Фан Клуб: Интер

Ако мора да се продаде еден од овие двајца, кого би продале?


  • Вкупно гласачи
    39
  • Гласањето е завршено на .

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
6.850
Поени од реакции
786
По која логика Ди Марко шутира пенал?
Одбраната лоша, особено Шкриниар... Ханданович катастрофа.
Барела, Броз, Весино и Перо солидни, Чалханоглу најлош на теренот дефинитивно.
Џеко постигна гол, ама можеше и многи подобро.

Нека бараат Марота и Аусилио уште од сега еден шпиц за Јануари. Од Џеко на 35год неможе да очекуваме да игра на високо ниво цела сезона во 3 натпреварувања.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
27.197
Поени од реакции
31.546
Џеко постигна гол, ама можеше и многи подобро.
Џеко ни скина 2-0 у прво, дали неуграност у прашање или не али после оној 1-2 пас со Мартинез од прва требаше само рутински пас да даде горе лево и толку, мат позиција, празен гол и 2-0, стрелец Перишич.
Овој не беше свесен за тоа и идеше на гол, приемот катастрофален и топката се стркала до Мусо или гол аут, ова највеќе го еба Џеко. Иначе ќе направеа страшно добра акција овој ако подаваше ама мислам дека не ни беше свесен дека горе е Перишич, бар ја таков впечаток иам, затоа и реков неуграност ваљда, јер у вакви ситуации не мора ни да погледнеш на страна, даваш, знаеш дека има играч, вакви акции обично прават токму Аталанта каде бековите се уфрлаат напред и даваат голови.
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
2.610
Поени од реакции
1.939
И доста му е на Инзаги со Дармиан во први 11, се добро прави, и игра има тимот, и измени во право време прави, само со ова се глупира...
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.735
Поени од реакции
6.688
И лани беше на почеток многу лоша одбраната. Рано е многу во сезоната, да почекаме да видиме како ќе изгледа одбраната накај 20то коло.
Плус, одбраната и цел тим игра многу поразлично од со Конте, многу повеќе промени на позиции и пресинг на играчи без топка. Треба време да се адаптираат играчите на друг стил на игра.


Иако, очекувам дека во секој случај, Интер ќе има многу повеќе примени голови на крај на сезона, во споредба со лани. Чисто ради начинот на кој игра лани Инзаги.
Конте од Сасуоло натаму ја среди одбраната, само ради тоа што ја препушташе топката на секој подобар противник и играше конзервативно, на своја половина и на полуконтри. Тоа беше можно, зошто Конте ги имаше Лукаку и Хакими, па тие транзиции беа многу опасни.
Инзаги ја нема таа опција, ако сака да има ефективен, структуриран напад, мора да игра со многу играчи во напад.
А за мене оваа стратегија е многу подобра. Ретко кој е толку опасен како Аталанта. Реално нема никој друг тим во Италија, кој има толку добро разработен систем, а денес сосема добро се носеа со нив. Барем во второ полувреме.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
26.381
Поени од реакции
47.252
Одбраната мора да се стегне, во Италија не се победува со ваква игра назад. Да фрлеа 20-25 милиони летово сега Мусо ќе бранеше за нас и немаше да не боли глава. Со несигурен голман и одбраната е несигурна.

Во средина не знам, Турчинов полека го демонстрира тоа што го тврдеа комшиите, дека повеќе го нема отколку што го има. Имаше и чист пас до двајца играчи во 16 метри во првото, и го промаши. Игра многу повлечено, не доаѓа до израз воопшто.

Исто и оваа измена Бастони - Ди Марко много ме пизди, и имам некој впечаток дека Инзаги многу го преценува Ди Марко, нема врска ова до промашениот пенал но некако премногу минутажа добива.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.942
Поени од реакции
3.258
Лош меч ако си навивач на Интер, за неутралци еден од можда најдобрите у задње време во калчото.
Без стабилна одбрана нема шанса да освоиме, не дека ја откривам Америка со ова, секогаш кога сме освојувале титули тој дел од играта ни бил најконсолдиран. Така да кога ми го терате муабетот дека со Инзаги играме убав фудбал или поубав од тој на Конте, изгледа за вас дефиниција за истово е како напаѓаме а не и како се браниме, ова целосно го занемарувате а можда е и најбитен дел од играта, и во овој сегмент Конте е тренерскиот Алберт Ајнштајн за Инзаги.
Си го вртиш муабетот сега малце, само колку за да го истераш твојот муабет против овие што се контравте неколку страни наназад.

Дај не заебавај, сигурен сум дека и самиот свесен дека прерано е да се прават муабети за перформансот на одбраната. Па лани под водство на Ајнштајн имавме сигурно барем дупло поише голови примено до овој дел од сезоната.

Инаку се слагам дека треба да се среди, без стабилна одбрана нема што да се надеваат на титула.

П.С. Огромна грешка на Инзаги што го стави Ди Марко, во ниту еден универзум не би го стаил пред Џеко. Се тресеше пред да го изведе, 90% бев сигурен дека промашува.

П.П.С. Да му ебам све на Ханда, не знам зашто не му се дава шанса на Раду кога овој црепов не сака да направи една ебана парада. Реагира само ако шутнат во него... инаку стои ко закоен све да му изнаебам.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
34.043
Поени од реакции
88.612
Не е толку проблем одбраната колку што е средниот ред кој дозволува да ни креираат шанси противниците. Хакан изгледа ко вишок во оваа формација и ако планира истата да ја тера Инзаги тогаш подобро Весино да е стартер. Хакан едино на 10ка може да пружи јаки партии, друго тапа. Очајно ни фали играч ко СМС кој може сам да изнесе топка од наша на противничка половина и да трча ко коњ напред назад.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
27.197
Поени од реакции
31.546
И лани беше на почеток многу лоша одбраната. Рано е многу во сезоната, да почекаме да видиме како ќе изгледа одбраната накај 20то коло.
Плус, одбраната и цел тим игра многу поразлично од со Конте, многу повеќе промени на позиции и пресинг на играчи без топка. Треба време да се адаптираат играчите на друг стил на игра.


Иако, очекувам дека во секој случај, Интер ќе има многу повеќе примени голови на крај на сезона, во споредба со лани. Чисто ради начинот на кој игра лани Инзаги.
Конте од Сасуоло натаму ја среди одбраната, само ради тоа што ја препушташе топката на секој подобар противник и играше конзервативно, на своја половина и на полуконтри. Тоа беше можно, зошто Конте ги имаше Лукаку и Хакими, па тие транзиции беа многу опасни.
Инзаги ја нема таа опција, ако сака да има ефективен, структуриран напад, мора да игра со многу играчи во напад.
А за мене оваа стратегија е многу подобра. Ретко кој е толку опасен како Аталанта. Реално нема никој друг тим во Италија, кој има толку добро разработен систем, а денес сосема добро се носеа со нив. Барем во второ полувреме.
Ова е точно, ама не заборавај дека имаше многу малку време од крајот на претходната сезона и почетокот на новата, и дека на почетокот ги удри Корона и во одбрана играа Дамбросио и Коларов, исто и Ранокија.
Одбраната се среди некаде после 6то, 7мо коло, од тој момент мислам до некаде 28мо коло, така нешто беше не е ни битно, имаа ист број на примени голови колку што имаа во први 6 кола.
Али сеа на цело лето и у глобала здрава стартна тројка назад, некако сме многу лоши, башка што лани апла се уиграа овие тројца. Колку и да звучи лудо денес најбоља одбрана изигра .... Перишич, исто и Броз у прво кога залепи една банана и најверојатно спречи чист гол на Песина.

Иначе за транзиција и сеа има играчи, не е дека нема, не мора да се летаме многу со поседи и такви срања, тоа никогаш не било типично за Интер како екипа а и еве Алегри исто кој на темава беше гледан ко главен кандидат пост Конте, негува сличен фудбал, условно речено чекачки.
Фиорентина беше класичен пример дека без посед може многу боље да се изигра, тоа уствари ни донесе на крајот победа, у прво бевме ужасот ко и денес цел меч у одбрана.

Еве денес глеам против Аталанта, кои у глобала исто ја сакаат топката у свои нозе, сме имале за нијанса поголем посед ... и ? Лоши бевме, одбраната трпеше, ако ова на Инзаги не му е показател дека едноставно он треба да се адаптира на нас, а не обратно, ондак ќе иаме проблеми. И пак ке кажам, ова нема да значи дека ќе се игра ист фудбал ко со Конте, формата на напад на Инзаги е поинаква и истата ми се допаѓа, нит па ние ко фанови никад у глобала не сме се ложеле на поседи и такви глупи статистики, никој нема да му замери ако намали со идењето на ура. Ваквиот фудбал и доста ги уморува играчите, и кога бранат, бранат без душа, нема агресивност и оставаат многу простор, нарочито тие од средина што се враќаат.

И ваквите дупки у одбрана нема само Аталанта да ти ги користи друже, има и други незгодни екипи каде ќе губиме бодови ако назад сме бедни ко што бевме денес, башка, не е дека Аталанта ги создадоа сите шанси а и дадоа голови при неформирана одбрана, ова е всушност проблемот, даваа голови и креираа шанси кога одбраната беше дефинирана а и да додадам, прекините мноогу лошо ги браневме.
 
Член од
6 ноември 2014
Мислења
2.099
Поени од реакции
3.553
Не знам, нека проба 3-4-1-2, со Хакан позади Џеко-Лаутаро. Овде каде што е не пружа многу, поготово против екипи што разбираат фудбал.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
27.197
Поени од реакции
31.546
Си го вртиш муабетот сега малце, само колку за да го истераш твојот муабет против овие што се контравте неколку страни наназад.

Дај не заебавај, сигурен сум дека и самиот свесен дека прерано е да се прават муабети за перформансот на одбраната. Па лани под водство на Ајнштајн имавме сигурно барем дупло поише голови примено до овој дел од сезоната.

Инаку се слагам дека треба да се среди, без стабилна одбрана нема што да се надеваат на титула.
Имавме, ама реков, околностите не беа исти, мала пауза меѓу сезони, без подготвителни, корона во тим, Дамбросио стартуваше на старт од сезона, со Милан играа десно он, лево Коларов. Така да глупо е да го споредуваш тоа со здрави Бастони, Скринијар и Де Фрај.

Тоа е едно, второ, одбраната од 7мо коло до крај на сезона беше константно добра и стабилна, 90% од натреварите не потфрлаше и вриеше, така да од тој момент до крај на сезона беше создадена одбрана која ти носи глатко титула. До тој момент тоа не беше случај, нит беше случај првата сезона со Конте кога имавме многу проблеми назад, примаа шаблонски голови и повеќето беа примени кога одбраната беше поставена.

Така да сеа малце глуп ви е така муабетот, ама исто било и лани у први 7 кола, што со ова ? Зашто ги игнорирате останатите 31, или демек под дифолт секогаш на старт од сезона се примале голови и одбраните не знаеле кај тераат ...
Не ми е јасно ова така малце. :)
 

Джонтра Вохохолта

I`m with the fucking FBI
Член од
20 јули 2020
Мислења
4.189
Поени од реакции
27.811
претходно оној Хатебоер со глава сантим до статива
hhhh.png

Уствари и у право си коа ќе видиш, со глава пуцал сантим до статива, не му требала скршената нога. hhhh
Внимателно изгледана утакмица морам да ти признаам.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
27.197
Поени од реакции
31.546
Иначе Џеко имал 11 пенали, 10 промашени Ди марко 9, 3 промашени. Како и да е, Џеко пред овој у секое време.
Прегледај го приврзокот 308153

Уствари и у право си коа ќе видиш, со глава пуцал сантим до статива, не му требала скршената нога. hhhh
Внимателно изгледана утакмица морам да ти признаам.
А па добро чим е така, ете значи фактички еден зицер утнале тој другиот сум го измислил. Супер.
 

Джонтра Вохохолта

I`m with the fucking FBI
Член од
20 јули 2020
Мислења
4.189
Поени од реакции
27.811
3-5-2 на Инзаги не му функционира. Повеќе од очигледно. Увек кога мења се дешава преокрет и играме боље. Ај нека почне една у друга формација и да гледаме фудбал 90 минути.
:pos:
Знаев дека некој ќе се прелаже на тие лаги искажани од коментаторот дека со тројната замена фактички сме смениле у 4-4-2. Дрска и неписмена лага збогатена со елементарно непознавање на фудбалот.
352 играме цело време со таа разлика што денес Димарко повеќе се убацуваше напред оставајќи позади само Де Фрај и Шкринијар да седат.

Не знам, нека проба 3-4-1-2, со Хакан позади Џеко-Лаутаро. Овде каде што е не пружа многу, поготово против екипи што разбираат фудбал.
Затоа што еднаш ти кажав, еве сега уште еднаш.
Брозовиќ не функционира у ваква формација, нема адекватен партнер за Барела во истата а и греота е да го лимитираш Николо толку длабоко, кога вака во 3-5-2 има ненормална слобода да шпарта низ цела средина. У второ полувреме ги поремети.
Проба Конте у ваква формација да го гурне понапред ама се губеше таму, не е толку офанзивен и не е некој изразит плејмејкер за 10ка.

Барела-Видал плус Турчинот на 10ка ама во одреден период од утакмици може да се смени. Ама вака константно да се игра, неаме услови за истото.

Ни фали напаѓач пак ќе спомнам, требаше да го земат Белоти, ваљда зимово ќе го исправат тоа, плус уште еден везњак. Нека видат што ќе се дешава со Ериксен и Сенси. Мада што и да се деси, поговото со првиот, не верувам дека ќе игра фудбал и ќе се врати толку брзо за сезонава.
Сенси е ризик у секој момент.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
27.197
Поени од реакции
31.546
Играа 352 кога се бранеа, кога напаѓаа некоја модифицирана 442, 433 не знам, зашто Ди Марко тогаш беше офанзивен бек.
Штета што промаши пенал овој, уствари изигра топ утакмица и го смени текот на истата, бар беше еден од оние кои беа заслужни за тоа, константно се напаѓаше од негова страна. Сеа по промашениов пенал ќе го памтат а уствари од кога дое сезонава ваљда ова му беа најбољи минути на терен, ги пореметија лево начисто, нарочито он и барела.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom