Фан Клуб: Интер

Сезона 2023/2024


  • Вкупно гласачи
    58
  • Гласањето е завршено на .
Член од
23 август 2010
Мислења
38.157
Поени од реакции
107.587
Dodeka ne bidne rabotata nema da kritikuvam nikogo i nema da jadam gomna, nego ke davam mislenje bazirano na sekojdnevnite vesti i spekulacii. A spored tie, barem do sega, moe mislenje e deka Marota i kompanija ne ja izmenadziraa dobro situacijata. Ali pak ke kazam ke vidime na kraj sto ke bide, vaka da ne verglame vo prazno.

Samo za potsetuvanje, transfer rokot vo Anglija zavrsuva za 18 dena, po mene ako ne bidne nisto vikendov so Lukaku ondak toa e zavrsena prikazna i nema da mozeme da go doneseme, sto indirektno znaci panicen transfer na nekoj nekvaliteten spic od tipot na Zapata, ili pak zemanje na star i istrosen igrac kako prva napagacka opcija od tipot na Kavani ili Dzeko.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Прво:


После:


:LOL:

Исто и мене ми е. Прво ми е преку глава, си викам да не го спомнувам, ќе ми врати Син со долг пост, ќе се закачи Александар со 6-те профила и пак ќе ја правиме големата... ама после те влече она да принапишеш уште нешто и на крај пак ги повторуваме истите работи. Претпоставувам дека темата ќе биде актуелна додека не замине и нешто потоа. Ме потсетува на деновите кога Ибра си одеше, и тогаш многу пишувавме. Во секој случај, не знам зошто се доживува тоа негативно, барем нешто дробиме тука, едно време ништо немаше за пишување. А и сега нема, да почнат да носат играчи ќе заборавиме на ова. Ништо не се случува и Икарди е се уште најжешка тема, не само кај нас на форум туку секаде по социјални мрежи.

Друго, веќе одговорија 2-3 члена, не го браниме ние ликот и делото на другарот Икарди туку дискутираме од фудбалски и финансиски аспект. На пример, секогаш кога ќе го спомнам Морати, одма ми се јавуваат 2-3ца да ми кажат дека заради него сме кај што сме, многу трошел и не задолжил човекот. Во меѓувреме 5 години не можевме глава да кренеме финансиски, не дека мене ме боли за туѓите пари (велике паре су увек туѓе што би рекол Шојиќ) ама нити можеше клубот да купи играч нити да понуди пристојна плата. Сега одеднаш, во ред е да се девалуира највредниот играч. во ред е да се изгубат десетици милиони и да се преплати неговата замена.

Тебе една од поентите ти беше дека сам си ја урнал цената, во тоа делумно се согласувам. Но еве на почетокот на овој преоден рок кога изјавија дека не сметаат на него повеќе, кој му ја урна и така намалената цена? Можеа барем да одглумат состанок, да го викнат на турнеја како што личи и во меѓувреме да преговараат со заинтересирани страни.

Ама еве, не знам јас, можеби вака работат сите.
Цитирај до крај што е напишано. :) Пишано е затоа што стварно ме интересира, како еве ти, @Stefan-kobe или Александар со 6 профила ќе ја изменаџиравте ситуацијата кога веќе и се делат епитети на цела управа. Можеби има нешто што јас пропуштам, зошто за мене нивната одговорност за оваа ситација, збориме од почетокот до моментот кога одлучија да го продаваат, е многу мала, скоро непостоечка. Ако критикуваш нешто, се претпоставува дека имало алтернатива на тоа што се направило. Која е таа? Не можеби ова, можеби она, што требаше да направи менаџментот кога Ванда ја отвори устата по медиуми и ток-шоуа и кога одлучи да одмара на сред сезона?
Јас гледам само две опции после тој момент, или ќе му ги препуштиш сите клубски одлуки на Икарди и неговата старлета, вклучително колку ќе биде платен, кој е тренер и кој му се соиграчи или го продаваш на крај на сезона. Кога мораш да го продадеш, играчот има историја на крајно непрофесионално однесување и очигледно сака да игра само еден клуб, неговата цена се преполовува. Да беше професионален после одземањето на капитенската лента и да продолжеше да игра како претходно, сигурен сум дека сега ќе си отидеше по нормална цена и ќе имаше наддавање за него цело лето. Меѓутоа клубот требаше преку адвокати, повторувам адвокати, да преговара со него два месеци, за да се врати и да го прави тоа за што има потпишано договор и зема плата, а тоа е да игра фудбал. Како го менаџираш тоа? Ќе му се извиниш, ќе го отпуштиш тренерот за да му удоволиш, ќе го суспендираш пола тим зошто него не му се по ќејф?
Сигурен сум дека ова е последната работа што и малиот Кинез и Марота и Аусило сакале да се случи, највредниот asset да им изгуби пола од вредноста. Водат бизнис, тоа е последната работа што би сакале да се случи, освен ако не претпоставиме дека работат против интересот на клубот што го поседуваат, односно клубот од кој земаат плата.
Некои работи се надвор од нивна контрола, не можеш се да “изменаџираш“ во насока што најмногу ти одговара.

За тоа зошто изјавија отворено дека е на продажба, искрено и јас не знам. Јас зборам за перидот додека да се донесе одлука дека Икарди ќе се продава ова лето. Оваа одлука јавно да се каже дека е на трансфер листа, ќе давам коментар откако ќе заврши трансфер периодот и ќе видам каде е продаден и кој е купен како замена.
Далеку од тоа дека менаџментот не прави грешки или не треба да се критикува. Може да се критикува зошто се брка Наинголан пример, а се остава Перишич. Може да се критикува зошто инсистирањето со Лукаку, дали е финансиски исплатлив, дали мора сите играчки желби на Конте да се исполнат, дали му е дадена соодветна плата и еден куп други работи. За ова што се случи со Икарди минатата сезона. јас лично немам за што да ги критикувам.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.157
Поени од реакции
107.587
Pa eve na primer Raiola javno jade gomna za Mancester, Pogba javno kazuva deka saka da si odi i deka e vreme da menuva sredina, pa ne gledam da se spomnuva suma od pod 100m funti, duri nekade ima i pogolemi od taa. Ama poso Wanda kazala deka treba podobri soigraci da ima Ikardi toa e golem problem, apsolutno neresliv i nikad viden vo istorijata... Mislam dajte.
 
Член од
27 септември 2015
Мислења
599
Поени од реакции
615
Pa eve na primer Raiola javno jade gomna za Mancester, Pogba javno kazuva deka saka da si odi i deka e vreme da menuva sredina, pa ne gledam da se spomnuva suma od pod 100m funti, duri nekade ima i pogolemi od taa. Ama poso Wanda kazala deka treba podobri soigraci da ima Ikardi toa e golem problem, apsolutno neresliv i nikad viden vo istorijata... Mislam dajte.
Освен една МАЛА разлика а тоа е Погба игра редовно за Јунајтед односно не одбива да игра како што правеше нашата старлета од напаѓач...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Pa eve na primer Raiola javno jade gomna za Mancester, Pogba javno kazuva deka saka da si odi i deka e vreme da menuva sredina, pa ne gledam da se spomnuva suma od pod 100m funti, duri nekade ima i pogolemi od taa. Ama poso Wanda kazala deka treba podobri soigraci da ima Ikardi toa e golem problem, apsolutno neresliv i nikad viden vo istorijata... Mislam dajte.
Има изјава од Раиола каде што вика дека тимот на Јунајтед не е доволно добар за Погба и дека Солсјкјер не е доволно добар тренер? Може линк од изјавата?
А и како се споредливи двете ситуации. Икарди никогаш не изјави дека сака да си оди, па клубот не му удоволи. Ја немаше да имам ништо против и он и Ванда да искочат и да кажат дека сака да си оди. Дури и би ги разбрал. Проблемот е што сакаат да ја имаат моќта во клубот, не што сакаат да си одат.
Проблемот со Ванда беше решлив. Агентот на капитенот изјавува дека соиграчите не се на негово ниво, капитенот не е повеќе капитен. Интер не го стави Икарди на трансфер листа после изјавите на Ванда, туку откако паузираше 2 месеци.

Манчестер Ј., може да бара колку сака за Погба зошто играчот не покажал непрофесионалност, ако не го продадат ќе продолжи да се однесува како професионален фудбалер. Има интерес, има цена
И Интер може да бара 100 милиони евра, меѓутоа ако нема заинтересиран да ги плати тие пари, а (наводно) он одбива дестинации надвор од Италија и го преферира Јувентус, нормално е дека цената ќе паѓа.
Единствен што се споредува со однесувањето на Икарди, моментално, е Нејмар. Претпоставувам дека и ПСЖ лошо го изменаџира него.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.902
Цитирај до крај што е напишано. :) Пишано е затоа што стварно ме интересира, како еве ти, @Stefan-kobe или Александар со 6 профила ќе ја изменаџиравте ситуацијата кога веќе и се делат епитети на цела управа. Можеби има нешто што јас пропуштам, зошто за мене нивната одговорност за оваа ситација, збориме од почетокот до моментот кога одлучија да го продаваат, е многу мала, скоро непостоечка. Ако критикуваш нешто, се претпоставува дека имало алтернатива на тоа што се направило. Која е таа?
Па пред некој месец оваа тема ја разглабавме на долго и широко, истово што го прашуваш. Да не се повторувам сега зошто и ти ќе треба пак да повториш се што си пишал и ќе се вртиме во круг. Едноставно не ја доживувам таа ситуација толку драматично како вас, драмата настана по одлуката да му се одземе лента. Без таа одлука ќе се истуркаше сезоната, да им се кажеше на неспособните дека гојдото е на продажба на лето и сите да играат фудбал и да не јадат многу бурек. Во кратки црти.

Имаше многу што да се направи за да се изменаџира ситуацијата ама вие тврдите дека морало тоа и тоа да се направи иначе потоп. Јас ако се сеќаваш реков одма дека казната е грешка пред да ескалираат работите, евидентно беше дека ќе ескалираат. Ако е менаџментот тука за да забрза ескалација наместо да ја исконтролира тоа е друго.

После, дел од работите што ги тврдиш, посебно во делот кога пишуваше хронологија на настани, се чисти претпоставки кои може да се точни а може и да не се. Ти ни наслика една слика на Бони и Клајд, двајца одметници кои ничим изазвани решиле со сила да се ослободат од клубот и работеле на тоа подолго време со умисла, се со цел да завршат кај најголемиот ривал, притоа да му нанесат материјална штета на клубот.

Тоа може и да биде точно иако рака на срце ни едниот ни другиот не ми делуваат како мастермајнди.

Мене повеќе ми личи дека немаат никаква позадина работите, многу повеќе имаат врска со повредено его. Тие двајцата сметаа (его) дека Мауро треба да заработува повеќе пари. Клубот сметаше дека нема што да му даваат повеќе пари, што е сосема легитимно. Тука некаде требаше да се договорат дека не ја бива, да се доигра сезоната и да го стават на листа со се клаузулата што ја има. Во меѓувреме дојде Марота (его) и им рече Hold my beer, ја ќе го средам малиов. И почнаа казните, прво каснење на тренинг 100 000 евра, на капитен. Во тој момент работите преминуваат од бизнис на лично. Ванда мрчи по медиуми пошто не ја вртат два посто и во еден момент кога е вербално нападната ја кажува прочуената изјава. Марота иде all in и вика сега ќе видиш ја кој сум. Ио бара број да му се јави да му рече чекај Бепе, не го знаеш што гомно е... ама овој брз на окидач му ја зема лентата, и тоа пред утакмица. Малиот е butt hurt, ја лупа вратата и оди дома да се олади. Марота му вели на Жанг у реду е шефе, ќе се врати утре како кутре. Бештијата дома го смируе малиот со блоу џоб и му вели немај гајле, сега ќе видат тие чија мајка црну вуну преде...

Гледаш, и ја знам да насликам приказна, плус од мојава може комедија да се направи, твојата е само за документарец :pos:
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Па пред некој месец оваа тема ја разглабавме на долго и широко, истово што го прашуваш. Да не се повторувам сега зошто и ти ќе треба пак да повториш се што си пишал и ќе се вртиме во круг. Едноставно не ја доживувам таа ситуација толку драматично како вас, драмата настана по одлуката да му се одземе лента. Без таа одлука ќе се истуркаше сезоната, да им се кажеше на неспособните дека гојдото е на продажба на лето и сите да играат фудбал и да не јадат многу бурек. Во кратки црти.

Имаше многу што да се направи за да се изменаџира ситуацијата ама вие тврдите дека морало тоа и тоа да се направи иначе потоп. Јас ако се сеќаваш реков одма дека казната е грешка пред да ескалираат работите, евидентно беше дека ќе ескалираат. Ако е менаџментот тука за да забрза ескалација наместо да ја исконтролира тоа е друго.

После, дел од работите што ги тврдиш, посебно во делот кога пишуваше хронологија на настани, се чисти претпоставки кои може да се точни а може и да не се. Ти ни наслика една слика на Бони и Клајд, двајца одметници кои ничим изазвани решиле со сила да се ослободат од клубот и работеле на тоа подолго време со умисла, се со цел да завршат кај најголемиот ривал, притоа да му нанесат материјална штета на клубот.

Тоа може и да биде точно иако рака на срце ни едниот ни другиот не ми делуваат како мастермајнди.

Мене повеќе ми личи дека немаат никаква позадина работите, многу повеќе имаат врска со повредено его. Тие двајцата сметаа (его) дека Мауро треба да заработува повеќе пари. Клубот сметаше дека нема што да му даваат повеќе пари, што е сосема легитимно. Тука некаде требаше да се договорат дека не ја бива, да се доигра сезоната и да го стават на листа со се клаузулата што ја има. Во меѓувреме дојде Марота (его) и им рече Hold my beer, ја ќе го средам малиов. И почнаа казните, прво каснење на тренинг 100 000 евра, на капитен. Во тој момент работите преминуваат од бизнис на лично. Ванда мрчи по медиуми пошто не ја вртат два посто и во еден момент кога е вербално нападната ја кажува прочуената изјава. Марота иде all in и вика сега ќе видиш ја кој сум. Ио бара број да му се јави да му рече чекај Бепе, не го знаеш што гомно е... ама овој брз на окидач му ја зема лентата, и тоа пред утакмица. Малиот е butt hurt, ја лупа вратата и оди дома да се олади. Марота му вели на Жанг у реду е шефе, ќе се врати утре како кутре. Бештијата дома го смируе малиот со блоу џоб и му вели немај гајле, сега ќе видат тие чија мајка црну вуну преде...

Гледаш, и ја знам да насликам приказна, плус од мојава може комедија да се направи, твојата е само за документарец :pos:
Никогаш не сум рекол дека не знаеш да насликаш приказна. :)
Значи да сумирам, не требало да му ја одземат лентата на Икарди, без разлика на изјавите на Ванда и ситуацијата ќе деескалирала, така? Како знаеш дека тоа ќе се случело? Претпоставуваш дека ќе се случело. Што ако тоа што го правеше Икарди почнеа да го прават играчите што неговиот агент ги критикуваше, Перишич, Наинголан, Брозович, (можеби Политано, и он е задолжен за давање топки на Икарди), па клубот требаше нив да ги продава за пола цена и да им наоѓа замени ова лето, што ако почнеа интерни пресметки, да даваа нивни агенти изјави што им смета во клубот и кој не е доволно добар. Или ако пола тим, од куроболие почнеше да си џогира на терен и да не се замара на тренинг, па ќе требеше на сред сезона да ги заменат со имагинарна друга постава на играчи. Треба негде да се стави точка, така?

Друга работа, од кај знаеш дека Ванда ќе престанеше со изјави. Што ако си продолжеше, па секоја недела даваше оценки на тоа глупата емисија кој како изиграл, кој колку не му помогнал на Икарди, да изнесува детали од соблекувална, можеби дека и сопствениците се срање, не само соиграчите и тренерот. Има некоја линија, после која ти би сметал дека е оправдано да се реагира? Или без разлика на што Ванда и Икарди би направиле, клубот да чека до лето и да се понаша како ништо да не се случило?

Хронологијата е од официјални изјави и официјални одлуки на едната и другата страна, ништо друго. Имаше три изјави од Ванда, вклучително и онаа каде изиграва спортски директор, па казна поради доцнење, некоја недела после тоа одземање капитенска лента (откако не се извинил or something) и на крај платен одмор за Икарди. Грешка сум некаде? Поправи ме ако грешам негде.

Јас мислам дека има позадина и од двете страни. Интер сакаше да почне да практикува дисциплина и да си ја зачува репутацијата откако агентот на капитенот почна да се сере на клубот. Икарди (и агентот негов) сакаше да практикува моќ и да добие нов договор, каков што он сака. Јас тоа го тврдам од почеток, дека целата поента на Ванда беше да добие левериџ за нов договор. Не се Бони и Клајд што имаа мастерплан за да си заминат од клубот, туку се двајца неписмени мангупи што мислеа дека можат цел клуб за јајца да го држат и да добијат што сакаат. Само една од двете страни во оваа игра беше непрофесионална и прва влечеше потези, и затоа одговорнста јас ја препишувам кај нејзе.
Ела назад да се вртиме во кругот сега. :icon_lol:

Иначе, во другите вести, Конте веќе почна индиректно да кука зошто не му се донесени нови напаѓачи. На 19 јули, со повеќе од цел месец останат од трансфер периодот. Ќе биде интересно ако се влече ова до накај 15 август. Ништо чудно овој со откази да почне да се заканува. :)
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.055
Поени од реакции
12.533
Никогаш не сум рекол дека не знаеш да насликаш приказна. :)
Значи да сумирам, не требало да му ја одземат лентата на Икарди, без разлика на изјавите на Ванда и ситуацијата ќе деескалирала, така? Како знаеш дека тоа ќе се случело? Претпоставуваш дека ќе се случело. Што ако тоа што го правеше Икарди почнеа да го прават играчите што неговиот агент ги критикуваше, Перишич, Наинголан, Брозович, (можеби Политано, и он е задолжен за давање топки на Икарди), па клубот требаше нив да ги продава за пола цена и да им наоѓа замени ова лето, што ако почнеа интерни пресметки, да даваа нивни агенти изјави што им смета во клубот и кој не е доволно добар. Или ако пола тим, од куроболие почнеше да си џогира на терен и да не се замара на тренинг, па ќе требеше на сред сезона да ги заменат со имагинарна друга постава на играчи. Треба негде да се стави точка, така?

Друга работа, од кај знаеш дека Ванда ќе престанеше со изјави. Што ако си продолжеше, па секоја недела даваше оценки на тоа глупата емисија кој како изиграл, кој колку не му помогнал на Икарди, да изнесува детали од соблекувална, можеби дека и сопствениците се срање, не само соиграчите и тренерот. Има некоја линија, после која ти би сметал дека е оправдано да се реагира? Или без разлика на што Ванда и Икарди би направиле, клубот да чека до лето и да се понаша како ништо да не се случило?

Хронологијата е од официјални изјави и официјални одлуки на едната и другата страна, ништо друго. Имаше три изјави од Ванда, вклучително и онаа каде изиграва спортски директор, па казна поради доцнење, некоја недела после тоа одземање капитенска лента (откако не се извинил or something) и на крај платен одмор за Икарди. Грешка сум некаде? Поправи ме ако грешам негде.

Јас мислам дека има позадина и од двете страни. Интер сакаше да почне да практикува дисциплина и да си ја зачува репутацијата откако агентот на капитенот почна да се сере на клубот. Икарди (и агентот негов) сакаше да практикува моќ и да добие нов договор, каков што он сака. Јас тоа го тврдам од почеток, дека целата поента на Ванда беше да добие левериџ за нов договор. Не се Бони и Клајд што имаа мастерплан за да си заминат од клубот, туку се двајца неписмени мангупи што мислеа дека можат цел клуб за јајца да го држат и да добијат што сакаат. Само една од двете страни во оваа игра беше непрофесионална и прва влечеше потези, и затоа одговорнста јас ја препишувам кај нејзе.
Ела назад да се вртиме во кругот сега. :icon_lol:

Иначе, во другите вести, Конте веќе почна индиректно да кука зошто не му се донесени нови напаѓачи. На 19 јули, со повеќе од цел месец останат од трансфер периодот. Ќе биде интересно ако се влече ова до накај 15 август. Ништо чудно овој со откази да почне да се заканува. :)
Незнам само што мислеше Конте коа потпиша договор со шконтериве оризарски.
Он од трошењето на Ањели не беше задоволен и јавно кукаше,а се подаде кај гнидиве.Мн. нелогичен потег...
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Незнам само што мислеше Конте коа потпиша договор со шконтериве оризарски.
Он од трошењето на Ањели не беше задоволен и јавно кукаше,а се подаде кај гнидиве.Мн. нелогичен потег...
12 милиони причини имал за да го потпише договорот. :)
Претпоставувам дека нешто му имаат ветено и сега чекаат да му се исполни. Се надевам само дека нема да прават непромислени глупости за да го исполнат ветеното.

Иначе, би сакал некогаш да те видам од страна насмеан со некоја јака кинеска мома во дрес на Интер, што те храни со ориз додека гледаш утакмица на Интер, а ти парелелно го мењаш никот на формов во Мао. :D
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.055
Поени од реакции
12.533
12 милиони причини имал за да го потпише договорот. :)
Претпоставувам дека нешто му имаат ветено и сега чекаат да му се исполни. Се надевам само дека нема да прават непромислени глупости за да го исполнат ветеното.

Иначе, би сакал некогаш да те видам од страна насмеан со некоја јака кинеска мома во дрес на Интер, што те храни со ориз додека гледаш утакмица на Интер, а ти парелелно го мењаш никот на формов во Мао. :D
Валда не е до толку будала само за пари да се продаде.
Инаку луѓе што јадат кучиња за мене никад луѓе нема да бидат па макар и цел свет економски да го покорат

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
@loophole, утре ќе продолжиме. Го изнервиравме Син го снема, си рече 'бем ти и форум и се и овој Ио што се врати...
Па не го оставивте човекот да се израдува асално на Конте. Го заглавивте да пишува долги постови за Икарди. :)

Иначе утре попладне гледајте ја the battle for Lukaku: Uncensored. Ако не сум грешка, последен пат кога играа Јунајтед и Интер, тренери беа Ван Гал и Мацари :sick:. Тие два саати фудбал ме направија алкохоличар.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.311
Поени од реакции
7.446
Незнам само што мислеше Конте коа потпиша договор со шконтериве оризарски.
Он од трошењето на Ањели не беше задоволен и јавно кукаше,а се подаде кај гнидиве.Мн. нелогичен потег...
Чекај а што не доби Конте? Ете верувам и Лукаку ќе го добие, тоа што вие си правите филмови со Ериксен, Хамес Родригез тоа е друга работа, Конте си има замисла и си ги бара тие играчи...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
“If you ask me to be honest, I’ll say we are quite a lot behind schedule in various areas. We need to get a move on. We’ve been very clear in preparing a plan for players coming in and going out, but we’re behind schedule, particularly because nobody has really left at all."
Еве што зборев поназад, далеку сме од добро завршена работа, потврди и Конте. Си прави алиби, али е во право
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
“If you ask me to be honest, I’ll say we are quite a lot behind schedule in various areas. We need to get a move on. We’ve been very clear in preparing a plan for players coming in and going out, but we’re behind schedule, particularly because nobody has really left at all."
Еве што зборев поназад, далеку сме од добро завршена работа, потврди и Конте. Си прави алиби, али е во право
Ovoj oste ne pocnal pocna da se zali :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom