Фан Клуб: Косово

Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Ако знаете дека членки на фифа се и земји кои во основа и не постојат ова со косово кое е и колку-толку признаено е гола вода. Во фифа има членки како северен кипар или палестина, косово е ништо за нив...
Severen Kipar ne e FIFA clenka
Palestina: Da oni se Clenka i: http://www.fifa.com/fifa-world-ranking/associations/association=ple/men/index.html by the way se podobro rangirani od nas :D
Ali Palestina e istotaka clenka na ON taka nemoze da se sporeduva so Kosvo koj ne e del od ON
 
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
Моменталниот ростер на играчи кои играт за Косово


#Pos.PlayerDate of birth (age)CapsGoalsClub
GKSamir Ujkani(Captain)5 July 1988 (age 27)40 Latina
GKVisar Bekaj24 May 1997 (age 18)10 Prishtina
DFFanol Perdedaj16 July 1991 (age 24)50 Frankfurt
DFLoret Sadiku28 July 1991 (age 24)40 Mersin İdmanyurdu
DFIlir Berisha25 June 1991 (age 24)30 Flamurtari Vlorë
DFLeart Paqarada8 October 1994 (age 21)30 SV Sandhausen
DFAvni Pepa14 November 1988 (age 27)30 ÍBV Vestmannaeyjar
DFDenis Markaj20 February 1991 (age 25)20 Lugano
DFAlban Pnishi20 October 1990 (age 25)10 Grasshopper
MFEnis Alushi22 December 1985 (age 30)40 St. Pauli
MFEroll Zejnullahu19 October 1994 (age 21)30 Union Berlin
MFMërgim Brahimi8 August 1992 (age 23)22 Grasshopper
MFBersant Celina9 September 1996 (age 19)21 Manchester City
MFBernard Berisha24 October 1991 (age 24)20 Anzhi Makhachkala
MFBesar Halimi12 December 1994 (age 21)20 Frankfurt
MFValmir Sulejmani1 February 1996 (age 20)10 Hannover
MFHekuran Kryeziu12 February 1993 (age 23)10 Luzern
FWShpëtim Hasani10 August 1982 (age 33)61 Sundsvall
FWElba Rashani9 May 1993 (age 22)
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.094
Поени од реакции
16.291
Моменталниот ростер на играчи кои играт за Косово


#Pos.PlayerDate of birth (age)CapsGoalsClub
GKSamir Ujkani(Captain)5 July 1988 (age 27)40 Latina
GKVisar Bekaj24 May 1997 (age 18)10 Prishtina
DFFanol Perdedaj16 July 1991 (age 24)50 Frankfurt
DFLoret Sadiku28 July 1991 (age 24)40 Mersin İdmanyurdu
DFIlir Berisha25 June 1991 (age 24)30 Flamurtari Vlorë
DFLeart Paqarada8 October 1994 (age 21)30 SV Sandhausen
DFAvni Pepa14 November 1988 (age 27)30 ÍBV Vestmannaeyjar
DFDenis Markaj20 February 1991 (age 25)20 Lugano
DFAlban Pnishi20 October 1990 (age 25)10 Grasshopper
MFEnis Alushi22 December 1985 (age 30)40 St. Pauli
MFEroll Zejnullahu19 October 1994 (age 21)30 Union Berlin
MFMërgim Brahimi8 August 1992 (age 23)22 Grasshopper
MFBersant Celina9 September 1996 (age 19)21 Manchester City
MFBernard Berisha24 October 1991 (age 24)20 Anzhi Makhachkala
MFBesar Halimi12 December 1994 (age 21)20 Frankfurt
MFValmir Sulejmani1 February 1996 (age 20)10 Hannover
MFHekuran Kryeziu12 February 1993 (age 23)10 Luzern
FWShpëtim Hasani10 August 1982 (age 33)61 Sundsvall
FWElba Rashani9 May 1993 (age 22)
Самир нема настапено за Албанија?
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.419
Поени од реакции
3.642
Самир нема настапено за Албанија?
Да.

Инаку читам овие од Швајцарија биле против Косово да се прими во Уефа, им гори под нозе изгледа, така рекол и некој од делегатите на ова земја, демек биле против затоа што сеуште било неразјаснето што ќе биде со играчите кои веќе настапуват за друга репрезентација.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.094
Поени од реакции
16.291
Да.

Инаку читам овие од Швајцарија биле против Косово да се прими во Уефа, им гори под нозе изгледа, така рекол и некој од делегатите на ова земја, демек биле против затоа што сеуште било неразјаснето што ќе биде со играчите кои веќе настапуват за друга репрезентација.
Како младинец или сениор o_O пошто нели ако настапиш како сениор немаш право на друга репрезентација освен со одобрување од ФИФА и триста жалби курци палци (наводно) а тоа било скоро невозможно (случај Стерјовски со МК).
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.994
Поени од реакции
1.890
Како младинец или сениор o_O пошто нели ако настапиш како сениор немаш право на друга репрезентација освен со одобрување од ФИФА и триста жалби курци палци (наводно) а тоа било скоро невозможно (случај Стерјовски со МК).
Како сениор. Но кога се работи за нова држава, тогаш не важат истите правила како за случајот Стерјовски, туку секој кој што е роден, или има потекло од таа држава, има можност да бира, како што беше случај со Хрватската репрезентација.
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798
Самир нема настапено за Албанија?
За Косово може да играт играчите и од Албанската репрезентација и Швајцарската и сите други земји кај што настапуваат албанци секако со нивна желба (тука не важи правилото ако настапиш како сениор немаш право на друга репрезентација)
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Како сениор. Но кога се работи за нова држава, тогаш не важат истите правила како за случајот Стерјовски, туку секој кој што е роден, или има потекло од таа држава, има можност да бира, како што беше случај со Хрватската репрезентација.
Sam si kaza mislam ;) Svajcarite ili bilo koja drzava kade nastapuvat Albancite nema tuku taka da gi pustat sigurno. Rusija, Spanija, Slovacka, Rumunija, Ukrajna, Srbija (sekako), Bosna, Kazahstan, Belarus, Georgija, Azerbajcan i Armenija se drzavi koj ne sakat (go nemat priznaeno) da igrat so Kosovo vo Kvalifikaciite:pos: Kako li ke bidat sega zdrepkite koga ovie site treba da se izbegat.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.994
Поени од реакции
1.890
Sam si kaza mislam ;) Svajcarite ili bilo koja drzava kade nastapuvat Albancite nema tuku taka da gi pustat sigurno. Rusija, Spanija, Slovacka, Rumunija, Ukrajna, Srbija (sekako), Bosna, Kazahstan, Belarus, Georgija, Azerbajcan i Armenija se drzavi koj ne sakat (go nemat priznaeno) da igrat so Kosovo vo Kvalifikaciite:pos: Kako li ke bidat sega zdrepkite koga ovie site treba da se izbegat.
Мање више што мислат тие држави. Има да играт оро како домаќинот ќе пушта музика (УЕФА). Ако не им се допаѓа музиката, слободно може да ја напуштат куќата. Може секој да се буни колку што сака, сепак ќе се игра по нотите на УЕФА.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Мање више што мислат тие држави. Има да играт оро како домаќинот ќе пушта музика (УЕФА). Ако не им се допаѓа музиката, слободно може да ја напуштат куќата. Може секој да се буни колку што сака, сепак ќе се игра по нотите на УЕФА.
Mnogu samouveren be ti? znaes kako bese taa stara pogovorka? koj visoko leta nisko pagja. A vie vise vo stratosferata izbegavte:D Igranje oficialen Natprevar e direktno priznavanje na Kosovo sto e protiv Drzavniot Interes na primer na Edna Spanija (radi katalonija). Niv li isto ke gi brkate od Uefa :D radi sto? sto ne sakat da igrat protiv Kosovo? drzava koja ne e priznata i koja spored samiot Uefa statut (koj e prksrhen) ne sme uopste da se natprevaruva vo nivnite kvalifikacii :D Uefa posle Platini izgubi dosta na kredibilitet nemoj da mislis deka nekoj od clenkite bi prifatile bilo kakvi sankcii koj imat politicka pozadina a se vo sprotivnost na Interesot na samata drzava. Kazav i predhodno ova rabota ne moze tuku da da se izvede. Znam sonot vas e golem ali previse granici se pominale koj go stavat vo prasanje funcioniranjeto na sistemot. Fudbalot so vakvi odluki stanuva i oficialno politicki instrument na odredeni Grupi koj samo za pari i interes pravat sto sakat.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.994
Поени од реакции
1.890
Mnogu samouveren be ti? znaes kako bese taa stara pogovorka? koj visoko leta nisko pagja. A vie vise vo stratosferata izbegavte:D Igranje oficialen Natprevar e direktno priznavanje na Kosovo sto e protiv Drzavniot Interes na primer na Edna Spanija (radi katalonija). Niv li isto ke gi brkate od Uefa :D radi sto? sto ne sakat da igrat protiv Kosovo? drzava koja ne e priznata i koja spored samiot Uefa statut (koj e prksrhen) ne sme uopste da se natprevaruva vo nivnite kvalifikacii :D Uefa posle Platini izgubi dosta na kredibilitet nemoj da mislis deka nekoj od clenkite bi prifatile bilo kakvi sankcii koj imat politicka pozadina a se vo sprotivnost na Interesot na samata drzava. Kazav i predhodno ova rabota ne moze tuku da da se izvede. Znam sonot vas e golem ali previse granici se pominale koj go stavat vo prasanje funcioniranjeto na sistemot. Fudbalot so vakvi odluki stanuva i oficialno politicki instrument na odredeni Grupi koj samo za pari i interes pravat sto sakat.
Ти пречи нешто мојата самоувереност??? Мене не ми пречи твојата (вашата) опсесија со се што е поврзано со албанците. Просто не е можно да помине нешто што е позитивно за албанците, а да нема негативни реакции од опсесивни типови како ....
Ние не бркаме никого! Косово не можеше да игра официални натпревари, се додека домаќинот не рече спортивно, а косоварите можеа да скокат до небо , и пак џабе ќе им беше.
Е сега на УЕФА му се дигна курето на спротивна насока (дали со пари , дали со лобирање, тоа е сосема друга тема), и косоварите ќе играат во официјални натпревари. Е сега дали на Шпанија ќе им се допаѓа, па може да скокат до небо, и пак ќе играат со Косово, ако им паѓа во група (како што играат и во кошарка, ракомет, па сигурно и во олипмиските игри).
Можам да ги разбирам србите, оти нив им се губи тлото под нозете, па и имаат право да се жалат ако процедурално е направена грешка при првото гласање за измена на начинот на утврдување на нова членка (по пишувањата требало 36 гласа , а се променило со 33 гласа), ама тебе што те боли толку за Косово, тоа не ми е јасно. Или се што ги радува албанците, мора да е негативно за некој од тиквеш, што реално повеќе треба да има врска со бугарите, отколку со србите?!?!?!
Ако не ти се допаѓа УЕФА, покрени иницијатива Македонија да ја напушти ова организација, сигурно ќе најдеш голема поддршка.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Ти пречи нешто мојата самоувереност??? Мене не ми пречи твојата (вашата) опсесија со се што е поврзано со албанците. Просто не е можно да помине нешто што е позитивно за албанците, а да нема негативни реакции од опсесивни типови како ....
Ние не бркаме никого! Косово не можеше да игра официални натпревари, се додека домаќинот не рече спортивно, а косоварите можеа да скокат до небо , и пак џабе ќе им беше.
Е сега на УЕФА му се дигна курето на спротивна насока (дали со пари , дали со лобирање, тоа е сосема друга тема), и косоварите ќе играат во официјални натпревари. Е сега дали на Шпанија ќе им се допаѓа, па може да скокат до небо, и пак ќе играат со Косово, ако им паѓа во група (како што играат и во кошарка, ракомет, па сигурно и во олипмиските игри).
Можам да ги разбирам србите, оти нив им се губи тлото под нозете, па и имаат право да се жалат ако процедурално е направена грешка при првото гласање за измена на начинот на утврдување на нова членка (по пишувањата требало 36 гласа , а се променило со 33 гласа), ама тебе што те боли толку за Косово, тоа не ми е јасно. Или се што ги радува албанците, мора да е негативно за некој од тиквеш, што реално повеќе треба да има врска со бугарите, отколку со србите?!?!?!
Ако не ти се допаѓа УЕФА, покрени иницијатива Македонија да ја напушти ова организација, сигурно ќе најдеш голема поддршка.
Bratce sto se odma palis nikoj ne te napagja, ti si taj koj na drugite im dava nalog deka oro /shota ke igrat ako ne te slusat..meri si gi sborovite.
Mene sto me boli tolku? zarem ne ti e jasno ili se pravis naudren? koja zemja be posle Albanija i Kosovo ima najgolema Albanska Populacija na Balkanot?
Ne pominuva ni den na ovaj Forum (bilo koja tema) kade sto ne ja vregjate ova zemja za koja ste frustrirani so ste rodeni vo nea. Ne sakam da navleguvam vo diskusija toa e druga tema. Ali vie da sborete za obsesii e komedija.

Da se vratam na temata
Mene bas me boli... za toa dali Kosovo ke ima reprezentacija vo bilo koj sport. Problemot e nacinot (kupeni/prinudeni glasaci) na koj e storeno toa i negativnite posledici koj Makedonija ke gi pocustvuva dolgorocno. Sto znaci mozni scenarija Albanskite klubovi da se natprevaruvat vo druga liga osven Makedonskata i da formirat svoja Reprezentacija i toa pored Makedonskata. Vidis deka se otvori pandorata kutija i vise nema zakoni.

za kraj:
Dojdi slobodno vo Tikveskiot Region i pitaj bilo koj tamu sto e "realno" pa ce dobies "realen" odgovor.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.994
Поени од реакции
1.890
Bratce sto se odma palis nikoj ne te napagja, ti si taj koj na drugite im dava nalog deka oro /shota ke igrat ako ne te slusat..meri si gi sborovite.
Mene sto me boli tolku? zarem ne ti e jasno ili se pravis naudren? koja zemja be posle Albanija i Kosovo ima najgolema Albanska Populacija na Balkanot?
Ne pominuva ni den na ovaj Forum (bilo koja tema) kade sto ne ja vregjate ova zemja za koja ste frustrirani so ste rodeni vo nea. Ne sakam da navleguvam vo diskusija toa e druga tema. Ali vie da sborete za obsesii e komedija.

Da se vratam na temata
Mene bas me boli... za toa dali Kosovo ke ima reprezentacija vo bilo koj sport. Problemot e nacinot (kupeni/prinudeni glasaci) na koj e storeno toa i negativnite posledici koj Makedonija ke gi pocustvuva dolgorocno. Sto znaci mozni scenarija Albanskite klubovi da se natprevaruvat vo druga liga osven Makedonskata i da formirat svoja Reprezentacija i toa pored Makedonskata. Vidis deka se otvori pandorata kutija i vise nema zakoni.

za kraj:
Dojdi slobodno vo Tikveskiot Region i pitaj bilo koj tamu sto e "realno" pa ce dobies "realen" odgovor.
Бре мајката , кај виде дека јас им давам наредба да играт оро??? Да ти расчистам неколку литературни искази - јас само вршам констатација , дека ќе играт оро како што ќе посака домаќинот. Истата констатација беше и за косоварите, дека и тие играа (поточно не играа ) оро по наредба на домаќинот, иако многу сакаа да играт. Е сега домаќинот им ја пушти шотата, па ќе се изнаиграат, сакајќи го тоа некој од Тиквеш, или не.
Значи Балкан според многумина влегува и Турција, па во Турција има многу албанци, повеќе од Македонија, да не асоцираш дека и таму ќе побарат своја репрезентација :rolleyes:
Пандорината кутија е отворена пред нашата ера, така да проблеми ќе има нонстоп, не се секирај, не било рај порано, па сега со влегувањето на Косово во УЕФА да се смениле нештата.
И да, сум бил многу пати во Кавадарци и Неготино, дур и сум работел неколку години со тие општини, питоми и пријатни луѓе до безкрај, ама србофили стварно не сум сретнал
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.419
Поени од реакции
3.642
Kosovo e primeno i vo FIFA.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom