Фан Клуб: Ливерпул

Кој ќе ни биде нов капитен после продавањето на Хендерсон?


  • Вкупно гласачи
    100
Член од
20 јули 2010
Мислења
909
Поени од реакции
2.228
Топ!!! Конечно менаџер на кој најголем успех не му е влез од втора во прва лига или 11то место со послаб тим, па по автоматизам шо ќе треба да гази во Ливерпул.
Како и да е, полесно се диши сега.
Клоп од мене има кредити базирани на неговиот минат успех, па можи да добие време за прилагодвање и склопвање тим колку му душа сака!

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 

spaso

Search Pretty Girls from your city for night
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Najdobroto nesto sto mu se ima sluceno na Liverpool vo poslednite nekolku godini !! Bravo za izborot !
 

stormspeaker

Бекрија
Член од
4 октомври 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.343
Супер работи си кажува у интервјуто. Мој хајлајт е она шо вика дека е најбитно да има солидна одбрана. Баш ме интересира како ќе се менуваат работите у тој дел.
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
Љубоморен сум ви да знаете, омилениот лик во фудбалот .... Никогаш нема да ми биде омразен, макар после Ливерпул отиде и на Сити тренер да биде. Не можам да ви кажам со среќа, бидејќи сакам ни во ЛШ да не се пласирате, но ете признав. Љубоморен сум ви :D
 

Слепо Црево

Оџачар Грла
Член од
26 мај 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
223
Кога ќе го има првиот тренинг со тимот? Голем фан сум на Клоп као тренер, би сакал да видам некоја слика или видео од тренингот :D
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.454
Поени од реакции
22.046
1st Interview - answers a few questions and opens up a few more ! "I feel great. Today was a crazy day. It is absolutely a great feeling for me and it's the biggest honour that I can imagine to be here at one of the biggest clubs in the world. It is one of the best moments of my life. It feels like a dream".

"All I heard and read and felt when I saw matches with Liverpool. I love football and the intensity of football in Liverpool is very, very good for me. I always thought about England and working here because of the style of football and Liverpool was first choice."

"I was never a guy for an easy way. This is the most interesting job in world football. When I read the papers they said it was a disaster - 12 points. But we are six points away [from the top]. We need to think about what we can change. First I need to talk to the players to find a common way."

Klopp: “I believe in a philosophy that is very emotional, very fast and very strong. My teams must play at full throttle.

Klopp: “I am very excited by the challenge we face and eager to start the job.”

Klopp: "It's a good moment to come here and I feel very proud. It's how the people here live football. It's a special club."

What attracted Klopp to #LFC? "Everything. The intensity of football in Liverpool was what was good for me."

Klopp: "English not good enough to express what I feel about Anfield. "I am pretty excited. I want to see it, feel it, smell it. When I came here with Dortmund a year ago I was excited because of the history. This is the most special place. The most historical place.

Klopp "Want to make fans' life better. We don't save lives, our job to make fans forget problems for 90 mins"

"This is the most interesting job in world football"

"At the moment, the LFC family is a bit too nervous and pessimistic. It is a great atmosphere in the stadium but they don't believe right now. History is great but only to remember. We need to be as successful as we can be. "The message to the Liverpool supporters: we have to change from doubters to believers, now."

"I am not here to say that against Tottenham we will see the all new LFC. But I hope there will be a little bit of the new LFC. That would be cool. These things take time."

On what style of football he will bring: "A wild one. In these days in football, all the world-class teams play possession football. I like to watch this. But nobody starts as a ball possession team. The first thing is always to have a stable defence. You can only stay confident when you know each offensive move from the opposition is a goal. Let's try to be the hardest team in the world to beat."

On the transfer policy and set-up at the club: "It is no problem. We have spoken about it and it is nothing. If smart and intelligent guys sit together and they want the same, where is the problem? I don't want to spend money we don't have. Nobody wants to transfer a player without a yes from me."


--

Istiot si ostana Klopp.
 

ХулахопкиСоТочки

Out of step with the world
Член од
9 август 2014
Мислења
1.494
Поени од реакции
5.250
Го тргнале Гери?

Liverpool chief executive Ian Ayre will let new manager Jurgen Klopp decide whether to bring in any former Reds players to help bridge a gap to the club’s gloried past.

The German’s arrival on Merseyside saw former midfielder Gary McAllister removed from his coaching position – which he had only held since the summer – on Thursday and moved into an ambassadorial role.


There has already been speculation about whether Jamie Carragher could be persuaded to ditch his television commitments to return to Anfield, or whether ex-captain Steven Gerrard would be enticed back from LA Galaxy.

Former Germany midfielder Dietmar Hamann, a Liverpool player between 1999-2006, has also had his name mentioned.

Klopp, a man who appreciates Liverpool’s rich history, will have the final say.

“There were some changes [in the coaching staff] yesterday but it is about moving forward and there are no plans at this stage other than for Jurgen to get together with his staff and take it from there.”

http://www.thisisanfield.com/2015/10/jurgen-klopp-will-make-decision-about-employing-ex-reds-says-ian-ayre/
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Тешка одлепеница :D

За ривалството со Баерн Минхен:
„Одете по светот и најдете ми екипа која што може да стане шампион во иста лига со Баерн Минхен. Ако завршиме втори летово, ќе најдам камион и ќе возам по дворот. Ако никој не ми се придружи, ќе возам сам“.

„Ние имаме брод и стрела и ако стреламе добро ќе ја погодиме метата. Проблемот е што Баерн има базук. Можноста тие да ја погодат целта е далеку поголема. Но тогаш Робин Худ беше поуспешен“.
За честите повреди на Матс Хумелс:
„Ќе го чекаме да закрепне како што добра жена го чека мажот ѝ од затвор“.
За триумфот над Баерн Минхен:
„Кога Дортмунд победи последен пат овде во Минхен пред 19 години, многумина од моите играчи уште цицаа млеко“.
За купувањето на Хенрик Михтарјан:
„Михтарјан ни одговара како задник на ве-це школка. Го нуди тоа што ни треба“.
За разликата меѓу него и Арсен Венгер:
„Тој сака да има посед, да игра фудбал со додавања. Како оркестар, но со тивка музика. Јас сакам повеќе хејви-метал, сакам да биде гласно“.
За помирувањето со поразот:
„Кога го давав првото интервју, бев многу разочаран. 10 минути подоцна ми беше подобро, а за 30 минути веќе се почуствував како да сме победиле.
За исклучувањата:
„Горд сум на мојот прв црвен картон како тренер. Му се приближив на четвртиот судија и му кажав: Колку грешки се дозволени овде? Ако се дозволени 15, тогаш имаш право на уште една“.
За прашањето на навивач на Шалке каква е тајната за освојување на Бундеслига:
„Како на слеп човек да му објасниш која боја е“?
За мотивирањето на неговиот тим после очајно прво полувреме:
„Им кажав на играчите за време на паузата: Кога веќе сме дошле овде, да поиграме малку фудбал ако не“.
За неговото гледиште на фудбалот:
„Емоционално е, многу брзо, многу силно, не е досадно. Секако има тактика, но тактика на големо срце. Тактичките работи се многу важни, не може да победиш без тактика, но емоцијата ја прави разликата“.
За креирањето на стил во Борусија:
„Навивачите не треба да нè препознаваат само по нашите црно-жолти дресови. Дури и да играме во црвено, секој на стадионот треба да помисли: Вау, ова мора да биде само БВБ“.
За тики-така стилот на Барселона:
„Не ми се допаѓа. Не сакам да победувам со 80% посед на топка. Извинете, но тоа не е доволно за мене. Сакам фајтерски фудбал, не ведар. Што би рекле во Германија: „Англија, дождлив ден, лош терен, 5 на 5, секој е извалкан во лицето, оди дома и не може да игра фудбал со недели“.
За неговото пресадување на косата:
„Да, вистина е. Носам пресадена коса. И мислам дека резултатите се кул, нели?“.

Како ви помина одморот и дали го чекавте Баерн Минхен?
„Долго време во животот немав пари да одам на одмор. Сега имав четири месеци и беше навистина кул. Бев со семејството, играв многу тенис, учев фудбал насекаде во светот".
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.471
Поени од реакции
10.200
Нешто што најмногу ме импресионира кај Клоп е тоа како тој го сфаќа фудбалот и како ги третира фановите. Еве сега го слушам интервјуто каде што вели дека тие (тој и фудбалерите) не се пожарникари или доктори за да спасуваат луѓе, но нивната работа е да ги прават луѓето среќни. Многу поразлично мислење и сфаќање од 90% од останатите менаџери (во овој кош би го ставил само и Симеоне).
Малку еуфоријата ти удрила во глава.Венгер исто така ова го потенцира многу често.Убеден сум дека и многу други тоа го потенцираат и стварно го мислат.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не да ни има еуфорија удрено во глава, маме ни се еба овие 24 часа :D[DOUBLEPOST=1444400787][/DOUBLEPOST]Како и да е, сега Томи ќе ти пише „па затоа реков 90% од менаџерите, знам дека Венгер е еден од нив“ пошто кај смее Томи да не знае нешто :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom