% од центаршутите(во обид) му се блокирани останатите 30% одат на второ корнер знаменце. Крилен играч од кој се очекува да прави пробиви по крило а жалниот ни шанса за центаршут неможе да си створи. Единствена позитива му се втрчувањат кој ги прави.

Десно немаме класично крило веке 5 години па на крај се се сведува на игра по средина на дечкото кој прва постава и во Валенсија неможеше да фати, дедо Мата и Лингард за кој веке се е познато. Од нив неможе многу да се очекува.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Ај не го плукај од сефте, си изигра колку можеше, како за прв натпревар! Искрено мене и ми се допадна, иако бев песимист. Нас проблемот ни е поголем, дома на нерешено правиме замена во 89 минута. Алооо тоа се прави кога сакаш да украдеш време, не кога имаш императив за победа!
Абе не го плукам шо ти е, ај да го пофалам изгледа како да има памет, со оглед на тоа што Волвс беа брзи кога се враќаа а на тоа не можеш да одговориш со брзање мора да ги извлекуваш а повеќето брзаа ко да нема утре
Автоматски споено мислење:

Како бе се влечкаше?
Иначе колку е една голема нула Оле на тактички план и колку не знае да ги искористи играчите најдобро што може, покажува и фактот дека Бруно го играше задњи везни скоро цела утакмица. Играч кој е доста напаѓачки настроен, го ставаш назад, а на десетка ти играат, Переира, па Мата и на крај и Лингард се буташе таму.
Грешка му е со Мата денеска не дека не се трудеше ама често одеше на 10ка а на почетокот на приказот требаше Бруно таму да биде.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Првите 3 натпревари на Џејмс ни дадоа некоја лажна надеж но тешко дека и него ке го биде.
Џејмс игра на десно присилно, не можеш да очекуваш супер партија на неприродно место! Плус дојде за ротација, овие маста му ја извадија! Не гледаш дека у фацата е како од музејот на Мадам Тисо :(
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Сега влегуваме во дискусија, дали чашата е полупразна или на половина полна!
Факт е дека идејата беше брзо движење на топката, за да може да се дојде до чиста позиција. Затоа игравме со двајца централни и 8 средњаци или крила!
Пошто си ја гледал утакмицата, знаеш зошто не дојде до реализација на таа идеа!
Добро, ама кога не оди една идеја треба да имаш втора, трета, итн... Небитно, јасно ми е мене дека тимот што беше на терен е подпросечен, но и најслабите екипи во лигава кога ги гледам ми оставаат поголем впечаток дека знаат што прават од нашиве.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Каква промена на план и идеа барате, кога најдобар поединец на клупа ни е резервниот голман?
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
Ја незнам зошто тупи со тие крилни нафрлувања кога немаме играч у тимот што игра со глава
Спомна некој погпре дека бруно го играше задњи везни со фред катастрофа переира треба да се седне на клупа човекот се труди ама толку му е можноста
Бурно го играше назад принудно пошто Переира таму по 100 глупости во минута праеше, ете зато второто играше таму Бруно

Секое второ коло ни се укажува шанса да се доближиме до 4 место и нон стоп ја пропуштаме, не дека и сега е којзнае колкава разлика, ама друго ќе беше на 3 бода од Челзи и директен дуел со нив следно коло...
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.282
Поени од реакции
6.544
Можеше да проба да се движи малку и без топка, е*аго мајчината! Он се става у погон само кога ќе добие топка у нозе!
Можеше, само знаеш што е проблем тука, прво, беше сам против три стопери, второ, тоа треба да се увежбува на тренинзи, дали тебе ти делува дека увежбуваат акции, поставување во напад, втрчувања? Не само Марсијал, Рашфорд исто вака играше на деветка. Бисака е доста слаб офанзивно и до сега ако се работеше правилно со него на тренинзи, за шест месеци како е тука, треба да се види некој напредок. Не очекувам да биде Арнолд или нешто слично, но напредок сигурно ќе имаше со правилна работа. Пак ќе кажам, и најдобрата деветка у свет да ја донесеш, Икарди, Левандовски, Бензема, било кој, ако нема кој да му створи шанса, ако нема добра тактичка поставеност, некоја замисла на тренерот, увежбани акции, ако треба да искача на 30 метри за воопшто да дојде во контакт со топка, нема да биде ништо подобар од Марсијал. Деветка е позиција која е највеќе зависна од соиграчите. Не можеш ти да очекуваш било што од напаѓачот кога му ствараш по една, многу ретко две, а многу често и ни една шанса по утакмица. На поставена одбрана, Јунајтед е безидеен, а во таква ситуација деветката е најмалу корисна, неупотреблива, исто ко да немаш играч. Една споредба меѓу Рашфорд и Марсијал сезонава. Не рачунајќи ги головите од пенали, Рашфорд (лево крило/страничен напаѓач) има 9 голови, 4 асистенции, 74 шутеви (34 во рамки на гол), 22 утакмици. Марсијал (централен напаѓач) 8 голови, 3 асистенции, 48 шутеви (24 во рамки на гол), 19 утакмици. Поентата ми е дека ние немаме игра за деветката да биде главен у напад, да се ствараат шанси за него. Нашата поставеност поише делува како онаа на Ливерпул. Фирмињо не е во преден план, туку Мане и Салах. Во таква ситуација Фирмињо не е ценет колку Мане и Салах, а е клучната алка за они да фунционираат така како што функционираат. На телевизија често не се гледа неговиот придонес. Кај Фирмињо освен што повеќе му одговара позицијата шпиц од Марсијал, покрупен е, поснажен, предност му е што ги има Салах и Мане кои се доста поквалитетни од сите наши играчи, па работата му е доста полесна, средината на Пул е доста поквалитетна, бековите им се страшни во офанзива, ние ги имаме Шо и Бисака, а најбитната работа е што го има Клоп за тренер. Системот во кои се поставени овие играчи, ги прави толку успешни и било кој од нив да го ставиш во поразличен систем од тој на Ливерпул, нема да го имаат истиот импакт како сега. Не дека би биле лоши играчи, далеку од тоа.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.452
Поени од реакции
20.210
Можеше, само знаеш што е проблем тука, прво, беше сам против три стопери, второ, тоа треба да се увежбува на тренинзи, дали тебе ти делува дека увежбуваат акции, поставување во напад, втрчувања? Не само Марсијал, Рашфорд исто вака играше на деветка. Бисака е доста слаб офанзивно и до сега ако се работеше правилно со него на тренинзи, за шест месеци како е тука, треба да се види некој напредок. Не очекувам да биде Арнолд или нешто слично, но напредок сигурно ќе имаше со правилна работа. Пак ќе кажам, и најдобрата деветка у свет да ја донесеш, Икарди, Левандовски, Бензема, било кој, ако нема кој да му створи шанса, ако нема добра тактичка поставеност, некоја замисла на тренерот, увежбани акции, ако треба да искача на 30 метри за воопшто да дојде во контакт со топка, нема да биде ништо подобар од Марсијал. Деветка е позиција која е највеќе зависна од соиграчите. Не можеш ти да очекуваш било што од напаѓачот кога му ствараш по една, многу ретко две, а многу често и ни една шанса по утакмица. На поставена одбрана, Јунајтед е безидеен, а во таква ситуација деветката е најмалу корисна, неупотреблива, исто ко да немаш играч. Една споредба меѓу Рашфорд и Марсијал сезонава. Не рачунајќи ги головите од пенали, Рашфорд (лево крило/страничен напаѓач) има 9 голови, 4 асистенции, 74 шутеви (34 во рамки на гол), 22 утакмици. Марсијал (централен напаѓач) 8 голови, 3 асистенции, 48 шутеви (24 во рамки на гол), 19 утакмици. Поентата ми е дека ние немаме игра за деветката да биде главен у напад, да се ствараат шанси за него. Нашата поставеност поише делува како онаа на Ливерпул. Фирмињо не е во преден план, туку Мане и Салах. Во таква ситуација Фирмињо не е ценет колку Мане и Салах, а е клучната алка за они да фунционираат така како што функционираат. На телевизија често не се гледа неговиот придонес. Кај Фирмињо освен што повеќе му одговара позицијата шпиц од Марсијал, покрупен е, поснажен, предност му е што ги има Салах и Мане кои се доста поквалитетни од сите наши играчи, па работата му е доста полесна, средината на Пул е доста поквалитетна, бековите им се страшни во офанзива, ние ги имаме Шо и Бисака, а најбитната работа е што го има Клоп за тренер. Системот во кои се поставени овие играчи, ги прави толку успешни и било кој од нив да го ставиш во поразличен систем од тој на Ливерпул, нема да го имаат истиот импакт како сега. Не дека би биле лоши играчи, далеку од тоа.
Кога би го споредил Јунајтед, тоа би било со текстов погоре. Па добро бе ова за да го прочита човек без да се самоубие на пола читање не иде дефинитивно.
Инаку за да ви биде појасно до кое дереџе сме дојдени ... 37 бодови помалце од првиот, а 11 бодови од зоната за испаѓање од Лигата ... со ова темпо побрзо ќе дојдеме до дното отколу да се придвижиме кон врвот.
Untitled-1.jpg
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
По натпреварот, Гери Невил искоментира во доста негативен контекст, кој допира и до работењето на Оле Гунар Солскјер.

Доколку вие бркате гол при резултат 0:0, а во игра ги внесувате Лингард и Далот во финишот од средбата (88 минута), тоа јасно покажува каде се наоѓа во моментов клубот“, истакна долгогодишниот бек на Манчестер Јунајтед.

Сега се пишманам што и јас го напишав истово:sramezliv:
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
По натпреварот, Гери Невил искоментира во доста негативен контекст, кој допира и до работењето на Оле Гунар Солскјер.

Доколку вие бркате гол при резултат 0:0, а во игра ги внесувате Лингард и Далот во финишот од средбата (88 минута), тоа јасно покажува каде се наоѓа во моментов клубот“, истакна долгогодишниот бек на Манчестер Јунајтед.

Сега се пишманам што и јас го напишав истово:sramezliv:
Веројатно поради нивото на довербата што ја има Оле во замените па за тоа ,не оти ќе сменат нештоцако влезат и сам е свесен за нивните квалитети. Да има барем 3 минути продолжение. Ма да кукавуцата од Вулвс направи замена одма по покажувањето на тие 4минути продолжение и украде цела минута оној Хименез
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.769
Поени од реакции
14.041
Најмногу ме накурчија натпреваров Марсијал, Переира и двете замени во 90та. Или прави измени до 75-80мин макс или воопшто не ни троши време со глупости.
Переира ти е Лингард вол2, а Марсијал уште од лани со Рашфорд заедно ми се на пик. Ај овој вториов се поправи од октомври навака ама Марсијал никад нема да биде играч.

За ремито ме боли ташак искрено.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.518
Поени од реакции
62.367
Добро, ама кога не оди една идеја треба да имаш втора, трета, итн... Небитно, јасно ми е мене дека тимот што беше на терен е подпросечен, но и најслабите екипи во лигава кога ги гледам ми оставаат поголем впечаток дека знаат што прават од нашиве.
Kaжи ми еден играч што го имаш забележано по послабиве екипи дека го прави она што денес го правеше Переира? Еден само. Последен што ми текнува беше Бакајоко во Челси, кога попи црвен во прво.

Ја ваков катастрофален перформанс од играч немам видено со години. А го имам гледано Лингард откако знам за себе. Од мака еден пас ке погодеше.

Тука тренерот е најголем виновник што го остави играчот што:
- Не знае да шутира
- Не знае да дрибла
- Не знае да втрча
- Не знае да задржи топка
- Не знае да даде пас

Цели ебани 70 минути во игра. Нели гледаат на клупа, мене покрај лап топот живци ми искина, они на клупа би требало 5 пати да се понервозни.

Направи еден глуп фаул по кој Волфс доби шанса да нафрли, за да после 5 минути направи уште еден глуп фаул со кој Волфс доби прилика да шутира. На врв на сето ова, во второ го закачи да игра крило, на сметка на Бруно Фернандеш, зашто овој правеше премногу глупости во прво. Неверојатно. Играч што требаше да го смени во 30-та минута, остана да игра до 70-ма. Измената во 89-та не ја ни коментирам, тим кој иде на победа прави измени далеку порано.

Колку и да вината на тренерот, толку е и во повредите. Цел среден ред беше крпен денес, повредени и Матиќ, и Скот и Погба. Бруно со пациентиелава околу него што не можат пас да погодат, толку може. Комично беше што им дава топка over the top, Џејмс кутриот не ни вртча, зашто не се ни надеваше дека има кој да му даде таква топка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom