Фан Клуб: Интер

Сезона 2023/2024


  • Вкупно гласачи
    58
  • Гласањето е завршено на .

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.865
Ја не знам на спалети како не му е скурчено цело време истово да го гледа на терен, ова ко да играш некоја игрица али цело време на истото мртво досадно ниво.
Нешто ново да проба, еве 2 години е тука, и тоа не само формациски, игра, градење на акции, било што бе, нешто ново да проба да тестира да го спреми на тренинг.
Нас секој меч ни е буквално ист, еве не секој ама 95% од утакмиците играта ни е ко ова денес, со тоа што некад ќе налетаме апла на некој мртов лепрозен противник ко џенова или фросиноне ( мада и со овие се тресевме ) и ќе се испуцаме, али а дојде некоја поквалитетна екипа, сликава на терен е идентична.
Ја разбирам да имаш добитна формула и концепт, па да не мењаш, да ти пали у најголемиот дел од натпреварите и да си мирен, ама што од ова сто го играме е добитно ?

Еве денес, им влага вода у уши што би рекле на рома, после примениот гол, и овој нема трпние, не е мирен, глеа нешто не штима, не е у неговата комфорна зона, и ајде, вади го лаутаро, стаи го марио уби го фудбалот што твојот тим у второ го игра, терај на мирољубиви 1-1.

Имаше неколку ситуации кои доволно укажуваат на недисциплината што ја манифестира интер у својот фудбал која може да помине само кај ваков тип на тренери.

Перишич на крај со шутот над меаца, зашто ? Имаш ситуација каде можеш да искалкулираш која опција е најдобра за тимот, дали првата, да шутнеш од апла неизгледна ситуација и место на терен од каде последен пат гол си дал у Волсфбург, каде шансите за гол се 0.00001%, или да се подава до некој од соиграчите, дали внатре у 16 или бочно за нова акција за да не се изгуби посед. Калкулацијата за перишич беше шут кој отиде у три лепе..

После некој минут ете ти го дамбросио, кога марио на крајов се тегавеше на врв од 16 и топката дојде до овој, ај прво што ја смири очајно тоа на страна тргам, имаш слична ситуација ко со перишич, дали да шутира од дел од терен од каде никад не дал гол, и тоа со лева, или да ја проба онаа другана опција што ја спомнав и кај хрватов. Нормално, одлуката паѓа на шут, кој веднаш беше блокиран, а рома имаа прилика за контра која не ја искористија.

Ова се многу битни детали, зашто ги има на тони кај Интер, у секој ебан натпревар, ај сеа вака кај пеп продавај посед, нешто што за него е ко хероин за наркоман, или кај било кој друг голем тренер, да имаш ваков тренд на потези на теренот. Ги има кај сите тренери ваквите моменти, неизбежни се, али процентот на нивната застапеност е скоро 0, е кај нас обратно, преовладуваат ваквите нелогичности, ја стварно не знам како сме трети, ја полоша конкуренција за ЛШ неам сретнато у Италија, стварно човек да се запраша со што оваа лига заслужи 4 претставници во ЛШ.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.829
Погрозно беше лани кога едвај завршивме 4-ти со тоа што Лацио изиграа 15+ натпревари(што во Европа,што во купот) ,каде беа драстично украдени повеќе пати од судиите и не знам колку бодој му скинаа..и плус се радуваа т.е. се замислуваа како којзнае каков успех да направиле а тоа УЕФА му подари едно место плус на Италија,за да му одземи на Холандија и Португалија....јас тогаш напишав дека ако не беше УЕФА Интер уште 5 години најмалку не фаќаше ЛШ со Топ 3 местата..вака ова изгледа бедно и очајно..толку се слаби Милан,Рома и Лацио што на ваков беден Интер неможат да му се доближат..бедна,мизерна,очајна лига....ми се одмили спортот.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.034
Поени од реакции
106.826
Не знам како да реагирам на тоа Дарко Уфо. Ок цел тим не штима, немаат игра никаква и за тоа не се криви Весино и Валеро колку и да си мислите дека е до нив. Немаат флуидност само поради Спалети, ни еден пас не сечеше по средина, ако гледаме Сити, Ајакс, Барса како играат 90 посто сечат со пасовите по средина тоа не е коинциденција тоа се вежба на тренинг. Колку пати Лаутаро им бараше топка измеѓу 3 играчи да помине ни еднаш не пробаа да исечат па да се отвори некој. Спалети е најмногу крив за тоа ама за Икарди слепец треба да си за да видиш дека не игра ништо периодов дали е намерно пошто сака да си оди, дали е од инат или едноставно падна во форма не знам. Ама толку да си го дкрате на еден играч не ми е јасно.

Како и да е Дамбросио сезонава не е толку лош како што бил претходно, да за голот има кривица ама на сите им се дешаваат такви работи. Најдете бек во Италија што има 2 гола и 5 асистенции. Еден бек, не дека Дамбо сум се решил да го бранам ама сезонава он не е најслаб играч.
Икарди е паднат ради низа настани кои и сам ги знаеш, не играше 2 месеци, не тренираше редовно, има несогласувања со тренерот и управата, едноставно милион работи се наталожени што влијаат на неговата форма. Мада, откако се врати не гледам дека е некакво дно, даде и 2 гола ако не се лажам или 1 даде 2 намести така нешто беше, не игра до толку лошо ко што викаш ти.

Проблемот кај Интер е кадровски, односно во управата и кај тренерот. Спалети е лик кој тотално ги има изгубено конците, се кладам да отидеме рандом на некој тренинг и да влеземе после тоа у соблекувална дека пола не му зборат, а другата половина не го ни рецкаат кога им зборува и само климаат со главите колку да го одјебат. Од авион се гледа дека едвај се чека крајот на сезоната, евидентно е дека ќе лета копитово, ваљда затоа и незалагањето од одредени играчи кое НИКАКО не го оправдувам, крв им ебам непрофесионална јас на нив.

Дамброзио инаку не е лош, него најлош бек во историјата на фудбалот, класичен Торино/Сасуоло тип на играч, нула допирни точки има со бек а цел живот игра на таа позиција. Нема брзина, нема центаршут, нема дриблинг, нема ништо, буквално ништо не знае. Едино дефанзивно е океј, значи само океј и ништо повеќе од тоа. Солзи ми течат кога ги гледам Ајакс, Ливерпул, Сити, Барса, каква флуидност имаат во играта, чим ја прими топката некој после центар, одма бекот што е поблиску до топката утрчува и дуплира со крилото, прават вишок, играат триаголници..., а Интер што прави? Подај му ја на Броз, овој на Весино, Весино на Политано и овој ураааа сам против тројца ќе проба од невозможна ситуација да нафрли до Икарди кој е сам со 6 дефанзивци и не може ништо да направи. И после дрво бил Икарди, епа дрво е кога нема кој да му подаде. За Перишиќ уста не ми се отвара, какво дно од играч е станат тоа е страшно, ме иритира само фацата кога ќе му ја видам, не мора друго да прави на терен.
Али за сево ова да изгледа вака е крив тренерот и никој друг, што вика Урко како не му здосади едно па исто, секоја втора утакмица ваков рак гледаме, реално Интер е најлесниот тим за скаутинг у целиот свет, верувам дека секој поасален наш противник ужива кога им иде меч со нас, немаат многу работа помошниците на тренерите, у 2-3 минути објаснуваш све што (не)игра Интер и можеш да уживаш после тоа.

Дај летоска нека носат асално тренерско име и 4-5 квалитетни фудбалери, не некои испрдоци што ќе направат кариери кај нас (читај Дамброзио). Играчи кои мора да се продадат се Марио, Наинголан, Перишиќ и Миранда (ради Годин), Балде никако откупување, па јас искрено и за миџетон Политано би размислил ако имаме на тапет некоја поасална опција, а па ќе ти ебам тоа миџетот за екипи ко Сасуоло ќе ти ебам. Нека донесат два квалитетни бекови, двајца везњаци, крило/а и ако си иде Икарди и напаѓач. Кур ме боли колку ќе коштаат овие играчи, нека одврзат ќесето еднаш, нека направат добар резултат во првенство и ЛШ и ќе се осетат позитивностите во брзо време.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.477
Поени од реакции
4.283
Икарди е паднат ради низа настани кои и сам ги знаеш, не играше 2 месеци, не тренираше редовно, има несогласувања со тренерот и управата, едноставно милион работи се наталожени што влијаат на неговата форма. Мада, откако се врати не гледам дека е некакво дно, даде и 2 гола ако не се лажам или 1 даде 2 намести така нешто беше, не игра до толку лошо ко што викаш ти.

Проблемот кај Интер е кадровски, односно во управата и кај тренерот. Спалети е лик кој тотално ги има изгубено конците, се кладам да отидеме рандом на некој тренинг и да влеземе после тоа у соблекувална дека пола не му зборат, а другата половина не го ни рецкаат кога им зборува и само климаат со главите колку да го одјебат. Од авион се гледа дека едвај се чека крајот на сезоната, евидентно е дека ќе лета копитово, ваљда затоа и незалагањето од одредени играчи кое НИКАКО не го оправдувам, крв им ебам непрофесионална јас на нив.

Дамброзио инаку не е лош, него најлош бек во историјата на фудбалот, класичен Торино/Сасуоло тип на играч, нула допирни точки има со бек а цел живот игра на таа позиција. Нема брзина, нема центаршут, нема дриблинг, нема ништо, буквално ништо не знае. Едино дефанзивно е океј, значи само океј и ништо повеќе од тоа. Солзи ми течат кога ги гледам Ајакс, Ливерпул, Сити, Барса, каква флуидност имаат во играта, чим ја прими топката некој после центар, одма бекот што е поблиску до топката утрчува и дуплира со крилото, прават вишок, играат триаголници..., а Интер што прави? Подај му ја на Броз, овој на Весино, Весино на Политано и овој ураааа сам против тројца ќе проба од невозможна ситуација да нафрли до Икарди кој е сам со 6 дефанзивци и не може ништо да направи. И после дрво бил Икарди, епа дрво е кога нема кој да му подаде. За Перишиќ уста не ми се отвара, какво дно од играч е станат тоа е страшно, ме иритира само фацата кога ќе му ја видам, не мора друго да прави на терен.
Али за сево ова да изгледа вака е крив тренерот и никој друг, што вика Урко како не му здосади едно па исто, секоја втора утакмица ваков рак гледаме, реално Интер е најлесниот тим за скаутинг у целиот свет, верувам дека секој поасален наш противник ужива кога им иде меч со нас, немаат многу работа помошниците на тренерите, у 2-3 минути објаснуваш све што (не)игра Интер и можеш да уживаш после тоа.

Дај летоска нека носат асално тренерско име и 4-5 квалитетни фудбалери, не некои испрдоци што ќе направат кариери кај нас (читај Дамброзио). Играчи кои мора да се продадат се Марио, Наинголан, Перишиќ и Миранда (ради Годин), Балде никако откупување, па јас искрено и за миџетон Политано би размислил ако имаме на тапет некоја поасална опција, а па ќе ти ебам тоа миџетот за екипи ко Сасуоло ќе ти ебам. Нека донесат два квалитетни бекови, двајца везњаци, крило/а и ако си иде Икарди и напаѓач. Кур ме боли колку ќе коштаат овие играчи, нека одврзат ќесето еднаш, нека направат добар резултат во првенство и ЛШ и ќе се осетат позитивностите во брзо време.
Добар пост, се слагам со секоја точка и запирка. Само искрено болдираново премногу ми дојде за очиве.
"Па Берзеркер, јер си ли то ти? ":D


Што ми те натера да и ти ја грабнеш тастатурата вака бесно?

Па јас ова со години го зборувам.

Не дека сакам да ти мрсам мадлаци сеа, ама интересно е што од тебе го читам тоа што ти го плукаше кај мене.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.034
Поени од реакции
106.826
Добар пост, се слагам со сокоја точка и запирка. Само искрено болдираново премногу ми дојде за очиве.
"Па Берзеркер, јел си ли то ти? ":D


Што ми те натера да и ти ја грабнеш тастатурата вака бесно?

Па јас ова со години го зборувам.

Не дека сакам да ти мрсам мадлаци сеа, ама интересно е што од тебе го читам тоа што ти го плукаше кај мене.
Па летово завршува договорот со ФФП, затоа и велам да го одврзат ќесето. Сега веќе не смее да има изговори од типот: ФФП ни дише во врат, ќе крпиме со младинци, кур се тресе у ладна вода. Нормално, не мислам ја сеа 2 милијарди да вложиме од одма, ама да може да си дозволиме и некој поасален играч а не да земаме крпеници и инвалиди со кои ќе кубеме коси во иднина. Мада шпекулацииве што ги читам не ми влеваат некоја надеж, Џеко, Данило............................ Едниот 5545453 години има, другиот ниту во Реал ниту во Сити изигра нешто, класичен сомнителен циган. Ми се свиѓа само за Таљифико од Ајакс и за Елмас тоа што се збори, нив ако ги донесат бел бумбар имаат од мене. :D
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.477
Поени од реакции
4.283
Па летово завршува договорот со ФФП, затоа и велам да го одврзат ќесето. Сега веќе не смее да има изговори од типот: ФФП ни дише во врат, ќе крпиме со младинци, кур се тресе у ладна вода. Нормално, не мислам ја сеа 2 милијарди да вложиме од одма, ама да може да си дозволиме и некој поасален играч а не да земаме крпеници и инвалиди со кои ќе кубеме коси во иднина. Мада шпекулацииве што ги читам не ми влеваат некоја надеж, Џеко, Данило............................ Едниот 5545453 години има, другиот ниту во Реал ниту во Сити изигра нешто, класичен сомнителен циган. Ми се свиѓа само за Таљифико од Ајакс и за Елмас тоа што се збори, нив ако ги донесат бел бумбар имаат од мене. :D
Нема везе, јас и пред да добие на тежина тоа ФФП го зборував истото. Многумина ми велеа дека тимот е добар, составен од солидни играчи и дека не треба нови...
Пронајди го натрапникот. :)
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
Koga Inter dojde na nivo da go povrzuvat so Elmas (ajde mk portalite opravdano e da si pravat filmovi, no istoto go procitav i na 2-3 stranski portali) se ke ti stane jasno. Deckoto e dobar ne go sporam toa no daleku e od kvalitet za tim ko Inter , zboram za Inter so visoki dostreli ne za fucking luzeri
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Летово уствари ќе го видете тоа што јас, берзеркер и уште некој друг го тупиме 3-4 години.
А тоа е дека не сакаат да вложат поголеми пари.И сеа нема да можат да се вадат на ФФП па се чудам која ќе биде наредната бабарога.
Ни треба МИНИМУМ 1 играч уорлд клас во средината.И уште БАРЕМ еден докажан играч кој што ќе може да превземе одговорност и да повлекува заедно со првоспоменатиот.
Срединава кога ја гледам живци си кинам. Од контра прават полуконтра.Топката од нозе им бега.Па Гаља кога го гледам лелеле ко в ѕид да се мава топкава,не може да ја скроти.
@Stefan-kobe
Прочитај што си пишал на минатата страна.Имаш пишано нешто во стилот ''сите чори се играчиве а ти си се фатил за Икарди''.
Епа истото тоа само замени го Икарди со Ханда,тоа го правиш ти редовно.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Ја не знам на спалети како не му е скурчено цело време истово да го гледа на терен, ова ко да играш некоја игрица али цело време на истото мртво досадно ниво.

Нешто ново да проба, еве 2 години е тука, и тоа не само формациски, игра, градење на акции, било што бе, нешто ново да проба да тестира да го спреми на тренинг.

Нас секој меч ни е буквално ист, еве не секој ама 95% од утакмиците играта ни е ко ова денес, со тоа што некад ќе налетаме апла на некој мртов лепрозен противник ко џенова или фросиноне ( мада и со овие се тресевме ) и ќе се испуцаме, али а дојде некоја поквалитетна екипа, сликава на терен е идентична.

Ја разбирам да имаш добитна формула и концепт, па да не мењаш, да ти пали у најголемиот дел од натпреварите и да си мирен, ама што од ова сто го играме е добитно
‘The definition of insanity is doing the same thing over and over again expecting different reasons’ – господин Алберт Ајнштајн.


Тоа е, лузер. Ај, за да не биде ептен „генерички“ постов, да додадам дека ова од Ајнштајн важи и за тие кои што мислат дека Спалети треба да остане, а очекуваат Интер да се подобри во иднина. Безразлика на тоа колку финансиски би го осакатил клубов, стварно мислите дека штетата од обесштетувањето би била поголема од штетата која ќе ја нанесе ако евентуално остане уште една сезона!?


Какви и да се амбициите на Жанг, уверен сум дека се поголеми од тоа што Спалети има капацитет да го испорача. Значи станува збор за просечен, ограничен тренер, кој е тврдоглав, не е склон на промени и иновации. Од изјавите (посебно таа за Меси и Икарди), може да се заклучи дека е говно од човек, онаков тип што нејќеш на улица да го сретнеш. Случајот со Тоти?


1. Не знае да се носи со притисок, ниту пак на битни и небитни утакмици има некаков план „Б“ или „Ц“. Еднодимензионален “стратег” кој не знае ебена замена да направи (Сантон-Икарди, Ранокија, денешниве измени?), а да не збориме пак за некаков сенс за тактички промени кои би го изненадиле противникот.

2. Не е способен да воспостави авторитет во екипата, ниту пак да наметне дисциплина меѓу играчите. Доцнењето на Наинголан на тренинзи е најдобар показател за тоа, а којзнае уште колку работи се скриени под тепих.

3. Лузерски менталитет. Неговиот “кредибилитет” од 20 и кусур години како тренер му донесе две титули во Куп на Италија со Рома, Суперкуп и титула со Зенит во сеоска лига.


Точно, Интер има напредок во однос на претходните години, НО не доволен за клуб каков што барем јас сметам дека е Интер. Не ми го споменувајте како успех пласманот во ЛШ кој дојде после кикс на Лацио и наша победа на Олимпико, т.е. НЕНОРМАЛНА среќа. Тотално незаслужено, ако сме објективни. Океј е, Кинезите не вложија милијарди како тој циганот од ПСЖ, ама лани му донесоа засилувања по негов ќејф, горе-долу му склопија екипа барем за да се бориме со Наполи за второ место и најмалку осмина-финале во Лига шампиони (кур ме боли за групата, победа над ПСВ не водеше во осмина-финале).


Што добивме од Спалети оваа сезона? Еве, нема да го тупам со поразите од Парма, Болоња, Сасуоло, тоа што Х не водеше во осмина-финале дури и на утакмицата против Тотенхем, а ние изгубивме, или елиминацијата од Лацио во Купот. Само еден двомеч сакам да го спомнам – што беше потажно, поразот од 4:1 од Аталанта, или тоа дека бевме задоволни со Х против нив на „Меаца“? Сериозно, таков тип на тренер треба да го води Интер?


Дај не играјте курот. Типот си има лузерски менталитет кој ни го пренесе и на нас, па затоа клубов делува задоволен со Х против Рома и Аталанта. МОРА по секоја цена да му се даде отказ. Па лани од младинци собраа 50 милиони евра ради ФФП, ќе најдат пари и за кретенов да го обесштетат, последни да му бидат.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.829
Ако оваа Рома со најслабиот дефанзивен пар што постои завршат пред нас од година за Удинезе ќе си навивам..барем си играат офанзивен фудбал без притисок и одат на гол повеќе...она вчера беше грев за фудбалот воопшто,кај нас во селските лиги повозбудливи и подинамични натпревари се играат,резил беше кога задржваа време за да не изгубат...неможам уште да се повервам дека не излегов во сабота на вечер за да ја гледам онаа бедотија.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.034
Поени од реакции
106.826
. Само еден двомеч сакам да го спомнам – што беше потажно, поразот од 4:1 од Аталанта, или тоа дека бевме задоволни со Х против нив на „Меаца“? Сериозно, таков тип на тренер треба да го води Интер?
А истата таа Аталанта ја прекочи Рома од шанси иако и двете утакмици им завршија 3-3, требаше 20 гола да им дадат, кој беше таму Виола 7 им акна на Рома, исто некоја од послабиве екипи им играше тики така среде Олимпико, ама битно Спалети на Меаца задржаваше време на 1-1... Уште па ја изјавил:
Spalletti: 'Precious result for Inter'
:facepalm::facepalm: Имаме бе управа ние? Гледа некој што збори моронов? Сфаќаат ли дека си игра курот ќелавиов со нас и дека не подјебава при здрав разум?

Александар, нигде не го кривам јас Хандановиќ, само тврдам дека не е квалитет за шампионски Интер и ме нервира што премногу во возвишувате а не треба да е така. Наротив, јас реков дека периодов после Нова Година е нашиот најстандарден играч, покрај сите турбуленции во тимот.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.829
Искрено и мене ме нервира Ханданович и мислам дека не е квалитет за Интер бидејќи во глобала прима голови што можи да ги одбрани бидејќи во реакциите касни по пола секунда ,ама па и реално не е главниот проблем во тимот..како што гледате повеќе позиции шкрипат вклучувајќи го инвалидот што е келнер и не сакам името да му го спомнам,цел среден ред освен Брозович,и позицијата на Перишич...30 години сме назад во пристап,фудбал,екипа,квалитет од она што го нуди модерниот фудбал..додека не се смени целовкупниот концепт и пристап на натпреварите никогаш нема да бидиме конкурентна екипа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom