Фан Клуб: Манчестер Јунајтед

Статус
Затворена за нови мислења.

NanI

\Man_Utd/
Член од
14 јуни 2008
Мислења
540
Поени од реакции
2
Манчестер Ј. до 2017 мора да врати 1,1 милијарда фунти

Финансиските резултати на Манчестер Ј. продолжуваат да одат во надолна линија. Сопствениците на „црвените ѓаволи“ - американското семејство Глејзер, ќе треба да го „згаси пожарот од долгови“ кои во наредните 9 години ќе стигнат до фрапантна сума од 1,1 милијарда фунти. Според стручњаците, Глејзер треба или да ги рефинансира заемите или да го продаде клубот. Меѓу останатите варијанти за спас од кризата која надоаѓа кај Манчестер Ј. е и продажбата на некои скапи инвестиции, како на пр. Кристијано Роналдо.
„За првпат финансиските отчети покажуваат дека има определен рок за да се подмират кредитите. Сопствениците ќе се обидат да ги рефинансираат задолженијата, но во конкретната ситуација не гледам дека ќе дојде до тоа. Мора да се барат нови солуции“, велат финансиските експерти од Англија.
Првиот рок за покривање на финансиските задолженија за Манчестер Ј. е до 2013 година. До тогаш Глејзар треба да плати 75 милиони фунти, а за секоја година од 2014 до 2016 по 150 милиони фунти. Само за 2017 година треба да исплати 600 милиони фунти.
 
N

navivacka

Гостин
Манчестер Ј. до 2017 мора да врати 1,1 милијарда фунти

Финансиските резултати на Манчестер Ј. продолжуваат да одат во надолна линија. Сопствениците на „црвените ѓаволи“ - американското семејство Глејзер, ќе треба да го „згаси пожарот од долгови“ кои во наредните 9 години ќе стигнат до фрапантна сума од 1,1 милијарда фунти. Според стручњаците, Глејзер треба или да ги рефинансира заемите или да го продаде клубот. Меѓу останатите варијанти за спас од кризата која надоаѓа кај Манчестер Ј. е и продажбата на некои скапи инвестиции, како на пр. Кристијано Роналдо.
„За првпат финансиските отчети покажуваат дека има определен рок за да се подмират кредитите. Сопствениците ќе се обидат да ги рефинансираат задолженијата, но во конкретната ситуација не гледам дека ќе дојде до тоа. Мора да се барат нови солуции“, велат финансиските експерти од Англија.
Првиот рок за покривање на финансиските задолженија за Манчестер Ј. е до 2013 година. До тогаш Глејзар треба да плати 75 милиони фунти, а за секоја година од 2014 до 2016 по 150 милиони фунти. Само за 2017 година треба да исплати 600 милиони фунти.

Не претпоставував дека се во долгови и дека треба да го продадат клубот кога пред некое време излезе вест дека е најбогата екипа Манчестер Јунајтед.
 
Член од
6 април 2009
Мислења
116
Поени од реакции
119
Ako e toa vistina neznam kako ke se snajdat tie da izlezat od toa no veruvam na strucnjacite sto go vodat predvodeni od Aleks Ferguson.
Spored mene ne e izlez prodavanjeto igraci.Samo ke ja vlosi situacijata
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.614
Поени од реакции
22.430
Јунајтед подготвува нов договор за Македа

Видиќ нема шанси да си оди според мене..Неможам ни на сон да го замислам во црно-син дрес..И стварно не го споредувајте Македа со никој..МАКЕДА СИ Е МАКЕДА...


Треба да му понудаат нов договор на Македа вреди детето...

И според мене Видич ќе остане на Олд Трафорд..
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Манчестер Ј. до 2017 мора да врати 1,1 милијарда фунти

Финансиските резултати на Манчестер Ј. продолжуваат да одат во надолна линија. Сопствениците на „црвените ѓаволи“ - американското семејство Глејзер, ќе треба да го „згаси пожарот од долгови“ кои во наредните 9 години ќе стигнат до фрапантна сума од 1,1 милијарда фунти. Според стручњаците, Глејзер треба или да ги рефинансира заемите или да го продаде клубот. Меѓу останатите варијанти за спас од кризата која надоаѓа кај Манчестер Ј. е и продажбата на некои скапи инвестиции, како на пр. Кристијано Роналдо.
„За првпат финансиските отчети покажуваат дека има определен рок за да се подмират кредитите. Сопствениците ќе се обидат да ги рефинансираат задолженијата, но во конкретната ситуација не гледам дека ќе дојде до тоа. Мора да се барат нови солуции“, велат финансиските експерти од Англија.
Првиот рок за покривање на финансиските задолженија за Манчестер Ј. е до 2013 година. До тогаш Глејзар треба да плати 75 милиони фунти, а за секоја година од 2014 до 2016 по 150 милиони фунти. Само за 2017 година треба да исплати 600 милиони фунти.
Oва сигурно од Ас или Марка е преведено:pos2:
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
5.227
Поени од реакции
973
Maчеда мора да добие нов договор...ѕверски игра барем засега...

За Видич сум 99.9% сигурен дека ќе остане верен на Јунајтед:)
 
G

Gray Foxx

Гостин
Зар никој не знае за долгот??? Имаме околу 600 милиони фунти долг, многу лошо. Али веруам во бизнис способностите на Глејзери.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.678
Поени од реакции
43.581
Луѓе за неколку недели и оваа тема ќе ја привршиме..Планира ли некој да отвара нова или јас да правам???Прашувам да си знам,бидејќи желбата ми е на јубилејниот 1000-ти пост да отворам тема на мојот омилен тим..Сепак вие како сакате...
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
Луѓе за неколку недели и оваа тема ќе ја привршиме..Планира ли некој да отвара нова или јас да правам???Прашувам да си знам,бидејќи желбата ми е на јубилејниот 1000-ти пост да отворам тема на мојот омилен тим..Сепак вие како сакате...
Тоа ќе го направат или Чомбе или Апокалипто не се секирај ти :D
 
Член од
5 март 2009
Мислења
54
Поени од реакции
8
Манчестер Ј. до 2017 мора да врати 1,1 милијарда фунти

Финансиските резултати на Манчестер Ј. продолжуваат да одат во надолна линија. Сопствениците на „црвените ѓаволи“ - американското семејство Глејзер, ќе треба да го „згаси пожарот од долгови“ кои во наредните 9 години ќе стигнат до фрапантна сума од 1,1 милијарда фунти. Според стручњаците, Глејзер треба или да ги рефинансира заемите или да го продаде клубот. Меѓу останатите варијанти за спас од кризата која надоаѓа кај Манчестер Ј. е и продажбата на некои скапи инвестиции, како на пр. Кристијано Роналдо.
„За првпат финансиските отчети покажуваат дека има определен рок за да се подмират кредитите. Сопствениците ќе се обидат да ги рефинансираат задолженијата, но во конкретната ситуација не гледам дека ќе дојде до тоа. Мора да се барат нови солуции“, велат финансиските експерти од Англија.
Првиот рок за покривање на финансиските задолженија за Манчестер Ј. е до 2013 година. До тогаш Глејзар треба да плати 75 милиони фунти, а за секоја година од 2014 до 2016 по 150 милиони фунти. Само за 2017 година треба да исплати 600 милиони фунти.
Како прво ова треба да се види од каде е дојдено т.е. од кој медиум,а како второ не верувам дека Манчестер може да падне во криза.2017 година е далеку,а за тим кој секоја година прави чиста заработувачка од 250-300 милиони евра и чија вредност се проценува на скоро 1,5 милијарди евра не верувам дека ќе биде проблем да ги врати сите тие пари до тогаш.А кажете пак кој тим не е во криза дали Арсенал,Челзи или Ливерпул не се криза.Арсенал е во криза поради изградбата на стадионот и поради лошите резултати претходниве сезони.Челзи е во криза бидејќи богатството на Абрамович од 12 се скрати на 3 милијарди евра,па се најавуваше намалување на плати на играчите дека нема да има големи засилувања итн итн.Ливерпул цело време се во проблем со газдите кои незнаат што да прават со тимот т.е. дали да го продаваат или да даваат пари за големи засилувања и што ли уште не.Значи сите се во криза и во долгови и тоа е нормална работа.
Но Манчестер сигурен сум дека ќе опстои без разлика на се што ќе се случува.Тој не е само тим,тој е ИНСТИТУЦИЈА,тој е РЕЛИГИЈА.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Луѓе за неколку недели и оваа тема ќе ја привршиме..Планира ли некој да отвара нова или јас да правам???Прашувам да си знам,бидејќи желбата ми е на јубилејниот 1000-ти пост да отворам тема на мојот омилен тим..Сепак вие како сакате...
Moдераторот ќе одлучи, уживај си ти.
 
Член од
17 февруари 2009
Мислења
728
Поени од реакции
60
И мене ова со долгот ми е сомнително, па баш би сакал да пронајдеме поконкретни и поверодостојни информации. Знам дека Манчестер е сепак во долгови, но не верувам дека толку брзо драстично да се зголемуваат. Огромни средства влегуваат од Лигата на Шампионите. Секој неизгубен натпревар носи огромна сума на пари. Секој пласман понатаму носи огромна сума на пари. Да не коментирам за евентуалните крајни успеси (титули). Плус и пред некој ден беше објавено дека Манчестер е најбогат клуб. Се паршувам дали е сето ова вистина и реално поткрепено со факти кои најреално можат да ги изложат семејството Глејзер. Или можеби и ова е дел од кампањата за "грабнување" на Роналдо од Реал Мадрид, како наводно мораме да го продадеме оти сме во "големи долгови". И лани истото се презентираше додека траеше трансфер сагата Роналдо. Би сакал некој во иднина да презентира некои поверодостојни докази за точноста (за која се сомневам) на горните бројки.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom