Фан Клуб: Вардар

Член од
1 август 2015
Мислења
801
Поени од реакции
1.363
Шилегов најавува разрешница во март. Договорите во драфт верзија веќе се пеглаат, потенцијалните инвеститори не се наведуваат.

Дали може да се верува на ова?
Автоматски споено мислење:

 
Член од
1 јануари 2021
Мислења
20
Поени од реакции
63
Шилегов најавува разрешница во март. Договорите во драфт верзија веќе се пеглаат, потенцијалните инвеститори не се наведуваат.

Дали може да се верува на ова?
Автоматски споено мислење:

da vistina tie se katarcite
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.769
Поени од реакции
8.198
Ама се е џабе дур самс не си го плати долгот.

Posto site predhodni platile i sekogas klubot cist bil koga go prezemal gradot lol

Opasni se ovie, klubot cist moral da bide krsele zakoni blablabla a imaat pari da treniraat magarinja, da pravat dino parkovi, zeleni krovovi i ok e da se zakanuvaat na familijarni clenovi so konfiskacija na imot koga im odgovara lol
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
1.846
Поени од реакции
2.387
Posto site predhodni platile i sekogas klubot cist bil koga go prezemal gradot lol

Opasni se ovie, klubot cist moral da bide krsele zakoni blablabla a imaat pari da treniraat magarinja, da pravat dino parkovi, zeleni krovovi i ok e da se zakanuvaat na familijarni clenovi so konfiskacija na imot koga im odgovara lol
Па не знам дали друг пат Вардар имал долг од 3.5 милиони евра. А и башка пијаницава градоначалник ич не ми е доветен особено не он ако преговара со спознорот.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
6.998
Поени од реакции
7.792
Dobro ima nekoj maz da iskoci da kaze na sto otpagjaat tie 3.5 milioni dolg?

Nema teorija toa da se pari za plati ili pari za pripremi ili dolgovi prema drzavata (koi po default bi trebalo da bidat otpisani ako vleze opstinata za sponzor)?

Ako Vardar treba da otplakja dilgovi za izgradba na trening centrite a nie ne mozeme da trenirame na istite togas imame problem...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.660
Поени од реакции
3.720
Dobro ima nekoj maz da iskoci da kaze na sto otpagjaat tie 3.5 milioni dolg?

Nema teorija toa da se pari za plati ili pari za pripremi ili dolgovi prema drzavata (koi po default bi trebalo da bidat otpisani ako vleze opstinata za sponzor)?

Ako Vardar treba da otplakja dilgovi za izgradba na trening centrite a nie ne mozeme da trenirame na istite togas imame problem...


Sent from my iPhone using Tapatalk
pravilata na FIFA se takvi sto eden fudbaler ako go raskine dogovorot na steta na klubot zaradi neisplateni plati togas klubot mora odposle da mu go isplati celiot dogovor, znaci da imal dogovor koj mu vazel uste 2,5 godini so godisna plata od 100.000€ on ke dobie 250.000, a mozda i nekoi bonusi. baska imas sudski troskovi, kamati itn. jasno ne se site 3,5 milioni plati, ama golem del sigurno se platite. problemot e sto ne znaeme sto se slucuvalo vo pozadina. javnosta samo ke doznae koga nekoj go napustil klubot, a ima mnogu raboti sto se slucuvaat vo pozadina.

zaradi toa neplakanjeto na plati e golema glupost bidejki fudbalerite sekako ke si gi dobijat parite osven klubot ako bankrotira. za fudbalerite cesto e i podobro taka ako go raskinat dogovorot bidejki em ke gi lapnat parite od stariot dogovor em mozat vednas da baraat nov klub i tamu da zemaat plata. koj znae na kolku bivsi fudbaleri se uste im se dolzat pari bidejki slucaite cesto se vlecat i preku godini. poznavam fudbaleri koi vodat bitki za dogovori od pred 1,5-2 godini odnosno za neisplateni plati od toa vreme.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.760
Поени од реакции
4.136
Nego zaso e zatvoren trening centarov za igracive ne mi e jasno?
Denes pominav od tamu i imase nekoja utakmica pomegu Vardar i nekoja druga ekipa,deca bea vo prasanje....
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.931
Поени од реакции
14.553
Dobro ima nekoj maz da iskoci da kaze na sto otpagjaat tie 3.5 milioni dolg?

Nema teorija toa da se pari za plati ili pari za pripremi ili dolgovi prema drzavata (koi po default bi trebalo da bidat otpisani ako vleze opstinata za sponzor)?

Ako Vardar treba da otplakja dilgovi za izgradba na trening centrite a nie ne mozeme da trenirame na istite togas imame problem...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nikoj ne znae, ama najverojatno pogolemiot del plati.

Ne znam zasto mislis deka UJP ke otpise dolgovi na klubot ako vleze opstinata, toa eventualno samo so odluka na Vlada koja tesko deka bi se slucila.

Od ova sto go kazha Shilegov, samo toa deka klubot imal igraci vredni 6 milioni koga vlegol Samsonenko mislam deka ne e tocno.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
3.787
Поени од реакции
6.740
Ако се реализира проектот на катарците, они секако влагаат во вардар. Тоа им е сосема спореден трошок за да се реализираат другите инвестиции. Шилегов секако не прговара, преговорите се на највисоко ниво. Евентуално решение е пребивање на долговите со инфраструктурата. Нема друго чаре освен тоа или стечај, па основање на нкв правен субјект. Според најавите инвестициите на катарците треба да се официјализираат во март заедно со целиот пакет. Чим плаќаат 50мил рекет за Вардар ондак се работи за барем милијарда инвестиции (5% hh). Дали ќе биде или не само зз може да знае.
Град Скопје или Влада нема и не треба да ги покрие долговите. Сепак во државава живеат и граѓани кои не навиваат за вардар, а плаќаат даноци. Тотално лудо би било државата да покрива вакви долгови. Не дека сега рационално се трошат парите ама едно погрешно не може да оправдува друго погрешно.
 
Член од
11 мај 2020
Мислења
112
Поени од реакции
272
Интересна изјава, кажува дека не си ја затворил вратата во Вардар

 
Член од
11 мај 2008
Мислења
2.949
Поени од реакции
4.811
Nikoj ne znae, ama najverojatno pogolemiot del plati.

Ne znam zasto mislis deka UJP ke otpise dolgovi na klubot ako vleze opstinata, toa eventualno samo so odluka na Vlada koja tesko deka bi se slucila.

Od ova sto go kazha Shilegov, samo toa deka klubot imal igraci vredni 6 milioni koga vlegol Samsonenko mislam deka ne e tocno.
Па ако се водиме според Трансфермаркт, вкупната вредност на играчкиот кадар во сезоната 2013/14 изнесува 7.68 милиони евра, а сегашната едвај 1.63 милиони.
https://www.transfermarkt.com/prva-makedonska-fudbalska-liga/startseite/wettbewerb/MAZ1/saison_id/2013
Автоматски споено мислење:

Posto site predhodni platile i sekogas klubot cist bil koga go prezemal gradot lol

Opasni se ovie, klubot cist moral da bide krsele zakoni blablabla a imaat pari da treniraat magarinja, da pravat dino parkovi, zeleni krovovi i ok e da se zakanuvaat na familijarni clenovi so konfiskacija na imot koga im odgovara lol
Вардар до 2011 не беше ни АД како денес, туку клуб со ај да речам недифиниран статус, а во 2014 е прв пат даден јавно на понудувач со јасно прецизиран договор. Вложување од најмалку 1,5 милион евра годишно и враќање на Градот во случај на раскин со подмирување на превземените обврски. Така да оваа ситуација сега не може да се спореди со било што претходно.
 
Последно уредено:

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.371
Поени од реакции
1.841
Интересна изјава, кажува дека не си ја затворил вратата во Вардар

Го читам интервјуто и ми се чини како Благој да нема појма кој е клубов. Како бе може да каже дека Вардар биле редовни во ЛЕ ? Еднаш беа во групна фаза и толку. Инаку не ме чуди да лаже дотичниов дека се било готово и во последен момент се распаднала работата. Плус поубаво што не влезе тој со неговата сериозна фирма, затоа што најверојатно Вардар од странски играчи само бугари ќе имаше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom