Фан Клуб: Манчестер Јунајтед

Член од
10 декември 2010
Мислења
6.225
Поени од реакции
7.244

Искрено, не очекував ваков трансфер пазар, а богами ни никој овде. Како тргна, 90% не веруваа ни Санчо дека ќе дојде, а не па Варан или Роналдо. Ќе беше супер Џеси и Переира да генерираа дополнителен кеш за да може да се испазари ДМ, ама ајде, ќе ја крпиме работава - ќе даваме повеќе голови отколку ќе примиме.

На Џејмс му посакувам среќа (освен против нас), паметен избор за двете страни. Криво ми е што замина, секогаш давал 100% и внесуваше големо количество енергија, но реално не напредна откако дојде. Пре би го чувал него, отколку Лингард, но што е тука е.

Наредно лето не чекаат нови релативно големи претумбации - заминување на Матич, Мата, Баји, Погба, Кавани, веројатно и Де Геа, Далот, Переира и Џонс. Очекувам Лингард повторно да скубне и да се спаси од бркање бидејки многу големи промени ќе бидат за тимот.
Средината ќе треба да претрпи најголеми промени - вака фали еден, а со заминување на Погба и Матич, барем двајца ќе фалат.

Евентуално гледам надеж едно од тие места да ги заземе Гарнер (ако добро му оди) + Рајс. Невеш би бил идеален исто, ама којзна што наумиле. За шпиц очекувам да се залетаат по Хааланд.

Од сезонава не знам што да очекувам, ради средината. Се надевам Дони ќе поднаучи малце да игра на пивот, а Мектоминеј ќе го служи здравје.

На крајот на денот, ако Оле успее некако да ги ухода сите и да го исполира тимот, очекувам интересна сезона. Барем нападот треба да грми, а противниците да се плашат да искочат од 11. Воопшто не ме охрабрува што уште не научија асално да пробиваат бункери.

Конкуренти најголеми по мене се Челзи - многу заебан систем имаат и одлично се бранат. Тактички се маестрални и делуваат многу стабилно. Сити не се нешто посебно подобрени од лани, Грилиш а бил а не бил, исто му доаѓа. Ми делуваат заситено и прочитано, па можно е да кикснат. Ливерпул исто делуваат бледо, немотивирано и испукано, но можат да поматат калкулации на поедини.
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.432
Поени од реакции
4.037

Искрено, не очекував ваков трансфер пазар, а богами ни никој овде. Како тргна, 90% не веруваа ни Санчо дека ќе дојде, а не па Варан или Роналдо. Ќе беше супер Џеси и Переира да генерираа дополнителен кеш за да може да се испазари ДМ, ама ајде, ќе ја крпиме работава - ќе даваме повеќе голови отколку ќе примиме.

На Џејмс му посакувам среќа (освен против нас), паметен избор за двете страни. Криво ми е што замина, секогаш давал 100% и внесуваше големо количество енергија, но реално не напредна откако дојде. Пре би го чувал него, отколку Лингард, но што е тука е.

Наредно лето не чекаат нови релативно големи претумбации - заминување на Матич, Мата, Баји, Погба, Кавани, веројатно и Де Геа, Далот, Переира и Џонс. Очекувам Лингард повторно да скубне и да се спаси од бркање бидејки многу големи промени ќе бидат за тимот.
Средината ќе треба да претрпи најголеми промени - вака фали еден, а со заминување на Погба и Матич, барем двајца ќе фалат.

Евентуално гледам надеж едно од тие места да ги заземе Гарнер (ако добро му оди) + Рајс. Невеш би бил идеален исто, ама којзна што наумиле. За шпиц очекувам да се залетаат по Хааланд.

Од сезонава не знам што да очекувам, ради средината. Се надевам Дони ќе поднаучи малце да игра на пивот, а Мектоминеј ќе го служи здравје.

На крајот на денот, ако Оле успее некако да ги ухода сите и да го исполира тимот, очекувам интересна сезона. Барем нападот треба да грми, а противниците да се плашат да искочат од 11. Воопшто не ме охрабрува што уште не научија асално да пробиваат бункери.

Конкуренти најголеми по мене се Челзи - многу заебан систем имаат и одлично се бранат. Тактички се маестрални и делуваат многу стабилно. Сити не се нешто посебно подобрени од лани, Грилиш а бил а не бил, исто му доаѓа. Ми делуваат заситено и прочитано, па можно е да кикснат. Ливерпул исто делуваат бледо, немотивирано и испукано, но можат да поматат калкулации на поедини.
Го згреши Де Геа со Марсијал, само смени го и таман е. :)
На крај памет не ми паѓа продавање на Де Геа . Овој став го имам постојано и ништо не би го променил. Посебно не сега кога покажува знаци дека може да се врати на онаа стара топ форма.
Мата мислам дека повторно нема да замини, битен од други аспекти за тимот.
А како што врви времето, се повеќе си мислам дека Погба ќе продолжи договор. Пред некој ден имаше дадено интервју и имаше изјавено нешто во смисла дека ова е најдобриот тим на Јунајтед откако е тука, како е во одлични односи со Оле и т.н.
Доколку замини ќе се отвори уште една дупка за пополнување што ќе ги искомплицира малце работите.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.225
Поени од реакции
7.244
Го згреши Де Геа со Марсијал, само смени го и таман е. :)
На крај памет не ми паѓа продавање на Де Геа . Овој став го имам постојано и ништо не би го променил. Посебно не сега кога покажува знаци дека може да се врати на онаа стара топ форма.
Мата мислам дека повторно нема да замини, битен од други аспекти за тимот.
А како што врви времето, се повеќе си мислам дека Погба ќе продолжи договор. Пред некој ден имаше дадено интервју и имаше изјавено нешто во смисла дека ова е најдобриот тим на Јунајтед откако е тука, како е во одлични односи со Оле и т.н.

Погба го влечат ептен за нос некако а и он ко да сака да дава такви изјави, да смири стадото. Мислам дека ќе се влечка до кај Март месец и да види од кај што ќе извади највеќе. Ако одат Хааланд, Мбапе идната година во Реал + Реал му даде јака плата, не верувам дека ќе остане. Башка ќе има простор во Шпанија да ја тера циганската, додека Камавинга и Касемиро ќе му чистат гомна.

Де Геа и ја сакав да остане, ама последни 2 и пол години е тапа, реално ако збориме. Ако се свртиме на статистиката, ептен мизерен процент на одбрани има, 10ти или 13ти во лига беше. Хендерсон беше подобар, но не драстично. Јас лично сакам и од финансиски причини да замине Де Геа.

Од Мата искрено нема што да видиме повеќе, како тренер да остане може. Имаш играчи ко Рашфорд, Санчо, Гринвуд, Роналдо, Бруно, Погба, па еве и Марсијал и од друга страна го имаш Мата. Чкрипи едноставно, не се поклапа баш многу ( со сета почит према него). Башка им зема минути на децава од академија.

Марсијал зависи од некои фактори. Ако и тој замине, можно е да бидат многу заминати, а потешко да се пазари. Освен ако не изненади Мејбри/Еланга/Диало, па да заслужат поголема минутажа, ко Гринвуд што беше овие сезона две. И тој е финансиски товар, што не дава резултат.
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.432
Поени од реакции
4.037
Погба го влечат ептен за нос некако а и он ко да сака да дава такви изјави, да смири стадото. Мислам дека ќе се влечка до кај Март месец и да види од кај што ќе извади највеќе. Ако одат Хааланд, Мбапе идната година во Реал + Реал му даде јака плата, не верувам дека ќе остане. Башка ќе има простор во Шпанија да ја тера циганската, додека Камавинга и Касемиро ќе му чистат гомна.

Де Геа и ја сакав да остане, ама последни 2 и пол години е тапа, реално ако збориме. Ако се свртиме на статистиката, ептен мизерен процент на одбрани има, 10ти или 13ти во лига беше. Хендерсон беше подобар, но не драстично. Јас лично сакам и од финансиски причини да замине Де Геа.

Од Мата искрено нема што да видиме повеќе, како тренер да остане може. Имаш играчи ко Рашфорд, Санчо, Гринвуд, Роналдо, Бруно, Погба, па еве и Марсијал и од друга страна го имаш Мата. Чкрипи едноставно, не се поклапа баш многу ( со сета почит према него). Башка им зема минути на децава од академија.

Марсијал зависи од некои фактори. Ако и тој замине, можно е да бидат многу заминати, а потешко да се пазари. Освен ако не изненади Мејбри/Еланга/Диало, па да заслужат поголема минутажа, ко Гринвуд што беше овие сезона две. И тој е финансиски товар, што не дава резултат.
Хендерсон и прошлата сезона покажа дека има уште леб да јади. Ако продолжи Де Геа како што ја почна оваа сезона, мислам дека нема шанса некој да го турни од прв тим, а не да го продаде.

Според мене прв пик за продажба од овие играчи од кои ќе може подобро да се искешира е Марсијал. Има доста опции во нападот, плус ќе се носи нов шпиц, нема да има никаква потреба од него. Висат и Дони, Туанзебе, Баји, Далот (овој би го продале сигурно доколку има некој пристапен десен бек).
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.225
Поени од реакции
7.244

Искрено, не очекував ваков трансфер пазар, а богами ни никој овде. Како тргна, 90% не веруваа ни Санчо дека ќе дојде, а не па Варан или Роналдо. Ќе беше супер Џеси и Переира да генерираа дополнителен кеш за да може да се испазари ДМ, ама ајде, ќе ја крпиме работава - ќе даваме повеќе голови отколку ќе примиме.

На Џејмс му посакувам среќа (освен против нас), паметен избор за двете страни. Криво ми е што замина, секогаш давал 100% и внесуваше големо количество енергија, но реално не напредна откако дојде. Пре би го чувал него, отколку Лингард, но што е тука е.

Наредно лето не чекаат нови релативно големи претумбации - заминување на Матич, Мата, Баји, Погба, Кавани, веројатно и Де Геа, Далот, Переира и Џонс. Очекувам Лингард повторно да скубне и да се спаси од бркање бидејки многу големи промени ќе бидат за тимот.
Средината ќе треба да претрпи најголеми промени - вака фали еден, а со заминување на Погба и Матич, барем двајца ќе фалат.

Евентуално гледам надеж едно од тие места да ги заземе Гарнер (ако добро му оди) + Рајс. Невеш би бил идеален исто, ама којзна што наумиле. За шпиц очекувам да се залетаат по Хааланд.

Од сезонава не знам што да очекувам, ради средината. Се надевам Дони ќе поднаучи малце да игра на пивот, а Мектоминеј ќе го служи здравје.

На крајот на денот, ако Оле успее некако да ги ухода сите и да го исполира тимот, очекувам интересна сезона. Барем нападот треба да грми, а противниците да се плашат да искочат од 11. Воопшто не ме охрабрува што уште не научија асално да пробиваат бункери.

Конкуренти најголеми по мене се Челзи - многу заебан систем имаат и одлично се бранат. Тактички се маестрални и делуваат многу стабилно. Сити не се нешто посебно подобрени од лани, Грилиш а бил а не бил, исто му доаѓа. Ми делуваат заситено и прочитано, па можно е да кикснат. Ливерпул исто делуваат бледо, немотивирано и испукано, но можат да поматат калкулации на поедини.

ПС: Педерчињава од управа пак се одржаа во рамки на просекот на потрошување + околу доменот кој што очекувале да го потрошат - очекувале net spent да биде 70-100м фунти, што сега е 90м фунти. Инаку просекот за сезони кога сме во ЛШ и кога не сме е повторно запазен - 74м фунти е просекот кога сме во ЛШ, додека кога не сме во ЛШ - преку 130-140м фунти.

@vidooq ако добро памтам ја правеше анализава пред 2 години - кога не се во ЛШ истураат пари за да влезат во ЛШ, додека кога се во ЛШ инвестираат, ама не толку. Единствена разлика од минатите години кога сме биле во ЛШ и сега, е што трансферите се попаметни, па личи на инвестиција, додека претходно беше за греота.
За потсетување:
  • Лански пазар кога сме во ЛШ: Кавани (panic buy - беспари), Дони (лесен ПР и лесни пари, не е желба на Оле), Телес ( веројатно бил желба на Оле). Потрошени 35м евра нето (со продажба на Смолинг). Ако се додадат Диало и Пелистри, рипа цената до кај 65м евра.
  • Трета сезона мурињо: Фред (55м фунти), Далот (17м фунти), Грант (беспари). Блинд замина за 20м фунти/евра, па сумата паѓа од 71м фунти на 50.
  • Втора сезона мурињо: Лукаку 75м фунти, Матич 30м фунти, Линделоф 25м фунти. 130м фунти. Аутлеер ситуација, им го извози филмот дека освајаат лига + дека освои ЛЕ.
  • Последна сезона ЛВГ: Швајнштагер, Шнајдерлин, Дармијан, Депај, Блинд. Исто тука негде е во сумите + продажбата на Ди Марија е тука.

Заклучок: Волкот не си ја сменил кожата и само попаметно се офарбал (моментот дека играчиве кои ги донесоа се имиња, па личи опасен пазар). Повторно ќе се гаѓа тој финансиски sweet spot идната година. Амбицијата си ја покажаа со одбивањето да се пазари ДМ. Оле знаеме колку го слушаат, се покажало на дело.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
3.450
Поени од реакции
2.863
Преодниот рок 7/10 и тоа заради Варан и Роналдо помала оценак без нив освен Џејмс кој очигледно не е доволно квалитетен за Јунајтед ништо не продадовме оставивме дупка у тимот позитивно нешто е што нема да го гледаме Ајсмен (освена ако не одлучи Оле да ги прочита 100те приватни пораки од @Shteff Mathers :icon_mrgr: )
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.225
Поени од реакции
7.244
Преодниот рок 7/10 и тоа заради Варан и Роналдо помала оценак без нив освен Џејмс кој очигледно не е доволно квалитетен за Јунајтед ништо не продадовме оставивме дупка у тимот позитивно нешто е што нема да го гледаме Ајсмен (освена ако не одлучи Оле да ги прочита 100те приватни пораки од @Shteff Mathers :icon_mrgr: )
Да ти кажам право, почнав да ја ширам Линделоф ДМ пропагандата на Твитер и дискорд каналот на muppetiers :D. За чудо, доста open-minded делуваа (или се многу очајни фановиве, па дај шта даш). Главен контра аргумент беше немањето искуство, што е валидна причина.
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.432
Поени од реакции
4.037
ЗАРАБОТУВАЈТЕ БЕЗ ДА ВЛОЖИТЕ НИ ДЕНАР!

За регистрација на акаунт на MayaclixFamily кликни тука


Многу лесно и едноставно до првиот КЛИК за заработка. Со Среќа <3

За да ги видиш инструкциите за регистрација на профил кликни тука


Дајте си шанса да видите за што се работи - ако се пронајдеш,
можеш да останеш како нас.
регистрацијата - бесплатна
обуката - бесплатна
Зарабоката е неограничена
Јас ја добивам заработката
Автоматски споено мислење:

ЗАРАБОТУВАЈТЕ БЕЗ ДА ВЛОЖИТЕ НИ ДЕНАР!

За регистрација на акаунт на MayaclixFamily кликни тука


Многу лесно и едноставно до првиот КЛИК за заработка. Со Среќа <3

За да ги видиш инструкциите за регистрација на профил кликни тука


Дајте си шанса да видите за што се работи - ако се пронајдеш,
можеш да останеш како нас.
регистрацијата - бесплатна
обуката - бесплатна
Зарабоката е неограничена
Јас ја добивам заработката
Благодариме пријател, токму ова ни требаше.
Кога веќе постира, да те прашам нешто. Доколку започнеме со работа цел фан клуб (не има активни околу триесетина членови), дали е возможно до следното лето да заработиме доволно пари, да помогнеме за трансфер на Рајс или Халанд?
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.875
Поени од реакции
9.892
Realno od transfer periodov sum prilicno nezadovolen. Zemavme Ronaldo od penzija, Varan so mislam deka ke se snajde i Sancho sto mislam deka ima mnogu leb za jadenje za premier liga. Se oslobodivme od James sto bese brzo kopile i spored mene mn brzo se otkazavme od nego ama go imame martial sto nema prknato 3 godini. Ne zemavme nov desen bek za oranje ni dm. I isto taka ne go prodadovme pogba koj ke ide u paket so mbappe dogodina u real. Iskreno se nadevam na mnogu srekja i da lapneme titula ama timov namesto da se sklopi odma nas ni trebaat 3 godini pa togas se javuvaat novi dupki i taka do beskraj
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.922
Поени од реакции
5.021
Реално, мора да бидеме задоволни од трансферите. Не може се да се купи и продаде во еден трансфер период. Можда ќе успеат нешто да земат или шитнат во Јануари.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
10.254
Поени од реакции
15.909
Да ти кажам право, почнав да ја ширам Линделоф ДМ пропагандата на Твитер и дискорд каналот на muppetiers :D. За чудо, доста open-minded делуваа (или се многу очајни фановиве, па дај шта даш). Главен контра аргумент беше немањето искуство, што е валидна причина.
Едно време и САФ го форсираше Џоунси како ДМ, кога беше во прајм дејс (што и не се покажа како лошо за инџури проне) ама па си остави трајни последици по неговото здравје.
Инаку ептен ми е криво за Џејмс, па човекот повеќе заслужи да остане од еден Марсијал на пример !!!!
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.838
Поени од реакции
4.135
Мислам дека ќе одат на Невеш во јануари. Рајс е, би рекол, научна фантастика за зимски преоден рок.

Морам да се согласам со цассаро и да го надополнам, на зрели за продажба Марсијал и Линард, они го продаваат Џејмс. Логика јок...

Сепак, како што кажав, се надевам дека зимата ќе ја закрпат барем средината (ако веќе не земаат дб).
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.258
Поени од реакции
7.432
Реално е Ок преоден, можеби можеше повеќе, а можеби и не залажува доаѓањето на Роналдо.
И премногу нови не е на арно! Лани му завидуваваме на Челзи од 5 двајца се уклопија, Силва и Менди. Хаверц тек на крај на сезоната покажа знаци на живот, за Зијеш и Вернер немам коментар. Главен погодок им беше паник доведувањето на менаџерот.
Некако многу лесно нашиве се откажаа од инвестирање за титула годинава. Се тргна по принципот чекор по чекор. Нит е оваа сезона Сити некој апсолутен фаворит, нити пак има гаранција дека кога ние ќе ги склопиме коцките, дај боже некад, дека нима да се врети Ливерпул во форма, Челзи да го уигра ова што има, па ние пак да гледаме од страна!
П.С. Како тешко ни оди продавањето, мајко мила! Џејмс барем за ротации го биваше, овие што останаа, абеа за продажба за чур не ги бива.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom