Фан Клуб: Вардар

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.371
Поени од реакции
1.841
Zasto toa ne e penal spored tebe. Igracot ide na topka a golmanot direktno so race go udira u faca

Sto trebase da napravi golmanot vo slucajot za da imase penal?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Не може да биде пенал, поради следното. Немаше никакво влијание на играта. Играчот веќе го упати ударот кон голот кога имаше контакт, Илиќ не влијае на играта воопшто во овој случај. И не го удри туку само го допре, тоа што овој е добар глумец тоа е веќе друга работа.
 
Член од
4 септември 2019
Мислења
807
Поени од реакции
1.284
Каков пенал, ама спас ни нема! Со вакви примени гола...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.324
Поени од реакции
54.702
Чист пенал нокаут му даде , дека суди лошо суди ама за пеналот нема збор
Кој нокаут бе дечко, голманот има огромна предност во свој петерец при нафрлени топки. Плус он веќе ја шутна топката, никако не влијаеше врз шутот.
 
Член од
1 август 2020
Мислења
35
Поени од реакции
45
Кој нокаут бе дечко, голманот има огромна предност во свој петерец при нафрлени топки. Плус он веќе ја шутна топката, никако не влијаеше врз шутот.
Да бе има дозвола боксови да мава хахаха добар си добар
 
Член од
1 август 2015
Мислења
801
Поени од реакции
1.363
Жалосно :place: :(
Лавот растргнат на парчиња од хиени и којоти.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.324
Поени од реакции
54.702
Да бе има дозвола боксови да мава хахаха добар си добар
Откако си дојден во фан клубов намерно јадеш лајна, само ако те научам кој си :icon_mrgr:

Очекуван пораз и очекувано размонтирање. Поминаа двеве најтешки утакмици, па доаѓа ред на противниците против кои можеме да чепнеме некој бод. Време е да се смени килавава тактика со играње на 4 штопери во одбрана, не неправилно позиции. Стави тројца позади, стави правилни играчи како странични бекови, додај уште некој пдоефанзивен во средина и само рогај напред. Напред знаеме да искомбинираме нешто кога ќе добиеме простор.
Не знам што се резилат со тие додавања во дефанзива, тика-така ќе играле, со 18 годишни одбранбени играчи и килав голман. Денеска ептен испомешан составов. Реџепи на крило, тотално безврска.

Фино лепо, стави ги Лазаревиќ и некое побрзо дете како странични бекови, Велковски, Радуловиќ и некој од Ѓурковски/Крстевски/Мицевски како стопери. Во средина Најденов и Реџепи (овој барем коси, поим нема од игра, ама нека прави фаули). На крила Мирчевски и Давид Велковски и Петковски во напад, во ситуација кога Шиле изгледа не може ни 10 минути да одигра.

Добро е што Слога тепаше во Кратово, плус добија црвен Силекс, ќе бидат ослабени пред мечот во Тетово со Шкендија.
Да не им ја шитнеа минатата во Ѓорче, ќе речев имаме некакви шанси, вака тешко. Спомнав и претходно, само во Силекс гледам противник за опстанок. Се надевав дека може Борец да влезе во посериозни проблеми, ама не би требало.
Општо, муабетите не се добри, на раб сме да не ја ни доиграме лигата, ама надежта последна умира :D
 
Член од
7 август 2011
Мислења
3.787
Поени од реакции
6.740
Добро е барем останатите резултати ни одговараат. Следните три утакми се клучни, ако избегнеме порази остануваме во игра за опстанок. Добро е што сега имаме две недели време да се подготвиме, а евентуално и да се реактивираат грне, таневски, глигоров.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.769
Поени од реакции
8.195
neka gi registriraat grne i tanevski.... podrugo ke bide togas, taman ima pauza sega
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.660
Поени од реакции
3.720
Која е бе оваа свињава гарава што суди, Велковски клиза и оди прв до топка, овој суди фаул за нив.
На овие Ѓорче гробот да им го ебам, на сите ривали им ги пуштија утакмиците.
Значи по автоматизам блискоста на Блашко со претходна гарнитура во Вардар, сега значи дека играат контра нас.

Многу се надмоќни иначе, ако водевме. Ќе не растурт до крај. Овој Џиџи ставил 7 дефанзивци во тимот, уште малку и Фичо да го замени со некој одбранбен играч.
Автоматски споено мислење:

Лелеле каков пенал досуди хахаха
ne bese faul na velkoski, kako sto kaza prv stigna do topkata, a ne bese ni posebno grub start (togas ke mozese da dosudi faul iako velkoski prv stigna).

a penalot bese cist penal, takvi se pravilata. za slicna situacija diskutirav pred nekoja nedela so navivac na drug klub. ne e bitno sto nafiu nemase sansa da stigne do topkata, ilic ednostavno mu udri boks, a ne e ni bitno sto bese vo peterecot, tuka zastiten e golmanot ako na primer istovremeno se stigne ili nekoj go blokira, no ne koga on apla ocigledno kasni i pogaga protivnik na bilo koj drug nacin. isto ke bese i da go klocnese ili bilo sto. fintata e sto nafiu jasno prv stigna do topkata i ilic odposle go zakaci, toa ednostavno e glupava i nesmasna akcija na ilic. i kaj korner na nekoj ako mu udris lakt sudijata ke dosudi penal, ne e ni bitno dali igracot imal sansa da vlezi vo gol sansa.

Не може да биде пенал, поради следното. Немаше никакво влијание на играта. Играчот веќе го упати ударот кон голот кога имаше контакт, Илиќ не влијае на играта воопшто во овој случај. И не го удри туку само го допре, тоа што овој е добар глумец тоа е веќе друга работа.
taka ti toa si go mislis, no pravilata ne se takvi. kako sto objasnav pogore na primer pri korner/ufrluvanje itn. isto se sudi penal vo takva situacija duri koga igracot ne e vmesan vo gol akcija. od koga vo fudbalot e dozvoleno na protivnik da mu udris boks vo lice (bez vrska kolku bil cvrst)? sega jas na nekoj 50 metri od golot da mu zakacam boks sudijata ne treba da sviri faul deka topkata ne e vo blizina ili deka ne e vo gol sansa? udiranje e faul, i faul vodi do penal koga ke se sluci na mestoto kade sto nafiu bese pogoden.

mnogu mnogu retko porano vo takvi situacii mozese da se dosudi sloboden udar, znaci shkendija da dobiese sloboden udar i posle fudbalerite na vardar da se poredea na gol linijata, ama veke podolgo vreme toa ne e praksa, baska toa se sudese koga topka voopsto ne bese vo blizina. posledna takva akcija pamtam pred pamti vek koga srbija mesto penal dobi sloboden pred golot (togas bese greska na sudijata bidejki igracot imase sansa da postigne gol).

kako i vo red drugi diskusii mozam samo da preporacam da se procita pravilnikot, sigurno negde e dostapen i na makedonski. zabelezuvam deka mnogu od ljugeto koi duri sekojdnevno gledaat fudbal ne gi poznavaat dobro pravilata, pa sekogas koga gi korigiram mislat deka im vodam inat ili sum kontra nivniot klub :D
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.371
Поени од реакции
1.841
taka ti toa si go mislis, no pravilata ne se takvi. kako sto objasnav pogore na primer pri korner/ufrluvanje itn. isto se sudi penal vo takva situacija duri koga igracot ne e vmesan vo gol akcija. od koga vo fudbalot e dozvoleno na protivnik da mu udris boks vo lice (bez vrska kolku bil cvrst)? sega jas na nekoj 50 metri od golot da mu zakacam boks sudijata ne treba da sviri faul deka topkata ne e vo blizina ili deka ne e vo gol sansa? udiranje e faul, i faul vodi do penal koga ke se sluci na mestoto kade sto nafiu bese pogoden.

mnogu mnogu retko porano vo takvi situacii mozese da se dosudi sloboden udar, znaci shkendija da dobiese sloboden udar i posle fudbalerite na vardar da se poredea na gol linijata, ama veke podolgo vreme toa ne e praksa, baska toa se sudese koga topka voopsto ne bese vo blizina. posledna takva akcija pamtam pred pamti vek koga srbija mesto penal dobi sloboden pred golot (togas bese greska na sudijata bidejki igracot imase sansa da postigne gol).

kako i vo red drugi diskusii mozam samo da preporacam da se procita pravilnikot, sigurno negde e dostapen i na makedonski. zabelezuvam deka mnogu od ljugeto koi duri sekojdnevno gledaat fudbal ne gi poznavaat dobro pravilata, pa sekogas koga gi korigiram mislat deka im vodam inat ili sum kontra nivniot klub :D

Јас не можам да видам каде виде ти дека му удри бокс? Не секој контакт во казнениот простор се суди како пенал. Да беше така немаше да постои ВАР. Не велам дека немаше никаков контакт. Илиќ го допре со раката, ама далеку е од тоа што викаш дека му удрил бокс. Патем ова не влијаеше на играта. Веќе упати удар пред да дојде до контакт.

Ти си ги помешал брзините друже. Така како што велиш се прави при досудување на индиректен удар. Абе во Србија се суди пенал и за фаул надвор од казнениот простор. Имаш мал милион ситуации кога се судени смешни пенали во корист на Ѕвезда и Партизан, а биле надвор од казнениот простор.

Јас го имам правилникот во копирана форма и го имам оргиналот од УЕФА на англиски јазик. Не зборувам од памет.
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2012
Мислења
2.289
Поени од реакции
2.914
Било / не било пенал , секако ќе изгубевте...
 
Член од
31 август 2020
Мислења
100
Поени од реакции
323
neka gi registriraat grne i tanevski.... podrugo ke bide togas, taman ima pauza sega
Каков црн Грне , у 21:30 излезе дрво пијан од Воденица и влезе у џипот. Беше видно загрижен од денешниот пораз и многу насекиран :brlav:. Со господ напред да стигне жив и здрав дома, него ли ќе го активираат , на допинг контрола ќе падне со превише малигани во крвта
 

Kajgana Shop

На врв Bottom