Фан Клуб: Интер

Кога би имале прилика да тепате со мокра чорапа еден од овие двајца, кого би тепале?


  • Вкупно гласачи
    39
  • Гласањето е завршено на .
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.108
Поени од реакции
4.963
Конте направи шампион од екипа која до неговото доаѓање во просек завршуваше 30 поени позади првиот и 15 позади вториот, не една сезона, или две, не беа ни три, а нешто ми кажува дека не беа ни четири, пет, па и шест, а прилично сум убеден дека беа и повеќе.
Aма сеа ти ќе излезеш со некакви си статистики бројки ко што знаеш, колку он потрошил : ))) па као ќе ми истераш муабет и магаре со тој тим ќе освоеше титула, само што магаре со тие пари немаше да успее да ги собере Хакими и Лукаку тука ( не заборавај, Икарди си отиде па дојде Лукаку ), ќе ги земеше Кондогбија и Жоао Марио, или легендарниот Габриел Барбоса такозвани Габигол, или фрапантниот Раџа Наинголан за кого го дадоа и најталентираниот играч од примавера, или па еднодимензионалниот Политано ( само за овие двајца отидоа над 50м евра плус јак играч). :cenzura:

Трошеле Интер и пред Конте, трошеа и со Манчини, многу, не мора да ги споредуваме со Јуве, колку трошеле во споредба со останатите кои завршувале пред Интер тие сезони, колку трошеле во однос на Рома, Лацио, Аталанта, Наполи, исто екипи кои глатко си биле пред Интер додека Интер давал и по 100м. Премногу плитко гледате на Конте и Интер, човекот заврши ебано добра работа тука, не направи пак некаков фактор у фудбалот и стварно импресивно е дури колку многу од вас го плукате ко да е некој небитен.

Искрено се надевам дека нема на потешкиот начин да сфатите каков импакт имаше он тука.
Ај озбилно, зашто го зимаш само Скудетото во обѕир кога гледаш за Конте?

Дај нека ти текне 2 години колку нервози имавме, колку пропуштиме во Европа и во Италија. Колку пцуења имаше заради ужасни замени и тотално промашена тајминг, заради лошите состави итн...

Многу бламови ни донесе тој Конте во 2 години.

Од друга страна па сега го имаме Бепе.
Најзаслужен за сите играчи е он. Какви само договори склучи, какви чуда направи тоа не смее да му се заборави. Генијалец е човекот.

Околу играчите што биле е глупо да збориме. Никогаш не можеш да знаеш како ќе ти се погоди играч у тим, премногу примери ги имаш за тоа.
Манчестер Јунајтед како клуб ти е можеби и најдобар пример. Санчез и Ди Мариа не им се погодија ич, а едниот беше најдобар играч у ПЛ моментално, а другиот газеше у Реал и за Аргентина, и сеуште игра доста добро за ПСЖ и репка. Азар во Реал, Гризман у Барса? Тука зборам за веќе изградени звезди. Или земи го Соучек во Вест Хем, типот блесна, а кој би претпоставил кога го најавиле?

Глупо е да кажуваме дека, зимале играчи ко Жоао Марио, Габриел, Нианголаан итн. Моментот кога сме ги зимале, имало нешто у нив, најверојатно покажале нешто у своите клубови и заслужиле трансфер.


Нема што да вадам никаква статистика. Просто е, уште му ги немам заборавено сите срања на Конте. И како што кажав и кога испаднавме од ШАХТЈОР - Ни Скудето не му го пере гзот на Конте.
Сеуште стојам на тоа.

Што и да напраил Конте за тимот бил преплатен за тоа, кога ќе ја видиш големата слика а не само титулата освоена.
 
Член од
29 април 2018
Мислења
67
Поени од реакции
100
Дајте бе смешни се споредбиве и муабетиве за Конте.

Најголем шампион што клубов го имал у последни 11 години . Единствен тренер кој што знаеше што сака и кон што цели со тимот.

Па уште се споредува со Инзаги, што ништо нема покажано до сега у тренерска кариера. Не е работа за да му се даде време, одма се гледа кој тренер има шампионски, јак менталитет а кој не.

Ништо не му ги пере бламовиве на Син за Кинезите и играчиштата што ги фалел, али за Конте и те како е у право.
Ќе се осети колку фали, кога ќе згусти и ќе дојдат битните утакмици во сезонава. ( дај боже да грешам)

Околу играчите што биле е глупо да збориме. Никогаш не можеш да знаеш како ќе ти се погоди играч у тим, премногу примери ги имаш за тоа.
Манчестер Јунајтед како клуб ти е можеби и најдобар пример. Санчез и Ди Мариа не им се погодија ич, а едниот беше најдобар играч у ПЛ моментално, а другиот газеше у Реал и за Аргентина, и сеуште игра доста добро за ПСЖ и репка. Азар во Реал, Гризман у Барса? Тука зборам за веќе изградени звезди. Или земи го Соучек во Вест Хем, типот блесна, а кој би претпоставил кога го најавиле?

Глупо е да кажуваме дека, зимале играчи ко Жоао Марио, Габриел, Нианголаан итн. Моментот кога сме ги зимале, имало нешто у нив, најверојатно покажале нешто у своите клубови и заслужиле трансфер.
И те како може и се знае дека играч ќе се погоди у некој тим , кога се купува плански и се работи по одреден проект. Токму откога дојде Марота, клубов и нема згрешено трансфер затоа што знаат што бараат.

Онакви трансфери ко Санчез, Ди Марија,Гризман, Кутињо има безброј у фудбалов. Донесени играчи колку да се каже, без план без идеја како и што би играле во клубот кај што идат.
 
Член од
6 ноември 2014
Мислења
2.775
Поени од реакции
5.595
Онакви трансфери ко Санчез, Ди Марија,Гризман, Кутињо има безброј у фудбалов. Донесени играчи колку да се каже, без план без идеја како и што би играле во клубот кај што идат.
Не знам зашто ги бараше у други клубови, кај нас ги имаш на претек. Кондогбиа, Габигол, Жоао Марио.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
27.705
Поени од реакции
33.792
Дајте бе смешни се споредбиве и муабетиве за Конте.

Најголем шампион што клубов го имал у последни 11 години . Единствен тренер кој што знаеше што сака и кон што цели со тимот.

Па уште се споредува со Инзаги, што ништо нема покажано до сега у тренерска кариера. Не е работа за да му се даде време, одма се гледа кој тренер има шампионски, јак менталитет а кој не.

Ништо не му ги пере бламовиве на Син за Кинезите и играчиштата што ги фалел, али за Конте и те како е у право.
Ќе се осети колку фали, кога ќе згусти и ќе дојдат битните утакмици во сезонава. ( дај боже да грешам)
Aбе ако не сум мрчел на све и сешто е бламирање, ок, сум се бламирал, зашто у глобала никогаш не судам за играчи пред да дојдат тука или откако ќе потпишат, само зашто тренд беше тоа на темава и трае до ден деншен, мош за некој сум јадел гомна ама многу ретко, 95% од играчите што дошле сум им давал време да се покажат тука.
Ама затоа тука се и моите вс останатите ставови во врска со Лукаку пред се дур се кинеа коси за Икарди, за Дармијан да потсетам ли што све се пишуваше пред да дојде. Или за Барела што замарав 3 години пред да го потпишат, а за други беше просечно ииталијанско фудбалерче, нешто ќе се убоде вака нешто не. За раџа дркаше ли цела тема ? Дркаше, типот после 2 месеца сакал намерно да праи проблеми у клубот за да го вратат пак во рома.

Голем кур на крај краева дали некој тука погодил некој трансфер или не, или имал високи очекувања од одредени играчи и викал дека ќе се добри, а истите разочарале, ние тука сме никој и ништо, проблем е кога таквите грешки у проценка ги прави некој што е платен 3-4 милиони годишно, и цел клуб у пакет со цела фан база трпи.

За кинезите мојот став и мислење е прилично едноставен, сум ги фалел кога тоа го заслуижувале, и факт е дека не кренаа со нивната работа на секое поле, работеа плански, внесуваа пари во тимов од спонзори, се правеа планови за префрлање на целиот тренинг камп во центарот на Милано, Марота го земаа, даваа пари за трансфери, на крај и Конте го донесоа, заслужни се и они за успехот од лани. И тука, во тој момент, тоа лето, све почна да им пропаѓа, короната не треба да се користи како изговор само бидејќи има и други работи внатре у нивната компанија што не штимаат а притоа Интер трпи, ко што трпат и ради законите у таа мртва изопачена земја. Не верувам дека клубот задњи година дена им е некаков приоритет зашто компанијата им има голема дигресија и губат пари, доказ за тоа е и целосното отсуство на претседателот од Милано што не беше случај до пред година ипол-две кога идеше на сите натпревари и дома и гости, ова ни Морати не го правеше.

Луд треба да сум за да ова ми е нормално, кога некој копиљ влече битни конци преку зум, сум кажал 200 пати до сеа ќе кажам и пак, у моментов сеуште сме у живот само ради Марота, он ако кренеше раце од Интер толку ќе беше. Можете само да видите Јуве каков распар е откако он си замина а притоа имаа сеуште пари, па може да се претпостави со вакво работење каква насока ќе фатевме ние. Дај ги арапите и финансиски барем раат да сме. за останатото ќе се погрижи донот со криви очи и неговиот консиљере.
 
Член од
29 април 2018
Мислења
67
Поени од реакции
100
Aбе ако не сум мрчел на све и сешто е бламирање, ок, сум се бламирал, зашто у глобала никогаш не судам за играчи пред да дојдат тука или откако ќе потпишат, само зашто тренд беше тоа на темава и трае до ден деншен, мош за некој сум јадел гомна ама многу ретко, 95% од играчите што дошле сум им давал време да се покажат тука.
Не е проблемот или "бламот" во погаѓањето на трансфери, секој има одредено мислење за играч пред истиот да дојде и заигра. И ја сум имал ( и имам )лошо мислење за Лукаку како играч , но неможам да терам инает и да се убедувам за неговите игри за Интер. Кога истиот дојде и даде максимум.
Работата е во терањето инает, за играчи како Жоао Марио пр. , коишто по 2 натпревара изиграни за клубот, секој што разбира фудбал ќе увиди за каква превара станува збор. Али тука имаше безброј убедувања како треба шанса да му се даде, до овој било до оној било проблемот.

Секогаш се праат муабети од инает на темава, со менување мислења и ставови за 180 во зависност од во кој правец иде дискусијата. Се додека не се истрошат сите средства и не се удри нешто од глава, се се гледа како светиња за клубов, без нималку објективизам.

Ако се тие муабети интересни, ако тоа ја праи темава поинтересна у ред, друго мислење иаме за здрава дискусија.
На крај краева ко што кажа голем кур, да не го тупиме со глупи муабети.
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
2.672
Поени од реакции
2.131
Кога ќе напраиш споредба на еден тренер кој 2 години испаѓа по ред од ЛШ уште во група со мизерија од екипи и најлоши Реал и Барса последниве 20 години а освојува 1 титула во лига, повеќе го сметам за неуспех отколку за успех.

Колку финансиски загуби претрпе Интер ради ЛШ а колку доби со освојување на лига?
Да, не израдува нас фановите со титулата ама плус милиончињата од ЛШ ќе беа многу покорисни за сезоната што следи во смисол на стабилност на клубот и некое трансферче :)

После такво фијаско во ЛШ, финансиска загуба и светска криза он има храброст да бара уште трансфери за да помине група, смешки.
Нормално, бега како пичка пошто сме се '' распаѓале ".

Најсмешно ми е кога се пишува дека не вратил на фудбалската мапа...
Па Спалети да останеше уште 2 сезони и со истите вложувања на сума пари титулата ќе беше неизбежна :)

Нека си продолжи Инзаги како до сега и ќе го засени плачкото уште во првава сезона со ПОСЛАБ тим.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
27.705
Поени од реакции
33.792
Кога ќе напраиш споредба на еден тренер кој 2 години испаѓа по ред од ЛШ уште во група со мизерија од екипи и најлоши Реал и Барса последниве 20 години а освојува 1 титула во лига, повеќе го сметам за неуспех отколку за успех.

Колку финансиски загуби претрпе Интер ради ЛШ а колку доби со освојување на лига?
Да, не израдува нас фановите со титулата ама плус милиончињата од ЛШ ќе беа многу покорисни за сезоната што следи во смисол на стабилност на клубот и некое трансферче :)

После такво фијаско во ЛШ, финансиска загуба и светска криза он има храброст да бара уште трансфери за да помине група, смешки.
Нормално, бега како пичка пошто сме се '' распаѓале ".

Најсмешно ми е кога се пишува дека не вратил на фудбалската мапа...
Па Спалети да останеше уште 2 сезони и со истите вложувања на сума пари титулата ќе беше неизбежна :)

Нека си продолжи Инзаги како до сега и ќе го засени плачкото уште во првава сезона со ПОСЛАБ тим.
Да го напишеше бар она со Спалети на почетокот за да прекине човек да ти ја чита субјективноста :)))
Истиот тој Спалети што завршуваше позади Наполи, Рома и Аталанта ли ? Тој Спалети ќе ни донесеше титула ? Тој што не можеше да се носи со екипи кои имаа трансфер буџет од 10м евра, па последната негова година тука до последна секунда се тресевме против Емполи кои на крајот испаднаа, чуда правеше Дамбросио у одбрана на крај од гол линија вадеше, тој страшно среќен момент изнуди да сме бод пред Милан со Гатузо и пом пом пјонтек.

Не ме јеби тој ќе ти освоел титула, после Декември секоја година не знаеше кај тера, две сезони по ред на крајот завршува 23 и 21 бод позади првиот, 20 бода позади ебаните Наполи, увек е така со таквите тренери, не знаат цела сезона да изменаџраат, исто ко и Пиоли лани со Милан, до Декември, Јануари топ, после потопот, тимот игра непрепознатливо лошо. Првата сезона да не зборам, претпоследно коло губи дома од Сасуоло, се тресеме нареден ден навиваме за Кротоне да им земе бодови на Лацио кои таа година главно засилување летото им беше Лукас Леива, пред нас на табела ти завршуе рома со Ди Франческо.

Немој жити све со ваквиве муабети, разбирам дека го мразиш Конте ама со ова си фрлаш еден тон кал на објективноста, нека ги има сите пари на светов ќељавиот, никад он нема да ти наговори имиња ко Лукаку или Хакими да ти дојдат, ко што Конте направи, така да и Икарди богзнае со кого овој ќе го заменеше, кутриот не ни знаеше како да ги игра у пакет заедно него и Лаутаро. Поголема беше веројатноста овој ако останеше Милан да се шампиони или Аталанта, без Икарди у тим прашање е дали ЛШ овој ќе обезбедеше, не па титула, бар не со нас, зашто му го видовме капацитетот.

Со Рома беше блиску у неколку наврати мислам, и сеа со Наполи може условно речено да изненади, зашто за ваква конкуренција во Италија они и немаат лош тим, за вакви тимови е измислен, у голем тим ко и многумина пред него едноставно не знае кај тера и како да се носи со тој притисок што беше слика и прилика дур беше во Интер.
 
Член од
29 април 2018
Мислења
67
Поени од реакции
100
Кога ќе напраиш споредба на еден тренер кој 2 години испаѓа по ред од ЛШ уште во група со мизерија од екипи и најлоши Реал и Барса последниве 20 години а освојува 1 титула во лига, повеќе го сметам за неуспех отколку за успех.

Колку финансиски загуби претрпе Интер ради ЛШ а колку доби со освојување на лига?
Да, не израдува нас фановите со титулата ама плус милиончињата од ЛШ ќе беа многу покорисни за сезоната што следи во смисол на стабилност на клубот и некое трансферче :)

После такво фијаско во ЛШ, финансиска загуба и светска криза он има храброст да бара уште трансфери за да помине група, смешки.
Нормално, бега како пичка пошто сме се '' распаѓале ".

Најсмешно ми е кога се пишува дека не вратил на фудбалската мапа...
Па Спалети да останеше уште 2 сезони и со истите вложувања на сума пари титулата ќе беше неизбежна :)

Нека си продолжи Инзаги како до сега и ќе го засени плачкото уште во првава сезона со ПОСЛАБ тим.
Значи по оваа логика, Спалети ќе остане запишан во историјава на клубов како поуспешен и побитен лик од Конте, затоа што клубот инкасирал повеќе пари ? После долгигодини видовме пласман во ЛШ е поголем успех од играње но испаѓање во групи ?

Не заебавајте, нонсенс се ставање на Спалети, Инзаги во ист шешир со Конте. Збориме за тренери кои повеќе од 10 години се бават со ова и немаат една значајна титула во нивната кариера. Никој не вика дека она што го играше Конте беше совршено , еднодимензионален тренер беше што е факт,но затоа и не е на ниво на Клоп, Пеп , Анчелоти , али никој не го ни велича дека е ко нив.Тежок лик е , тежок карактер но шампион. За ситуацијата во која беше и сеуште е клубот, он беше идеалeн тренер да се почне со нови успеси. Тоа и е загубата со неговото идење.

Лично , подобар потег ќе беше носење на некој млад, недокажан тренер ( пр. Италиано ) отколку овие просеци ко Инзаги и Спалети.
Ликови кои цела своја кариера ја имаат поминато во просечни клубови, со мали амбиции, кај што еден пласман во ЛШ е успех ( ко што тука се прави во фан клубов, така да може и идеални се ).Со такви тренери , титули не се гледаат.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
5.601
Поени од реакции
16.384
.
Не заебавајте, нонсенс се ставање на Спалети, Инзаги во ист шешир со Конте. Збориме за тренери кои повеќе од 10 години се бават со ова и немаат една значајна титула во нивната кариера.
Само пет години е тренер Инзаги.
Конте во првите три-четири сезони водел тимови од Серија Б, за да во сезоната пред Јуве го допре дното со Аталанта и биде присилен да си поднесе оставка по низа екстремно лоши резултати. Инзаги во првите 4 сезони има освпено куп на Италија, два суперкупа и пласман во ЛШ.

И не знам како можеш да кажеш дека Инзаги не бил некој си тренер а ми го спомнуваш Италиано кој до пред сезонава не постоеше. :facepalm:
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.630
Поени од реакции
8.385
Ќе видите Конте колку е битен и добар тренер кога за некое време(не дај боже) го превземи Јувентус или Милан...ќе плачиме по него тогаш.....нема појак тренер од Конте бе не заебавајте.
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
2.672
Поени од реакции
2.131
Да го напишеше бар она со Спалети на почетокот за да прекине човек да ти ја чита субјективноста :)))
Истиот тој Спалети што завршуваше позади Наполи, Рома и Аталанта ли ? Тој Спалети ќе ни донесеше титула ? Тој што не можеше да се носи со екипи кои имаа трансфер буџет од 10м евра, па последната негова година тука до последна секунда се тресевме против Емполи кои на крајот испаднаа, чуда правеше Дамбросио у одбрана на крај од гол линија вадеше, тој страшно среќен момент изнуди да сме бод пред Милан со Гатузо и пом пом пјонтек.

Не ме јеби тој ќе ти освоел титула, после Декември секоја година не знаеше кај тера, две сезони по ред на крајот завршува 23 и 21 бод позади првиот, 20 бода позади ебаните Наполи, увек е така со таквите тренери, не знаат цела сезона да изменаџраат, исто ко и Пиоли лани со Милан, до Декември, Јануари топ, после потопот, тимот игра непрепознатливо лошо. Првата сезона да не зборам, претпоследно коло губи дома од Сасуоло, се тресеме нареден ден навиваме за Кротоне да им земе бодови на Лацио кои таа година главно засилување летото им беше Лукас Леива, пред нас на табела ти завршуе рома со Ди Франческо.

Немој жити све со ваквиве муабети, разбирам дека го мразиш Конте ама со ова си фрлаш еден тон кал на објективноста, нека ги има сите пари на светов ќељавиот, никад он нема да ти наговори имиња ко Лукаку или Хакими да ти дојдат, ко што Конте направи, така да и Икарди богзнае со кого овој ќе го заменеше, кутриот не ни знаеше како да ги игра у пакет заедно него и Лаутаро. Поголема беше веројатноста овој ако останеше Милан да се шампиони или Аталанта, без Икарди у тим прашање е дали ЛШ овој ќе обезбедеше, не па титула, бар не со нас, зашто му го видовме капацитетот.

Со Рома беше блиску у неколку наврати мислам, и сеа со Наполи може условно речено да изненади, зашто за ваква конкуренција во Италија они и немаат лош тим, за вакви тимови е измислен, у голем тим ко и многумина пред него едноставно не знае кај тера и како да се носи со тој притисок што беше слика и прилика дур беше во Интер.
Воопшто не го мразам Конте, едноставно разочаран сум што така педерски кидна ( и за Лукаку исто) и не почека да се преброди кризата.

Секако и оваа година ќе беше прв фаворит за титулата што впрочем само и за тоа го бива ала Манчини на времето со тимчиште кој се покакуваше во ЛШ.

Реалноста е и да му донесеа уште 4 засилувања пак немаше некој посебен успех да се направи во ЛШ пошто како стратег е ограничен и инат тежок.
Дали ни се потребни тренери од ваков калибар не сум сигурен...

Затоа нема ама баш никаква потреба да се " пати" по него или да се преувеличува дека ќе сме имале доминација наредни 5 години ама со него на чело... Демек сега со Инзаги не може да се успее..

За Спалети се убаво си напишал и си прав, ама он е тој што не врати во ЛШ со Гаљардини и Весино а го направи играчиште неписмениот Брозович ( ова у стилот дека Лукаку и Хакими дојдоа ради Конте) .
А како би продолжел понатаму со истите вложувања не може да знаеме, може нема да беа овие двајца ќе беа некои други....
Автоматски споено мислење:

Лично , подобар потег ќе беше носење на некој млад, недокажан тренер ( пр. Италиано ) отколку овие просеци ко Инзаги и Спалети.
Ликови кои цела своја кариера ја имаат поминато во просечни клубови, со мали амбиции, кај што еден пласман во ЛШ е успех ( ко што тука се прави во фан клубов, така да може и идеални се ).Со такви тренери , титули не се гледаат.
Конте директно почна да гази со Јуве, не беше претходно тренер на Бари...

Инаку по која логика го праиш просек Инзаги?
 
Член од
29 април 2018
Мислења
67
Поени од реакции
100
.


Само пет години е тренер Инзаги.
Конте во првите три-четири сезони водел тимови од Серија Б, за да во сезоната пред Јуве го допре дното со Аталанта и биде присилен да си поднесе оставка по низа екстремно лоши резултати. Инзаги во првите 4 сезони има освпено куп на Италија, два суперкупа и пласман во ЛШ.

И не знам како можеш да кажеш дека Инзаги не бил некој си тренер а ми го спомнуваш Италиано кој до пред сезонава не постоеше. :facepalm:
И во тие пет години , има еден куп ( у најсмешни услови освоен ) и еден пласман во ЛШ во можеби најмизерната Серија А некогаш, со тим кој по квалитет не беше ништо полош од една Рома, Интер, Милан, па дури и подобар од последниве два.
Дај боже да грешам, но до сега во сите сезони нема покажано дека е карактер што може да води голем клуб.

Спомнат е Италиано како пример , за дрзок карактер што може да се проба. Неговиот фудбал и пласман со Специја не е нималку за потценување, фудбалот што го игра со Фиоре исто.
Подобро е со такви тренери да се проба , Алегри да не поминал години и години во просечен клуб пред да го земе Милан ? или Анчелоти пред Јуве ? Да не се збори за Зидан и Пеп , други услови се но ниеден од ним не водел , тим како рецимо Валенсија 6 години пред да дојде во Реал/Барса.
Ниеден шампион од тренер немал , сигурен "комфортен" ангажман во просечен тим , пред да дојде во голем клуб.

Поголем ризик е ангажман на таков неискусен, млад тренер, тоа е неспорно, но може да даде резултати на долг план. Бар подобри од вакви просеци.
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
2.672
Поени од реакции
2.131
Ќе видите Конте колку е битен и добар тренер кога за некое време(не дај боже) го превземи Јувентус или Милан...ќе плачиме по него тогаш.....нема појак тренер од Конте бе не заебавајте.
Одличен е, ама за Сериа А пошто ги гази малите екипи, за ЛШ што праиме?
Зависи со што сме задоволни... Од Манчини беше задоволен кога не можевме да поминеме 1/8 ЛШ а газевме Сериа А?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom