Фан Клуб: Вардар

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.618
Поени од реакции
2.717
Mladenovski si otide radi Goran Popov. On e edinstveniot fudbaler sto go dade klubot na sud od dolznicite. Mislam deka se zajadoa jako zaradi toa i si gi povlece fudbalerite na koi e zastapnik kako agent:cautious: Mladenovski i Leonid Ignjatov se negovi deca. Edniot vo Dinamo Kiev e na proba, drugiot izgleda tuka ke igra vo eden balkanski klub.
Ignjatov u Hajduk ke odi najverojatno
 
Член од
14 мај 2013
Мислења
1.240
Поени од реакции
507
Добивме тренинг центар, добивме фудбалска академија за развој на млади играчи канцеларии можности за тренери скаути итн. Единствена кривица за ситуацијата е на управата или на кратко на Панчев и Најдоски. Се што требаше да направат е да гледаат како работи управата на Звезда и Партизан(Коа незнаеш да работиш учи). Мораше да ги врзат со договори Антовски, Тодороски, Даци, Младеноски, Серафимов, Адем, Димоски итн. Тоа беше и е ден денес па и во иднина единствен начин за Спас и опстанок на клубот и за создавање на буџет за Европа. Неможе Работнички на секоја втора година си продава млади играчи и си прави пари овие нашите мултимилијардери да водат политика на купување играчи коа немат пари за семки.Не е ништо изгубено се надевам на Чирич тој ми е некако најсигурен овие Бугарите се тешка мафија не треба да им се даде да чепкаат дека не им е место
 
Член од
11 мај 2020
Мислења
125
Поени од реакции
285
Вардар има тренинг-центар, Вардар има Академија, ама ништо не негово. Со повлекувањето на Сергеј, новиот инвеститор ќе мора да преговара за кирија/откуп на објектите, сега се оставени само на гест на добра воља на користење додека се најде чаре да не биде тимот сираче пак како на времето. Практично, Вардар е без ништо од рускиот инвеститор, да не беше Лига Европа, прашање е дали ќе се паметеше воопшто во фудбалот освен по долгот од над 2,5 милиони евра.

Од она што го знам е дека Панчев и Најдоски сакале да работат. Чеде Јаневски бил исто во комбинација со нив, ама кога го бојкотираа играчите на утакмицата со Шкупи, му пукнал филм и си заминал. Тогашната ревардаризација не профункционира затоа што Сергеј не обезбеди никакви финасии. Договорени беа играчи од Романија и Србија, со исксутво во групи на Лига Европа и богати биографии, можеби просечниза најдобрите европски лиги, ама премија за Македонија. Кога дошло време да се откупат играчите, Сергеј го врзал ќесето и на Панчев не му дозволил да носи играчи. Во комбинација се впуштил со Блашко Спорлајф, го донесе Куанјор што никогаш не заигра, исто и Данило Бала, го донесе цепеницата Вилијан Лира, го донесе аргентинецот кој дојде само за туризам Нико Херанц... играчи што ни ебаа матер на касата, пред се ради провизиите за долгите договори на неколку години и сумите платени за раскин. Па, ти сеа види дали се Панчев и Најдоски криви. Освен Сергеј и главните соработници Самоил и Мирко (секоја чест што останаа сега, ама вината за она што се деси низ годините не им се намалува), нема други виновници.

Инаку, кога го спомна Работнички, тој клуб е максимално гуран од ФФМ. Сите играчи што ги продадоа, се форсирани преку менаџери, преку Попе, преку Мрме... мал милион работи за да ги шитнат низ Европа. Единствено Елмас отскокнуваше со талентот, другите се мање-више просек играчи. Вардар зад себе го нема ФФМ.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Добивме тренинг центар, добивме фудбалска академија за развој на млади играчи канцеларии можности за тренери скаути итн. Единствена кривица за ситуацијата е на управата или на кратко на Панчев и Најдоски. Се што требаше да направат е да гледаат како работи управата на Звезда и Партизан(Коа незнаеш да работиш учи). Мораше да ги врзат со договори Антовски, Тодороски, Даци, Младеноски, Серафимов, Адем, Димоски итн. Тоа беше и е ден денес па и во иднина единствен начин за Спас и опстанок на клубот и за создавање на буџет за Европа. Неможе Работнички на секоја втора година си продава млади играчи и си прави пари овие нашите мултимилијардери да водат политика на купување играчи коа немат пари за семки.Не е ништо изгубено се надевам на Чирич тој ми е некако најсигурен овие Бугарите се тешка мафија не треба да им се даде да чепкаат дека не им е место
zacabe dogovor ako ne se plaka redovno platata, togas sledi raskin na dogovorot i free transfer.

Вардар има тренинг-центар, Вардар има Академија, ама ништо не негово. Со повлекувањето на Сергеј, новиот инвеститор ќе мора да преговара за кирија/откуп на објектите, сега се оставени само на гест на добра воља на користење додека се најде чаре да не биде тимот сираче пак како на времето. Практично, Вардар е без ништо од рускиот инвеститор, да не беше Лига Европа, прашање е дали ќе се паметеше воопшто во фудбалот освен по долгот од над 2,5 милиони евра.

Од она што го знам е дека Панчев и Најдоски сакале да работат. Чеде Јаневски бил исто во комбинација со нив, ама кога го бојкотираа играчите на утакмицата со Шкупи, му пукнал филм и си заминал. Тогашната ревардаризација не профункционира затоа што Сергеј не обезбеди никакви финасии. Договорени беа играчи од Романија и Србија, со исксутво во групи на Лига Европа и богати биографии, можеби просечниза најдобрите европски лиги, ама премија за Македонија. Кога дошло време да се откупат играчите, Сергеј го врзал ќесето и на Панчев не му дозволил да носи играчи. Во комбинација се впуштил со Блашко Спорлајф, го донесе Куанјор што никогаш не заигра, исто и Данило Бала, го донесе цепеницата Вилијан Лира, го донесе аргентинецот кој дојде само за туризам Нико Херанц... играчи што ни ебаа матер на касата, пред се ради провизиите за долгите договори на неколку години и сумите платени за раскин. Па, ти сеа види дали се Панчев и Најдоски криви. Освен Сергеј и главните соработници Самоил и Мирко (секоја чест што останаа сега, ама вината за она што се деси низ годините не им се намалува), нема други виновници.

Инаку, кога го спомна Работнички, тој клуб е максимално гуран од ФФМ. Сите играчи што ги продадоа, се форсирани преку менаџери, преку Попе, преку Мрме... мал милион работи за да ги шитнат низ Европа. Единствено Елмас отскокнуваше со талентот, другите се мање-више просек играчи. Вардар зад себе го нема ФФМ.
ne go stiti pancev, trup bese kako rabotnik. on predlagase fudbaleri koi ne mozea da se finansiraat. da si jak sportski direktor ke najdis nekoj koj vredi a se uste ne se probil, a ne ko pancev koj izmisli topla voda so predlaganje srbi koi se probile vo srbija i baraat 15.000+ mesecno.

inace teska glupost e toa so rabotnicki, deckite se prodavaat deka znaat da pogodat talent. za david tosevski uste zimava vi kazav deka e najgolem talent vo 1. MFL i ke bega vo stranstvo, a deckoto bese rezervist vo U19 reprezentacita. koga vo februar rekov deka treba vo mart da igra protiv kosovo mnogu ljuge mi se smeea. tosevski se prodade deka e golem talent, a ne deka nekoj go forsiral. naprotiv deckoto bas bese kocen od strana na FFM so toa sto stanic edno drvce od svajcarija go stavase kako starter mesto da go igra tosevski.

ete zosto ne go prodavaat onoj vezniot todorovski za eden milion? rekov deka e precenet, zaradi toa i ne napravi transfer. nekoj koj go biva i za struga da igra ke napravi dobar transfer. nitu reprezentacijata e potrebna. slicna prikazna bese i so vlatko stojanovski, duri koga bese rezervist kaj renova tvrdev deka e dobar, pa kratko posle toa napravi dobar transfer. deckoto nula podrska imase od FFM, tek posle transferot im tekna da go povikaat.

reprezentacijata i forsiranjeto mozat samo malku da pomognat, na kraj odlucuva kvalitetot.
 
Последно уредено:
Член од
11 мај 2020
Мислења
125
Поени од реакции
285
zacabe dogovor ako ne se plaka redovno platata, togas sledi raskin na dogovorot i free transfer.


ne go stiti pancev, trup bese kako rabotnik. on predlagase fudbaleri koi ne mozea da se finansiraat. da si jak sportski direktor ke najdis nekoj koj vredi a se uste ne se probil, a ne ko pancev koj izmisli topla voda so predlaganje srbi koi se probile vo srbija i baraat 15.000+ mesecno.
Не бе какво штитење на Панчев, грешка си за тоа. Факт е дека тој повеќе беше во кафиќ кај него отколку на стадион, доаѓаше по едно полувреме и си одеше. Не го интересира фудбал, да беше паметен, ќе имаше сега јака функција во Ц. Звезда. Таман работа дека го штитам. Само кажувам дека не му носеа играчи што бараше, затоа и може да се каже дека не работеше ништо. Барем да донесеа некој негов играч од тие предложените, па да го кривевме 100% дека он го уништил Вардар или слични работи. Дадовме тон пари за скапани играчи од Бразил, Аргентина и Нигерија, еден тон пари на раскин и на плати. Али, колку пари, толку музика. И плус, во Вардар без амин од Сергеј или Ирина не можешe да донесеш шише вода, а не па играч. :vozbud:
Автоматски споено мислење:

inace teska glupost e toa so rabotnicki, deckite se prodavaat deka znaat da pogodat talent. za david tosevski uste zimava vi kazav deka e najgolem talent vo 1. MFL i ke bega vo stranstvo, a deckoto bese rezervist vo U19 reprezentacita. koga vo februar rekov deka treba vo mart da igra protiv kosovo mnogu ljuge mi se smeea. tosevski se prodade deka e golem talent, a ne deka nekoj go forsiral. naprotiv deckoto bas bese kocen od strana na FFM so toa sto stanic edno drvce od svajcarija go stavase kako starter mesto da go igra tosevski.

ete zosto ne go prodavaat onoj vezniot todorovski za eden milion? rekov deka e precenet, zaradi toa i ne napravi transfer. nekoj koj go biva i za struga da igra ke napravi dobar transfer.
За ова ми е што имам слушано од луѓе што се поврзани со фудбалот, дека Попе е голем играч кога се работи за играта со ФФМ. И од оние документите што Буревесник ги објави, прво за труењето во Гала Кујна за Попе да ги земе тендерите за храна, а сега и најновите за криминал во кој е врзан негов роднина, се ми оди натаму.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Не бе какво штитење на Панчев, грешка си за тоа. Факт е дека тој повеќе беше во кафиќ кај него отколку на стадион, доаѓаше по едно полувреме и си одеше. Не го интересира фудбал, да беше паметен, ќе имаше сега јака функција во Ц. Звезда. Таман работа дека го штитам. Само кажувам дека не му носеа играчи што бараше, затоа и може да се каже дека не работеше ништо. Барем да донесеа некој негов играч од тие предложените, па да го кривевме 100% дека он го уништил Вардар или слични работи. Дадовме тон пари за скапани играчи од Бразил, Аргентина и Нигерија, еден тон пари на раскин и на плати. Али, колку пари, толку музика. И плус, во Вардар без амин од Сергеј или Ирина не можешe да донесеш шише вода, а не па играч. :vozbud:
Автоматски споено мислење:



За ова ми е што имам слушано од луѓе што се поврзани со фудбалот, дека Попе е голем играч кога се работи за играта со ФФМ. И од оние документите што Буревесник ги објави, прво за труењето во Гала Кујна за Попе да ги земе тендерите за храна, а сега и најновите за криминал во кој е врзан негов роднина, се ми оди натаму.
pope ima vrska so FFM preku mrme, da, si teraat do negde menagerski igri, ama toa ne vazi za site kategorii, sekogas zavisi i od trenerot. mrme ke pikne nekoj "negov", nekoj od U19 ili U18 si ima svoi puleni i bliski.

zborot mi e deka toa ne e bitniot faktor. ete sisko e neopravdano vo seniorskata reprezentacija, se prodava zaradi toa li za eden milion? zaradi toa rekov deka na kraj e biten kvalitetot. tosevski se prodade bez reprezentacija, kako rezervist od U19 napravi milionski transfer, drugi ne mozes za 50.000 da zi prodades iako imaat 10 nastapi vo seniorska reprezentacija.

za pancev ubavo ti objasnav. ne vredi sto predlagal kvalitetni fudbaleri koga bile preskapi. aj stavime kako menager na gostivar i da im kazam da go zemam tricko, pa posle da se lutam sto ne me poslusal gazdata na gostivar. sportskiot direktor treba da predlaga dostapni fudbaleri inace ne si ja vrsi rabotata.
 
Член од
11 мај 2020
Мислења
125
Поени од реакции
285
za pancev ubavo ti objasnav. ne vredi sto predlagal kvalitetni fudbaleri koga bile preskapi. aj stavime kako menager na gostivar i da im kazam da go zemam tricko, pa posle da se lutam sto ne me poslusal gazdata na gostivar. sportskiot direktor treba da predlaga dostapni fudbaleri inace ne si ja vrsi rabotata.
Mozebi tie fudbaleri sega deluvaat skapo, ama so parite od Liga Evropa mozea da se donesat. Ama, nekoj resi drugi da im go izedat lebot na fudbalerite za koj se macea so godini :cautious:

Eve gi iminjata sto se povrzuvaa, zar ovie deluvaat tolku mnogu skapo!? Pa, Gaca, Pacovski, Grne, Popov, Stojkov imaa 10.000€+ plati...
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
3.358
Поени од реакции
7.343
@Skopje Rossonera
jas poslednite 10-15 godini pointenzivno ja pratam nasata liga i vo toj period ne zabelezav kaj vardar pokvalitetni generacii. problemot e sto site se rastrkaa uste pred istovremeno da zaigraat za prviot tim. kidnaa todoroski i antovski, pa serafimov, sega uste eden kup. tocno deka ustvari nitu eden ne se probi celosno i za 5 godini mozda pogolemiot del od ovie nema da bide na povisok level, no ubeden sum deka ke bidat podobri vo sporedba so generaciite od poslednite 15 godini kade sto duri i podobrite retko napravija nesto posebno nadvor od makedonija. inace zboruvam za generacii koi zaigrale za prviot tim na vardar, ne vklucuvam igraci koi nekogas bile del od mladinskiot pogon, no na drugo mesto stanale seniori.
Па тоа е така зашто во последните 15 години едини играч што излегол од Вардар е Стефан Ристовски. До 2004-05 година беше многу подруг муабет. Веројатно овие деца ќе бидат подобри во споредба со другите генерации од 2005-та наваму, но тоа и не е некоја сатисфакција затоа што ова е најсушниот период за младинската школа на Вардар. За мене најкомплетен е Тодороски и некако сум најмногу уверен дека има шанси да успее и евентуално оној Младеновски, иако за него од авион се глеа дека е исфорсиран. Другиве стварно не глеам како би ме разубедиле. Па ќе кажам во еден ваков Вардар, каде имаше едвај 11 сениори, не успеаа да дојдат до израз. Ибиши имаше по некој блесок, но тоа не е доволно.
Mozebi tie fudbaleri sega deluvaat skapo, ama so parite od Liga Evropa mozea da se donesat. Ama, nekoj resi drugi da im go izedat lebot na fudbalerite za koj se macea so godini :cautious:

Eve gi iminjata sto se povrzuvaa, zar ovie deluvaat tolku mnogu skapo!? Pa, Gaca, Pacovski, Grne, Popov, Stojkov imaa 10.000€+ plati...
Точно е дека овде имаше неколку интересни играчи кои Вардар со сигурност можеше да си ги дозволи, но веројатно преовлада шемата Орце-Блашко, како и во Пелистер. Сепак тоа не го мења фактот дека кариерата на Панчев како функционер е чист промашај. Три пати спортски директор на клубот, а луѓе тука од форумот имаат одгледано повеќе утакмици на Вардар од него.
 
Член од
14 мај 2013
Мислења
1.240
Поени од реакции
507
Тоа ми е зборот луѓе не ни требаат засилувања од соседна Србија што успеал Панчев да ги договори шо би зимале по 10-15.000 евра плата.Треба да форсираат деца од академија и да го собират најдоброто од лигава.Плус би додал некој наш интернационалец како шо ги собравме Аврамовски,Мицевски..Доколку ептен е апла за некоја позиција да неможе да се најде играч тогаш би требало да гледаат надвор.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Mozebi tie fudbaleri sega deluvaat skapo, ama so parite od Liga Evropa mozea da se donesat. Ama, nekoj resi drugi da im go izedat lebot na fudbalerite za koj se macea so godini :cautious:

Eve gi iminjata sto se povrzuvaa, zar ovie deluvaat tolku mnogu skapo!? Pa, Gaca, Pacovski, Grne, Popov, Stojkov imaa 10.000€+ plati...
a ne si primetil deka site tie 7-8 predlozeni fudbaleri ispadnale drva? nitu eden ne napreduval od togas navamu, i toa bukvalno nitu eden, naprotiv na skoro site im propadnale karierite.

on togas mislam predlozi i dva trojca koi napravija kariera, ama tie uste togas bea megu podobrite fudbaleri vo srbija i nemase teorija da potpisat za vardar za "normalna" plata. edniot na primer potpisa vo belgija, demek toj ke potpisel za vardar pa i za 20.000 mesecno. jasno e ko bel den deka pancev ne go biva, bese dobar fudbaler i tolku, kako sportski direkor/funkcioner e nula.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Кога сме кај заминатите играчи (односно тие што не се појавиле на првиот тренинг), дали и Давид Велковски си заминал или се појави на прозивката?
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
3.358
Поени од реакции
7.343
a ne si primetil deka site tie 7-8 predlozeni fudbaleri ispadnale drva? nitu eden ne napreduval od togas navamu, i toa bukvalno nitu eden, naprotiv na skoro site im propadnale karierite.

on togas mislam predlozi i dva trojca koi napravija kariera, ama tie uste togas bea megu podobrite fudbaleri vo srbija i nemase teorija da potpisat za vardar za "normalna" plata. edniot na primer potpisa vo belgija, demek toj ke potpisel za vardar pa i za 20.000 mesecno. jasno e ko bel den deka pancev ne go biva, bese dobar fudbaler i tolku, kako sportski direkor/funkcioner e nula.
А бе глупи муабети праиш сеа. Баш ме интересираше и пребарав што се случувало со овие играчи од 2018-та наваму. Романецот Бумба бил во Аданаспор, па сега во Кишварда (Унгарија), Камерунецот Тамбе во Клуж, па Шериф Тираспол и сега во второлигаш од Кина и Милош Петровиќ во Локомотив Пловдив и го освоил Купот на два пати со нив. Ја стварно не глеам тука пропаднати кариери. Единствено Јуфо може да се смести во таква категорија, ама за него уште тогаш постоеше скепса поради честите проблеми со повреди.
Од друга страна си се запрашал што се случува со Куањор, Херанц, Лира, Данило Бала!?! Ги нема на мапа ја ќе ти кажам.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.450
Поени од реакции
68.691
Со каков состав би играле?

Од играчиве кои ги знам, би требало на голот да се Илиќ и Андов ако останал. Едниот има 23-4 години, другиот 19-20.

Под услов да останат Најдовски, Мицевски, Попзлатанов и Цветановски, би имале ваков состав.

Прво, немаме бекови. Ако се решиме на игра со бекови, тогап можеби Попзлатанов, па дури и Матеј ќе бидат вратени на бек. Најдовски игра и како десен бек, но тој е многу покорисен како централен. Неопходно е да остане и да игра како централен.

Како други опции за централен бек се Наумчевски и Виктор Велковски ако потпише. Можеби Тетовче ќе се реши за формација со тројца централни дефанзивци (Најдовски, Велковски и Наумчевски), а Попзлатанов и можеби Матејчо би играле како офанзивни бекови.

Ако остане Колевски, можеби тој ќе игра како шпиц. Повеќе ми оди дека Блажевски ќе игра лево крило, а се надевам дека нема Петковски да ни биде стартен напаѓач. Опциите за шпиц се нркој од овие тројца, а повторно Цветановски влегува и во оваа комбинација. Цветановски и Јовче треба да покриваат и крила и бекови, а Блажевски би играл само ко крило.

Останатите во средината се Мицевски, Најденов и Фитор Реџепи. Најденов и Мицевски би стартувале, Реџепи (ако останал) би покривал.

Со помладите генерации не сум запознаен. Во секој слулај составот е од крпен покрпен и ако замине некој од Најдовски и Мицевски наебавме. До душа и вака наебавме, цела одбрана ја загубивме и голманот
 

Hoy

Член од
7 септември 2017
Мислења
460
Поени од реакции
1.392
Добро бе има ли нешто да не е против нас?!?
Кај последни се собравме па и единствени што ќе почнеме ден порано од планираното.
Со Борец место у недела, ќе се игра у сабота поради ТВ пренос, па што кур не ги стаиле свињо-ликиве у сабота се да им ебам и они ќе имаат пренос од Чаир.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom