Фан Клуб: Вардар

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.073
Поени од реакции
1.467
Во поглед на линкот, ми падна во очи еден дел од статијата. Оној каде што биле заинтересирани за Павков. Се сомневам дека Милан Павков би прифатил тогаш да дојде во Вардар, без разлика на муабетот кој го правеле со Терзиќ. Тие не можеа Немања Вучиќ да го донесат и договорат тогаш, а не пак Павков со таква статистика во моментот.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.610
Поени од реакции
3.462
Во поглед на линкот, ми падна во очи еден дел од статијата. Оној каде што биле заинтересирани за Павков. Се сомневам дека Милан Павков би прифатил тогаш да дојде во Вардар, без разлика на муабетот кој го правеле со Терзиќ. Тие не можеа Немања Вучиќ да го донесат и договорат тогаш, а не пак Павков со таква статистика во моментот.
taja bese edna od manite na pancev kako sportski direktor. on ne gledase koj bi bil dobar za vardar i klubot istovremno bi mozel navistina da go dobie i da go finansira, nego ednostavno barase nekoi fudbaleri koi mu se svigaa iako bea krajno nerealisticni. dali zaradi sportskite ambicii (tesko nekoj vo srpska liga se pokazal da go ubedis da igra vo makedonija pa duri i da mu nudis povise pari), dali cisto zaradi finansiite.

kolku sto znam on na primer nula se zamarase so makedonskiot fudbal. toa veke mnogu zboruva za sportski direktor ako ne gleda na domasniot pazar. voobicno covek na takva pozicija treba na pamet da ja poznava celata domasna liga, za sekoj fudbaler da ima mislenje.
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
2.848
Поени од реакции
4.416
jas kolku sto se sekavam klubot bese daden samo na upravuvanje. ako e taka togas klubot e na sams i nema sto tuka nekoj da mu se mesa. ako resil da go bankrotira togas toa e toa....

e sega drugiot del ako veke ima klauzi u dogovorot kade treba da napravi nekoj raboti a grad skopje spie iako ovoj 2 god go "vraka" klubot togas vinata e bas kaj niv sto ne gi aktivirale i reagirale so vreme. morale so vreme da se uklucat advokatskite sluzbi na gradot i da ima pravna razvrska. kolku i da e neprecizen dogovorot ako ima prostor za spor trebalo da se reagira.
97498667_959061691214804_5445505858261745664_n.jpg 97935978_959061731214800_343002788407541760_n.jpg
 
Член од
3 мај 2014
Мислења
741
Поени од реакции
1.879
Средината на шеесеттите години, жештина голема, одам по сенките низ дрвјата кои го красеа некогаш Скопје, а по улиците се слушаше џагор од детски гласови.
Одев замислен, Скопје брзо се опоравуваше од тешкиот земјотрес од пред неколку години.
На децата им требаше херој, а на луѓето нешто што ќе ги сплоти и радува повторно, после таа голема трагедија...
Во мислите ме прекина ненадеен удар од топка која ме удри силно во пределот на главата, брзо се свртев накај дацета, со строг израз на моето лице,
едно малечко дете со таков мил израз на лицето гледаше веќе во мене и ми рече: ,,Извини чичко, шутнав силно, не ми беше таква намерата.. но се случи, знаете топката понекогаш не нè слуша.. нема да се повтори ти ветувам."
Климнав со главата во знак на прифаќање на извинувањето, му ја фрлив топката и седнав на еден камен да одморам.
Им реков: ,, Продолжете со вашата игра, само гледајте пак да не ме погодите!"
Се стркала топката низ нозете на децата, белите чорапи им беа веќе црни, колената изгребани, а пак лицата насмеани, кога некој ја имаше топката во своите нозе, спремен за дриблинг сето тоа беше приследено со извик: ,,Илиевски, Илиевски со прекрасен дриблинг, уште еден".. од друга страната го пресетнува и му ја зима топката друго момче, со извик: ,,Дацевски, Дацевски со прекрасен старт ја одземе топката..."
И така секој акција беше проследена со име на одреден играч од црвено-црниот дрес.
Си помислив, овие деца веќе ги имаат своите идоли и хероии, нешто што ги покренуваа, радуваа и води напред, па со насмевка на лицето продолжив по својот пат.

Чекорејќи го пресретнав мојот пријател Трајче, кој возбудено го туркаше својот велосипед, пак го прашав: ,,Кај си забрзал пријателе по ова жештина, да не имаш некој мака?"
Возбудено ми одговори: ,,Ма каква мака, да побрзаме пријателе, картите се пуштени, а веќе пладне е, да си земе на време, игра Вардар во сабота.."
Му реков: ,,Земи и за мене пријателе, јас морам до тетка ми да однесам поздрав од мајка."
Се качи на велосипедот ми климна со глава и замина.

Стигнав кај тетка ми и тетин веднаш ме пречека со прогноза, со возбуда, ми рече: ,,Знаеш, во сабота одиме на победа!
Купив карти утрово, бевме со комшијата на по една ракија и правец на билетара."

Се насмееав, им му реков: Јас веќе му реков на Трајче да земе пред да дојдам тука, но ќе ја дадеме на друг, знаеш сите сакаат да се на стадион."

Се насмеа тетин и брзо замина на работа.
И тогаш ми светна пак, па и ние луѓето го имаме нашиот херој, тоа е пак Вардар, денот ни го водеше, разговорите, емоциите.. ни беше на некој начин самиот ден и живот.
Многу важни работи се вртеа околу нашиот Вардар..

Е така некогаш живееше еден вардарец и еден Вардар, и двајцата сега се многу сменети, помина многу време од тогаш..
Но, во душите сеуште ни тлее дел од тој оган.. чека нешто да го подкрене..

Се сменија и времињата, сега повеќето од децата се играат со своите мобилни, заборавија на својот верен другар, топката, заборавија да трчаат, да бидат на воздух, на детска смееа, игра, на тоа како е да паднеш и пак да станеш и да продолжиш, да сфатиш дека падот и не е така страшен ниту таа гребнатинка на коленото..
Се сменија и луѓето, ги нема веќе тие насмевки, пријателства, таа сплотеност и гордост која ја носеше Вардар...
Се сменија многу нешта.. се смени и нашиот Вардар..

Можеби е време да се вратиме на старото но, во новo модерно руво?
Вардар пак на народот, а народот со Вардар до својата гордост, сплотеност и својот препознатлив идентитет.

Знаете, не може ниту една партија тоа што го можеше Вардар!

линк
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.061
Поени од реакции
53.079
Океј, знаев дека играчиве се деца, ама овие во живо изгледаат како полуматуранти бре.
Грев треба да си пише некој ако вината ја бара кај нив. Па децава може само за прво место на гимназијада да се борат, а нир баравме опстанок да ни обезбедат.
Вардар кога отпаѓаше минатиот пат, овие во забавиште биле бре.
Дечиња човече, се запрепастив.
Тешко време доаѓа, којзнае дали и тие ќе останат во клубот...
 
Член од
23 август 2020
Мислења
76
Поени од реакции
69
Во пролетниот дел и Беласица освоил повеќе бодови од Вардар.

Беласица 8 бода
Вардар 6 бода
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
2.848
Поени од реакции
4.416
Океј, знаев дека играчиве се деца, ама овие во живо изгледаат како полуматуранти бре.
Грев треба да си пише некој ако вината ја бара кај нив. Па децава може само за прво место на гимназијада да се борат, а нир баравме опстанок да ни обезбедат.
Вардар кога отпаѓаше минатиот пат, овие во забавиште биле бре.
Дечиња човече, се запрепастив.
Тешко време доаѓа, којзнае дали и тие ќе останат во клубот...
На Вардар му е потребен целосен ремонт ако сакаме експресно враќање, ама нема волја кај засегнатите да ги решат проблемите. Јасно ни е на сите. Инаку со матурантите ништо не праиме ни во Втора.
Колку се свртеа работите ради 4 играчи шо ни отидоа зимоска: Матеј, Јовче, Петровиќ и Мицевски. Се разбира нема споредба меѓу Тетовка и Џиџи. Е за толку малку се немаше разбирање. Нека им служи на чест.
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2020
Мислења
76
Поени од реакции
69
На Вардар му е потребен целосен ремонт ако сакаме експресно враќање, ама нема волја кај засегнатите да ги решат проблемите. Јасно ни е на сите. Инаку со матурантите ништо не праиме ни во Втора.
Колку што сум ги гледал, комотно можете да се изборите за опстанок во втора лига со овие според мене аматери освен неколку фаци.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.914
Поени од реакции
11.435
Него дебилот што објави дека ффм, раднички и ѓорче петов ке го спасат Вардар успеа во животот и дали осеќа срам? Ах да па од омраза не осеќа ништо.
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
105
Поени од реакции
71
Nisto od skopskoto scenario.
Stom rabotnicki ne ni dade bodovi sve bese jasno.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.610
Поени од реакции
3.462
Колку што сум ги гледал, комотно можете да се изборите за опстанок во втора лига со овие според мене аматери освен неколку фаци.
jas mislam ako zaminat mircevski, lazarevic, velkoski i najdenov (sto e za ocekuvanje) aktuelniot tim na vardar bez solidni vtoroligaski zasiluvanja bi se borel za opstanok. otepani se vtorite ligi, da, ama golem del od decata koi ovaja sezona dobija sansa od vardar momentalno ne se ni prosecni vtoroligaski fudbaleri. duri kaj teteks i kadino, koi do kraj se borea za opstanok na zapad, ne bi imale siguren status kako starteri. i kaj takvi klubovi fudbalerite ne se mnogu talentirani, razlikata e sto tie vo prosek se poiskusni i postari.

ako letoska ne stignat novi fudbaleri (mada site sme svesni deka ne e ni skros sigurno deka timot voopsto ke nastapi, se e mozno vo situacijava) togas mozno e od start da se useri borbata za vrakanje vo 1. MFL.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.580
Поени од реакции
1.231
Член од
11 мај 2008
Мислења
2.848
Поени од реакции
4.416
Сторија на новинар од водечки француски спортски магазин за случувањата во Вардар. Ако може некој нека преведе:

UN VARDAR DANS LE DUR
 

Kajgana Shop

На врв Bottom