Фан Клуб: Манчестер Јунајтед

Член од
28 јуни 2015
Мислења
854
Поени од реакции
451
Пишав и погоре...

И Марсиал, и Рашфорд се топ дечки.
Но, веројатно Мурињо не е задоволен од нивниот перформанс за времето што го добиваат на терен.

На моменти покажуваат одлични потези (голови, асистенции, дриблинзи...), но во добар дел од играта прават и "неизнудени" грешки (слепо се пикаат во група противнички играчи и пробуваат да поминат, губат топки, комплицираат, промашуваат "сигурни" ситуации за гол...).

Секако дека би сакал да ги гледам повеќе на терен, но само 11 играчи збира таму.
Најмалку што може да направи Мурињо е да ги ротира нив двајца и Санчез.
Во опција е и Лингард, но незнам колку таа позиција би им одговарала.

Продажба - никако, евентуално заем.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.654
Поени од реакции
9.235
Ова е одлука на Марсијал, не на клубот. Клубот му понуди нов договор што значи дека е во долгорочните планови на Мурињо, но тој си сака други услови изгледа, пред се во минутажта. И не може клубот да трпи критики кога приоритет е на клубот да го задржи, но изгледа Марсијал турка трансфер.

Причината за неговата одлука е минутажата со сигурност и мислам дека греши што не е многу трпелив затоа што во кој и да е од актуелниве клубови кои се заинтересирани за него не би му понудиле нешто поголема минутажа од таа што ја има сега во моментов кај нас. Неговото време допрва доаѓа и сигурен сум дека ќе биде главна алка во наредните сезони кои допрва доаѓаат доколку остане, но изгледа негова е одлуката и тоа е тоа.

Инаку и јас сум против негова продажба и баш мислам дека е најталентиран млад во нашиов тим, дури и поталентиран од Рашфорд. Многу пати сум коментирал дека е на ниво на потенцијали од играчи како Мбапе и Дембеле.

Сега од гледна точка од неговиот придонес досега не е незаменлив во тимот за да страдаме од неговото отсуство, но тоа што го губиме е неговиот потенцијал да биде играчиште во наредните сезони односно профил на играч кој би решавал натпревари. Нови КДБ, Салах...Но сепак разликата е што во овој случај не е одлука на Мурињо да го даде, туку стрикно играчот не сака да остане за нас. Тука е загубата за нас и баш ми смета што не се гледа подолгорочно во некои моменти за клубот. Со негово заминување со сигурност ќе се насочиме кон Бејл. И тој и Санчез би биле носители со 29 години и би имале уште 2-3 сезони на повисоко ниво...а потоа дај друго дете...
 
Член од
21 март 2015
Мислења
1.257
Поени од реакции
1.131
Ако веќе.сака да си оди нека оди у јуве а тие на нас даглаш коста и пари
 
R

red.devil

Гостин
Не знам дали да глумам изненаден за ситуацијава.
Уствари, цела среќа на Рашфорд што е дете на Јунајтед. Иначе ќе исчезнеше од клубот со брзина на светлината. Вака си најде друго жртвено јагне специјалката.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.287
Поени од реакции
6.583
Не било до клубот, до играчот било. Па нормално дека ќе сака да си иде, повеќе игра бек него крило, а да не зборам дека Јунајтед нема никаков концеп во напад. Се е сведено на некој индивидуален потег и мотивација на играчите. Секој играч на кој цел му е напредок и успеси, а не пари, би си отишол од моменталниов Јунајтед. Свесен е дека во најбитните години за неговиот развој, под Мурињо нема да го оствари тоа, пошо нели многу побитно е крилото да биде втор бек, него да ора напред.
Ама тоа е кога прво клубот нема концепт како треба да функционира тимот, каков стил да игра. Планот им е само да праат пари од спонзори, а успесите им се во втор план. Па ќе искача на пресови Мурињо и ќе го понижува клубот.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.875
Ако го шитнат Марсијал, се надевам после една сезона ќе се врати во премиер и ќе ги буши Јунајтед наредни 10 години. Матер му ебам на тоа педерчето португалско.
 
E

Epsilon

Гостин
kolku so me drzi memorijata ovde se placese kako Marsijal ne e za prva postava, odnosno da vleguva kako zamena, pa sea ima zalopojki deka si zaminuva....



Sto se odnesuva do mene ne e nezamenliv i klub kako United moze da si dozvoli da si zemi ushte eden Sancez i da zemime PL titula.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.908
Поени од реакции
10.539
kolku so me drzi memorijata ovde se placese kako Marsijal ne e za prva postava, odnosno da vleguva kako zamena, pa sea ima zalopojki deka si zaminuva....



Sto se odnesuva do mene ne e nezamenliv i klub kako United moze da si dozvoli da si zemi ushte eden Sancez i da zemime PL titula.
па факт е тоа дека ко стартер многу често тапа е, ама не значи дека сум за продажба, може да се искалеми у топ играч
иначе кој беше од тука на ОТ да ги гледа па спомна дека Марсијал е тешка мрза и ич не трчал


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
3 февруари 2014
Мислења
652
Поени од реакции
516
Во Марсијал мислам дека сите го видовме потенцијалот, затоа и повеќето тука се за да не се продаде. Дали ќе го исполни потенцијалот зависи најмногу од него, ако продолжи како претходниве 2 сезони, дефинитивно нема. Точно, не добиваше многу минутажа, но кога ќе добиеше најчесто беше тапа. Не сум за да се продаде и доколку остане, а продолжи со исто темпо и следните сезона, две, ќе бидам.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Во Марсијал мислам дека сите го видовме потенцијалот, затоа и повеќето тука се за да не се продаде. Дали ќе го исполни потенцијалот зависи најмногу од него, ако продолжи како претходниве 2 сезони, дефинитивно нема. Точно, не добиваше многу минутажа, но кога ќе добиеше најчесто беше тапа. Не сум за да се продаде и доколку остане, а продолжи со исто темпо и следните сезона, две, ќе бидам.
Најчесто бил тапа?Минативе две сезони?Дечкото има 3 играч на месецот земено и у првата половона ни беше меѓу најдобрите дур не дојде Санчез.Дека имал лоши или бледи партии имал, ама е далеку од лани и е далеку подобар од рашфорд сезонава.Фактот дека ни е 2 играч по учинок/учество во голови кажува се.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Па самото тоа што највеќе голови имаме постигнато после 75 минута значи не сме многу продуктивни во прво полувреме, кај него маана ми е тоа што не е малку себичен и не се обидува да ги заврши акциите сам...
Не е совршен ама е огромен потенцијал
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.385
Ko демек, оставено е на Марсијал да реши дали сака да си оди. Ако се одлучи на такво нешто, клубот нема да му стои на патот.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.455
Поени од реакции
20.225
Правиме муабети за Маријал а имаме потенцијални таленти како Фелаини, Смолинг, Џонс (играчи со анти-фудбалски талент) у тим и имаме дилеми ? REALLY ? Што очекувате од фудбалер кој игра на секоја 5та утакмица, да влезе и да даде 15 гола и да остави впечаток ? Дајте малце бидете пореални со заклучоциве. Тони е супер играч и онаков каков што му треба на Јунајтед, технички спремен, брз, интелигентен и се уште млад, и класичен пример за тоа на какви играчи му требаат на клубот.
Целосно ми е разбирлива ситуацијата, од фактот дека му ја зедоа бројката за да му ја дадат на играч кој не се задржа ни година дена во клубот, до фактот дека од еден од најдобрите играчи стана играч за на клупа. Едноставно клубот покажа дека не си ги цени своите играчи и дека во прашање е само бизнис а не фудбал ... епа секој кој сака да стане фудбалска икона, а има капацитет за тоа ќе треба да го избегнува Манчестер Јунајтед.
Марсијал според мене влага во топ 5 фудбалери кои ги имаме, а за кои не би имал дилема дали да игра против било кој противник (реал, барса етц).
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom