Фан Клуб: Манчестер Јунајтед

Член од
22 ноември 2009
Мислења
1.651
Поени од реакции
2.185
Повредите и може ама и до некаде и не може да се оправдување за играта и резултатите. Сите екипи имаат повредени играчи да не се лажеме. Лани Ливерпул глава не можеше да крене од повредени играчи во одбрана, не знам еднаш дали ја склопи стандардната прва 4ка назад ТАА-Ван Дајк-Матип-Робертсон па на крај за малце не фатија ЛШ. Но, играта им беше таа препознатлива за нив, не отстапуваа од неа си ја тераа филозофијата, па дури и нас не акнаа од земја. Овде е проблемот ко што спомна некој е што ние немаме препознатлив стил на игра. Благе везе немаме со Ајакс, Ливерпул, Сити ко што сите очекувавме да имаме бар нешто од нив.
Играчиве полоши од лани се, а и тие што дојдоа не придонесуваат ништо засега. Онана сите очекуваа дека ќе донесе револуција во играта, но испаѓа во моментов дека сме биле во право тие што зборевме дека не е приоритет да се носеше ова лето. Маунт засега покажува дека не знаеме зошто воопшто и го донесоа, пак навивачите согледуваа некои очигледни работи и зборуваа за Маунт како би се вклопил кај нас и зошто е воопшто потребен, но стручниот тим има други замисли али во моментов фановите се во право и за овој трансфер. Хојлунд колку и да е талентиран како побогу да даде некаков гол кога никаков сервис нема од тие што треба да му наместат шанса. Амрабат е прерано да се каже, делува дека ќе биде добар играч на средина, во моментов принудно го шетаат таму-ваму по терен.
Донесоа некој нов доктор од Арсенал нели баш да работи да се намалат повредите, ова испаѓа ние никогаш повеќе повредени играчи не сме имале него ли сега во моментов. Ни го увалија изглеа топџииве.
И Тен Хаг и стручниот тим и играчите заедно сите потфрлаат во моментов.
А за сопствениците па да не правам муабет, уста не ми се отвара...
 
Член од
13 мај 2016
Мислења
484
Поени од реакции
925
Најголемиот проблем е што ние сакаме една сезона да се навикне, втора сезона да биде стабилен, трета сезона да влезе во борба за титула.
Епа дечки гадно сме се заебале.
Да е ова Италија, Шпанија, Германија...каде има две макс стабилни екипи тоа може. Ама во ПЛ курац.
Врвот е ко ќе ми текне дека баравме Оле да се вмешал во борба за титула, последната сезона со Мекфред средина, со Мегваер капитен, Лингардињо и остала багра.
Не дека неможе да кликне одеднаш, може, ама има и падови. Тоа се случи лани, во еден период на ура играа супер, со жар, желба, кинеа на терен.
И се случи бродолом на Енфилд, и од таму тргна возот надолу.
Сезонава повредите не помагаат дефинитивно, така да падот трае.
Бидете убедени дека во еден момент ќе фатат залет, тоа Ливерпул лани го направи тек последните месеци, се надевам ние порано од тоа оти ЛШ ќе замине така.

Е сега, патерн на игра нема, точно.
Ланска сезона не ни проба да направи драстични промени, дел виде дека играчите нема да ги биде за тоа, дел Роналдо пиздареше до Јануари, дел фатија некој ритам па ајде шта буде нека буде и тоа е тоа.
Според мене тек оваа сезона пробува да имплементира свој стил, затоа инсистираше на Маунт, Онана, Хојлунд, и практично сме на почеток од таа фаза.

Е сега го запукаа повреди, ситуацијата со Ентони, со Санчо и резултатите почнаа да прават притисок.
Што ќе излезе ќе видиме

Ама дека со брза смена ќе решиме нешто, јок, барем сите овие смени на менаџери, треба да ни го потврдат тоа.
Арсенал колку години му даде фора на Артета?
Ливерпул на Клоп?
Тоа е тоа, или ќе имаме трпение, или ќе се радуваме на повремени блесоци со нови менаџери и после истата песна на рипит.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.015
Поени од реакции
6.513
Повредите и може ама и до некаде и не може да се оправдување за играта и резултатите. Сите екипи имаат повредени играчи да не се лажеме. Лани Ливерпул глава не можеше да крене од повредени играчи во одбрана, не знам еднаш дали ја склопи стандардната прва 4ка назад ТАА-Ван Дајк-Матип-Робертсон па на крај за малце не фатија ЛШ. Но, играта им беше таа препознатлива за нив, не отстапуваа од неа си ја тераа филозофијата, па дури и нас не акнаа од земја. Овде е проблемот ко што спомна некој е што ние немаме препознатлив стил на игра. Благе везе немаме со Ајакс, Ливерпул, Сити ко што сите очекувавме да имаме бар нешто од нив.
Играчиве полоши од лани се, а и тие што дојдоа не придонесуваат ништо засега. Онана сите очекуваа дека ќе донесе револуција во играта, но испаѓа во моментов дека сме биле во право тие што зборевме дека не е приоритет да се носеше ова лето. Маунт засега покажува дека не знаеме зошто воопшто и го донесоа, пак навивачите согледуваа некои очигледни работи и зборуваа за Маунт како би се вклопил кај нас и зошто е воопшто потребен, но стручниот тим има други замисли али во моментов фановите се во право и за овој трансфер. Хојлунд колку и да е талентиран како побогу да даде некаков гол кога никаков сервис нема од тие што треба да му наместат шанса. Амрабат е прерано да се каже, делува дека ќе биде добар играч на средина, во моментов принудно го шетаат таму-ваму по терен.
Донесоа некој нов доктор од Арсенал нели баш да работи да се намалат повредите, ова испаѓа ние никогаш повеќе повредени играчи не сме имале него ли сега во моментов. Ни го увалија изглеа топџииве.
И Тен Хаг и стручниот тим и играчите заедно сите потфрлаат во моментов.
А за сопствениците па да не правам муабет, уста не ми се отвара...
Докторот дојде пред недела дена а без доктор сме од март тоа е проблем до управата што не си обозбедила соодветна замена.
Затоа и имаме толку повреди заради несериозност на управата.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
5.867
Поени од реакции
7.239
Повредите и може ама и до некаде и не може да се оправдување за играта и резултатите. Сите екипи имаат повредени играчи да не се лажеме. Лани Ливерпул глава не можеше да крене од повредени играчи во одбрана, не знам еднаш дали ја склопи стандардната прва 4ка назад ТАА-Ван Дајк-Матип-Робертсон па на крај за малце не фатија ЛШ. Но, играта им беше таа препознатлива за нив, не отстапуваа од неа си ја тераа филозофијата, па дури и нас не акнаа од земја. Овде е проблемот ко што спомна некој е што ние немаме препознатлив стил на игра. Благе везе немаме со Ајакс, Ливерпул, Сити ко што сите очекувавме да имаме бар нешто од нив.
Играчиве полоши од лани се, а и тие што дојдоа не придонесуваат ништо засега. Онана сите очекуваа дека ќе донесе револуција во играта, но испаѓа во моментов дека сме биле во право тие што зборевме дека не е приоритет да се носеше ова лето. Маунт засега покажува дека не знаеме зошто воопшто и го донесоа, пак навивачите согледуваа некои очигледни работи и зборуваа за Маунт како би се вклопил кај нас и зошто е воопшто потребен, но стручниот тим има други замисли али во моментов фановите се во право и за овој трансфер. Хојлунд колку и да е талентиран како побогу да даде некаков гол кога никаков сервис нема од тие што треба да му наместат шанса. Амрабат е прерано да се каже, делува дека ќе биде добар играч на средина, во моментов принудно го шетаат таму-ваму по терен.
Донесоа некој нов доктор од Арсенал нели баш да работи да се намалат повредите, ова испаѓа ние никогаш повеќе повредени играчи не сме имале него ли сега во моментов. Ни го увалија изглеа топџииве.
И Тен Хаг и стручниот тим и играчите заедно сите потфрлаат во моментов.
А за сопствениците па да не правам муабет, уста не ми се отвара...
Точно,ама Ливерпул не го градеше тимот летото пред тоа,веќе имаа поставено темел и играа неколку сезони со тие играчи.
Сетете се Клоп кога дојде кај беше Ливерпул.
Ние сменивме неколку битни позиции,и ниеднаш немаме изиграно со најдобрата 11ка,тимот е во фаза на градење.
Не се сомневам дека ЕТХ е добар тренер воопшто,се десија некои глупости околу тимов што не влечат константно надоле.


Sent from my SM-G990B using Tapatalk
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
1.651
Поени од реакции
2.185
Точно,ама Ливерпул не го градеше тимот летото пред тоа,веќе имаа поставено темел и играа неколку сезони со тие играчи.
Сетете се Клоп кога дојде кај беше Ливерпул.
Ние сменивме неколку битни позиции,и ниеднаш немаме изиграно со најдобрата 11ка,тимот е во фаза на градење.
Не се сомневам дека ЕТХ е добар тренер воопшто,се десија некои глупости околу тимов што не влечат константно надоле.


Sent from my SM-G990B using Tapatalk
Се согласувам со кажаното за Клоп, но разликата е што Ливерпул под Клоп во втората сезона почнуваше да има препознатлива игра, иако тој дојде ми се чини во Јануари предходната сезона. Значи за пола сезона и една пресезонска Ливерпул веќе заличуваше на тим и се гледаше дека ќе станат сила. Паметни трансфери направија, го продадоа Кутињо за 150 милиони и паметно ги реинвестираа тие пари. Кај нас во моментов ситуацијата не изгледа така. Дај боже да грешам и да се сменат работите на подобро.
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.135
Поени од реакции
23.221
Сето то супер, ама заборавате дека нема друг клуб со deadwood ко Јунајтед, преплатени копилина кои само рушат атмосфера. Кој друг менаџер имал толку нефудбалски проблеми ко ситуацијата со Роналдо, Гринвуд, Антони. И Санчо mister prijatelski warrior.
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
16
Поени од реакции
29
ОК, претпоставувам дека си навивач на Јунајтед и ги гледаш натпреварите. Ако да, дали можеш да ми кажеш што е всушност замислата на Тен Хаг за фудбалот кој треба да го игра Јунајтед? Јас искрено не гледам никаков концепт.

Еве, се согласувам, треба да му се даде време. Но треба да има барем некакви назнаки дека Тен Хаг знае што прави. Мене не ми изгледа така. Лани имаше некаков успех, но тоа благодарејќи на добрата одбрана која имаше 17 clean sheets. Инаку имавме мизерен број на постигнати погодоци. Добрата одбрана и феноменалната форма на Рашфорд му донесоа солидна сезона на Тен Хаг. Но таков успех со таква игра имавме и со Оле. Дури со него Јунајтед играше поубав фудбал. Лани Тен Хаг не донесе ништо ново, немаше игра базирана на посед или игра слична Ливерпул од најдобрата година.

Оваа година одбраната потфрлува, а дел од причините за тоа потфрлање е трансферот на Онана, на кој Тен Хаг инсистираше. Онана освен киксот со Баерн при првиот гол, одбрани се што МОРАШЕ да одбрани, но НИШТО повеќе од тоа. Буквално секој покомплициран шут влезе во голот. А ќар од одличната игра на Онана со нога немаме никаков. Можеби ќе има кога ќе играме против силните екипи кои играат висок пресинг, но такви се 3-4 во лигата. Останатите си седат на својата половина, го оставаат Онана да жонглира со топката и да губи време, а против ниско поставен блок сме немоќни.

Еве ме интересира што има направено Тен Хаг да го реши тој проблем? Се што прави екипата е да му ја дадат топката на Рашфорд со надеж дека тој ќе направи чудо. И врапчињата на гранка знаат што прави Јунајтед, противничките екипи едноставно го дуплираат, и потоа сите кукаат како Рашфорд не е во форма. Тен Хаг не е во форма, не знае каде тера реално.

Само да додадам, посраниот Челзи изгледа подобро од Јунајтед. Вчера ги гледав, играат фудбал, имаат проток на топката, ствараат шанси. Мислам дека во моментов нема друга екипа во ПЛ која изгледа побезидејно од Манчестер и ствара помалку шанси.
Океј, се согласувам дека формата на тимот е ептен опадната, од проста причина што пола играчи се повредени. Состојбата на тимов повеќе наликува на онаа на Ливерпул од претходната сезона. И да Рашфорд не е баш во најдобра форма во право си, но немој да очекуваш дека со дрва од играчи како Пелистри и Линделоф дека ќе отидат наеднаш во топ 4. Има уште многу да се игра до мај. Со Кристал Палас не беа до толку лоши имаа ептен добри шанси, само што среќата не беше на нивна страна.

Тен Хаг годинава донесе трофеј, нешто што Солскјаер не успеа во период од 4 години.

Онана можеби ќе биде најдобриот трансфер сезонава за Манчестер. Најстрашно е шо луѓево очекуваа Де Хеа бр.2 моментот кога дојде Онана. Нешто што на Манчестер му требаше е голман кој игра добро со нога. Де Хеа беше преслаб со нозе (нестабилен и несигурен) меѓутоа јак shot stopper. Онана е многу подобар со нозе, но не е најјакиот shot stopper. За повеќето голови од август па навака не е крив Онана. Мартинез и Варан не беа во форма поради повредите, а Линделоф е слаб како играч, а и Далот е слаб дефанзивно.

Ти ја разбирам фрустрацијата, но треба малку трпение. Арсенал што да кажат какви беа пред 2-3 години и глеј ги сега до кај стигнаа. Ливерпул исто Клоп кога дојде. Па и на Гвардиола му требаше некое време да среди негов тим. Не е веќе ова Фергусон па од просечни играчи да направи да изгледаат како играчишта со него како Ешли Јанг и Фил Џонс. Досега ако Манчестер избркаа 3-ца тренери по ред, тоа не значи дека е до нив, туку проблемот е од управата. ПЛ е најтешката лига од сите и ретко кој успеал во неа. Затоа треба да му се даде повеќе време на тренерот и да биде поддржан максимално од управата па тек тогаш ќе судиме.

Не ги гледав Челзи вчера, но сигурно нема да судиме според една утакмица како ќе им изгледа цела сезона.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.005
Поени од реакции
25.146
Неверојатно е колку е среќата против нив сезонава, ама па, тоа е компензација за лани, кога најчесто ги следеше.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.318
Поени од реакции
19.719
Мртвила ни е голманот, на 27 години Де Геа леташе овој не знае што прави со себе. Дефинитивно од црнец не бива голман !!!

Sent from my ELS-NX9 using Tapatalk
 
Член од
13 август 2023
Мислења
264
Поени од реакции
564
Нема попосакуван противник од Јунајтед во моментот. Потребно е само една полушанса и некаков шут во гол и тоа е тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom